Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mandra mea a dormit noaptea cu o singura trezire, pe la 3.
In schimb de la 6 ...jale mare. Numai cu ea in brate am stat.
Pe la 12 . nu am mai rezistat si am scoso pe afara. A adormit instant si de atunci tot doarme. Am reusit sa dorm si eu o ora cu amandoi...

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ce bine Ela! Eu daca ies cu el afara, cum intram in casa s-a terminat distractia. Acum a cerut iar tzitzi, nu pot sa nu ii dau.
Sincer astept cu interes perioadele despre care spuneti si voi ca stau boboceii atenti si nu plang!! Dupaa 45 min de leganat, zic si eu ca doarme bustean, dau sa ma duc si eu la baie ca omu', el cu ochii cat cepele a dat tonul concertului...Acume iar la san. Daca doar aici se linisteste, ce sa ii fac? Sa nu ii dau?

Oli, esti bine? Haide, de obicei tu esti activa grupului



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Kytana, asa am stat si eu de dimineata de la 6...numai cu ea la san. La un moment dat ma gandeam...cred ca ma foloseste pe post de ciunga ca altfel nu imi pot imagina ce ar putea sa mai fie acolo dupa atatea ore
Tot am mai incercat cu suzi...nimic. cum o simte da sa vomite..
azi a mai vomat o data... in timp ce o tineam pe umar sa ragaie...:(
avem patul usor inclinat de cand a venit dr sa o vada...
chiar nu stiu de la ce o fi...eu nu mananc nimic aiurea decat ce mai bag niste ciocolata pe ascuns

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, recapitularea a fost zbuciumata, multumesc de intrebare; el uitase ce recapitulasem acum 2 zile, Maya vroia sa pape, eram cu gura si cu un ochi la el, cu Maya la san si cu apa pt lp pe aragaz

Eu am folosit Colief, ii dadeam in fiecare bibe de lp, adica de 3 ori/zi, la 11, 16 si 21. Crize de colici n-a mai avut, nici inainte nu avea prea des, dar acum n-a avut deloc. Acum s-a terminat sticluta, ne-a tinut 11 zile, s-o vad cum se comporta mai departe. Daca o apuca iar crizele, ii iau, pt ca n-a facut deloc crize cat i-am dat.
Oana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Moro draga, imi pare rau ca iar ti s-au infundat canalele si bb e asa agitat. Daca sunt colici, da-i ceva, sa nu se mai chinuie saracutul si sa nu va mai chinuie si pe voi.

Eu cu raceala sunt mai ok, in sensul ca n-am mai facut febra. Tusesc, expectorez, suflu nasul la greu... E suportabil, si nu mai iau nimic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, vad ca iar te pune pingu mic la incercare. Poate e si el cuminte la noapte.
Noi am avut in vizita azi niste prieteni mutati in strainatate de 4 ani si pe care nu-i mai vazusem de un an si jumatate de cand am fost la ei, asa ca am absentat motivat.

Si Maya mea adoarme cu capul pe san si dupa ce adoarme o trag mai jos, spre burta, sa nu preseze pe san, ca nu mai am chef de surprize cu canale infundate.

Acum citesc ce-ati vorbit azi si d-asta raspund pe rand.

Adina, suna bine turta dulce. Coriandrul e obligatoriu? Ca noua nu ne place. Si de care ai pus, d-ala verde crud?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Buna seara,

ieri eram zombi, azi sunt superzombi:aseara i-am facut baie la 8 , pana la 10 adoarme sigur imi zic in sinea mea, ma si vedeam facand ''n'' chestii pana la 12 noaptea...surpriza a adormit abia la 2.30. Pe la 2 dimi am imbracat-o , i-am pus-o lu'tati in brate si i-am dat afara din casa , sa o plimbepe afara...a plimbat-o saracul, cum a intrat in casa , s-a trezit. Practic asta afacut intre 8 seara si 2 dimineata: amancat titi, a atipit 10-15 min, s-a trezit miorlaind...tot asa, imi venea sa urlu de nervi, jur.

Azi am fost a babyexpo, am luat cateva chestii f misto printre care si un marsupi plus, pe care-l iubesc,deja a dormit in el cate 2 ore, vedem la noapte dc mai vrea.A mai fost cineva la cumparaturi?
Am citit ce ati scris, dar acum nu pot sa reproduc nimic, imi iertati neuronul, e in deriva

va pup





Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, de ce v-a marit doza de vigantol? A avut vreun motiv? Eu stiu ca se dau 2 picaturi pana la 12 sau 18 luni parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaitica78 spune:

Multam Kytana, si eu pana sa va citesc pe voi imi faceam griji ca bebelina nu doarme cum trebuie, ca baietelul nashei mele, de la 3 saptamani, dormea de la 10 seara pana la 6 dimineata, neintrerupt. Acum m-am mai linistit :) De slabit, sper sa slabesc macar 5 kg pana in ianuarie cand vom face botezul. Desi ma gandesc ca vin sarbatorile si o sa bag de toate in mine... :(
Ramona, imi pare rau pentru noaptea horor. Colief eu i-am dat ieri de 2 ori si azi o data, si o sa-i mai adu si diseara inainte de masa de dupa baita. Pe prospect scrie ca la fiecare masa, dar pediatra mi-a zis ca doar in caz de probleme mai grave, asa ca ii dau doar diminieata si seara, cam la 12 ore. Si nu procedez cum scrie pe prospect ca e mai complicat. Tot pediatra mi-a spus sa storc un pic de lapte intr-o lingurita si sa pun 4 picaturi de Colief si sa ii dau inainte de masa. Nu stiu daca datorita Colief-ului dar starea bubulinei s-a ameliorat si nici nu mai regurgiteaza cu jet :)...
Moro, bebita mea a facut un ditamai scandalul cand am scos-o prima data afara cu carutul adica pe la 2 saptamani - ziceai ca am pus-o pe spini :)) Urla din toti rarunchii. Noroc ca eram cu maica-mea si a luat-o maica-mea in brate si eu impingeam carutul gol :)). Si a doua oara a facut scandal, dar am alasa-o sa planga vreo 2 minute si apoi a tacut, iar de atunci iesim zilnic afara, cate 2 ore si doarme de rupe. Dar cum o bag in casa, mai sta un picut si incepe boceala. Pentru mameloane, eu folosesc Garmastan (e o crema care nu necesita spalare daca alaptezi dupa ce te-ai dat). Si pe mine ma foloseste pe post de suzeta, iar 3 zile la materninate facusem rani sangerii. DUpa ce am inceput sa folosesc Garmastan dupa fiecare alaptat, starea s-a ameliorat iar mamelonul a devenit suplu si rozaliu :D Acum ma dau doar seara, dupa dus. Nici Ruxi nu iubeste suzeta, o scuipa cat colo, dar tin mereu una in geanta in caz ca sut pe undeva si nu pot scoate titile, sa-i inchid gura cu ceva :D
Mami.ilinca, as fi vrut sa merg si eu la baby expo, dar se pare ca programul sotului s-a schimabat si nu cred ca mai ajung. As fi vrut sa-mi mai iau diverse chestii, mai ales ca unele le gasesc mai ieftine acolo.
Oli, si eu stiu tot de 2 picaturi pana la 18 luni.

iar face scandal bebita si nici n-am apucat sa mananc :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Ce de iconite noi ...sa vad daca stiu sa le folosesc

Am luat azi rezultatul de dupa operatie si e cred cat de bine se putea in situatia data. Sunt si chestii mai putin bune, dar per ansamblu cred ca e mai bine decat am sperat in visele mele cele mai optimiste. Sper sa fie si dr oncolog de acord cu mine - interpretarea mi-am dat-o eu dupa "cultura" pe care mi-am tot facut-o de pe net/carti/studii in lunile astea.

Eu stiu ca doza de Vigantol se mareste doar daca sunt probleme sau suspiciuni de rahitism. Nu mai stiu cum verifica doctorii (al nostru parca se uita in zona coastelor).Altfel nu se mareste in functie de nr de kg sau alte chestii asemanatoare. David a luat mult timp doua picaturi.

Am facut si noi ieri 3 luni.Are in jur de putin peste 6 kg si 62 de cm. A luat cam 700 gr si vreo 2-3 cm luna asta.Ma asteptam la mai mult, la cat citisem ca umfla artificial laptele praf, dar ma bucur ca nu e asa.David la aceeasi varsta avea 7250gr, exclusiv pe lm - au avut greutati comparabile la nastere (diferenta de 150 gr) si acum ea are cu 1250 gr mai putin.Doar asa ca statistica, comparatie lapte praf- lapte matern .

Cam atat....am raspuns si eu la ce am vazut recent cu Vigantolul.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput