parfum

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Gabriela, tot parfumuri suave, care mi-au placut: are Dior o gama cu impresii olfactive de calatorie, Dior Cruise Collection: Escale a Portofino, Escale a Pondichery, Escale aux Marquises si inca una pe care nu o stiu acum. Escale aux Marquises mi-a placut cel mai mult, dar aici contribuie si numele, imi aminteste de lectiile de geografie din scoala generala, cand invatam despre maquis. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mie mi-au placut foarte mult si apele de corp (cred ca asa se numesc) aparute recent la the body shop, cu arome fructate si florale, iar ingredientele sunt bio in mare parte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Allure ,ce ne recomanzi tu de fapt sa ne facem si noi viatza frumoasa?Si frumos mirositoare bineintzeles.

Fara uleiuri ca eu nu le suport1

Eu sincer...n-as putea tari ca tine,insa nici nu pot spune ca mi-as dori.N-as sta cu sabia deasupra capului,gindindu-ma ca tot ce ma inconjoara...duce la cancer.Mi se pare total neconstructiv felul asta de viatza ,iar mie-optimista incurabila,nu numai ca nu mi se potrivetse,insa mi se par pline de energie negativa postarile tale,chiar daca tu ai intentzii bune.(sper!!!!!).Chiar mi-as dori sa n-o iei personal si sa incerci sa analizezi doua secunde ce am scris...ca sunt sigura ca nu-s singura care simte asa citind postarile tale.

Dana



pai suna negativ pt ca informatia e proasta...but don't kill the messenger! nu e ideea mea, eu doar am citit si dau mai departe tocmai pentru ca imi pasa si as vrea ca mai multe femei sa fie cel putin constiente ca prin acumulare in ani de folosinta se ajunge intradevar la intoxicatia ficatului.
eu propun schimbari mici cel putin: folositul mai rarut si nu direct pe piele

sentimentul de "sabie deasupra capului" tine de perceptia filozofica personala
eu ma simt exact pe dos: sint fericita ca stiu si pot sa ma feresc in mare parte de eventuale neplaceri

ca femeie viata se poate face fericita prin multe metode: cu banii economisiti prin renuntarea la parfumuri care sint enorm de scumpe se poate cumpara altceva...de exemplu bijuterii adevarate
parfumurile vor ramine intotdeauna o fascinatie si o delectare a simturilor mele dar numai de ocazie...in felul asta nici nu ma plictisesc de ele.

n-o iau in nume de rau (m-am obisnuit) si sper ca nici eu sa nu fiu inteleasa gresit

acum la subiect: am detectat un parfum (de fapt o gama) care mi-a atras atentia in prima faza pt ca doamna de la magazin a zis ca e fara alergeni si parabeni, ceva din gama "eco-luxe", arata super bine in sticla dar m-am asteptat sa fiu dezamagita de vreo posirca ecologica. Surpriza!! M-a impresionat cu notele puternice si seducatoare, unele dulci gurmande, altele deep misterioase :) Aproape ca m-a convins sa-l iau daca n-ar fi fost pretul prohibitiv de peste $200
Gama se cheama Kilian (sau "by Kilian")...le-a folosit cineva?
Seamana cu gama masculina Tom Ford care mi se pare parfumul secolului (mai precis astea: http://iloveyoumuch.com/wordpress/2010/04/tom-ford-makes-me-feel-fancy/)
Daca planuiti sa luati parfumuri pt barbatii vostri, bagati un nas si pe astea: Tobacco Vanilla, Noir de Noir, Champaca si Black Violet. Nu s-a inventat ceva mai sexy pe planeta. Parol!
Cu toate obsesiile mele impotriva chimicalelor, cind miros parfumul Tom Ford imi vine sa-l beau


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

Cum naiba sa fie "pline de energie negatia" postarile lui Allure ?????

