Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

STELLA tare greu cu bunica ta, cat se mai chinuie saracuta. Am avut-o si eu pe mama in spital de curand insa de data asta nu am mers eu, am rezolvat ce am putut prin tel. Sotul meu a fost cu ea. De obicei eu ma duc cu toti din fam dar acum chiar nu ma indur de asta mic, mai ales ca papa doar lm. Mititelul de el, a suferit. Si eu il iau cu mine cand mai am ceva de rezolvat si o mama/soacra care sa-l plimbe si sa-l alaptez la nevoie, nu ma indur sa-i dau nici lm congelat, ca am destul...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Stela multa sanatate bunicii tale.

Kytana Bogdan e mai bine cu fornaiala, cam 6 ore dupa aerosol respira bine, dar aerosolul il face la 12 ore, ne raman alte 6 ore de fornait, mai are 11 zile de facut, sper sa-i treaca definitiv. Eu am cumparat un carut sport, dar la care se lasa pe spate de tot spatarul, pe care il tin momentan numai in casa si cu care il plimb ca sa adoarma, ma durea prea tare spatele sa-l tin in brate, sa l plimb si sa l legan ca sa adoarma,culmea in carut adoarme in maxim 10 minute, in brate leganam si cate 40 minute. Stiu ca momentan nu ti iei carut (desi cu astea sport te primesc la avion) dar e o idee.
Vigantolul se dozeaza in functie de cum evolueaza bb, B a luat in prima luna 3 picaturi, acum ia 2 picaturi, numai medicul va poate spune cat sa-i dati.
Atat am retinut, chiar nu stiu cum reusiti sa fiti atat de active. Mihaela tu chiar esti de invidiat, cum reusesti tu sa ai timp sa joci carti cu sotul nu stiu, eu de abia reusesc seara sa mi fac un dus, dar probabil ai ajutoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Azi am facut de-a treaba de nu ma vad, mancare mazare cu pulpite si orez cu ciuperci, curatenie si 2 copii pe cap. D e inca acasa tuseste cam tare.
Raportez o noapte linistita, un Frichinel linistit, cu acelasi zambet dulce, asta dupa portia de varza de ieri.

Problema e ca iar are 3 zile de cand n-a facut kk, de 2 zile beau musetel degeaba, o data a mers...

Aseara l-am bagat in saculet si a dormit f bine.

Pt raceala secretul meu cu care am scapat f usor de 3 raceli, pus in nas solutie de sare cu bicarbonat de sodiu, in 2 zile is ca noua.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare!

Revin si eu dupa un weekend naspa.
Sambata dimineata la 8.30 ma suna mama. Ma gandeam daca sa raspund sau nu, sa n-o trezesc pe Maya. Am raspuns pana la urma si cand i-am auzit vocea mi-am dat seama ca e ceva in neregula. Mersese la piata, a alunecat pe o piatra si si-a rupt piciorul. A chemat de 2 ori salvarea si nu mai venea, ea statea pe jos, sotul nu era acasa sa se duca la ea, eu eram singura cu Maya... Ce mai, de cosmar!
A venit pana la urma salvarea, sotul s-a dus dupa ea la spital si eu ma simteam complet neputincioasa!
Am zis ca-i pune piciorul in ghips si ii da drumul acasa. Dar se pare ca e rupt in 3 locuri si trebuie operata. Cel mai probabil o opereaza maine, asteapta sa se mai reduca inflamatia. L-am tot trimis pe sotul la ea cu haine, mancarea, sa-i cumpere calmante, sa vorbeasca cu drul. Si el n-are nici o treaba cu astea, va dati seama!

Maya mea de vineri seara s-a intors la programul de somn noaptea 3 ore, apoi trezit din ora in ora si partzait si scremut. Sambata a facut kk o singura data si de-atunci a mai facut de-abia azi. Si ea facea de 6 ori/zi! Stau si ma intreb daca e vreo legatura intre astea si Colieful care s-a terminat vineri.

Stelutz, imi pare rau de situatia prin care treci cu bunicuta ta. Este dureros pentru toti si te inteleg ca puiul mic are nevoie de tine. E greu sa te imparti in 10 locuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Salutare! Ce liniste pe-aici, sper ca sunteti bine....

