Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mira al meu e anti caciula pe cap, scandalul e gata. De 2 ori m-am intors de afara crezand ca are ceva, pana m-am prins eu...

Stiti ca va spuneam ca Frichi refuza sanul drept, azi noapte m-am gandit la ceva, nush daca sta in picioare sau nu, eu il tin pe umarul drept sa ragaie si cam tot timpul imi preseaza sanul drept, stiu ca se spune ca sanul sa nu fie presat de sutien sau altceva, cu sanul asta am avut cele mai multe probleme, s-a infundat canalul, am facut un punct alb, se intareste mai des, m-a durut rau... o fi si asta o explicatie...

Carmen ma apuc sa citesc cand am timp acolo, am salvat linkul. In orice caz, trebuie sa avem grija de noi, din cauza problemelor cu copilasii sigur o sa ne neglijam si nu e ok. Eu am vazut in majoritatea cazurilor din jurul meu, relatiile dintre soti s-au racit sau chiar sotii si-au inselat sotiile dupa ce a venit copilul. Normal ca mamica nu mai reuseste sa se ocupe de ea si mai ales de sot, el se simte neglijat si apar problemele, certurile, etc. Stiu ca e greu si nu avem timp si chef dar nu trebuie sa uitam de partea asta.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Neata!

Ela bine ai venit in grup!
Kytana si Oli insanatosire grabnica va doresc !
Pentru Mihnea mie mi-a dat dr.Panadol baby ,dar fiindca nu avea decat 6 saptamani a fost doza de 2 ml de 3ori pe zi ,abia de la 3 luni se dau 4 ml de 3/zi,l-a ajutat ,in 3 zile nu mai fornaia.E bun si pentru febra.

Eu nu am nimic de raportat altfel decat pana acum,doar ca vreau sa ma apuc de facut turta dulce si fursecuri ,mi-am luat presa pt.fursecuri ,ieri am incercat-o si sunt tare faine,turta dulce e grozava am incercat 2 retete si sunt tare bune amandoua.
Ma apuc sa fac putina curatenie cat mai doarme Mihnea,trebuie sa fac si focul ,de asta mi-e tare urat,cara lemne ,aprinde-l se face mizerie langa teracota oricat as feri ,of,of.
Am si de calcat haine.
Apropo voi calcati hainele bebelusilor?Eu nu le mai calc si vad ca nu se irita,oricum sunt moi de la balsam si am luat etichetele jos la unele ca il frecau la gat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella si al meu a mai varsat in jet, mancase mult. Totul e sa nu persiste. Ovulele alea stiu ca se dau in caz de rana pe col, altceva nu stiu de ele.

Nush ce are al meu ca se agita f tare dupa baie, in serile cand nu facem baia e linistit, adoarme singur. Nu plange dar se agita tare, parca nu-i convine nimic. E si de la caciula dar nu numai. Am inceput sa-i fac pe la 7 seara si tot asa, se agita, nici nu poate manca, adoarme greu pt juma de ora, apoi se trezeste flamand. Aseara a facut asa pana la 10, se trezea cu mainile in gura, sugea si o lua de la capat.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Despre ciclu nu stiu ce sa zic...Mie mi s-au terminat lohiile pe la 5 saptamani,apoi de cand am inceput sa iau cerazette zilnic patez protej-slipul,ceva maroniu,nu s-a mai oprit deloc de atunci si la medic n-am avut cum sa ajung ca nici eu n-am cu cine sa-l las pe Mihnea si ar trebui sa-l iau cu mine ,inca la ginecolog n-am fost cu el decat cand mi-a scos firele,dar va trebui sa merg.

Ca si Kytana ,desi sotul meu nu e plecat din tara ,il vad doar seara ,asa ca peste tot am umblat cu Mihnea dupa mine,alocatie,indemnizatie,cumparaturi,doctori etc. si nu e usor deloc ,ia-l din carucior ,pune-l in carucior,fereste-l de persoane prea indraznete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

MIRABELA:asa face si galusca mea dupa baie, pe la 10 e baia, abia la 12 noaptea adoarme profund dupa ce face exact cum spui tu.
ANIDAZ:mai calca mama cate ceva cand scapa de ochiul meu vigilent

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Gata ,merg la treaba,revin cand pot,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaitica78 spune:

Salut toate mamicile si felicitari pentru boboceii frumosi!
Stiu ca nu sunt prea activa, dar tot v-am gasit :) Nu stiu daca va mai amintiti de mine, dar v-am urmarit si la odisee. Eu trebuia sa nasc pe 16 octombrie, dar bebelusa mea, Ruxandra Elena, nu prea s-a grabit sa vina, asa ca am nascut pe 21 oct, la 40 de saptamani si 5 zile, prin cezariana, 3420 g, 49 cm, Apgar 10. Daca vreti adaugati si datele mele la prima pagina.
Nu am reusit sa citesc inca tot ce ati scris in acest nou subiect, mai ales ca bebelusa e destul de activa si nu imi lasa prea mult timp, dar sper sa recuperez :) Inainte de a veni si eu cu intrebari, vad ce ati mai scris si voi ca sa nu va stresez cu ""bis-urile". Va pup si sa aveti o zi cat mai frumoasa!

Mami de Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Ela, bine ai venit la noi :).

Fetelor, insanatosire grabnica si sper sa nu ia si bebeii de la voi. Oli, cand am citit intrebarea ta legata de paracetamol, exact la asta m-am gandit, ca dupa cezariana am luat o gramada de injectii, antibiotice, algocalmin, injectiile alea pentru contractarea uterului si alaptam. Asa ca eu nu cred sa fie o problema.

Azi dimineata aveam o sangerare, cred ca mi-a venit menstruatia (au trecut cam 4-5 saptamani de cand s-au oprit lohiile). Doctorul mi-a zis ca primele 3-4 luni sansele sa raman insarcinata sunt destul de mici, dar daca mi-a venit menstruatia inseamna ca sunt super fertila din nou?

Fetelor, referitor la ce-a scris Carmen, si eu cred ca trebuie sa avem mai multa grija de noi, chiar daca avem bebei si sa avem "grija" si de sotii nostri. Eu cu sotul meu facem dragoste ca inainte de cand am primit permisiunea doctorului, am iesit de doua ori singuri in oras sa luam cina (l-am lasat pe bebe cu maica-mea), seara cand doarme bebe ne mai uitam la un film, ne jucam carti, avioane (jocul ala de desenezi avioane pe o foaie de matematica - stiti voi), facem o baita amandoi.

Fetelor, v-am intrebat ieri ceva, dar cu grijile si oboseala cred ca ati ignorat intrebarea, doar Mirabela mi-a raspuns. Reiau intrebarea: Copiii vostri ridica mana la jucariile agatate deaspra lor? Al meu intinde mana doar daca jucaria e in lateralul lui si o trage spre el, dar daca e deasupra lui jucaria, nu ridica mana. Daca ridica mana, la ce varsta au inceput?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Neata frumoaselor mamici

Desi aseara a adormit f.greu (pe la 0:30)pt.ca o chinuiau niste partzuri, s-a trezut la 5:30 apoi la 9:00 .
Eu m-am trezit la 7:30 sa-l pregatesc pe Stef pt.gradinitza apoi un somn scurt pana la 9:00... aseara nu a mai plans de colici, ieri i-am dat 10 ml.ceai de musetzel + baby drink si inainte de mese greip water, asa o sa procedez si azi, vad ca o ajuta mai mult la kk si la partzuri

M-a ferit Dumnezeu de raceala, pe Stefan stau cu ochii ca pe butelie , la prima tuse il controlez de ma tot intreaba copilul ce am

Lohiile s-au terminat la 5 sapt. si de atunci nimic.


Bine ai venit Ela in clubul nostru

Adina - bine ai revenit si tu, of ce greu e sa faci focul , trebuie sa-l mentii tot timpul la aceeasi temperatura. E tare dragalas bebelinul tau

Kytana - mai sta cineva cu tine in Anglia sau numai sotul ?

gaitica78 - bine ai revenit printre noi cu vesti bune . Sa iti traiasaca sanatoasa micutza Ruxandra Elena, sa va bucurati de ea. Cred ca ii placea mult in burtica de nu mai vroia sa iasa

Ma duc la o cafea decofeinizata , va dau si voua ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Gaitica, eu te tin bine minte ca aveam acelasi DPN. Bine ai revenit si sanatate multa tie si Ruxandrei. E o dulceata. Daca Ruxi a fost lenesa, uite ca al meu s-a grabit si a venit cu o luna mai repede, in 18 septembrie :). Important e ca sunt sanatosi.
Te asteptam mai des pe aici cu noutati despre voi :).

Mergi la inceput