Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Buna fetele! Am reusit sa citesc ultimele pagini si sa scriu si eu cateva randuri.
Noi suntem bine, am trecut printr-o enterocolita cu amandoi baietii, plus adultii din familie, dar acum ne-am rezolvat toti.
Mihai creste, am ajuns la 4500 g, fratiorul il accepta bine.
Am vazut ca vorbeati de Pivalone, nu are antibiotic, are corticoid. Dar eu nu as insista cu aspiratul secretiilor, doar daca sunt secretii multe si se ineaca copilul e necesar, altfel mai mult rau face.
Zicea cineva de lapte antiregurgitare, se da dupa masa, pentru ca formeaza o pelicula deasupra continutului din stomac si impiedica regurgitarea.


Mamica de David Andrei 10 iunie 2007 si 38+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

De asta mi-era frica, de lucrurile care se schimba. El nu adoarme sub nicio forma plimbat. Astazi iarasi nu a dormit, am incercat cu san, nicio treaba, trage din titi pana nu mai poate apoi da afara pentru ca e deja mancat si satul si nu mai incape Il mangai pe burtica, il alint, fac liniste, nicio treaba, ochii cat cepele. Daca il pun oriunde jos, incepe plansul.

Haideti cu ideile, va rog, cum sa adormim un bebe mic.

P.S De ce nu o vrea deloc sa stea pe pieptul meu sau pe burtica?



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Kytana,
Sa stii ca nici Paul nu vrea sa doarma pe burta mea, pe burta lui mai doarme dar trebuie sa adoarma in brate si abia apoi. Adevarul e ca daca doarme pe burta doarme mai bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Stela, si eu am fost sa-i cumpar copilului un marsupiu si doamna de-acolo mi-a zis ca doar de la 4 luni se folosesc ca sa nu le soliciti coloana. Mi-a recomandat o chestie in care pana la 4 luni il duc ca si cum ar sta la mine in brate, doar ca e putin mai greu ca-i duc greutatea doar pe un umar, il duc ca pe o geanta de-aia postas. Apoi de la 4 luni are ceva chestie care-i sustine spaticul si abia dupa 6 luni poate fi dus simplu. Vezi poate si tu poti sa-l duci asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Madaiulia, multumesc pt explicatie... doctora noastra era in vaccinari asa ca nu prea avea timp de noi. Mi-a zis doar ca mi-l da ca si tratament nu ca supliment.
Problema acum e ca fata mea nu vrea biberon, nici suzeta nu mi-a luat...
inca doarme mititica. daca mai varsa azi sau maine va trebui sa fac totusi ceva :(


& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Vai, cat ati scris, abia am intrat in noul capitol. Dar scriu cateva vorbe, ca nu pot recupera tot, ma tot solicita fata cea mare, ca nu ii dau atentie si am tot amanat-o, sperand ca ajung la finalul scrierilor voastre. Vazand care e situatia, renunt si recuperez altcandva.

La noi cu Nettacin a trecut dupa doar doua zile. Nestiind cum sa ii dau si citind prospectul, pe care scria o picatura sau doua, iar la copii tratament doar cu avizul medicului, am fost precauta si i-am pus o singura picatura pe zi. Niciodata nu am nimerit sub pleoapa, cum era indicat in prospect, dar am picurat pe ochi, apoi am facut masaj si a trecut! De cateva zile bune nu a aparut, deci cred ca suntem norocoase ca s-a rezolvat! Multumesc, oricum, Carinablanca, pentru indicatia tratamentului vostru. Doamne ajuta sa se rezolve si la voi, sa nu ajungeti la interventie chirurgicala!

Mlhaela: Amazon din orice tara, eu stiu doar din uk si de, exista si din Romania? Reducerile sunt la orice fel de produse, nu doar la electronice si electrocasnice? M-ar interesa si pe mine scaun de masa, ca fata cea mare l-a distrus complet pe cel avut, incat l-am aruncat la gunoi.

Anidaz: Cu siguranta e prea devreme, cauta pe net despre diversificare. Normal ca nu pateste copilul ceva evident, ca doar nu ii cresc coarne sau cine stie ce daca incepi diversificarea prea devreme... Doar ca astea sunt teorii vechi, asa se facea pe vremea alor nostri, intre timp s-a descoperit ca nu e bine, ca stomacul trebuie sa se maturizeze si apoi sa i se dea alt tip de hrana. Diversificarea se incepe mai devreme decat e indicat doar daca bebe nu ia in greutate corespunzator. Daca totul e ok, la LM exclusiv se incepe la 6 luni, la mixt sau doar LP la 4 luni sau 4 luni jumate, nu stiu exact, ca nu a fost cazul meu, eu tare m-am bucurat sa o pot alapta exclusiv pana la 6 luni.

Despre burta nu va faceti griji, e prea devreme sa se retraga uterul complet, creste in sarcina incetul cu incetul, se retrage tot treptat. Parerile despre cu sau fara burtiera sunt impartite, chiar si in randul medicilor. Eu am incercat la prima nastere o data, dar nu m-am simtit bine si am renuntat. Burta se plia peste operatie si ma presa, simteam o mare jena cand stateam jos si cum mai mult asta faceam, ca o alaptam f mult, iar cand nu o alaptam, o tineam in brate, in genul lui Olivette, asadar am renuntat la burtiera, iar burta s-a retras f bine, dar in timp. Si de slabit am slabit la fel.

Nu mai pot sta, pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna gagici !
Am de citit o groaza
Am fost azi la dr.Bb e bine.Am implinit si 2 lunite.
Sper sa ajung si eu la zi.
Va pup pe toate.


ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

La multi ani sanatosi si norocosi pentru Andrei! :)

Elfica, amazon ro nu este, este com (american), uk, de, es si nu mai stiu. Si Nichiduta si Bebebliss participa la black friday. Apropo, care e prenumele tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

La multe lunite, Andreiutzu'!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mandra mea a adormit la 11.40 si a dormit 4,5 h I-am dat sa suga, a facut kk si evident ca s-a trezit cand am schimbat-o Avea chef de ras la mine! Sper sa adoarma repede.
Aseara pt prima data a facut kk de i-a iesit pe la spate. De vina a fost si pozitia in care o tinea tati, in brate, cu mana sub fundul ei. Si zice el la un moment dat cand se ducea sa o schimbe: ce cald se simte! Si cand se uita era kk ajuns si pe el, d-aia era cald :)))))

A adormit in 3 minute! Ma bag la somn!

Mergi la inceput