Adriana, cam o data la 2 saptamani vine mama mea la mine si ramane si peste noapte, atunci imi face ea papica de ne ajunge cam o saptamana si facem impreuna curatenie. Asta e singurul ajutor ce-l am. In rest, sunt doar eu cu sotul, am noroc de un copil destul de cumintel, care ne lasa sa dormim noaptea, astfel ca ziua n-am deloc nevoie de somn, iar ziua cand doarme avem timp sa le facem toate cele necesare.

Pana acuma am iesit cu sotul in oras doar cand era mama la mine, dar in week-end i-am chemat pe socri la noi (nu uitati ca soacra-mea mi-a recomandat sa-i dau supica copilului ca sa nu fie fitos mai tarziu) la initiativa sotului si mi-a fost jena sa-i spun ca nu-mi las linistita copilul cu mama lui si ne-am dus in oras (am luat cina si am fost la n film. Sa nu uit sa va spun ca parintii lui sunt putin mai delasatori in ceea ce priveste curatenia. Ei bine, cand ne-am intors, ei stateau in living, au intins coltarul si s-au intins pe el cu hainele de strada fara sa puna un cearsaf sau o paturica sub ei, socru-meu sforaia de numa` si nu m-as mira sa o fi trezit si pe soacra-mea, Rares dormea pe o pernita a coltarului (nu l-am pus niciodata pana acum pe perna), care e destul de aspra, fara nici o paturica sub el, intr-o pozitie chinuita, cumva intr-o parte, dar prea intr-o parte ca era aproape cazut pe burta. No ii spun ca eu nu-l tin pe perna inca si-l pun pe pat, si observ in bucatarie o cana de apa cu chibrituri in ea (i-a descantat copilului ca era deocheat si ce m-a enervat maxim e ca i-a pus de 3 ori apa pe suzi si i-a dat copilului. Dar cica sa stau linistita, ca i-a pus apa plata. Ma duc sa ma spal pe maini si cand ma intorc copilul statea in fund pe piciorul ei. Sar sa-l iau, si-mi zice sa stau linistita, ca-i sustine spatele cu mana. Ii zic ca e cam devreme sa stea pe fndulet, dar dupa parerea ei chinui copilul ca-l tot tin pe spate si nu vede nimic cum sta acolo intins. Deci toate astea sunt adevarate, fara nici o exagerare. Sper doar ca nu i-a dat si supica copilului :)).

Moro, n-am luat nimic de black friday, ca n-au fost impresionante reducerile.

Olivia, Andreea, e liniste pe-aici fara voi:). ce mai faceti?
Stella, Doamne ajta sa fie totul bine cu bunica ta.
Mami.ilinca, si mie mi-a dat sa-i fac retinopatia din cauza ca e prematur, dar nu mi s-a parut asa importanta si am zis ca i-o fac cand mai creste. Tie de ce ti-e groaza de rezultatul asta, ce poate iesi rau aici? In rest eu i-am mai facut doar un consult neurologic si unul general facut de un pediatru, care au iesit ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Fetelor va rog ajutati-ma si nu ocoliti mesajul meu. Incerc sa nu va scriu de fiecare data cat de disperata sunt, dar sunt! Efectiv piticul meu nu doarme. A avut 2 zile si nopti in care a dormit mai bine si atat. De la 2 dimineata este treaz. Orice am incercat nu a vrut sa adorma: nici la san (ca pana acum) nici leganat, nici plimbat, nici tinut in brate, pe muzica, foen, orice la ce va puteti gandi. De dimineata l=am stransin brate si a reusit sa doarma 1h si putin. APoi s-a trezit in dureri de burtica si de foame. DUpa ce a mancat nu a mai adormit ca de obicei. Nu. Ochii cat cepele si miorlait de somn. L-am pus in patut, am dat drumul la un cantec de leagan, i-am vorbit in soapta. Niciun efect. Plangea de somn. L-am luat i-am dat san si a atitpit si am fugit sa imi las actele la tradus. Cand m-amintors mi0a spus mama mea ca dupa 10min s-a trezit.Asta era la ora 11.00. De atunci nu a mai atipit nici 5 minute. I0am dat depapa l-am tinutla piept. NU mai stiu ce sa fac...Va rog, dati-mi un sfat, orice, ce sa mai incerc?! Ai vostri cat dorm ziua? CUm adorm? Darnoaptea?! Am cautat, am citit tot ce am avut timp,acum plange la mama mea in brate si eu incerc sa mananc ceva

Sunbt la capatul puterilor si nu inteleg ce gresesc, ce nu ii fac?! Iertati greselile,nu mai vad de lacrimi...

