pro sau anti vaccinare?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Bun si atunci de ce au facut vaccinul asta pt 3 boli?
Si pt oreion si pojar si pojarel.
Nu era de ajuns doar pt pojar, daca doar asta e periclos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Cauta pe google, si dupa oreion un copil poate ramane cu sechele. Rubeola e periculoasa pentru fat daca mama se imbolnaveste in timp ce e gravida, produce malformatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Nu as vrea sa intram in polemici, presupun ca toti nu ne dorim pana la urma decat binele propriului copil, si de asemenea - apropo e LEGAL sa refuzi- toti avem dreptul sa decidem daca vaccinam sau nu copilul.
Mie nu-mi e clar de ce un copil ne-vaccinat ii pune in pericol pe cei vaccinati. Mie se pare exact invers. Si ma refer la ROR, nu la alte vaccinuri. ROR e un vaccin care nu asigura imunitate 100%, indiferent de numarul de rapeluri, la unii copii. De aceea nici nu se asteapta in viitorul apropiat o eradicare totala a bolii. Deci si daca ne vaccinam toti boala tot nu va disparea in viitorul apropiat, pentru ca unii nu dezvolta imunitate.
Eu zic ca nu se pune problema daca pojarul e periculos sau nu. Este periculos ( si gripa e, si de gripa se moare), si daca am putea sa scapam de ele fara nici un risc ar fi perfect. Partea proasta e ca apar tot mai multe semnale ca sunt si riscuri. Autismul e doar una din bolile neurologice care a fost pusa in legatura cu ROR, sau cu mercurul din vaccinuri in general. Pitika mea se pare ca a avut o intarziere in mielinizare, care intre timp a fost recuperata. Din pacate la momentul respectiv mi s-a spus ca "inca" nu e cazul de RMN, asa ca acum mergem pe presupuneri. Mielinizarea asta a fibrelor nervoase are loc pana pe la 17 ani, deci si la 7 ani, in urma vaccinului poate sa apara procesul respectiv...
Eu zic ca fiecare pune in balanta riscuri si beneficii si alege ce e cel mai bine pentru propriul copil. Eu nu inteleg indarjirea in a-i convinge si pe altii sa se vaccineze (sau sa nu o faca). Nimeni nu poate garanta pentru nimeni ca 100% nu patesti nimic daca te vaccinezi (btw pe prospecte scrie ca firma producatoare nu raspunde de efectele adverse). Tot asa cum nimeni nu poate garanta ca daca faci pojar o sa fie o forma usoara, fara nicio complicatie.
catrinik- exista un vaccin de la Cantacuzino, doar pentru pojar, dar cred ca nu se mai fabrica, acum exista pe piata doar astea importate, care au mai multe valente.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui fran

Nu as vrea sa intram in polemici, presupun ca toti nu ne dorim pana la urma decat binele propriului copil, si de asemenea - apropo e LEGAL sa refuzi- toti avem dreptul sa decidem daca vaccinam sau nu copilul.



Polemicile sunt bune. Daca ai o nelamurire cauti informatii si poti sa iti scrii nedumeririle.
Citat:


Mie nu-mi e clar de ce un copil ne-vaccinat ii pune in pericol pe cei vaccinati. Mie se pare exact invers. Si ma refer la ROR, nu la alte vaccinuri. ROR e un vaccin care nu asigura imunitate 100%, indiferent de numarul de rapeluri, la unii copii. De aceea nici nu se asteapta in viitorul apropiat o eradicare totala a bolii. Deci si daca ne vaccinam toti boala tot nu va disparea in viitorul apropiat, pentru ca unii nu dezvolta imunitate.



Functioneaza in felul urmator. O proportie foarte mica de copii nu dezvolta imunitate (fac boala dar o forma mult mai usoara daca sunt vaccinati). Daca toti copiii ar fi vaccinati intr-o comunitate atunci probabilitatea ca boala sa circule este foarte mica si nimeni nu face boala - nici cei care nu sunt 100% imuni, pentru ca nu circula. Se cheama protectie colectiva.

Daca un copil e nevaccinat atunci si alti copii nevaccinati se imbolnavesc, si atunci si cei vaccinati bolnavi de alte boli se imbolnavesc pentru ca au imunitate scazuta, si altii care nu sunt 100% protejati de vaccin. Problema cu pojarul este ca e foarte contagios si periculos pentru efectele secundare pe care le poate avea.

Nu se asteapta eradicarea pentru ca sunt multe comunitati care refuza vaccinarea, nu din alt motiv.

Citat:

Eu zic ca nu se pune problema daca pojarul e periculos sau nu. Este periculos ( si gripa e, si de gripa se moare), si daca am putea sa scapam de ele fara nici un risc ar fi perfect. Partea proasta e ca apar tot mai multe semnale ca sunt si riscuri. Autismul e doar una din bolile neurologice care a fost pusa in legatura cu ROR, sau cu mercurul din vaccinuri in general.

Din cate stiu eu nu mai exista mercur in vaccinuri sau cantitatea e infima, mai mica decat cea din fructele de mare. La inceput vaccinurile erau facute altfel dar acum sunt mult mai sigure. Exista mii de articole stiintifice care demonteaza legatura dintre ROR si autism.
Citat:

Pitika mea se pare ca a avut o intarziere in mielinizare, care intre timp a fost recuperata. Din pacate la momentul respectiv mi s-a spus ca "inca" nu e cazul de RMN, asa ca acum mergem pe presupuneri. Mielinizarea asta a fibrelor nervoase are loc pana pe la 17 ani, deci si la 7 ani, in urma vaccinului poate sa apara procesul respectiv...


Cine ti-a spus asta, exista vreun studiu ceva?

Multa sanatate, zici ca s-a recuperat.
Citat:

Eu zic ca fiecare pune in balanta riscuri si beneficii si alege ce e cel mai bine pentru propriul copil. Eu nu inteleg indarjirea in a-i convinge si pe altii sa se vaccineze (sau sa nu o faca). Nimeni nu poate garanta pentru nimeni ca 100% nu patesti nimic daca te vaccinezi (btw pe prospecte scrie ca firma producatoare nu raspunde de efectele adverse). Tot asa cum nimeni nu poate garanta ca daca faci pojar o sa fie o forma usoara, fara nicio complicatie.



Problema mea cu cei care refuza ROR este ca pun in pericol viata copiilor sub 1 an sau a copiilor bolnavi care nu se pot vaccina. Cu cat sunt mai multi care refuza vaccinarea cu atat riscul de epidemie e mai mare si vom fi afectati toti.

Dar ei nu inteleg asta ori pentru ca nu stiu cum functioneaza (in marea majoritate a cazurilor) si se lasa convinsi de informatii din surse dubioase. Daca tu nu stii cum functioneaza, cum poti sa declari ca vaccinul e rau pentru copilul tau daca nu stii toate consecintele deciziei tale de a nu-l vaccina?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Scuze sirimie, eu nu consider polemicile o sursa de informare si de lamurire a nedumeririlor, asa ca e ultima data cand raspuns la acest subiect, pentru ca m-ai intrebat direct "cine mi-a spus asta".
Mi-a spus-o unul dintre medicii neurologi la care am fost cu copilul. Un medic bine cotat si renumit de la o clinica din Bucuresti, dar nu cred ca e cazul sa-i trantesc numele pe un forum.
Pentru legatura dintre delayed mielinization, autism, ROR etc sunt destule articole pentru cine vrea sa se informeze...
In ceea ce priveste eradicarea bolii si riscul pe care cei nevaccinati il reprezinta pentru cei vaccinati e ceva mai complicat decat ai explicat tu. Pentru ca exista ceea ce se cheama esec primar si esec secundar al unui vaccin. La fel, pentru cine chiar doreste sa se informeze exista destule articole legate de boost effect si esecul secundar al ROR. Si de ce apare ROR-ul tot mai mult la bebelusi fata de cum aparea de obicei in trecut, dupa varsta de 2-3 ani, cand copiii intrau in colectivitate...Chiar, v-ati intrebat vreodata de ce?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui fran

Scuze sirimie, eu nu consider polemicile o sursa de informare si de lamurire a nedumeririlor, asa ca e ultima data cand raspuns la acest subiect, pentru ca m-ai intrebat direct "cine mi-a spus asta".



