Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(4)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Mira, Ela, Ramona, multumesc de raspunsuri. Seara adoarme la tzitzi si inca nu ma incumet sa ii schimb aceasta rutina pentru ca este racit si pot fi mai atenta la el daca este cu mine in pat.

Nici eu nu aprind lumina noaptea, de schimb doar daca e nevoie si niciodata nu interactionez mai mult decat necesar cu el. Azi noapte de exemplu a avut o criza dureri de burtica f mare, l-a luat pe la 00.00 si l-a tinut pana pe la 03.00. A papat la 00.30 si de pe la 03.00 l-am adormit cu foenul pe burtica si a dormit asa pana pe la 06.20 cand i-am dat eu la 06.20 desi nu tipa de foame, doar se frichinea. Acum de dimineata in schimb nu a mai putut adormi de la durerile de burtica. In final i-am mai dat 2-3 min tzitzi si l-am pus in patut, semi-adormit, pe zgomot de radio si foen. Sa vedem cat doarme.

Leagan nu am, iar pingului mic in brate nu ii prea place, doar leganat pe picioare si nici asta mereu. Inainte de a-i da tzitzi am incercat suzeta pentru ca stiam ca nu ii e foame, cum a simtit-o a inceput sa planga rau. Se pare ca el este un copil caruia nu ii place dna Suzi si pace. Nu am de cand sa il fortez.

Ramona si pingu mic tuseste tot de la secretii. Plan inclinat, ser fiziologic sau sare de mare, aspirat, oscillo si Panadol baby. Astea sunt la noi si asteptam sa ii treaca. Multa sanatate!

O duminica cat mai frumoasa si usoara! Va pup pe toate

Paula, Carmen, Adriana77, Adrianadana, mami.ilinca, mihaela, marikaki, moro, Oli, Stelutz, Andreiuta, Lulutza, Lalutz, Oana, Mirabela, Bobulet,cum sunteti voi? Pe cine am omis, nu e cu rea vointa, cel mai probabil neuronul nu este incarcat la max



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Va salut, va citesc de pe mobil, suntem bine, de fapt singurul sanatos din casa e Calin, restul raciti.

Aseara am mancat cam mult usturoi si lui C nu prea i-a placut, dimi cam pupa sanul si atat.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

A doua noapte fara colici, se pare ca acest Colief e bun de ceva, e drept il dau numai seara altfel l-as termina in 3 zile...ziua mai bag restul colectiilor anti-colici

Am dormit f.rau pt.ca se inneca de la flegma din gat, am asezato in pat cu mine si am tot pazito la fiecare innecare . S-a trezit din 3 in 3 ore pentru tzitzi iar acum isi face somnul de praz, sper sa tina pana la 17:00, sa mai tragem unul scurt pe la 19... Am observat un lucru import., daca se culca la 21:00, in jur de 22:00 face kk si adoarme f.f.greu asa ca trebuie sa o tin treaza pana la kk de 22:00, cam greu

Ma duc si eu sa mai trebaluiesc cate ceva apoi la un somn scurt sau invers


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Kytana, sunt pe aici. Paul doarme in brate la sorsa si masa la laptop .
Paul are doua nopti de cand prima trezire e la ora 02 aproximativ, e o minune dar nu indraznesc inca sa ma bucur .
Peste zi Paul adoarme fie la san fie in brate, dar nu e nevoie de foarte mult timp, 10 minute maxim 15, uneori cu suzeta alteori fara. Problema e ca de foarte putine ori doarme mai mult de o ora, de cele mai multe ori doarme mai putin. Mai fac una alta si pe cand sa ma asez sa ma odihnesc scartaie si el.
Azi dimineata la ora 04 trebuia sa ii scimb scutecul ca avea kk si l-a apucat o vorbaraie si un ras de numa.
La dr inca nu am fost pentru controlul de 2 luni, ma gandesc ca le facem oricum cand ne cheama la vaccin.
Mirabela, asa as manca si eu usturoi , am facut o ciorba radauteana dar am facut usturoi separat ca sa pot manca si eu din ea si am gustat putin, dar peste o luna cred ca am sa incep si eu sa mananc. Stiu ca tu ai spus la un mom ca ai mancat salata boeuf,imi e asa pofta si mi-as face, ai avut probleme? Eu o fac oricum cu porumb in loc de mazare si mai pun si un mar taiat cubulete.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

mamicilor de fetite, inspirati-va de aici cu decorarea camerei printesei http://www.littlemomentslikethis.com/2011/11/finally-emersons-nursery-revealed.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carmen n-a avut nimic de la salata boef, am mancat si amestec mexican cu porumb, a fost ok. Azi am indraznit la o varza dulce de post, vedem maine reactia. Eu am mancat si fasole cu afumatura, mazare.

Apropo, daca vreti sa 'pacatuiti" cu ceva interzis, sa papati imediat dupa alaptare, asta daca nu alaptati f des. E valabil si la medicamente, ajunge mai putin in lapte, se elimina prin urina. Sa beti multe lichide ca sa iasa afara.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Mirabela tu parca alaptezi exclusiv, nu? La cate ore papa Calin? Pingu mic ziua cere cam la 2h - 2.5h, mai rar la 3h. Stiu ca boboceul tau e mult mai mare.

Fetele care mai alaptati exclusiv, cam la ce interval cer boboceii de papa?



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Kytana si Paul cam tot asa: 2 ore, 2 ore jumate, maxim 3 daca doarme si e alaptat exclusiv. El are 2 luni si 1 zi :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Cam la 3 ore, uneori 4 ziua, seara la 8-9 apoi la 2 si la 5-6 dim. Asa a fost de mic, chiar s-au indesit uneori mesele de dim, la 2 ore. Dar la 2-3 ore mi se pare ok.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Carmen, Mirabela, multumesc de raspunsuri! Ma intrebam daca e okay asa. Azi noapte a avut o pauza de aproximativ 5h, iar cand am vrut sa ii dau de papa nu prea parea flamand. Dar banuiesc ca incepe sa isi ajusteze programul de noapte. (Ma mint eu frumos) :p

Voi ati inceput sa le faceti o rutina de somn? Ziua ma refer, noaptea avem si noi. Baita, pijamaluta, vorbe dulci, papa si adormit la san pe un lullaby si un cantec bisericesc f frumos Byzantion - Fecioara Curata. Bine, inca adoarme la tzitzi si il las asa, nu ma stresez inca. In timpul noptii, ii dau san si adoarme tot asa.

Astazi am fost si l-am impartasit, a fost tare cumintel in biserica, m-am si mirat caci trecuse de mult momentul in care trebuia sa pape si a asteptat cumintel sf slujbei.

Voi ce ati mai facut? Cum mai sunteti? Stau si ma gandesc ca mai am 20 de zile si plec din tara. Ma credeti ca intr-un fel imi pare rau si imi e teama de ceea ce ne asteapta acolo?



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput