Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata si haideti la o cana cu lapte, galbenus de ou si un pic de cacao Numai bun pentru raceala

Abia astept sa rada si Luca asa la mine cum face Maya, Oli.

Si pingu mic a cerut de papa dupa 4.5h azi noapte insa printre fornaituri, treziri de 2-3secunde. Mi-e asa mila de el ca nu doarme cum trebuie. L-am schimbat si dat de papa la 7.00 si l-am mangaiat si lasat sa doarma cu foenul pe fundal. Am reusit intr-un final glorios sa fac o baie bine-meritata.

Oli, ce-ti mai face raceala? Eu tot infundata si expectorez.

Andreiuta, cum a fost la dr ieri?

Oana, ai primit cumva rezultatele? Scuza-mi indiscretia

Restul fetelor, haideti la raport!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!
Kytanutz, iau ceaiul ca am gatul praf. Cu raceala stau cam asa: infundata, durere de gat si de o ureche.

La noi a fost o noapte buna dupa muuult timp: 4,5+3+1 si acum a adormit din nou.
Mai dorm si eu putin ca la 10 trebuie sa fac o recapitulare cu nepotelul ca are teza la mate azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Somn usor Oli si bafta nepotelului la teza!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Oli, nu ne-ai spus daca somnul asta bun s-a datorat faptului ca ai pus-o pe Maya sa doarma pe burtica. Chiar am vrut sa-ti zic aseara dar am uitat ca si o prietena de-a mea care e medic de la 3 luni a pus-o pe fetita sa doarma pe burtica si noaptea, a zis ca de la varsta aia nu mai e o problema. E totusi cred ca as dormi cu stres, cel putin o noapte doua.
Mergeti la shopping azi, fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella poti pune salteluta de la patut in patul mare si sub ea o patura in dreptul capului, astfel faci un plan inclinat, e o idee, nu am facut eu asa.

Nurofenul - ipubrofenul este antiinflamator si administrat la 8 ore poate trata rosu in gat de ex daca e ceva viral, pe D l-am tratat de mai multe ori doar cu el. Neaparat pe mancate pt ca e agresiv pt stomacel.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana in brate plimbat nu merge? C mai adormea la ragait pe umarul meu dar acum nu mai vrea.

Tot uit sa spun, am vazut filmuletele cu Mihnea al Adinei - e un dulce si grasunel, pare f fericit! Si fetitele Elficai, tare frumusele mai sunt, mie mi se pare ca seamana bine.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Si eu am racit, deocamdata curge doar nasul si ma doare capul, am luat un paracetamol, ceaiuri si cam atat.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Neata !
Multumim de urari.
Kytanutz,la dr a fost bine.Prima luna a luat 750 gr , a doua luna a luat 1200 gr.Mi-a marit doza de vigantol.De la 2 picaturi la 4.Am inceput sa ii dau de azi cu lingurita picaturile.Ca niciodata nu nimeream exact.Ba intorcea capul,ba strangea buzele.Acum ii pun in lingurita 5 picaturi,ca zic eu 1 picatura ramane pe lingurita.
Mi-a zis "sa-l mai culci si pe dreapta" Intr-adevar prefera partea stanga dumnealui...acum il culc fortat pe dreapta,ii pun o perna la spate.
In rest e oky.

Vreau sa-mi gasesc si eu timp sa recuperez din urma ca nu mai stiu nimic de voi :(

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mihaela, n-am culcat-o pe burta, ci pe o parte. Ieri la somnul de dupa amiaza cand doarme de obicei 2,5 ore, dupa o ora pe mine am zis sa o pun in patut pe burta. Dupa 20 min s-a trezit si n-a mai vrut sa adoarma.

Ea inainte avea noaptea 2 somnuri de 3 ore, in ultima perioada doar unul, in rest se trezea din ora in ora. O fi fost la puseu, a luat 700g in 2 saptamani. Oricum ar fi bine sa-si pastreze programul din ultimele 2 zile si sa doarma cate 5 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaitica78 spune:

Buna mamici si multumesc de primire! Va invit la o cafeluta fara cofeina! Sau ati baut-o deja?

