Burtici de mai-iunie 2013 (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Vio,muuult succes la amniocenteza!Doamne ajuta sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Ah! De ce n-ati spus mai devreme de aspirator? Eu prin luna 2 l-am lasat in mijlocul casei, am luat NoSpa si m-am pus pe plans: nu aspirasem de vreo 2 sapt, par de mata peste tot, ca naparlesc toamna, am chemat pe mama sa ma ajute si n-a putut veni, iar sotul mi-a lasat aspiratorul in mijlocul casei jumate de zi, ca ii era lene sa-l duca la loc.... Abia astept sa le spun!
La raceala merge dieta lichida-semilichida lactata calduta. Nu fierbinte, nu rece, mai putin cu carnea. Supa de pui e perfecta. Trebuie ceva usor de digerat. Iar gargara, nu puneti mai mult de 1 lingurita de sare in o cana cu apa calduta. Altfel ustura si raneste mai rau. Si nu inghititi, ca varsati. Eu aveam niste miere de salcam, la serviciu si tot luam cate un varf de lingurita, mi-a facut tare bine. Am auzit ca nici anumite ceaiuri nu sunt bune, insa cel de tei ar fi ok.
Apropo de vaccinuri, eu cred ca suntem diferiti cand vine vorba de a face raceli si infectii. Unii sunt mai cocoliti, dar nu degeaba. Am racit o data in sarcina, ca am stat vreo 30min sa astept un autobuz in ploaie. Eu sunt pentru vaccinare. Ma mai gandesc despre BCG, ca pare o problema reala. L-as putea amana un pic.
La gradinita - stiu de la nepotica: daca nu avea gripa, facea infectie bacteriana, si din cand in cand diaree iarna-vara - cu sau fara necesar de antibiotic. Asta, cu toate controalele medicale la fiecare 2 saptamani si cu exudat si copro o data pe an. La 2 saptamani, patea o infectie.
Vio, pe forum se discuta de aparat de aerosoli, discuta cu pediatrul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Foarte buna pentru imunitate mai este catina cu miere. Contine vit c de vreo 10 ori mai multa decat citricele.
Eu ii dau baiatului cateo lingurita pe zi in anotimpul rece si la inceputul sarcinii am luat si eu, dar apoi n-am mai putut s-o suport. E cam neplacuta la gust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Kabecka multumesc de sfaturi si de grija!
Aparat de aerosoli am de cand era Ana mica ,si ea facea acelas tip de crize dar ei i s-a pus diagnosticul de astm desi la analizele alergice nu prea ne-am lamurit daca ar fi alergica la ceva.Suntem familiarizati cu aparatul.Daca nu era el nu stiu ce faceam ,trebuia sa stau numai prin spitale cu ei.Dragos numai anul acesta a fost mai sensibil nu stiu ce-i cu el,nu-i primul an in colectivitate doar ca am schimbat gradinita.Aplicam tratamentul si pe langa ,dam si naturiste.Miere cu catina am si eu dar nu o vrea sub nici o forma.
Deocamdata incerc cu suc de fructe facut la storcator in care-i pun si cate un catel de usturoi. Mai am suc de ridiche neagra si saptamana care vine sper sa-l duc la gradi ca nu mai tuseste.

Am uitat sa zic:Buna dimineata!

Ma duc sa-mi fac niste analize ca mi-au cerut pt amnio si eu nu le am la dosar:grup de sange si rh ,vdrl ,hiv si hepatitele b si c.
Mie nu mi le-a mai dat sa le repet nici unul dintre gineco si am intrebat daca-i obligatoriu sa le am si mi s-a raspuns ca nu dar nu vreau sa ma risc si sa-mi amane amnio pentru astea care lipsesc.
Un wekend placut!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Mycya multumesc!
Pofta mare la invartita !Poate-mi zici si mie cum se face ca sunt curioasa.

Elyana imi pare rau ca te-ai zdruncinat! Lasa ca masinile se repara ,important e ca nu ai patit nimic!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Neata!!
o cafeluta? un pahar cu lapte?

eu m-am trezit dis de dimineata sa mananc invartita
a iesit f buna dar am pus cam multicel zahar dar asa tine mai mult

Vioika, nu stiu sa spun cantitativ ca eu fac dupa ochi.
am framantat un aluat ca pentru paine si l-am lasat la crescut 30-40 de min . intre timp am si macinat nuca .
dupa ce creste se imparte aluatul in 3 sau 4.
eu am framantat jumate de kilogram de faina si am impartit aluatul in 3. am intins o foaie subtire subtire pe care am unso cu ff putin ulei si am pus zahar si nuca pe toata suprafata ei (ai grija sa nu pui f putin zahar ca nu vei simti decat gust de paine cu nuca dar si daca pui mult va iesi ca baclavaua cum mia iesit mie de altfel).
pe o alta suprafata intindem si a doua foaie, la fel de subtire incat sa se vada masa prin ea si se pune deasupra primei foi se pune si e aceasta ulei,nuca si zahar si la fel se procedeaza si cu cea de-a 3 foaie.
la urma se face ca o rulada pe care o vom rasuci cu grija pentru a avea acceasi grosime peste tot. se pune pe o foaie de copt in tava si se lasa la 180 de grade pana se rumeneste.

si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankylya spune:

neata fetelor
Elyana imi pare rau de ce ti sa intamplat dar gandestete ca esti bine tu si bebe.
Vio mult succes la amnio
Mycya cred ca tare buna trebuie sa fie invartita inghit in sec si ma duc sa mananc si eu iaurt cu fructe.
Eu trebuie sa ma bag la facut curatenie nu am chef dar trebuie.
Va pupacesc wicked placut

*****************
Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Ankylya spor la facut curat.
eu am facut de ieri ca tot e sarbatoare astazi asa ca azi lenevesc si ma duc la sala.
sunt ortodoxa pe stil vechi, pt cine se intreaba de ce e sarbatoare la mine azi

si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duduta190578 spune:

Neata fetelor,si eu sunt la cafea cu lapte si ma pregatesc sa intru serios in curatenie.
Sa aveti o zi frumoasa!

14

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

'Neatza gagici cu burtici!

Desigur, remarc pofta de vorba la odiseea noastra. Cred ca pana in iunie cand terminam cu nasterile vom detine un record de capitole ceea ce e biiine

In legatura cu ciorapii "de zbor", fetelor, e un chin sa ii imbraci dar chiar sunt benefici. E dupa orice zbor imi simteam picioarele greeele si umflate ( chiar erau umflate), de data asta insa a fost ffff bine. Mai ales azi-noapte cand m-am intors, a fost super...bine am si nimerit locul la aripa unde e muuuult loc la picioare si am stat cu ele intinse.
Deci care va stiti cu probleme de picioare grele, umflate etc, luati-va din astia. Eu am ciorap cu totul asa nu cu banda, dar cred ca aia cu banda sunt cu mult mai usor de purtat.

In rest, am observat ca incep sa ma concentrez din ce in ce mai greu. Aproape ca nu am retinut nimic de la seminarul de ieri desi a fost pe specialitatea mea. Toate prietenele mele care au nascut deja mi-au spus ca in sarcina au simtit lipsa de concentrare, ca erau mai uituce etc....si cred ca e adevarat din cate am vazut ieri

Ehhh, asta este...o sa incerc sa iau mai putine task-uri la serviciu ca sa nu incurc borcanele. Problema e ca cei mai pretentiosi si cei mai mari clienti sunt ai mei. Cred ca va trebui sa incep sa-i "predau" daca o sa ma cuprinda uitarea si lipsa de concentrare. Vad eu...

Asadar, imi termin cafeaua si ceaiul si cred ca incep deplasarea spre baby expo . Va tin la curent....


Vio, nu am retinut exact cand e amnio, dar iti tin pumnii si abia astept sa vii sa ne spui ca bineinteles a fost o alarma falsa.

Pup gagicile burticoase si mai vb.

8+

Mergi la inceput