FIV cu Dr. Dragos Albu 71

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

Dragele mele, ma bucur ca va inseninez zilele in masura posibilitatilor mele. Imi pare rau ca nu pot posta chiar zilnic, dar voi incerca sa va fiu de folos si asa...

Pilda zilei de astazi, duminica:

Batrana si vasul
O femeie batrana din China avea doua vase mari, pe care le atarna de cele doua capete aleunui bat, si le cara pe dupa gat. Un vas era crapat, pe cand celalalt era perfect si tot timpul aducea intreaga cantitate de apa. La sfarsitul lungului drum ce ducea de la izvor pana acasa, vasul crapat ajungea doar pe jumatate. Timp de doi ani, asta se intampla zilnic: femeia aducea doar un vas si jumatate de apa. Bineinteles, vasul bun era mandru de realizarile sale. Dar bietului vas crapat ii era atat de rusine cu imperfectiunea sa, si se simtea atat de rau ca nu putea face decat jumatate din munca pentru care fusese menit! Dupa 2 ani de asa zisa nereusita, cum credea el, i-a vorbit intr-o zi femeii langa izvor:
"Ma simt atat de rusinat, pentru ca aceasta crapatura face ca apa sa se scurga pe tot drumul pana acasa!"
Batrana a zambit: "Ai observat ca pe partea ta a drumului sunt flori, insa pe cealalta nu? Asta pentru ca am stiut defectul tau si am plantat seminte de flori pe partea ta a potecii, si, in fiecare zi, in timp ce ne intoarcem, tu le uzi. De doi ani culeg aceste flori si decorez masa cu ele. Daca nu ai fi fost asa, n-ar mai exista aceste frumuseti care improspateaza casa."

Morala
Fiecare dintre noi avem defectul nostru unic. Insa crapaturile si defectele ne fac viata impreuna atat de interesanta si ne rasplatesc atat de mult! Trebuie sa luam fiecare persoana asa cum este si sa cautam ce este bun in ea. Deci nu uitati sa mirositi florile de pe partea voastra a drumului!

doamne luptatoare si numai flori in calea voastra!

mami de Gabriel
_
9 ani am asteptat o minune, 6 ani am luptat sustinut impotriva infertilitatii; FIV 1 martie 2011 nereusit; FIV 2 cu ICSI noiembrie 2011 reusit (ambele cu dr. D. Albu)... Multumesc, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Ali,pupam mamica si bebele pufos!


Mamica de Maria Irinuca(20.06.2011)
Multumesc Doamne!

Ambele MTHFR heterozigote, o sarcina obtinuta natural in martie 2012 oprita in evolutie la 9 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Mi se pare fantastica aceasta doctorita si manipularea maciucii!

Arabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower29 spune:

Ella mie imi este cam frica sa fac testul, ar trebui sa-l fac miercuri pe 28, dar nu ma simt prea bine si nu stiu daca este din cauza pastilelor sau ...... mai astept..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marage spune:

Flower, ce simptome ai? In a cata zi de la ET esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

Flower cand fac eu testul? Ups trebuie sa-l fac zilele astea? Am si uitat.

Pe cine incerc oare sa pacalesc? Sincer recunosc, ca in zilele din preajma punctiei ma tot intrebam cum puteti sustine voi fetele curajoase ca perioada cea mai grea este cea de asteptare de dupa ET. Chiar nu puteam intelege ideea asta. Si uite-ma acum si pe mine cu momente de super stres, in care sotiorul meu mai face si glume pe seama mea de ma apuca lacrimile. La care bineinteles el rade in hohote si-mi spune ca sunt conforma cu graficul, ca si acolo spune ca treci prin momente dinastea mai sensibile, iar eu plang si rad in continuare impreuna cu el.

Pe cat de cumintica am fost pana acum si am avut grija sa nu racesc, de aseara m-a luat o super durere de cap si musculara prin tot corpul , de nu stiu cum s-o mai opresc. Am incercat oscilococinum si multa lamaie, dar pana cand nu mi se face o frectie, nu scap de durere.
Apropos avem oare voie sa facem frectii cu carmol sau masaje cu uleiuri clasice de masaj? Ce retete babesti mai stiti pentru raceala sau care sa ajute expectoratia? Uneori asa m-ar tenta 1/2 paracetamol, dar pana acum am rezistat. Flamexinul pe care ni l-au recomandat pentru dureri de cap, am inteles ca face foarte rau la ficat. De aceea pana acum am reusit sa ma abtin.

Flower scuza-ma ca am uitat ca de cand cu durerea de cap nu prea mai stiu nici de mine - cand ai facut tu punctia/ET? L-ai facut cu Dr Albu sau la Craiova? Am observat ca Dr Albu recomanda ca Betahcg sa se faca la 14 zile de la ET - deci in cazul meu vineri. Alti doctori merg pe 12 zile. Deci voi vedea cat mai rezist. Sunt curioasa dar parca imi place starea asta de nesiguranta ca alternativa la ceva negativ, deci sunt .

Pup toate fetele curajoase, mamicile si burticile si bebeii (special pumnisorii tai dulci, Irinuca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marystrumf12 spune:

Flower,ce simtome ai? pe mine ma dureau sani si putin spatele.mult succes, fii pozitiva si te astept cu un beta mare.
EllaE nu cred ca ai voie sa-ti faci masaj cu carmol incearca cu ceai si multa lamaie. mult succes si tie si multa rabdare pentru ca stiu f bine cum trec zilele pana la betasi te astept cu un beta mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

ella,
eu in sarcina am facut masaj cu ulei de masline (aproape zilnic), cel mult cu spirt -in caz de inceput de raceala ca ceva serios nu prea am avut (si sotulache a evitat zona talpilor si zona mijlocului). am avut voie paracetamol (simplu nu sinus sau altceva)... nu am facut abuz, am luat o pastila dar pe urmatoarea -a fost nevoie doar o data- am luat-o la vreo 10-12 ore. mi-am facut ceai de musetel -iar nu am abuzat de el si l-am preparat mai slab-. de asemenea, am luat o lamaie (asta pentru raceala gat- nas), am taiat-o felii si am pus-o la fiert acoperita de apa (cu coaja cu tot). am mai stors-o in vasul respectiv cu ajutorul unei linguri. dupa un clocot zdravan, am lasat sa se raceasca un pic, am strecurat zeama, am adaugat miere si... am baut. mie mi-e facut foarte bine!
cat despre flamexin, pentru mine -scuze de exprimare- a fost frectie la picior de lemn.
in schimb CTB-ul (simplu, fara Zinc) mi-a fost de mare ajutor pentru imunizare. si acum am reanceput sa il iau.

doamne luptatoare

mami de Gabriel
_
9 ani am asteptat o minune, 6 ani am luptat sustinut impotriva infertilitatii; FIV 1 martie 2011 nereusit; FIV 2 cu ICSI noiembrie 2011 reusit (ambele cu dr. D. Albu)... Multumesc, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower29 spune:

SUNT FOARTE BALONATA, SIMT CA PLESNESC SI MA DOARE PUTIN SI BURTA EXACT CA LA CM. IMI ESTE FRICA SA NU VINA..

dA AVEM VOIE SA FACEM FRECTIE SI GARGARA CU SARE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower29 spune:

MARAGE SUNT IN ZIUA A 12-A DE LA TRANSER. POATE IMI SPUI TU MAI MULTE DACA AI AVUT SIMTOME IN PERIOADA ASTA.

Mergi la inceput