Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(4)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna.
Si eu alaptez exclusiv si bebelusul meu cere la 3 ore sau 3,5 ziua. Daca suntem afara doarme si pot sta intre mese si 4 ore, dar incerc sa nu depasesc decalajul asta. Noaptea se trezeste la 4-5 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Dragi mamici, v-am citit dar n-am mai avut timp si de scris. Imi pare rau ca sunt atatea mamici racite sau cu bebii muciosi.

N-am mai putut sa scriu ca am fost prinsa cu bunica mea, care ieri si azi s-a simtit tot mai rau din cauza cancerului. Acum e la terapie intensiva si urmeaza sa o mute la oncologie. Are tensiunea mica si dureri imense, pe care, daca le trateaza, pun in pericol tensiunea. Dupa traiectoria durerilor se pare ca cancerul s-a extins de la plamani spre piciorul stang. Este slabita rau de tot, iar medicamentele o slabesc si mai rau. Sper macar sa-i aline cumva durerile la oncologie, macar sa nu mai sufere, ca asa se vaita de n-am cuvinte Am stat cu ea acasa 2 ore, apoi la camera de garda 4 ore, ma implora sa nu o las singura. Intre timp bebe era acasa, va dati seama, fara san, cu lapte praf. Desi a mancat o groaza din bibe, a plans mult dupa san, dupa mine Efectiv nu stiam cum sa ma mai impart. La 8 fara am ajuns acasa am facut un dus, sa nu-i dau ceva copilului de prin spital, i-a facut sotul baita si l-am pus la san. Nu pot sa va zic cu ce pofta si suspine a supt si in ce somn adanc a picat acum. N-a dormit deloc azi fara mine. Mi s-a rupt sufletul sa-l vad asa. In acelasi timp ma ingrozeste gandul ca acuma bunica mea e singura si ii e frica sa inchida ochii sa nu se duca, dupa cum mi-a zis... Iar eu nu pot fi alaturi de ea. Nu stiu cum sa ma impart. Sper doar sa nu-mi pierd laptele...

Imi pare rau ca v-am deprimat, dar simteam nevoia sa ma descarc. Imi cer scuze ca nu nominalizez, dar sunt vraieste. Tot ce conteaza e ca brotacul a adormit cu caputul pe san si s-a calmat. Restul se aranjeaza cumva din mers.

Va si va doresc o noapte cu cat mai putine treziri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Ahhh iubita....Stelluts nici nu stiu ce sa zic....uffff greu de tot...sa dea Domnul cum e mai bine pt bunica ta....din familia ta nu mai poate nimeni sa stea langa ea? multi si putere multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Multumesc Moro de incurajari Mama e tare deznadajduita, oricum e si ea cu pb de sanatate, care sper sa nu se agravaze pe fond de stres, asa ca am mers eu cu bunica la spital. Sper sa se rezove toate cumva, cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Stella draga,
Imi pare asa rau ca treci prin momente grele. Sper sa aiba o noapte linistita bunica ta si tu la fel. Maine trebuie sa o iei de la capat cu ea?
Paul a adormit deja, eu mai stau putin pe net si apoi ma pregatesc de culcarica, nu rezist prea mult seara. Daca ar fi vara ar fi alta treaba dar serile astea lungi de iarna ma termina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Carmen, maine o sa merg cu sotul si brotacul la spital. Ei ma vor asteapta in masina, facem si bibe. In orice caz, daca e sa stau mult cu ea in salon, voi aranja lucrurile astfel incat sa vina sotul sa ma ia acasa sa alaptez, sa nu-l mai las singur pe bebe atatea ore, ca nu rezist eu psihic. Azi il auzeam cum plange prin tel, mi se rupe sufletul. Stii ca bebii au mai multe plansuri, noi mamicile stim sa facem diferenta, iar brotacul plangea de jale, nu de foame, ca mancase vreo 160 ml de lp in astea 4 ore cat am fost la camera de garda.