Stelutz, Oli, imi pare rau pentru voi va urez multa sanatate voua si celor care au nevoie.Iertati-ma nu sunt in stare de mai mult.Daca continua asa voi abandona forumul nu sunt in stare de nimic...



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytana, nici a mea nu adoarme cu cantece de leagan si mangaieri. Spui ca l-ai adormit in brate apoi ai plecat si s-a trezit in 10 minute. A mea s-ar fi trezit din secunda cum am pus-o jos. Ai incercat sa-l tii in brate, sa nu-l mai lasi jos xand adoarme si sa vezi cat doarme asa? La noi ziua doar in brate doarme. Azi am pys-o in pat dupa ce a adormit, a inceput plansul, i-am dat sanul si a dormit 20 minute. Dupa a supt ambii sani si miorlaia de somn asa ca am ridicat-o, plimbat-o, adormit-o si am lasat-o pe mine. La un moment dat am lasat-o jos sa-mi iau ceva de mancare. Pana am ajuns la bucatarie plangea. Acum doarme din nou pe mine.
Incearca sa nu-l mai lasi jos, vezi cat doarme asa. Pune-te intr-un fotoliu sau semiculcata in pat cu el pe tine. A mea si asa se foieste si se potoleste doar daca ma ridic si o mai plimb putin. Sunt zile in care doarme 2 ore, dar eu la fiecare 10 min trebuie sa ma ridic sa o plimb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Suntem in zona.
Va citim si va imbratisam!
Stau prost cu timpul, vreau doar sa vaintreb ce balansoare aveti si sunteti multumite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

SALUTARI

Am apucat sa citesc si eu printre randuri caci nu stiu cum reusiti voi sa cititi si scrieti zilnic caci eu mai rup cateva randuri noaptea la citit , iar de scris de n ori am inceput si a trebuit sa renunt inainte sa scriu 3-4 randuri

iuli incerca sa stai intinsa pe spate dar nu orizontal pe o perna ceva sa stai si tu comod in pat si pune-l cu spatele pe burta ta si acopera-l cu o paturica cu mainile inauntru si tu tinandu-l in brate cu palmele pe burtica lui, la emma merge knd o doare burta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Kytana, ai grija de tine sa nu intri in depresie.
Nu gresesti cu nimic femeie! Revino-ti!
La 2 luni nu ai ce program sa-i faci copilului, abia de la 3-4 luni poti incerca. Acum programul ti-l face el tie.
Asa sunt unii copii. punct. Poti sa faci tu si plecaciuni si ce vrei ca tot va plange. Eu lui fi`miu si acum ii spun micul terorist. Si acum e agitat, tipa, alearga, negociaza cu mine, nu ma asculta\ deloc! si are aproape 3 ani.
Asta mica chiar daca e mai cuminte uneori are zile si zile... Azi a supt cred ca din 10 in 10 min. Cum plecam cum urla cum ii puneam sanul suspina de ziceai ca am plecat 3 zile. Am fugit taras de pe wc asa de tare a urlat. Si e un copil cuminte care doarme noaptea.
Adica cu 2 treziri pt masa dar doarme>.
Acum doarme dar o doare burtica de la colici cred, de suspina prin somn si geme ca o baba care se tot vaita...
Incearca sa gasesti puterea sa treci peste frustrari, sa te odihnesti si multa rabdare... alta solutie nu e. O sa treaca o sa vezi...
Gandeste-te ca vor urma nopti si mai rele decat astea. Cand ii vor da dintii... sa vezi atunci urlete. Ce o sa faci? Cand o sa stai toata noaptea treaza de grija unei febre nenorocite si o sa vrei sa-l auzi urland asa ca acum decat sa-l vezi cum zace de la febra.
Hai, incearca sa vezi partea buna a lucrurilor...o sa treaca toate noptiile astea si toate frustrarile cand o sa-ti zambeasca si o sa inceapa sa-ti spuna ma-ma...


& fetita

Mergi la inceput