Buburuze de mart-apr2013(10)!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Am schimbat si semnatura

Cosmi 20+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Felicitari Cosminutza pentru jumatatea sarcinii!
Sa-ti fie de bine grisul! Eu ma desfat cu cafea dupa un mic dejun consistent.
Chiar zicea sotul ca parca pe Miriam am asteptat-o mai mult, adica parca aveam mai mult timp sa ne gandim cum o sa fie cand va veni si sa povestim cu ea. Acuma si din cauza reparatiilor, dar cred ca si din cauza lui Miriam nu dedicam atat timp buburuzei ca si lui Miriam.
Buburuza asta imi da niste suturi de vreo saptamana parca ii caratista.Ieri am vazut cum se misca burtica. Chiar ca sunt diferiti copiii. Miriam nu avea stare in burtica cat ii picu, dar parca nu se misca asa de puternic.Pe buburuza am simtit-o prima data la 11 saptamni si prima data a simtit-o tati cu mana, asa de fortoasa este. Daca mi-ar fi zis cineva asa ceva nu as fi crezut.Deci inca o fata a lui tati, asa toate calare pe el .
Data viitoare imi fac eu un baiat, sa am si eu copil.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
22 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Fetele care va intereseaza stocare de celule stem. Astazi este reducere de 1001 Ron la doua dintre pachetele de servicii ale bancii de celule stem Biogenis.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
22 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

nu judec pe nimeni, doar ma gandesc cum sa fac sa fie bine. Prietena mea poate lucra de acasa si face asta de cand micuta avea 6 luni fiindca e foarte cuminte, vesela si linistita. Cand o pui la somn doarme (are camera ei si patutul ei si orele ei bine stabilite de somn), cand ii dai sa manance mananca, cand o lasi la TV se uita, cand ii dai de desenat deseneaza, isi vede de treaba ei destul de mult timp si cand se plictiseste vine si te pupa si se urca pe tine si atunci e clar semn ca trebuie sa-i dai altceva de facut. E drept ca exista si probleme ca e un copilas crescut cu foarte mult televizor (Duck TV) si nici asa nu e bine dar partile bune sunt de admirat.
De aceea ziceam ca asa cuminte as vrea sa fie si copilul meu pentru ca in week-end o sa stea cu noi, eu lunea lucrez de acasa si o sa stea si lunea cu mine dar eu in ziua respectiva efectiv trebuie sa lucrez (sedinte telefonice, mailuri, faxuri de trimis, rapoarte de facut, tot tacamul) si n-as vrea sa fac cum face colegul meu care are si el dreptul de a lucra o zi de acasa dar nu beneficiaza de acest drept pt ca atunci cand e acasa il innebuneste de cap copilul si nu poate lucra nimic nimic. In restul timpului copilul meu va sta la mama si tata (de marti dimineata pana joi seara). Ei sunt oameni batrani si n-as vrea sa le scoata sufletul. Evident vreau sa aiba personalitate dar la unele lucruri trebuie sa inteleaga din primul moment ca nu exista alta solutie decat cea pe care i-o prezint eu. Adica e ok sa aleaga ce sa manance dintre 3 feluri de mancare dar daca la 12 noaptea vrea clatite cu gem de coacaze si eu n-am in casa nici faina si nici urma de coacaza vreau sa inteleaga ca nu-i pot oferi decat placinta cu mere si ori o mananca pe aia ori isi amana poftele pe alta data. Asta imi doresc, sa fie intelegator, sa nu mi se dea cu fundul de pamant prin supermarket ca nu-i iau cine stie ce jucarie de exemplu.

20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan


Draga mea, avand experienta a 7 ani minunati alaturi de fetita mea cea scumpa pot sa-ti spun doar atat: multa rabdare! Depinde foarte mult de cat se implica fiecare parinte in parte fiindca daca tu vei petrece cel mai mult timp cu bebe tu il vei putea influenta cel mai mult . Asta nu inseamna ca pe tine te va asculta. Fata mea a stat cu mine 2 ani, este mamoasa dar nu exagerat. eu o adormeam si pe picioare si in brate si in pat, oricum puteam fiindca crede-ma dupa 2 ore de scanceala, planset si in final racnete de fiara iti doresti doar sa adoarma ca sa poti si tu eventual sa te speli pe ochi in ziua aia. Cei drept n-au fost multe zilele si noptile alea dar daca nu ai ajutor -gen mama, soacra suportabila sau menajera- primele 4 luni sunt crunte. Nu neaparat fiindca ai probleme cu alaptatul (desi eu am avut) sau fiindca vreun prieten sau vreo ruda zapacita uita ca e racit/a si iti viruseaza copilul....
Dupa ce i-a contact cu gradinita ....alta poveste.
Si cu toate astea.....probabil ca o sa mai vrei un bebe.....noi am vrut si acum il asteptam cu drag si stim ca o sa fie un neastamparat si jumatate...


25 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Asa e Casandralin, oricat de greu e sa nasti si cresti copii, parca totul se sterge cu buretele cand vezi un zambet strengaresc pe o fata bucalata. Sunt asa de scumpi!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
22 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

neata,

Emilia, fetelor, probabil stiati, dar reamintesc azi e Black Friday, pt cine intentioneaza sa faca achizitii.