Eu te-am intrebat pentru ca vreau sa stiu, pentru ca vreau sa ma informez. Si pentru asta citesc multe si pro si contra vaccinurilor.

Exista vreun studiu pentru asta?

Citat:

Pentru legatura dintre delayed mielinization, autism, ROR etc sunt destule articole pentru cine vrea sa se informeze...
In ceea ce priveste eradicarea bolii si riscul pe care cei nevaccinati il reprezinta pentru cei vaccinati e ceva mai complicat decat ai explicat tu. Pentru ca exista ceea ce se cheama esec primar si esec secundar al unui vaccin. La fel, pentru cine chiar doreste sa se informeze exista destule articole legate de boost effect si esecul secundar al ROR.


Poti sa imi dai un link sau sa imi explici de ce e mai complicat? Ma intereseaza foarte mult.
Citat:

Si de ce apare ROR-ul tot mai mult la bebelusi fata de cum aparea de obicei in trecut, dupa varsta de 2-3 ani, cand copiii intrau in colectivitate...Chiar, v-ati intrebat vreodata de ce?



Cum adica de ce apare ROR-ul la bebelusi? ROR-ul e un vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Rubeola e periculoasa pentru fat daca mama se imbolnaveste in timp ce e gravida, produce malformatii.



Pai asa e si toxoplasmoza.
Ar tb sa ne vaccinam si pt asta?
Sau CMV. Sau varicela.


In alta ordine de idei. Eu am inceput sa ma intreb daca pe "vremea noastra" erau cazuri de autism.
Pe bune, voi stiti pe cineva din copilaria voastra care avea autism?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Erau leagane de copii abandonati cu multe probleme de sanatate ... Eu cred ca acolo erau toti abandonati ca rebuturi :( :( :(


http://www.filmedocumentare.com/cighid-lagarul-de-exterminare-a-copiilor-din-romania/



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Nici eu nu vreau sa intru in polemici, ca fiecare face co copilul lui ce vrea.

Intreba insa cineva care este riscul, daca nu se face vaccinul. Am doua cunostinte f apropiate, doi barbati acum maturi, care au facut oreion in adolescenta (cand erau ei copii, nu exista ROR). Amandoi sunt sterili... Evident, nu exista tratament, sterilitatea fiind definitiva. Pentru cine nu stie, virusul urlian (responsabil de boala oreion) poate ataca pancreasul (provocand diabet) sau tesutul testicular (ducand la sterilitate definitiva). Daca pentru mamele de fetite e mai usor sa se decida (daca sunt impotriva vaccinurilor din principiu), pentru mamele de baieti ...

Mai intreba cineva cum era cu autismul in urma cu ceva ani. Pai era considerat o boala foarte rara si ciudata, poate ca in Romania era chiar subdiagnosticat (adica multi copii cu asemenea deficienta cred ca erau incadrati pur si simplu ca handicapati mintal). Sau poate chiar erau mai putine cazuri, nu stiu...

In schimb, dati acuma o cautare pe google cu autism overdiagnosed si veti gasi niste articole foarte interesante si, mai ales, scrise de surse serioase.
O parere personala despre asta nu pot insa sa exprim, pentru ca este un subiect prea specializat si chiar nu ma pricep... Poate adevarul e undeva la mijloc...

B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Voi ati auzit de copil ok pana la 7 ani si care dezvolta autism de la varsta asta? Eu nu (dar evident ca nu inseamna ca n-o fi....si nici timp de cautari n-am).

Mergi la inceput