parfum

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Portocalia, ce parere ai de mon jasmin noir?

Acum nu sunt foarte sigura ca nu le incurc, insa unul dintre cele multe ´´jasmin´´ este suuuper, e atat de fin si persista totusi cateva zile. Problema e ca nu mai stiu sigur sigur pe care l-am incercat, ca sunt vreo 4-5 variante. Retin ca sticla era transparenta, deci nu era varianta jasmin noir sticla neagra.
Eu incerc parfumurile pe piele direct, iar dupa 4 zile il simteam inca foarte bine pe maneca hainei. Nu ca ar fi o noutate, parfumurile si cremele de corp bvlgari persista foarte bine, dar eu sper sa il gasesc pe ala de pe maneca

Un alt parfum floral care imi place e vesnicul Jádore. Imi trezeste amintiri placute, il refolosesc cu drag.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mie imi plac Noa de la Cacharel si noul Mademoiselle de la Chanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Allure, dar chiar asa rau ne fac parfumurile? Te referi la alergii sau..?
mey, o sa ajungem si sa respiram cu inima stransa de emotie ca cine stie ce ni se intampla cand inhalam aerul.
Nimic nu e sanatos, decat ceea ce e insipid si plicticos.




alergiile ca alergiile...unele substante din parfumuri se comporta in corp ca estrogenul (numite xenoestrogeni) si creste riscul de cancer la san care e dat in cea mai mare proportie de dezechilibre hormonale (mai precis exces de estrogen)
daca ne ferim de parabenii din creme si pesticidele din mincare, la parfumuri e aceeasi treaba, mai ales ca il respiram constant si ne intra in piele direct.

eu dau un puf in aer si "merg" prin el ca sa-mi intre in imbracaminte - nu mai dau pe piele ca sa reduc absorbtia in corp

scuze de offtopic dar cu subiectul asta nu e de glumit mai ales ca un procent urias din femeile trecute de 30 se confrunta cu dezechilobre hormonale (din pacate chiar si mai tinere)


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu nu sunt adepta parfumurilor florale,nu sunt pentru mine,insa mi-a placut destul d emult ca sa-l cumpar ,un parfum de la Chloe,chiar Chloe(cu accent ascutzit pe e)se numeste.

Cred ca Jasmin Noir e cel d ela Bvulgari de care spui tu Lady,de fapt portocalia a spus prima de el.

Cred ca ceva florale mai gasesti si la Estee Lauder...ins anu-tzi pot da nume din pacate ca...am uitata care sunt cele florale.

Allure ,ce ne recomanzi tu de fapt sa ne facem si noi viatza frumoasa?Si frumos mirositoare bineintzeles.

Fara uleiuri ca eu nu le suport1

Eu sincer...n-as putea tari ca tine,insa nici nu pot spune ca mi-as dori.N-as sta cu sabia deasupra capului,gindindu-ma ca tot ce ma inconjoara...duce la cancer.Mi se pare total neconstructiv felul asta de viatza ,iar mie-optimista incurabila,nu numai ca nu mi se potrivetse,insa mi se par pline de energie negativa postarile tale,chiar daca tu ai intentzii bune.(sper!!!!!).Chiar mi-as dori sa n-o iei personal si sa incerci sa analizezi doua secunde ce am scris...ca sunt sigura ca nu-s singura care simte asa citind postarile tale.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

portocalia nu mi-au prea palcut bvlgari , cred ca erau prea suave pentru mine . dar am sa testez prima data cand merg la magazin . adica s-a schimbat optiunea pentru parfumuri si cred ca acum le simt altfel . de fapt , cu siguranta .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

andacos cred ca nu vorbesti despre postarile mele . adica le voi reciti .

si cat despre alergii , de la un timp si eu am inceput sa le aplic mai mult pe haine . nu mai vreau in contact cu pielea . asa am simtit eu , nu am citit nicaieri ca nu ne spun astia toate adevarurile . am simtit ca nu este natural sa le mai aplic pe piele . atat .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cel mai bine ar fi sa testezi cateva parfumuri, eventual ceri consiliere in magazin. apoi, dupa ce te-ai decis ce parfum iti place, il poti comanda on-line, cunosc cel putin trei site-uri serioase, de unde poti cumpara parfumuri originale 100%, cu preturi sensibil mai mici decat in magazinele specializate. eu i-am luat sotului meu o apa de toaleta care a costat cu 110 lei mai putin fata de pretul de raft din sephora sau douglas. iar produsul este original 100%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

ma intereseaza site-uirle aceleea . mi le poti trimite pe pm sa nu se considere publicitate ascunsa . multumesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Anda, stiu ca jasmin noir e de la bvlgari. Si mon jasmin noir tot de la bvlgari e. Dar...sunt mai multe ´´jasmin´´ la bvlgari si eu nu mai stiu sigur care mi-a placut f tare.
Le voi incerca pe rand.

Allure, multumesc de explicatie. Ai idee cat din fasul de parfum dat in spatele urechii se absoarbe in corp? Sunt asa de mici particulele incat trec bine mersi prin piele si sunt atat de puternice incat sa afecteze hormonal? Intreb....ca zici ca e serioasa treaba si eu chiar habar nu am de asa ceva.

Singurele info pe care le am se refera la alergii, unele parfumuri contin nu stiu ce substanta extrasa din scoarta de copac(??) care declanseaza alergii. Asta am citit-o intr-un ziar.
Si s-ar putea ca acele parfumuri sa fie interzise, chair daca formula exista de zeci de ani pe piata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

LadyJ, nu am incercat decat un singur Mon Jasmin Noir, sunt mai multe, elixir de Mon jasmin Noir, Eau Elixir si inca ceva, parca. Nici eu nu mai stiu pe care l-am incercat, era unul cu pompita de-aia retro. Mi-a placut, e foarte frumos, dar e prea sweet ptr mine. Nu ma simt confortabil cu parfumurile dulci. Jasmin Noir (cel cu sticla neagra) imi placea pentru ca are si o nota picanta. Dar tot nu stiu daca mi se potriveste, mi se pare un parfum foarte pretentios care trebuie sa iasa iarna de sub blanuri si esarfe de matase si casmir. (iar eu port geaca si blugi, in principal ).

Eu sunt momentan in epoca parfumurilor Hermes. Acum am Voyage si visez sa-mi iau toata gama Hermenessence, care-s prezentate ca o colectie de poeme olfactive (sunt in sticlute mici). Nici n-am apucat sa le miros, pentru ca nu le-am intalnit pe nicaieri in magazine, le-am gasit doar pe site-ul Hermes. Dar descrierile m-au incitat rau de tot, cred ca o sa le iau asa, orbeste.

Mergi la inceput