Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Este de treaba bunica, ne iubeste mult, asa ca stiu ca ne va ajuta. Cred ca pana la ora asta a fost cumintenia, am mai incercat acum sa il culc,nicio sansa, tot cauta san. M-am pus langa el in pat, el cu tzitzi in gura, la molfait, nu mancat, a dormit nitel, dar iepureste e putin spus, acum e mormait.

P.S Cred ca i-am dat raceala de la mine. :( Oli, tu cum mai esti cu raceala?



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Eu sunt praf cu raceala: nas infundat, durere in gat, ameteala, frisoane, febra...
Nu stiu daca i-am dat si ei raceala. Tot e fornaita, dar parca mai rau ca inainte. Pun ser de 3 ori/zi, aspir si Colargol. De-abia azi la pranz a iesit un muc, in rest iese doar apa de mare/serul. Febra nu are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Si pingu mic e parca mai fornait ca de obicei. I-am pus degetul pe rand pe fiecare nara si am observat ca una e usor infundata. I-am scos 2 mucusori, relativ transparenti si restul ca si tine apa. Febra nu are, 37.1C, i-am luat-o mai adineauri.

Eu mi-am facut un ceai de lamaie acum. Nu putea adormi, ii era clar somn, casca intr-una si avea un miorlait de somn si dupa 10 min de san a adormit si l-am pus in patutul preincalzit, tot pe zgomot de foen. Macar 30 min sa mai atipeasca si el. Incepe sa imi fie tot mai drag



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Intrebare: vineri se fac 6 saptamani de la nastere. Pana ieri am avut lohiile care au trecut de la rosu la rosu inchis apoi roz, galbui si alb-transparent. Astazi a inceput sa imi curga rosu din nou. Este oare deja primul ciclu?

Stelutz, parca tu? Sau Andreiuta? Careia dintre voi i-a venit tot asa parca?



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Fetelor, cat paracetamol am voie sa iau daca alaptez? Eu am luat unul la 4 ore, deci 6/zi. Pe net gasesc diverse discutii ca au luat de exemplu doar 2/zi. Am luat prea mult? Pe prospect scria 1-2/ 4 ore. Eu am luat doar 1. Acum daca stau sa ma gandesc dupa cezariana mi-au dat o groaza de chestii puternice, gen Ketonal pe care nu l-as lua in mod normal.
Mi-e mai rau decat ieri, febra asta ma lesina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Olivette, pt ca am nascut si eu tot in oct va tot citesc de ceva vreme si am vazut ca scriai de paracetamol la 4 ore... pt mine una e f mult
Am racit si eu sapt trecuta un pic si am luat o singura pastila de paracetamol desi febra nu am facut. Oricum nu am avut timp sa stau sa-mi i-au temperatura.
Paracetamolul e ok in timpul alaptari pt ca desi se transmite prin lapte de la mama la fat nu apare in urina copilului. Adica fara efecte la sugar. Insa par destul de multe 6/zi...
Ai intrebat pediatrul copilului?...cred ca el este cel mai in masura sa-ti spuna. Pe mine doctora la astia mici nu ma lasa decat pe ceaiuri si leacuri babesti gen sosete cu otet, impachetari etc
Sanatate multa!



& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna
Vreau sa va spun ca i-am dat micutului ceai de musetel si a facut kk.
Noi acum facem nani adica mai toata ziua am facut nani am fost cumintei azi, am plans f putin cand am iesit afara ca nu suportam caciula in cap.
Bebelusi vostri suporta caciula in cap?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Olivia mie dr mi a zis daca fac febra sa iau 2 comprimate (de 500mg) pe zi, cand am fost racita, e mult 6.
Mami.ilinca suntem mai bine, tot mai fornaie dar se sufoca mult mai rar, ieri noapte a dormit fara sa se sufoce de la 9 seara pana la 7 dimineata, ne am trezit doar sa manance, am dormit si as mai fi dormit...... dar la 7 a trebuit sa l tin iar in sus pt ca se sufoca cu secretiile care au devenit f fluide de cand face aerosol cu flixotide, a facut 7 zile, mai avem inca 7 si daca nu i trece de tot, facem pana la 21 de zile, oricum am inceput sa sper.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna seara,
Printre picaturi am putut sa citesc in timp ce alaptam, dar am avut asa o zi super ocupata si Paula nu a prea dormit, doar daca era in brate la mine asa ca nu am avut cum sa scriu.
Ma bucur ca ai avut o zi putin mai linistita Kytana, sper ca si noaptea sa fie le fel.
Olivette, imi pare rau de raceala ta, nu stiu sa spun daca e mult sau putin 6 paracetamol, dar mie dr neonatolog din spital mi-a spus ca putin din medicamentele pe care le luam noi ajung la bebe, si fix la fel ca si tine m-am gandit si eu: la cate au bagat in noi dupa cezariana paracetalomul e mic copil.
Mirabela, multumesc de raspunsuri. Intotdeauna il pun la ambii sani dar e musai sa incep cu dreptul, ca sa aiba chef ca dupa ce e aproape satul nu mai are chef de el. Gogonele nu am mancat inca dar gogosari in otet da si nu l-a durut pe Paul burta mai mult decat de obicei.
Apropos de ce discutam noi ca sa ne "gatim" putin chiar daca stam cu copilasii acasa, asta ne ajuta la ridicarea moralului, am gasit un subiect la Femina INtim http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175474&whichpage=9

ma retrag la somn ca imediat se trezeste Paul si voi fi zombi. Somn usor si sanatate, sa treaca toate racelile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Fetelor, merci pt raspunsuri; acum paracetamolul l-am luat... faptul e consumat. Ultimul l-am luat la ora 4 si de atunci n-am mai luat. Am citit ca ajunge 1-2% in lapte, deci ar insemna 24- 48 mg. Un supozitor de copii are 125mg... Sper sa nu se intample nimic, banuiesc ca s-ar fi manifestat ceva pana acum

Mergi la inceput