Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate cu ridicatul si presatul pe san si eu m-am gandit la asta cand am avut canalul infundat. Eu o tin pe stanga sa ragaie si in noaptea de dinainte sa mi se infunde canalul am dormit pe burta, cu presiune mai mult pe stanga.

Adina, eu nu-i mai calc hainele. I le spal inca cu detergent de copii pt ca mai am in cutia pe care am luat-o dinainte sa se nasca, dar cand se termina o sa i le spal cu Persil lichid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, si Maya dupa baia de seara sta treaza 4-5 ore, tot mananca, la fel e agitata si abia o adorm. Ziua ii dau sa pape si o adorm repede in 10 minute, dar seara e prapad. Chiar sunt curioasa daca decla baie devine asa. O sa incerc o data sa nu-i mai fac baie sa vad cum se comporta. Eu stiam ca baia ii obosste pe bbi, ea se pare ca e fresh dupa baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Gaitica, ine ai revenit! Ce floricica frumoasa ai tu acolo!

Eu am lipsit cateva ore asa ca acum citesc si raspund pe rand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stela, despre glicerina parerile sunt impartite. Unii zic sa pui pe sfarc, altii sa stergi cu tifon, ca sa curetu efectiv. E mai eficient stersul, dar nici eu nu pot, ca inchide gura si nu pot sa imping degetul mai mult ca parca i-l bag in gat. Asa ca eu pun pe sfarc... cand imi aduc aminte, adica o data la 7-10 zile Ca sa nu mai zic ca au fost zile cand am sarit si vitamina D3.

Mihaela, e devreme pt aceasta coordonare. Am vazut la piersicute ca ele discuta de asta, deci mai avem de asteptat.
Si eu ma bucur ca a mea a devenit interesata de carusel, il urmareste 30 minute. Inainte nici nu-l baga in seama. Girueta lu' mama! Asa ii zic, ca o pun in patut si se agita de ajunge la 90 de grade fata de cum am pus-o. Si la fiecare 10 minute trebuie sa o aduc din nou la pozitia initiala. Faza e ca numai spre dreapta se duce, spre stanga nu.

Stela, a mea a facut aseara kk de 3 ori dupa baie. Manca si facea, manca si facea, deja ne luasem cu mainile de cap, am zis ca o tinem asa pana dimineata. Dar se pare ca a fost bine ca si-a eliberat stomacelul, ca a dormit fata linistita 5 ore.
Si sa nu crezi ca nu facuse in ziua respectiva. Facuse de 2-3 ori.
Chiar am intrebat-o azi pe pediatra daca e normal ca la varsta asta sa faca de 3-6 ori pe zi di mi-a zis ca pt un bb alaptat inca e valabila regula cu scaun la fiecare masa. Si scaunele ei arata normal, vreo 2 le face mai mult cantitativ, restul sunt asa putin, gen cat un deget.
Avea si ea o perioada cand facea de 1-2 ori/zi, o data a facut si la 2 zile, dar in ultimul timp face des.
Stela, cu miorlaitul lui Matei nu stiu ce sa-ti zic. L-o supara ceva mititelul. Te-ai uitat daca are vreo afta in gurita? Temperatura i-ai luat-o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Eu am profitat ca era sotul acasa si am zis ca decat sa o sun pe pediatra, mai bine sa mergem la ea, ca sa o si vada pe Maya. Mi-era si frica sa nu aibe ceva in gat, mai ales ca la mine asa s-a declansat raceala si de ani de zile n-am mai avut o raceala asa nasoala cu febra, frisoane si mega secretii verzi in nas si gat.

Pitica e doar putin rosie in gat. ne-a dat asa:
- ser, aspirat, pivalone de 3 ori/zi
- vitamina C 7 picaturi
- Nurofen 3 ml de 3 ori/ zi, 2 zile

Mie mi-a zis ca pot lua 4 paracetamol/ zi, nurofen si chiar algocalmin (de care n-am mai luat de peste 10 ani ca ma ametea si la cat de controversat e, nici nu am de gand). Deci destul de impartite parerile cu medicatia in alaptare.

Pe ea mi-a zis in perioada asta, daca e infundata rau si nu poate sa respire, sa o culc mai ridicata: pe mine, in leagan, in scaunul de masina. Momentan e bine, vad ca n-o deranjeaza secretiile la somn de a dormit ea 5 ore legate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici la mamici!

glicerina cu nistatina eu ii mai pun pe suzeta si o mai ia fiind putin dulce..daca nu, cu degetul curat ii pun pe limbuta...nu prea sunt indicate vata sau tifonul, ca lasa scame...
sanatate multa bolnaviorilor! si mamicilor racite..
noi am facut ieri vaccinul, n-au fost probleme, decat mai muta maraiala..si eco la sold, a iesit bine..
am fost si la un consult+eco la san, c-am simtit niste galme (eu am mai avut probleme si in "tinerete") si am niste noduli la sanul drept..dar nu s-a pronuntat dr, sa ne vedem dupa ce nu mai alaptez..
nici eu nu mai calc hainele lui david..
ai vostri fac kk prea des, al meu nu face, saracu'...se screme si plange de ti se rupe sufletul si face doar cat murdarete scutecul..si de 2 zile face portocaliu...ce-o fi? c-ati zis ca-i bai cand se schimba culoarea..
gaitica bine-ai revenit, felicitari pentru bobocica!
pupici

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

pivalone nu contine antibiotic? eu asa stiam...
noi am varsat iar in jet si am sunat doctora. m-a intrebat daca am mancat ceva nou... nimic. A zis sa-i dau humana antiregucitare 30 ml inainte de masa.
Chiar nu stiu ce sa fac ca nu vreau sa-i dau LP. Cred ca o sa mai astept o zi sau doua sa vedem cum mai e.
Sunt tare necajita...

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Corina, eu stiu ca-i nasol daca devine verde si urat mirositor, de portocaliu n-am auzit.
Mai fetelor, copila asta a mea parca doarme cam mult! A adormit la 2 la mine in brate in masina, si inca mai doarme.
Cand i-am zis drei ca a dormit 5 ore m-a intrebat daca i-am dat ceva. I-am zis ca nu, doar ca luasem eu paracetamol cu 10 ore in urma si mi-a zis ca paracetamolul nu da somnolenta. Cred ca m-am dezobisnuit eu sa-mi doarma ziua cate 3 ore legate, de 2 ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Stela, Paul face kk de cel putin 4 ori pe zi, dar in cantitati mici, consistenta normala. Inca nu mi s-a intamplat niciodata
sa faca atat de mult incat sa ii treaca din pampers pe haine.
Ramona, fix asa face ANa, daca ma duc dupa ea si il am pe Paul aduna toata clasa ca sa se laude cu fratesu.
Mami.ilinca, mi se intampla sa ma vorbesc de Paul cu ea sau ei, asa ca nu e o noutate, inca nu m-am obisnuit ca e baiat.
Ca sa nu mai spun ca trebuie sa fiu tot timpul atenta cum ii scriu numele ca sa nu iasa o minunatie :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

S-a trezit
A dormit fata 3 ore.

Mergi la inceput