Piersicute de iulie august (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura32

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise

Salve, gagici!

Si acum problema zilei, la noi:
ma musca (rontaie) de sfarc spre sfarsitul suptului, cand laptele vine mai incet probabil.Simt ca si cum ma electrocuteaza durerea. Bineinteles ii scot sanul din gurita, brusc si din reflex, mititelul incepe sa planga, incep sa plang si eu ca nu suport sa-l vad ca plange din cauza mea. Ce sa fac? Protectii pt mamelon? Biberon? Vad ca acum noaptea nu face asa, dar aseara de vreo 5 ori s-a intamplat .



Fleur si noi avem aceeasi problema , sa zic ca de vre-o 5 zile , a descoperit ca poate sa muste sfarcul , e o senzatie ingrozitoare . Nici cand am alaptat in primele zile nu m-a durut ca acum . Pe deasupra trage de sfarc de zici ca-i cauciuc . Chiar vb cu sotul , ce Doamne iarta-ma sa-i fac sa nu mai muste , eu nu am alaptat deloc cu protectii si la inceput chiar doare , alaptam si plangeam si acum sa folosesc protectii ?! tocmai ce le-am dat la o vecina care trebuie sa nasca , nu am crezut ca o sa mai am nevoie

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)







Adauga 2 dintisori lati si taiosi si o sa ai imagine completa...doare tare!
Rezist, nu iau inca protectii, de muls mi-e o lene....de ma doare, si la cat mananca el acum cred ca nici nu mai reusesc sa scot cu pompa mea manuala.

Ana, cred ca e destul de marisor al tau de acum sa nu mai fie vreo problema cu dormitul pe burta. Se descurca ei singuri sa-si elibereze nasucul sa respire.
Al meu de ex. nu se intoarce niciodata pe burta noaptea. Nu stiu daca are vreo legatura, dar are in patut , puse pe sub cearsaf, 2 pernute cilindrice asezate paralel cu el,in dreptul capului. Le avea de mic, sa il impiedice sa se intoarca de pe partea pe care il puneam noi sa doarma. Acum se intoarce bineinteles de pe o parte pe alta dar nu pe burta.

Ma duc ca maraie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare si de la noi.Am in ceput o saptamana asa, super naspa.In primul rand, mi-a venit o batranica la birou bolnava saraca si a vomitat de nu va pot spune. Se mai intampla, am curatat dar, tot am impresia ca mai miroase. Am vorbit si cu soacra0mea, cica i-a tras Nectarel un urlat si apoi a adormit. Nu a vrut nici sa manance , a dormit 30 de minute si apoi a mancat 12o. chiar nu stiu ce o maifi avut. Ma gandesc ca poate-l doare-n gat.Mai fornaie dar, parca nu asa rau, dar nu inteleg maraiala asta a lui.Vad ca voi ati gatit iar numai bunataturi. Mie nu-mi mai arde de nimic. Ma gandesc si la voi ce patiti acum cu alaptatul. Clar, trebuie sa va puneti protectii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

ziua buna,
scriu si eu repede ca de dimineata ma tot chinui si pana sa ma apuc se mai scrie o pagina.eu am constatat ca cu cat sunt mai obosita cu atat mai mult chef de curatenii si acrobatii am .azi m-am apucat si am aspirat,am aranjat pe ici pe colo,praf, mai aveam de spalat pe jos si..a inceput piticu' sa urle.e tare marait zilele astea,nu stiu ce are,nu mai stiu numarul trezirilor in ultimele 2 nopti..adica sunt zombi
asa,sa vedem ce-mi amintesc:
La multe luni si anisori,cu intarziere, purtatoarelor de nume superb!
Roxy multumim pt noul capitol
Ada,sanatate multa lui Nectarel!!
Laura,nici Mattia nu a mai crescut in lungime in ultima luna..si el tot la 63-64 a ramas dar nu-mi fac probleme.ma gandesc ca eu am fost ce-a mai mica din clasa,la scoala, pana la 14..si apoi am crescut ca din apa si am ajuns la 1.72..
Fleur,am probabt si eu muscatura,fara dinti e drept,cand e foarte agitat.ce sa zic..nasol
eu pe Mattia il ragai in ultimul timp,in brate ,in fundulet si merge bine.
Kimmy si noi suntem cu mese fara numar
Chiar ma gandeam sa intreb daca voua vi se mai intampla sa va dea laptele pe afara.mie inca mi se intampla si nu beau nici ceai iar bere n-am mai baut de vreo 3 saptamani.
s-a trezit buburuza mea,poate reusesc sa spal pe jos.apoi vreau sa iesim putin
trimit si revin