A, ok, poti sa te bagi cu capul in nisip si sa consumi cu placere TOT ce gasesti de vanzare pe piata, mancare in culori de ti se strepezesc dintii - inghetata albastra, vata de zahar roz bombon, creme care nu au parabeni, dar au acolo scris mic mic fenoxietanol etc (stiti ca e deja interzis in japonia, sper ). Cind cineva ca Allure vine si spune finut "nu e chiar ok, uite ce s-ar putea intimpla daca", sigur ca o vezi ca pe un intrus care nu face decit sa-ti strice placerea de a manca inghetata albastra .

Eu am invatat enorm de mult de 2 ani de cind o citesc pe Allure si acum uitindu-ma in urma constat cite prostii imi treceam prin stomac sau mi le puneam pe piele, din nestiinta / ignoranta .

Allure, te rog eu, nu baga in seama !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

ladybird, e ok...pe bune
nu m-am suparat deloc!
sa vorbim despre parfumuri ca imi place subiectul dar sa nu facem baie in ele cum am vazut ca fac unele femei

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ei, atata timp cat traim in lumea asta, sabia tot este deasupra capului, ca respiram aerul poluat, mancam bio cu legume si frunze 'udate' cu ploaia poluata samd.


Si mie imi place ca scrie Allure ce mai afla, fiecare filtreaza prin filtrul sau propriu si alege in ce crede ca e adevarat si restul care suna dubios ramane la o parte.


Stiu ca nu e parfum, dar eu sunt innebunita dupa untul de corp de la Balea cu zahar si portocale.Miroase exact ca vata pe bat sau zaharul ars, caramelizat, e demential! Astept s ase faca un parfum de genul asta.
Spray-uri lichide de corp adica Body mist-uri am de vreo 12 ani, sunt fana inraita, imi trimitea tatal meu din Canada tot timpul, ca la noi nu erau.Cele cu miros de pepene ma innebunesc si pe mine si pe ceilalti din jur

La Body shop si Yves Rocher am inteles ca este o esenta de parfum fructata, a incercat cineva?
Si stiti cumva vreun parfum cu miros de ciocolata?sau banane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Gabriela, iti recomand parfumul "Pleasures" de Estee Lauder. E de departe cel mai fain parfum floral pe care l-am purtat.

De la EL imi mai plac Intuition si Dazzling (insa asta nu se vinde in Franta, nu stiu de ce).

Alte sfaturi : "J'adore" de Dior si "Fantasmes" de Ted Lapidus.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

buna ziua

de craciun vreau sa ma rasfat cu un parfum cu miros de frezie . nu am intrebat ce variante ar fi , dar va intreb pe voi . mie imi plac parfumurile tari si intr-o zi am vrut sa port ceva delicat . si nu am avut .

voi ce parfumuri florale folositi ?

"niciodata nu e prea tarziu"


Incearca la farmaciile Sensiblu gama L’Erbolario Papavero Soave cu extract de mac, asta pentru un rasfat complet! sau http://www.sensiblu.com/index.php?page=pagini&PageId=L%27Erbolario+-+Produsele_465
La Yves Rocher gasesti multe parfumuri florale de ex FLOWERPARTY , mie-mi place.
In sezonul rece folosesc parfumuri tari,in special cele cu nota lemnoasa. Vara folosesc pe cele cu note florale.
Parfumuri care imi plac foarte mult:
Prada - tendre
Guerlain cam toate dar in special Shalimar
Cacharel : Noa , Eden
Carolina Herrera 212

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mik, se mai fabrica intuition? Eu nu l-am mai gasit de mai bine de un an !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

ce de parfumuri despre care nu stiam, fetelor! le-am notat...dau o tura prin magazine sa le miros si apoi scriu lista pentru mos craciun
preferatele mele sunt:
1. alien - de la mugler
2. angel - de la mugler (pe astea doua le am in momentul de fata)
3. eternity - calvin klein
4. amor amor - cacharel (e pe terminate sticluta)
5. the one - D&G
6. lacoste - in sticla transparenta, parfum galben, capac auriu


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput