Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(4)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Anidaz, votul negativ era pt Baby Drink care e extrem de dulce -eu am baut, si care a dat uneori dinti noi cu probleme gen pete sau deja cariati.
Am si eu obsesiile mele ...gen grabit la diversificare sau la medicamente date la plezneala sau preventiv cum dau dr pe la noi fara analize si care apoi distrug sistemul imunitar al copilului.
Nu sunt absurda. Daca nu se satura sau nu i-a in greutate e normal sa treci copilul pe LP.
Numai ca fata mea a luat in greutate si nici biberon nu vrea, asta inseamna sa ma chinui cu lingurita in timp ce ei ii este foame si urla dupa san... mi-e groaza. Dar in acelasi timp stiu ca nu va trece de la sine.
Baiatul nasei a facut la fel. Si acum la 1,6 ani tot asa face iar ea il tot indeasa cu alt si alt lapte...
eu am incercat sa-i spun de niste analize, sa mai vada un pediatru ceva dar nu pot sa o iau de mana sa o duc eu ca am si eu copiii mei si destule pe cap.

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oana ma bucur mult ca ai vesti bune, asteptam sa ne spui si confirmarea dr, o sa fie bine. Mai spune-ne de copilasii tai, poate pui si ceva pozici cu ei, n-am vazut-o pe grasunica de Sophia.

Ela la unii bblushi mai iese lapticul odata cu aerul, daca papa mult sau lacom iese si laptic cu jet, sficterul se inchide mai mult sau mai putin la unii copii. Eu nu i-as da lp daca tu ai laptic, sincer nu vad o rezolvare, mai degraba da-i laptic de al tau si ceva antiregurcitare. Poate are altceva nu stiu, un frate de-al meu a avut asa si s-a tratat. David al meu a regurcitat f mult, l-am pus in plan inclinat, il tineam neaparat sa ragaie bine, la un mom dat mi-a dat Debridat pt asta. Si Calin mai vomita in jet dar nu-l tine mult, acuma vezi si tu ce zice dr tau.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ola dragutelor,
Daca ma ingaduie Paul incerc si eu sa citesc si sa scriu. Wish me luck

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Pe plan inclinat sta si doarme de vreo 3 sapt. Debridat i-am dat si eu baiatului dar dupa 3 luni parca...nici nu mai tin minte...
o sa mai sun dr o data luni poate o prind mai libera.


& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Adina, Mihnea e un scump.
Gaitica, cum ma descurc cu kg? Oscilez . Dar sunt cu vreo 3 mai putine decat aveam inainte de sarcina numai ca atunci aveam vreo 4 in plus. Daca dupa alaptat ajung la 54-55 e ok. Am burta dar sunt constienta ca e prea devreme sa se retraga definitiv iar de sport pot vorbi numai din martie aprilie incolo.
Intreba cineva daca am fost ieri la shopping? Cand m-am dus sa o iau pe Ana de la scoala am intrat intr-un magazin second hand si mi-am luat o bluza de 3,5 ron. Se pune? Vazusem in catalogul FLANCOo placa de indreptat parul la 49 ron dar cand m-am dus eu acolo nu mai era, era alt model, la acelasi pret dar era o coadaaaaa imensa si am zis PAS. Am comandat un blander din ala de mana pentru cand voi incepe diversificarea. De cand o aveam pe ANa am un robot super fain dar are cana cam mare si pentru cantitati mici e mai multa munca la spalat. IN toti acesti 10 ani si-a facut saracul treaba mai mult decat a costat (si la vremea aia a costat mult mult).
Paul e inca pe 2 picaturi de vigantol dar inca nu am fost la controlul de 2 luni, probabil ma cheama la vaccin sapt viitoare si vom face si controlul atunci.
Ramona, cum a fost noaptea trecuta? Ai reusit sa te odihnesti?
Morok, Paul a acceptat cat de cat suzeta doar de vreo 2 saptamani. O vrea mai mult la somn dar nu stie sa o tina bine in gura, foarte des o scoate cu limba afara.
Adina, cum ti-a iesit turta dulce? E mult de munca la ea? Mi-ar place si mie sa o incerc intr-o zi.
Eu pentru burtica m-am inteles foarte bine cu SAB SIMPLEX, inca mai folosesc dar nu regulat, doar cand e nevoie.
Olivia si Kytana, cum mai sunteti cu raceala?
Mami.ilinca, chiar ti-ai scos sotul afara la 2 noaptea? Acum Paul e linistit noaptea dar cand avea si el nopti mai agitate ma gandeam ca daca nu se linisteste il scot pe terasa infasurat in patura ca sa il adorm.
Oana, ma bucur pentru rezultatul bun, sa dea Dumnezeu sa fie din ce in ce mai bine.
Mami.ilinca, e fain marsupiul ala dar si scumpicel. Eu am 2. unul simplu simplu si unul mai comod (si pentru parinte si pentru copil) dar inca nu le folosesc. Doar astazi am folosti unul ca am fost pana in bazar sa luam un covor si pe aleile alea nu aveam ce cauta cu carutul.
Kytana, durerile de burtica nu ii trec cu nimic?
Ela si Paul mai vomita, poate nu chiar jet dar eu o pun pe seama faptului ca suge uneori fara sa inghita bine si apoi ce in plus da afara sau ce nu ii pica bine.
Adina, intre timp am ajuns la postul cu ingredientele pentru turta tulce, multam de pontul cu vinul fiert .
Am reusit cat de cat sa ajung la zi.
In alta ordine de idei astazi Paul are 2 luni, CAND AU TRECUT???? Uneori nu imi vine sa cred ca eu am copii mari, in felul meu ma simt inca pustoaica dar Ana ma trezeste la realitate: aproape ii vin papucii mei, am doua malete pe care deja mi le-a confiscat si un hanorac .
Ies putin afara sa aspir in masina si revin mai pe seara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna seara,

Pe unde umblati dragelor? Cum mai sunteti?

Eu cu raceala parca mai bine, nu mai tusesc, nasul e desfundat, un pic de tot ma mai jeneaza in piept. Pingu mic tuseste si nu ii place deloc cand trebuie sa folosesc batista bebelusului. Mi-e tare mila de el, dar trebuie sa il desfund.

Asta imi aminteste de Adriana77, cum mai e cu fornaitul bobocelului tau?

Sunt in pana de idei cand este vorba de adormit. Spuneti-mi, voi cum ii adormiti pe piticuti? Sau adorm singurei cum ii puneti jos? Ma refer ziua, ca noaptea e alta poveste

Va pup si va urez o noapte senina si linistita!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna seara dragelor,
Kytana sa iti spun cum il adorm eu ziua pe Luca al meu in leagan din acela pe baterii il adorm bine si il pun in patut dar ziua nu pot sa spun ca doarme toata ziua, in rest stam de vorba radem gangurim si seara facem baita papam in pat si apoi il pun in patut si adoarme singur asa si noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

fetelor,
scriu cu o mana...

natalia a inceput sa horcaie si tuseste cand se aduna flegma. Am inceput sa ii dau juma de oscilococin si aerosol cu ser fizilogic.
nu ii curge nasul deloc, nu e infundat...Voi ce ati folosit in astfel de situatie, stiu ca au fost cazuri, nu mai caut in urma...


kytana - ziua dau titi si o asez in patut cu mana pe suzi sau in caucior , de regula in max 10 min.adoarme. Seara inventam

Siropul Colief e bunicel dar nu pot spune ca face minuni, mai vedem zilele urmatoare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Pe fata mea azi am imbracato intro salopeta mai groasa cu caciula in cap si cu geamul rabatat. Asa am culcato.
In camera a fost in permanenta pana in 25C insa de la aerul curat cred a dormit aproape toata ziua. De la 9 la 14 apoi a mancat, s-a trezit pe la 15 iar a mai vrut si apoi pe la 18.
Nu imi venea nici mie sa cred ce bine doarme. Din cand in cand verificam temperatura in camera, o pipaiam sa nu-i fie frig etc. Pe la 16 a inchis sotul geamul.
Am avut noroc ca am avut si musafiri azi... asa ca a fost la mare fix. De la 18 am stat un pic cu musafirii apoi am mancat. Pe la 20,30 i-am trimis acasa ca sa facem baita iar mancat si somn.
In general de pe la 18 nu ma mai grabesc sa o culc. Ma jos cu ea, papam un pic...facem baita mai stam un pic... ca sa nu ma chinui sa adoarma la 21 cand o culc eu.
O culc asa tarziu din cauza baiatului care seara numai vrea la culcare si face circ.
Nu imi iese mereu dar incercam
Noptea nu ma joc cu ea niciodata, nu cant nu dansam sau plimbam. Nu aprind lumina niciodata. Daca e musai (cu kk) o schimb la lumina de la lampa de veghe. Daca nu...tocmai dimineata. Ziua in schimb o culc numai pe lumina ...adica fara jaluzele trase sau altceva. Daca nu vrea sa mai doarma ne jucam etc.


& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

va doresc o noapte cat mai linistita, luca doarme de la 21.30 acum ma bag si eu la somn

Mergi la inceput