Jur ca de acum nu ma mai plang ca vrea bebe tot timpul la san, e ingrozitor sa nu poti alapta din diverse motive, iar bebe sa ceara. Cu el la san mi-am regasit linistea dupa o zi asa tumultoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Stela multa sanatate bunicii tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Norma esti o norocoasa...bb meu mananca muult mai des ..acum suntem mai ok...cam la o ora ...uneori o ora juma...bine la noi nu prea se doarme...si la san staaa cate o ora o ora juma uneori si mai mult...mananca ,ma are ca guma...iar mananca...la un san/masa...nu se plictiseste de el
Am inceput si eu sa ma uit la el...mi se pare slabuts...uff...pana pe 5 cand mergem la doc ...avem de asteptat...pe de alta parte face pipi/kkutsa/nu plange la san ca si cum n-ar mai avea ce trage...pare multumit...
Inca ceva...pe mutritsa pe partea pe care o atinge de bratul meu/de scutec/de cearsaf se inroseste adica face asa bubite rosii multe...cae dp ce sch pozitia dp putin timp dispar...bb vostri au asa ceva?
Ieri seara am dormit 2 ore si de la 1 la 5 urlat plimbat/asezat in toate pozitiile...colicii bata-i vina...fetelor cand il plimb in brate si sta pe mine asa broscuta...il tin cu o mana de sub fundulets...ii fac rau coloanei...ma gandesc ca poate e ca si cum ar sta in fund...
In alta ordine de idei azi ultimul bobocel al odiseei a implinit o lunitsa :)
Fetelor care alaptati exclusiv cum dati medicamentele anti-colicuti bbilor?eu inca n-am sunat pediatrul ca ma gandesc c-o sa-mi zica sa-i dau in ceiuts iar eu ceai nu-i dau...
Cam atatic...acum a facut baita,mananca si o sa ne retragem...cu speranta unei nopti linistite cu cat mai multe ore dorminte...ceea ce va doresc si voua
P.S. Ieri am fost singurei ca tati a fost de sv ...jos palaria Kytana pt cum te descurci singura!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

KYTANA Calin are cam 3 somnuri pe zi:
1. primul de dim - dupa ce se trezeste pe la 7, papa si adoarme iar pana la 9-10,
2. Pe la 12-13 pana pe la 16,
3. Pe la 18 un somn mai scurt care uneori il mai sare,
In jur de 8-9 somnul de seara. Iesim afara cand tre sa doarma, altfel adoarme si afara si isi deregleaza somnul de noapte.
Ca si ritual de somn, la primul semn, cand maraie si face ochii mici, ii spun ca mergem la nani, tot timpul aceeasi expresie, il pup pe frunte, masaj la cheliutza, muzica si in patut. De aici se descurca el. Doar noaptea adoarme la san.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Moro, la multe lunite fericite!

Eu ii dau cu lingurita bonisan. Infacolul e ok ca are pipeta. Nu face nazuri la gust, iar dupa il pun la san sa pape.

Si al meu facea bubite, dar i-au trecut. Am inceput ca la baita sa-l spal cu gelul acela si pe obraji, iar apoi ii dau cu putin ulei de corp. Si asa s-au estompat pana au trecut de tot. Eu observ ca uneori e tare lipicios de la laptic pe obraji si-l mai tamponez pe fata cu ser fiziologic ca sa nu se irite.

Sa stii ca si eu tre sa-i sustin fundul cu mana cand il tin pe umar pt ca e prea mare si greu. Totusi, cu celalalt brat ii sustin si bratele, plus ca eu ma si dau usor pe spate. Nu cred ca-i afecteaza coloana

Cat despre programul tau, Moro, te inteleg, cam asa e si la noi pe timpul zilei, doar ca noi dormim bine noaptea. Inaintea se trezea maxim din 2 in 2 ore,acum a inceput sa doarma cam 1,5 h( dupa baita)+3+3+2,5h. Doarme cam 10 ore cu pauze scurte de masa si adormit repede. Azi de dimi chiar m-a uimit ca si-a continuat somnul dupa 7 si a mai dormit pana la 9 juma, iar eu impreuna cu el Sper sa va reglati si voi cu somnicul, macar noaptea sa-ti doarma bobocelul bine I-ai facut program cu baita, stins lumina si nebagat in seama pana la rasarit? Eu cam asa am procedat de cand l-am adus acasa si pe cat de nazdravan e ziua, pe atat de linistit e noaptea Desigur, cand mai intervin colicii e mai greut, dar trec ei si colicii.

Mergi la inceput