Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Kytanutz, mie mi-a venit mentruatia, dar la 4-5 saptamani de la terminarea lohiilor. Deci doctorita a concluzionat ca e menstra. Vaz ca m-a tinut 4 zile... sunt curioasa daca mai vine luna viitoare. Daca tu ai inceput cu sangerarea imediat dupa terminarea lohiilor, nu stiu ce sa zic

Carmen, super linkul cu delasarea feminina Adevarul e ca ma regasesc in totalitate. La botez m-am imbracat in pantaloni, mi-am spalat parul si l-am lasat sa se usuce fara fheon, am noroc ca se onduleaza... iar machiajul, heh, a afost d-ala simplu si rapid cum imi faceam la munca. In rest, pe timpul zilei nu ma mai machiez si de imbracat, mai de casa, tricou si colant sau pantaloni de trening :)) De par nu mai zic, ca mi-l prind intr-o coada care peste cateva ore ajunge tare ravasita... si nu cred ca ma voi mobiliza prea curand.

Olivia, heh, daca ai stii de cate ori n-am avut si eu cu sotul si mama lui discutia care incepe cu "Eu stau non-stop cu bebe si stiu ca..." Tu ai noroc ca sotul tau sta atata cu bebe. Al meu are zile cand nici 5 min pe ceas nu sta cu Matei, alteori se sacrifica vreo 15 min dar mi-l aduce pe motiv ca, cauta sanul... Incerc sa-i explic ca nu de foame face asa, ci mai degraba de somn (si ar fi super sa-l adoarma el)... Cand ii e foame urla, nu cauta gentil sanul cu gurita :)) Chiar ma gandeam ca stau non-stop cu bebe, acu ca mi-am luat si marsupiu clar nu ma mai dezlipesc de bebe :)) Am gasit unul intr-un magazin din coltul strazii, nu m-am mai obosit cu indelungi cautari pe net.

In seara asta bebe a stat pt prima oara cuminte. De obicei se dezlantuiau colicii pe la 4-5 dupa-amiza si se calma abia dupa baita. De asta am si mutat mai repede baita, de la 7, ca nu mai rezistam cu atata plans. Dar in seara asta a stat treaz si cuminte cu mine la tv Primul semn real ca incep sa dispara colicii Deci am facut baita la 8, dormit de la 8 juma la 9 si un sfert ca a ajuns tati acasa si ne-a trezit, dupa care a adormit la 10 juma si inca doarme. Apropo, in seara asta a varsat putin, dar cu jet si a inceput imediat sa urle... vi s-a mai intamplat asa ceva? Observ ca varsa tot mai des, in general fara jet. Acu si cu jet, chiar m-a speriat :(

Va ! S-avem o noapte cu somn cat mai legat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Fetelor, ma uitam pe prospectul ovulelor Cervugid prescrise de medic pt vaginita si vad ca trebuie intrerupta alaptarea in timpl utiizarii lor Am luat 7 ovule inainte sa-mi vina menstra si n-am intrerupt nicio alaptare. Trebuia sa continui cu ovulele inca 3 zile ca mi s-a iterminat ciclul. Am pus acum unul si m-am crucit cand am citit prospectul. De acu citesc prospecrul INAINTE sa iau medicamentul. A mai luat vreuna dintre voi ovule d-astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stela, eu n-am luat ovule si nu stiu ce sa-ti zic.

Ma uitam pe prospectul la Ketonal ca la fel scrie, interzis, si dupa cezariana mi-au facut la greu.

Acu' a adormit, dupa baie a facut iar kk de 3 ori si dupa ce m-a supt o ora jumate, plangea de foame si a papat si un bibe de 130. Sper sa doarma si ea mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata! S-a recompensat fata mea pt culcatul tarziu. A dormit 5 ore legate! Din obisnuints m-am mai trezit eu in timpul noptii, dar ea nu. Multumesc pt sfatul cu ciorapii in otet. N-am mai luat nici un medicament si azi-noapte am avut febra si frisoane, imi venea sa vomit, groaznic. M-am trezit pe la 3 si ceva, am mai inmuiat o data ciorapii in otet pt ca inca aveam febra, am deschis putin geamul si am luat cateva guri de aer ca simteam ca ma sufoc. Acum m-am trezit transpirata toata, dar nu mai am febra! Sper sa fi trecut ce-a fost mai rau si sa nu mai fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Aseara a fost mai atent sotul cand a vazut ce rau imi e a stat el cu Maya, a spalat-o la cele 3 ture de kk, a pregatit laptele, ba chiar a si adormit-o pe la 11. A avut fata un somn scurt de 20 minute apoi s-a trezit sa faca kk si n-a mai adormit pana la 1.40. A incercat sa o adoarma si atunci, dar era f plangacioasa. Am pus-o 2 minute la san, s-a calmat, ca de supt era satula si apoi am adormit-o eu in 5 min ca era rupta. De azi e in concediu o sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata dragelor!

Ma prezint si eu racita cobza, nas infundat, voce aproape deloc si un pingu mic racit si el. Toata noaptea s-a agitat, s-a inecat si a tusit. Nu mi s-a parut a fi tuse din piept ci tuse ca atunci cand te ineci. Cred ca ii curgeau secretii in gurita si pe gat si nu avea cum sa le elimine. De dimineata i-am aspirat nasucul siam scos niste dusmani, albiinca, nu colorati. La capitolul culori ma incadrez eu.

Oli, eu am fost racita inainte sa il nasc pe pingu mic si mi-a spus doctorita ca pot lua 3 paracetamol pe zi. Asa am luat si acum, 3 parasinus pe zi. Cum te mai simti astazi? Ce face pitica? Tu la ce te referi cand spui ca o adormi dupa ce s-a calmat la san?

Ela, atunci bine ai venit in grupul nostru! Daca ne dai datele bobocitei tale, le trecem pe prima pagina

Pentru guguloaiele noastre racite, in afara de ser fiziologic, eventual colargol si aspirat nasuc, mai putem face ceva?

Adriana77, ma bucur ca sunteti mai bine!

mami.ilinca Ce-ti fac motatele?

Stelutz, multumesc de raspuns. Ma gandesc ca o fi de la raceala. Eu inainte de sarcina cum raceam mi se intorcea sangerarea.

De dormit, a dormit langa mine, eu cu spaima sa nu se inece si sa nu mai poata respira, el dand din manute si incercand sa doarma linistit. Doamne ajuta sa fie toti bobcceii sanatosi! Am fugit la dr de familie sa vad daca mai imi prescrie si mie ceva...



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Neata,

primiti un zombi printre voi?
incerc sa ma dreg cu cafea dar nu cred ca pot sa ma trezesc...of...

MIRA:ma bucur ca a functionat ceiutul, poti sa bei si tu in locul lui. cu caciula e mare tragediu, e de fapt un fes , ca alea care se inchid sub barbie sunt excluse din start.Anei, nu-i place nici combinezonul pt afara, plange de mama focului, asa ca iesitul afara e o adevarata aventura pt neuronii mei
KYTANA:si eu am avut o sangerare cateva zile dupa cele 6 sapt, habar n-am de ce...atunci ma ingrijorasem, acum nu mai am timp sa ma gandesc la asta. poate din cauza asta e si luca agitat. se cam modifica gustul lm cand mami e la ciclu, unii bb refuza sanul, altii nuu au nicio modificare in comportament.
OLI:cand nu am mai putut am luat paracetamol la 6 ore si prietenea mea, medic de fam, mi-a zis ca pot lua si nurofen daca nu mi-e bine. oricum de la 3 luni poti sa dai la bb paracetamol &nurofen. Recunosc ca mi-am facut si frectie cu carmol pe la gat si umeri/spate altfel eram zob, nici nu vreau sa-mi amintesc. sanaate multa. azi cum mai esti? maya scumpa ce face? 'Sora-sa' are ao noua 'distractie'in program: vomitatul din cauza mucilor
ELA:BINE AI VENIT LA NOI! cati anisori are puiul mai mare?
ADRIANA:of, Doamne ce chinuita esti si tu cu fornaiala asta, cred ca e cumplit sa ai senzatia ca se sufoca copilul. bine ca nu vomita ca fiica-mea de la secretii . tin pumnii si Doamne ajuta sa aiba efect tratamentul.
CARMEN:ai scris PAULA, stiu ca de oboseala dar m-am amuzat.ce fac fetele tale?
STELLA:si la noi cand bb ajunge la tati in brate, in 5 min mi-o aduce " cred ca ii e foame''asa ca se intampla si la altii...e greu pt tatici acum cand sunt asa mici copii dar din proprie experienta iti spun ca pe masura ce bb o sa creasca tati o sa fie din ce in ce mai prezent si o sa se implice mai mult.
-nu stiu ce sa-ti zic legat de ovule.




Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Ma bucur ca te-a mai lasat raceala Olivette.
Eu m-am trezit azi-noapte la 23, 01,02,04 si la 05,30 m-am trezit de tot ca mai rau ma chinuiam...nu face scandal mare mititica dar fie o doare burtica fie e foame.
Asta e. Mai sunt si nopti de genul asta...
Intreba cineva daca mai sunt bb care varsa... a mea mai varsa si in jet. Culmea e ca eu stiam ca de la LM trebuie sa verse doar branzit... o sa intreb si eu doctora. Nu e des dar cred ca a fost de vreo 3 ori pana acum. In general am obs ca atunci cand nu poate sa ragaie.
Trebuie sa fac mancare azi dar ma simt de parca m-a calcat trenul...

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Bine v-am gasit!
Bebelina e nascuta pe 15 oct., prematur, la 2200 si 47 cm, APGAR 9.
Baiatul are 2 ani si 8 luni... e un mic terorist sper ca macar fata sa fie cuminte... dar ma gandesc ca in cazul asta nu ar avea cu cine sa semene


& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

KYTANUT scump:o sa dureze pana ii trece raceala , din experienta mea cam 2 saptamani. mucisorii o sa fie transparenti -albi cateva zile , apoi pot sa devina usor galbui sau maro-portocaliu daca ii pui colargol.sa il aspiri inainte de masa, s-ar putea sa se inece cu secretiile si sa vomite.sa ai in casa paracetamol supozitor pt copii, daca face febra tb sa ii pui(eu la 38-38 ,5 i-am pus jumatate plus sosete cu apa si otet), musai sa intrebi medicul despre febra .
eu i-am dat si 2 picaturi de vit c natural pw zi si oscilococcinum -cateva granule dizolvate in apa(o lingurita).s-ar putea sa pape mai putin d il doare gatutul
ti-am scris tot ce mi-a trecut prin cap, ca sa stii la ce sa e astepti si sa nu te sperie situatia.
pup
sanatat multa.

Ana & Ilinca

Mergi la inceput