Uitati aici o oferta la un carucior despre care chiar vorbeam zilele trecute impreuna: http://www.babytrend.ro/carucior-vector-air-2-in-1--espiro-195

Si daca n-o sa mai fie super oferte, om prinde noi altele :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc fetelor.
Elena, merci de link dar acum n-am cum sa cumpar ca n-am nici un ban (eu in nici un an de black friday n-am avut nici un ban ) si inal doilea rand asta e caruciorul pe care il caut dar eu vreau varianta 3 in 1 si cu scoica, asta e doar cu landou si parte sport ceea ce ar insemna ca trebuie sa imi cumpar scaun de masina sau scoica separat si tot acolo ajung... Daca ar fi fost la banii astia 2 in 1 cu scoica si parte sport renuntam la landou si gata, dar la scoica nu renunt.
Casandralin, cred ca totusi parintii mei vor sta mai mult cu bebe decat mine, in ideea ca ei vor avea bebe in grija de marti dimineata pana vineri seara (4 zile) si eu voi sta cu bebe Sambata, Duminica si Luni. Deci trebuie sa incep sa lucrez la a-i convinge pe ai mei sa nu rasfete copilul, sa nu cedeze santajului emotional, sa nu o scarpine toata ziua intre cornite si asa mai departe. O sa fie fooooaaaarte greu daca nu imposibil. Unu la mana ca cu mine au dat gres la modul ca faceam ce vroiam din ei inca din scutece, dupa cum va povesteam mai ieri si doi la mana ca au dat gres pana si cu pisica mea super cuminte si bine crescuta de mine dar pe care le-am lasat-o lor cand m-am mutat cu sotul meu din cauza ca el este alergic. imaginati-va ca acum pana si pisica face ce vrea din ei acum ca au rasfatat-o/alintat-o/razgaiat-o peste masura. Daca vad ca lucrurile denatureaza si ca nu ma mai inteleg cu copilul cred ca pun piciorul in prag, platesc o bona si-am terminat povestea sau duc copilul la cresa-gradinita. Dar o sa-i anunt de acum sa stie ce si cum, sa se considere avertizati. Oricum planul e ca de la 3 ani sa duc copilul la gradinita (ma gandeam la una de 4 ore) dar daca cumva gradul de rasfat din restul timpului cat va sta la bunici e prea mare o sa mearga la gradi 8 ore. Teama e sa nu creasca gradul de rasfat invers proportional cu timpul petrecut cu bunicii, gen sa-mi rasfete copilul intr-o ora cat l-ar rasfata intr-o saptamana doar pt ca il vad mai putin. Dar nu-mi fac griji chiar asa mari ca sincer cred ca e mai important ca bebe sa se dezvolte armonios, sa invete multe lucruri si sa-i mearga mintea brici decat sa fie cuminte, docil dar sa nu stie mare lucru.


20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100, Acifol si Utrogestan zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmariuca spune:

Buna tuturor!

O zi nu am intrat si cata activitate! Va multumesc pentru primirea calduroasa

Si eu nu am fost copilul cel mai cuminte[:P ], dar cred ca poznele le faceam mai mult ca sa atrag atentia aspura mea decat sa ma alint. Diferenta dintre mine si fratele meu mai mic e de 2 ani si probabil sufeream dupa afectiunea pierduta in favoarea lui.
Imi e greu sa anticipez cum ma voi purta cu bebe, dar cu siguranta ii voi oferi muuuulta iubire si sper sa nu creasca un mic terorist!
Trebuie sa ma gandesc ca am zile cand lucrez de acasa si am nevoie sa ma pot concentra, nu sa imi doresc sa evadez la birou!

O zi minunata!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Emilia, asa eram si eu ca tine la primul bebe :). Am un copil ultra cuminte si ascultator, dar si foarte rasfatat in acelasi timp. Adica de la inceput ea a stat numai in brate de ex, dar dormea in patutz bine mersi. CAnd a inceput sa exploreze, a avut un sertar mare in salon unde avea jucariile ei, deci avea voie sa umble, apoi in camera ei avea voie peste tot. Ei asa, avand o libertate controlata, nu am avut probleme cu ea cu scosul lucrurilor de prin dulapuri. La masa nu ne-am jucat cu mancarea, asta a fost regula noastra.
Unde am gresit eu, dar nu am stiut: nu am avut inima sa o las sa planga, este ca am adormit-o la san. Ei, cand am terminat alaptarea, daddeam o tura in jurul blocului cu carutu sa o adorm ... Noroc ca era vara si era placut si pentru mine.
In concluzie, un copil are nevoie de multa dragoste si de cateva reguli clare si totul va fi perfect.
Cu bunicii, heheeeii, alta mancare de peste, dar cum o cresc asa o au :). Nu te stresa cu ei, o sa fie bine.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela87 spune:

si eu sunt una dintre mamicile a carei minuni o sa vina in martie..DPN: 13.03.2013...Acum am 24 de saptamani si 5 zile dar sunt putin ingrijorata pentru ca marti am facut morfologia fetala si medicul a depistat ca am putin colul intredeschis..mi-a zis sa stau linistita sa ma odihnesc si ca nu considera ca e nevoie de cerclaj..oricum ar fi cam tarziu pt cerclaj si ca daca ramane asa cum este acum o sa fie totul bine..asta imi doresc enorm sa fie bine si sa vina bebe la termen..sanatate tuturor burticilor!!!

Mergi la inceput