Am reusit sa citesc (partial) din ce ati mai discutat voi si vad ca voi discutati deja chestii serioase :) si sunteti si destul de active. Ma refer ca Mirabela zicea ca face prajituri zilnic, Ramona se descurca singura cu 2 copilasi, Mihaela are timp si de sotul ei (eu abia reusesc sa am grija de mine :))) iar Carmen are timp sa se si machieze - Bravo fetelor!
Stelutz, si noi am avut problema cu regurgitat in jet, iar cand a venit pediatra sa o vada, mi-a spus sa-i ridic un pic salteluta de la patut. Am pus sub saltea o perna ca sa o incline la 20-30 de grade. De asemenea, incerc sa o tin si mai mult in pozitie verticala, iar de o zi ii dau Colief. De cand am facut modificarile astea (adica de 3 zile), bebelusa nu a mai regurgitat jet, ii mai curge foarte putin din gurita, dar neingrijorator.
Olivette, nici floricica ta nu e mai prejos, e scumpica foc :)
Corinuka, pediatra mi-a spus ca e normal ca bebele sa aiba scaunul galben auriu - mustar sau chiar verde, in functie de ce mananca si mamica. Ruxi de vreo 2 zile face verde si face de 5-6 ori pe zi...

Noi nu avem mari probleme cu somnicul, seara la 9, incepem ritualul - adica baita, masaj, un pic de gimnastica si de joaca, schimbat scutecel, viganton-ul, etc, dupa care papam pe la 9.30, iar pe la 10.00 de cele mai multe ori doarme. In general doarme cam 3-4 ore, dar a avut 2 nopti in care a dormit si 5 ore :D. Dupa papa de la ora 1.30-2, mai doarme pana pe la 5.30-6 cand papam iar si apoi nu mai are chef de nani si sta cu ochii pe pereti pana tarziu. In general noaptea nu e plangacioasa, mai mult dimineata si seara. Cred ca o mai doare burtica - nu stiu exact daca sunt chiar colici ca ea nu strange piciorusele, din contra le intinde si impinge cu ele. Dar daca o iau in brate, tace si se uita cu ochii mari si mirati la mine, deci cred ca e si un pic de alintatura :) La pranz iesim afara cate 2 ore si doarme de rupe, iar mie imi ingheata fundul prin parcuri :)
Pentru nasuc, pediatra mi-a zis sa folosesc ser fiziologic, doar daca are nasucul infundat si e fornaita si respira greu cand papa si cand doarme. Eu sunt un pic mai "paranoia" si am cerut parerea la 3 pediatri, plus ca mai am 2 de rezerva in caz de ceva :D ... In gurita nu am sters-o niciodata, la fel, pediatra mi-a spus ca doar daca e necesar o sterg cu glicerina.

Referitor la jucarii, ii mai zornai cate una, dar nu intoarce capul mereu - cred ca inca e prea micuta ca abia am facut o luna pe 21. Oricum pediatra a spus ca e destul de zdravana pentru o luna si ca isi tine capusorul foarte bine pentru varsta ei.

In ce priveste slabit-ul, am dat jos 4 kg in primele 2 saptamani de cand am venit de la maternitate si de atunci nici macar un gram... desi incerc sa nu mai mananc seara, beau doar o cana cu lapte inainte de culcare si nici ziua nu mananc mare lucru... E adevarat ca nu m-am apucat de o dieta zdravana si nici nu am de gand atat timp cat alaptez, doar ca ma asteptam sa mai dau un picut jos, mai ales ca in fiecare zi imping la carut prin parc si la deal si la vale, adica depun un pic de efort :D E dezarmant, mai ales ca mai am de dat jos 10 kg, ca sa ajung ca inainte de sarcina, plus ca mai eram "datoare" dinainte cu eliminatul catorva kg. Voi cum va descurcati cu kg?

Fug, ca s-a trezit bebelina. Va pup!

Mami de Ruxi

Mergi la inceput