Piersicute de iulie august (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

M-ati distrus zilele acestea cu prajiturile voastre, asa ca am cedat si tot week-endul am gustat cateceva dulce. Rezultatul s-a vazut azi pe cantar, kg. dus saptamana trecuta a revenit la loc de cinste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata

Multumesc pentru cafea , va multumesc si pt sfaturile legate de greutatea lui Andrei . Nu m-am exprimat eu bine pana la capat . M-am gandit ca poate fi de la diversificare , in ideea ca el dupa ce mananca 10, 12 lingurite de mucilagiu de orez sau mar cu biscuite ( atat ii dadeam Carmen si sucul de morcov ) nu imi mai manca si 6/7 ore . Mi se pare destul de mult , in ideea in care el manca din 3 in 3 ore , acum mananci la 7 ore si noaptea la fel . De ieri am intrerupt tot , a papat la 3 ore , as' noapte la 2 , dar prefer asa decat la intervale lungi si stagnam . Oricum el nu a fost un copil care sa ia mult in greutate , vesnic eram pe minim dar sa nu ia deloc chiar nu sunt impacata . Va multumesc si va , plecam la kineto , revenim la intoarcere .



Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve, gagici!

Si eu am pierdut un mesaj ieri (azi noapte la voi), deja ma enerveaza faza asta cu logarea, NU ar trebui sa se deschida fereastra de mesaj cand nu esti logat. In fine...
(O solutie ar fi sa copiez aici mesajul scris in word, si ideea cu vizualizarea e buna, de fapt probl. e sa imi amintesc sa dau copy inainte de send)

Laura, bine ca ai scris, iti raspunsesem kilometric cu cate sute de g de lapte trebuie sa bea un bebe pana la 6 luni (900-1200g/zi) si ca problema e aici probabil, ca datorita diversificarii nu mai bea destul lapte. Ai confirmat ca e asa. Or fi avand o logica si pediatrii de aici care spun ca diversificarea la inceput e doar o (mica) completare a meselor de lapte, nici gand sa se inlocuiasca sau sa se sara vreo masa. Si eu am fost tentata sa-i dau lui Eric cantit. din ce in ce mai mari de "mancarica" dar m-am abtinut (si nici el nu pare prea dornic). Deocamdata laptele ii asigura inca tot ce le trebuie, alimentele se introduc sa se obisnuiasca, cu gusturi noi, cu lingurita, etc.

Oricum nici Eric nu a mai luat in greutate un gram de 10 zile, de la ultimul control. La el sunt sigura ca au fost de vina dintii, a mancat prost zilele trecute. Tot la 8,700kg suntem, ceea ce e oricum...destul (curba lui de crestere e spre limita superioara, dar nu o atinge).

A, voiam sa mai zic de inaltimea bebeilor, eu stiu ecuatia:
inaltime baieti = media parintilor +10cm
inaltime fete = media parintilor
cu aproximatie bineinteles.

Si acum problema zilei, la noi:
ma musca (rontaie) de sfarc spre sfarsitul suptului, cand laptele vine mai incet probabil.Simt ca si cum ma electrocuteaza durerea. Bineinteles ii scot sanul din gurita, brusc si din reflex, mititelul incepe sa planga, incep sa plang si eu ca nu suport sa-l vad ca plange din cauza mea. Ce sa fac? Protectii pt mamelon? Biberon? Vad ca acum noaptea nu face asa, dar aseara de vreo 5 ori s-a intamplat .
Si un obicei naspa, ca achizitie nu pot sa-i zic: cand il ridic sa ragaie nu mai sta cu capul pe umarul meu, mi se sprijina cu manutele de umeri si ma "pupa" cu toata gura deschisa, cu balutze cu tot. De fapt el da sa suga in continuare...

Kimmy, cred ca poti sa tii fata nu doar permanent intinsa, poti sa o tii usor inclinata pe o perna, la carucior prima treapta de inclinare, in balansoar etc. Cresc si ei, se plictisesc sa priveasca doar tavanul si cerul, vor sa vada lumea din jurul lor.
Iepure???

Nu mai zic de mancare ca acum la 4 dimineata mi-e o foame de abia vad ecranul. Am mancat o para in timp ce scriu si acum ma duc sa mai prind o ora doua de somn, cat imi da voie bebeul meu muscator...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Clayhanger - nu mi-am pus problema jucariilor caci nu le baga in gura. Dar daca vrei ceva non-toxic iti recomand girafa Sophie. E cam scumpa, dar e faina. La noi nu a avut succes, Bianca a tratat-o cu ignoranta :))

Maria - dar cand iesi cu Ana 2 ore, seara, in parcul de joaca?
Bianca mea nu mai vrea sa iasa din casa, cand ajunge de la gradi se joaca cu jucariile ei, nu mai vrea afara. iar daca iesim afara vrea la minimarket sa isi ia biscuiti sau alte minunatii

Danett - pt a testa un aliment nou nu tb neaparat sa ii faci supa, de ex. morcovul il poti testa cu 1-2 lgte de suc, sau sa ii pui bucatele in safe feeder.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981
Danett - pt a testa un aliment nou nu tb neaparat sa ii faci supa, de ex. morcovul il poti testa cu 1-2 lgte de suc, sau sa ii pui bucatele in safe feeder.



Pe schema dr vad ca se incepe cu supa de legume si apoi cu piure. Nu am vazut sa zica de legume crude (suc sau pulpa). Ma gandesc ca e mai safe asa pt sistemul lor digestiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Fleur sigur ca o tin si pe perna si in balansoar.Ideea e ca daca o pun pe perna se ridica fata,face muschi la burtica si se enerveaza pana o ridic sau o iau in brate.Si la carucior am ridicat o treapta-e din ala cu 5-,desi mai mult cu scoica montata peste o plimb ca mi-e mai comod.
Da da,iepure...nu am mancat de multisor,dar mai profit din cand in cand ca tata e vanator,lucur la care incerc sa nu ma gandesc prea intens ca mi-e mila de animale.

Dana,la voi cum mai sunt mesele?Noi eram cam in aceeasi oala...cu alaptat destul de des.

Fetelor,pentru prima data se intampla sa strang de san si sa nu iasa nimic ,asa ca bag ceaiuri azi la greu!

Azi am facut salata de avocado dupa reteta postata de Aruba.Multumesc frumos,e tare buna.Eu nu sunt fan avocado,si facua asa chiar mi-a placut.Doar ca e cu rosii si ceapa,si trebuie sa manc cu moderatie maxima ca rosiile fac ravagii la burtica piscotelului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Vai! in ce hal se vede mesajul meu! In general, va scriu de pe telefon, iar acum cand am intrat pe laptop am vazut ca diactriticele nu se apar si aproate nu se intelege nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise

Salve, gagici!

Si acum problema zilei, la noi:
ma musca (rontaie) de sfarc spre sfarsitul suptului, cand laptele vine mai incet probabil.Simt ca si cum ma electrocuteaza durerea. Bineinteles ii scot sanul din gurita, brusc si din reflex, mititelul incepe sa planga, incep sa plang si eu ca nu suport sa-l vad ca plange din cauza mea. Ce sa fac? Protectii pt mamelon? Biberon? Vad ca acum noaptea nu face asa, dar aseara de vreo 5 ori s-a intamplat .
**************************
Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!


Fleur si noi avem aceeasi problema , sa zic ca de vre-o 5 zile , a descoperit ca poate sa muste sfarcul , e o senzatie ingrozitoare . Nici cand am alaptat in primele zile nu m-a durut ca acum . Pe deasupra trage de sfarc de zici ca-i cauciuc . Chiar vb cu sotul , ce Doamne iarta-ma sa-i fac sa nu mai muste , eu nu am alaptat deloc cu protectii si la inceput chiar doare , alaptam si plangeam si acum sa folosesc protectii ?! tocmai ce le-am dat la o vecina care trebuie sa nasca , nu am crezut ca o sa mai am nevoie

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Buna ziua si o saptamana frumoasa.
Kimmy multumesc de raspuns. Maya are hemangiomul pe labia dreapta si are 3 cm si cre ca tot creste. I-a aparut la vreo 2 saptamani dupa nastere dar am fost sfatuita sa astept sa vad daca o sa stagneze sau daca da inapoi singur. Mie frica ca am citit si vazut niste chestii horor pe internet.
Fleur am socotit si eu inaltimea fetei dupa cum ai scris tu si functioneaza.
Cu statul intinsa e jale. De cateva zile plange si se incordeaza sa se ridice singura.
Acum de vreo 4 zile e si mai greu la noi ca nu mai adoarme la program si nici singura, cauta sa o adorm in brate si eu cum sunt usor de "cumparat" o tin in brate sau la san de fiecare data cand ii e somn.
Sunt franta de oboseala eu nu stiu ea cum rezista sa doarma doar cate 6 7 ore pe noapte ca eu sunt chiauna de somn. Gata ma apuc de facut curat si calcat rufe ca sa fiu harnica toata saptamana.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Hello, hello!

Scriu repede pana nu se trezeste (doarme de pe la 11, acum 10 min am crezut ca se trezeste dar s-a intors pe burta si a adormit la loc).

Am dormit si eu cu el un pic, caci, azi noapte intre 1 si 2 l-am intors de pe burta inapoi de 4 ori. La 2 m-am culcat, nu am mai putut. La 5 (m-am trezit eu inaintea lui) bineinteles ca dormea pe burta. Cred ca e o batalie pierduta. In caz ca va intrebati, eu nu vreau sa il las din cauza fricii de SIDS. In somn el mai are (acum mai rar) pauze de respiratie, de sub 10 secunde, si in contextul asta si pediatra ne-a spus sa nu il lasam sa doarma pe burta.
Partea buna este ca intr-adevar cred ca si-a scos masa de la 3. El manca la 1, 3, 5, 7 (cand se si trezea). Acum doar 1, 5, 7.

Deci Kimmy, Dannett (parca), si eu sunt in clubul asta cu mese dese, ziua cam la 3 ore mananca acum.

In legatura cu adormitul la san, cred ca am mai povestit - la Vlad am observat ca singur trece prin niste etape, adica la inceput adormea doar in brate, leganat, preferabil la san. Apoi a acceptat suzeta. Apoi n-a mai trebuit leganat, dar inca tinut in brate. Acum adoarme (ziua) pe pat cu mine, trebuie sa fiu aproape si eventual sa il legan de cateva ori de fundulet. Schimbarile au fost dictate de el. De exemplu, cand era in brate, leganat, incercam de fiecare data sa nu il mai si legan. Daca nu mergea, continuam cu leganatul - pana intr-o zi cand a mers. Deci, ca un fel de sfat, daca vrei, incearca mereu si alte lucruri ca sa adoarma, fara sa fortezi, si la un moment dat poate va functiona.

Despre muscatul de care ziceti, zicea cineva pe undeva ca ei acum au cam invatat cum sa controleze un pic curgerea laptelui, mai exact sa faca sa vina mai repede. Fleur, cred ca ai intuit bine motivul.
Cand mi-a facut Vlad asa (nu de multe ori) strangeam si eu un pic sanul si se linistea.

Michelle, cica cu girafa asta cam asa e, hit or miss, love it or hate it . Ma mai gandesc.

Roxy, curaj piersicutei la vaccin!

Am scris eu repede, dar tot mult. Nu s-a trezit inca.

Mergi la inceput