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Neatza, fetelor (acum, cand ma duc la culcare haha)

Clay -- pai e simplu cu reflexul de a impinge afara cu limba, mai simplu la BLW decat la diversificarea cu linguritza. Ei pe la 3-4-5 luni incep sa duca totul la gura. Cand le dai pentru prima data mancare, ei o vor duce la gura cape orice le pica in mana. Vor suge la ea, si in timp (destul de rapid) se vor prinde ca e diferita de celelalte chestii pe care le baga in gura. Totul merge in ritmul lor. Ei experimenteaza cu mancarea -- cand sunt pregatiti, o sug, apoi la inceput o scuipa, apoi, tot cand suntpregatiti, nu o mai scuipa. E simplu, nu stiu daca m-am exprimat clar... Dar bottom line e ca parintele nu trebuie decat sa le puna bucata de mancare in mana, restul fac ei singuri...

Voiam sa va scriu celor care vreti portbebeuri ergonomice (tip Manduca sau Ergo) ca vine tata in ianuarie in Romania si daca vreti, va pot trimite prin el. Port bebeurile mele sunt de o calitate exceptionala, cu nimic mai prejos de Manduca si mai bune decat Ergo, si sunt (zic eu) mult mai frumoase, mai chic... Uitati aici website-ul meu http://wearmemommy.com/ergonomic-baby-carrier/ si mai multe poze cu diverse tipuri de materiale aici: http://m1105.photobucket.com/albums/WearMeMommy/?o=12 iar pretul este la jumatate fatza de Manduca, trebuie sa calculez, dar in jur de 30-35 de euro.

Cred ca ma paste o raceala, am umblat cam dezbracata si s-a facut frig... Asa ca vreau sa incerc sa ma culc devreme...

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Fetelor, la noi e regula. O data pe saptamana, de regula duminica, face kk mai moale si mai verzui. O doare burtica inainte sa faca. Dar atat, o singura data pe saptamana. La analize nu a iesit nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Neatza, fetelor (acum, cand ma duc la culcare haha)

Clay -- pai e simplu cu reflexul de a impinge afara cu limba, mai simplu la BLW decat la diversificarea cu linguritza. Ei pe la 3-4-5 luni incep sa duca totul la gura. Cand le dai pentru prima data mancare, ei o vor duce la gura cape orice le pica in mana. Vor suge la ea, si in timp (destul de rapid) se vor prinde ca e diferita de celelalte chestii pe care le baga in gura. Totul merge in ritmul lor. Ei experimenteaza cu mancarea -- cand sunt pregatiti, o sug, apoi la inceput o scuipa, apoi, tot cand suntpregatiti, nu o mai scuipa. E simplu, nu stiu daca m-am exprimat clar... Dar bottom line e ca parintele nu trebuie decat sa le puna bucata de mancare in mana, restul fac ei singuri...

Voiam sa va scriu celor care vreti portbebeuri ergonomice (tip Manduca sau Ergo) ca vine tata in ianuarie in Romania si daca vreti, va pot trimite prin el. Port bebeurile mele sunt de o calitate exceptionala, cu nimic mai prejos de Manduca si mai bune decat Ergo, si sunt (zic eu) mult mai frumoase, mai chic... Uitati aici website-ul meu http://wearmemommy.com/ergonomic-baby-carrier/ si mai multe poze cu diverse tipuri de materiale aici: http://m1105.photobucket.com/albums/WearMeMommy/?o=12 iar pretul este la jumatate fatza de Manduca, trebuie sa calculez, dar in jur de 30-35 de euro.

Cred ca ma paste o raceala, am umblat cam dezbracata si s-a facut frig... Asa ca vreau sa incerc sa ma culc devreme...

Va pup!

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010) si Jefferson (3 Iulie 2012)

POZE



Mersi pt raspuns.

BLW: Aha, am inteles, deci de fapt nu stai dupa copil sa urmaresti chiar toate semnele ca ar fi pregatit si apoi sa-i pui mancare in fata. La 6 luni, daca va sta singur si bine in scaunul de masa, pot sa ii pun mancare in fata si apoi, am inteles, il lasam in ritmul lui. Tu de la ce varsta ai inceput cu Jane?

Carrier: Ar fi chiar la aproape o treime din pretul manducii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow! tocmai am scapat de vaccin acum a plecat d-na dr. a fost cumintzik pitik, a plans putin cand a simtit intepatura si apoi cd a masat-o d-na dr pt dispersarea solutiei, dar apoi a tinut-o tot intr-un zambet si o gangureala le-a tot povestit d-nei dr si asistentei au zis k n-au mai vazut asa copil vesel si bine dispus (cra cra ). a gasit-o f bine la evaluare, a luat 1.550 g in 2 luni, 4.5 cm (4 luni - 6.540 g si 64.5 cm). fontanela e inca putin marishoara, dar a zis k o mai lasam pana la 6 luni si abia atunci dk e cazul o sa ii dea si tablete vigantolleten. deocamdata ramanem pe 2 pic de vigantol pe zi. pliurile sunt in cont asimetrice, dar a controlat-o la articulatii si nu e nici o probl. vedem la 6 luni dk mai tb repetata echo de sold. se vad mugurii dentari dar inca nu e gingia inflamata asa k mai asteptam pana la dintzoci.
akum legat de diversificare - a zis k inca nu e cazul sa incepem diversificarea propriu-zisa dar pot sa incep sa-i dau la masa de 10-11 suculetz de mar si la masa de 2-3 putina supica, dar doar asa k sa o obisnuiesc si cu alt gust in afara de lapte treptat. dupa cateva saptamani de suc pot sa incep sa-i dau treptat si pulpa amestecata cu suc si legumele pasate din supa. dupa 6 luni vorbim de branzica si eventual biscuiti, dar mai e pana acolo. inca nu e graba cu diversificarea pt k am lapte destul si e pacat sa nu-i dau. dansa nu impune o schema stricta, da niste repere si lasa la latitudinea fiecarei mamici sa procedeze cum considera de cuvinta.
legat de bcg - nu e nici o probl, nu prez nici o reactie anormala, abia la 6 luni se citeste cicatricea asa cum trebuie pe manutza. in tt tara, atat la stat cat si la privat, s-a fol vaccinul din danemarca, nu exista altul importat la noi (asa k si la medlife tot ala a fost). Doamne ajuta sa fie bine in continuare!

hai k ma apuc sa citesc din urma si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ZIZOU

Fetelor, la noi e regula. O data pe saptamana, de regula duminica, face kk mai moale si mai verzui. O doare burtica inainte sa faca. Dar atat, o singura data pe saptamana. La analize nu a iesit nimic.

Mami de Emma Mihaela
DN 13.08.2012


da-i niste ceai baby calm si bonnisan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

din pacate nu este o poveste cu final fericit pt socrul meu
Inmormantarea a avut loc sambata.

a fost un wk de cosmar !


sunt extrem de suparata/frustrata/deprimata; vineri e ziua sotului, de nume si de nastere;
rezervasem/platisem o mini vacanta de 4 zile in germania cu copii;

nu stiu dc sa mergem sau nu; pt sot cred ca ar fi bine sa se rupa un pic de tot dar imi e nu stiu cum sa o lasam singura pe soacra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

OF PORUMBITA,IMI PARE TARE RAU,SPERAM DIN TOT SUFLETUL SA SE TERMINE CU BINE..CONDOLEANTE SI DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA!

Mergi la inceput