pro sau anti vaccinare?

pro sau anti vaccinare? | Autor: mgabi

Link direct la acest mesaj

Buna.

Va intreb deoarece fetita mea cls II urmeaza sa faca vaccinul antipolio. Pana acum suntem cu vaccinurile la zi mai putin cel ROR din clasa I (deoarece avea o dermatita atopica si am refuzat, la recomandarea medicului de familie si a medicului care vaccina copii in scoala).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

in multe scoli s-a facut deja vaccinarea anti-polio, gasesti discutiile la subiectul Clasei a II-a. majoritatea copiilor nu au avut nicio reactie adversa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

http://gandeste.org/general/vaccinarea-copiilor-la-noi-si-in-ue-vaccinuri-din-fetusi-avortati-si-celule-canceroase/14661

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Mie imi place ca aia vorbesc despre "statistici secrete" care demonstreaza o gramada de lucruri...pai daca-s secrete de unde se cunosc?!

Eu una, am pus in balanta la vaccinul antipolio facut saptamana trecuta de fata, efectele adverse cunoscute si DEMONSTRATE pana acum de boala si vaccin: adica daca face poliomielita ramane paralizata iar daca face vaccinul poate s-o doara mana si sa aiba roseata la locul vaccinarii. Plus ca in schema de vaccinare "obligatorie" care nu-i obligatorie deloc ci doar recomandata (asa cum acum poti refuza sa faci acest vaccin, asa si pana acum puteai refuza, nu vad problema, nu ar fi venit nimeni acasa sa vaccineze copilul cu forta) a mai fost copilul vaccinat la 2.4.6 si 12 luni si a fost OK.
E strict parerea mea, nu incerc sa conving pe nimeni de nimic; oricum problema asta cu vaccinurile a fost vorbita si ras-vorbita pe forumul asta..s-a ajuns la vreo concluzie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi am bifat vaccinul. Fara nicio problema.
E un rapel, cu virusi morti.




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Citat:
citat din mesajul lui julyjuly

noi mergem la scoala in sectorul 6, scoala 164, si la noi nu s-a facut nici un vaccin. eu vreau sa-l faca pentru ca e impotriva unor boli grave . e posibil ca in unele scoli sa nu se faca deloc? o prietena mi-a spus ca din acest an scolar vaccinurile se trimit la cabinetele medicilor de familie si ne programeaza ei cand ne vine randul. ce stiti? randul vine presupun in luna zilei de nastere, dar al meu copil are deja 8 ani si doctorita nu mi-a zis nimic.

PS: noi suntem in clasa I si ar trebui sa facem acel rapel ROR care se face la 7 ani.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Citat:
citat din mesajul lui julyjuly

Citat:
citat din mesajul lui julyjuly

noi mergem la scoala in sectorul 6, scoala 164, si la noi nu s-a facut nici un vaccin. eu vreau sa-l faca pentru ca e impotriva unor boli grave . e posibil ca in unele scoli sa nu se faca deloc? o prietena mi-a spus ca din acest an scolar vaccinurile se trimit la cabinetele medicilor de familie si ne programeaza ei cand ne vine randul. ce stiti? randul vine presupun in luna zilei de nastere, dar al meu copil are deja 8 ani si doctorita nu mi-a zis nimic.

PS: noi suntem in clasa I si ar trebui sa facem acel rapel ROR care se face la 7 ani.

july, mami de Alex (12.11.2004) si Costin Teodor (16.11.2010)


july, mami de Alex (12.11.2004) si Costin Teodor (16.11.2010)


Nu s-a modificat nimic, inca sunt vaccinari in campanii scolare; si dupa noul calendar de vaccinari inca vor mai fi mult si bine. Asa ca se va face in scoala, vei fi anuntata cand (in general campania la ROR clasa I e in ianuarie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

multumesc, eveline, pentru raspunsul tau. m-am linistit. credeam ca din lipsa de fonduri nu se mai fac aceste vaccinuri in scoli si ca noi parintii avem ca alternativa sa mergem sa le facem la medicul de familie care neprimind nimic de la Min. Sanatatii ne vor indruma prietenos sa cumparam vaccinurile din farmacii:)

o zi buna,
july

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Dragi mamici raman uimita cand vad ca sunt subiecte mult mai arzatoare (concursuri, de rezolvat probleme,cat mai multe rezultate de Fb, laude ca al meu e mai bun s.a.m.d) decat sanatatea generatiilor viitoare, ca doar si noi am fost mai traumatizati si daca trebuie trebuie ca vorba ceea n-o sa moara copilul dintr-o intepatura ce noi nu le-am facut si uite ca inca mai suntem in viata.
Dar pentru informare cititi http://2012tehnicidesalvare.ro/forums/viewtopic.php?f=34&t=220
Inca nu m-am hotarat daca voi vaccina copilul, mai ales ca a racit si ... vom vedea
Va ros sa nu aruncati cu pietre daca cumva ati inteles ca vreau sa jignesc. Intentia mea sincer nu a fost aceasta

si multa sanatate copiilor vostrii si sa vina Mosul mult dorit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi in clasa erau copii usor raciti, au fost foarte atent controlati, inclusiv fi`mea avea oaresce mucisori, dar totul a fost in regula, nu aveau febra, rosu in gat sau alte simptome.
Niciunul nu a facut reactie la vaccin, dar e bine sa fii precauta si copilul sa fie sanatos
Fiind ultimul an cu aceasta schema, pt amanarea vaccinului din diverse motive s a cerut adeverinta de la pediatru.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorinne spune:

Citat:
citat din mesajul lui mgabi

Buna.

Dragi mamici raman uimita cand vad ca sunt subiecte mult mai arzatoare (concursuri, de rezolvat probleme,cat mai multe rezultate de Fb, laude ca al meu e mai bun s.a.m.d) decat sanatatea generatiilor viitoare, ca doar si noi am fost mai traumatizati si daca trebuie trebuie ca vorba ceea n-o sa moara copilul dintr-o intepatura ce noi nu le-am facut si uite ca inca mai suntem in viata.
Dar pentru informare cititi http://2012tehnicidesalvare.ro/forums/viewtopic.php?f=34&t=220
Inca nu m-am hotarat daca voi vaccina copilul, mai ales ca a racit si ... vom vedea
Va ros sa nu aruncati cu pietre daca cumva ati inteles ca vreau sa jignesc. Intentia mea sincer nu a fost aceasta

si multa sanatate copiilor vostrii si sa vina Mosul mult dorit


Cum poti veni cu link-uri de pe site-uri atat de dubioase si sa le prezinti pe un site pentru parinti??? Si cum poti indemna userii sa se "informeze" (si sa ia o decizie in ceea ce priveste vaccinarea copiilor lor) de pe un site care detine articole precum : "Razboiul 2013-2014, razboi psihotronic" si care are in blogroll link catre OTV?

Mergi la inceput