Buburuze de mart-apr2013(10)!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela87 spune:

va rog daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema sa imi impartaseasca experienta ei..ce masuri a luat si daca a dus sarcina la termen..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu e chiar neobisnuit ca colul sa se deschida putin sau putin mai mult. Am tot auzit cazuri de femei care fie au facut cerclaj si au stat la pat cat mai mult fie n-au facut cerclaj dar au stat exclusiv la pat tot restul sarcinii. Din ce am inteles e interzis sa faci efort, nu ai voie sa ridici nici macar o sticla de apa mai grea de 1 litru, nu ai voie sa faci baie in cada ci doar dus, trebuie sa iei frecvent No Spa si Magne B6, sa stai intinsa in pat nu in sezut sau pe scaun si sa mergi la medic cum simti ca ceva e in neregula.


20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100, Acifol si Utrogestan zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami197

Buna,

Voi mai mergeti cu masina?
(Intrebare mai ales pt cele care au colul de 3-3.2 cm....)

Multa sanatate!

Carmen

Buna fetelor!!n-am mai intrat de ceva vreme, dar suntem bine...marti merg la morfologie, am mari emotii. bucrtica creste si bebe la fel si devine din ce in ce mai puternic, acum ii simt miscarile f bine, si se vede cu ochiul liber cand loveste...e o senzatie asa ciudata...te lasa cu un nod in gat si un gol in stomac

Cami, de condus mai conduc, si am colul de 30-35mm, dar ce legatura are lungimea colului cu condusul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensilvia spune:

Buna,
sunt si eu gravi 14+ , UM =17 aug 2012, DPN= 23mai 2013.
Ma pot inscrie la Buburuze de mai 2013?
Multumesc!

Graviduta 14s+
Trombofilie cu mutatii:
-mutatie heterozigota :F V Leiden;
-mutatie heterozigota F II Protrombinica;
-mutatie homozigota MTHFR C677T dar cu homocisteina normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Buna burtici!!

Eu planuiesc o excursie cu masina inainte de Craciun - 4 ore dus, 4 ore intors, in masina mi se pare suportabil. Stam vreo 3-4 zile, sigur vom face mai mult ca ne oprim mai des. As fi mers si mai departe, insa nu avem timpul necesar si parca nu ma simt in stare sa stau in masina 10 - 12 ore. Fetitza asta va fi plimbareatza, in primele saptamani de sarcina am plecat cu masina in Grecia si a fost foarte bine. Probabil ultima "excursie" o vom face cand voi fi in luna a 7-a sau a 8-a, inca nu ne-am decis, depinde si de vreme.

In ceea ce priveste educatia, decizia pe care am luat-o a fost sa facem "dupa capul nostru", sa nu ascultam de mame, matusi, bunici, oricat de binevoitoare ar fi (exceptie va face o ruda - medic pediatru). Fiecare copil e diferit, fiecare cuplu e diferit. Am vazut fetite tinute ca papusile sa nu se murdareasca, frustrate si foarte rautacioase in rochitele lor frumoase, perfect curate si apretate. Am vazut si copii care se tranteau in mijlocul magazinului, tipau si nu se ridicau pana cand nu aveau in mana bomboane, ciocolata si pufuleti si umpleau cosul parintilor cu ce aveau chef (numai sa nu urle copilul!). Fiecare il creste asa cum considera, isi asuma si bunele si relele, ca de aia e parinte si ... pana la urma, cine sunt eu sa judec?

Cu fetita mea, voi incerca sa ii stimulez imaginatia, curiozitatea si creativitatea, sa ma joc cu ea intr-un mod inteligent din care sa si invete ceva.
Ea va merge la cresa cel mai probabil de la un an, sau chiar mai repede, pentru ca eu ma voi intoarce la lucru si nu avem cu cine sa o lasam.
Pentru mine va fi o adevarata aventura, plina de surprize... pe care abia o astept.



19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Gabriela bine ai venit si sarcina usoara in continuare.Emilia a punctat foarte bine raspunsul la intrebarea ta

Nicole pup mamica si burtica cu fetita plimbareata

Carmensilvia felicitari si sarcina usoara.Poti sa stai si la noi daca vrei, suntem burtici mai mari cu buburuze de mart_aprilie insa te ajutam cu placere

Baby cam scumpa la vedere

zamriuca,elena si tuturor pupici multi

yupi e weekeeeend.amr 1 ora jum si fuguta acasa

Cosmi 20+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Buna burtici cu copii miscareti la purtator.
Emilia, se pare ca ai fost un copil ce si-a tinut parintii foarte ocupati.
Baby kiss, succes la morfo.
Cami, eu mai conduc desi habar n-am ce lungime are colul. La ultimul scan am intrebat dar au spus doar everything looks fine.
Nicole, la prima sarcina am calatorit mult si eu si mi-a fost f bine. Si Emmei se pare ca ii cam plac cccc calatoriile, vizitele orice inseamna plecat de acasa. So, enjoy!!
Cos- minuta, pb tu deja te bucuri de weekend... Bravo tie Eu lucrez in weekendul asta.
Despre educatia copiilor eu cred ca depinde de " talentul" fiecareia dar nu in ultimul rand de " genele" lor. Eu nu ma pot lauda ca sunt o mama desavarsita dar Emma este un copil bun. N-am muncit mult cu ea dar intotdeauna, dupa o pedeapsa, fie ea cāt de mica i-am spus ca mami o iubeste cel mai mult din lume, chiar si cand o cearta. Cred cu tarie ca cel mai important lucru in viata unui pui mic( si mai mare) este ca, indiferent de ce se intampla in viata, noi, mamele, vom fi langa ei. No matter what!!!
Gata ca m-am lungiiiit cat o zi de post. Va pup si sa aveti un weekend super.

21+ Edward


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Buna seara fetele.
Gabriela bine ai venit si sarcina usoara si la termen.Eu am avut problema ta pe la 14s dar era intredeschis orificiul exterior. 10 zile repaos la pat, nospa si utrogestan si acum nu mai este nici o problema.
Dupa eco ai fost la ginecolog? este cel maiin masura sa iti spuna ce trebuie facut.Bafta si nu te speria

de Robert Andrei(18.05.2009) si 22+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Salutare si s-aveti un weekend grozav!

Am si eu o curiozitate la fetele care vorbesc despre col deschis...cum v-ati dat seama ca e deschis? adica, eu ma astept ca doar medicul sa sesizeze, dar si asta, ma gandesc ca se vede la ecografii intravaginale...altfel cum? sunt si alte simptome?

Si eu am intrebat daca-s ok, pe medic si mi-a zis "ca la carte", prin urmare Doamne ajuta sa fie bine la toata lumea!

21+ avec un buburuz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Vreau sa va spun ca si eu am avut mari planuri inainte sa se nasca Robert ,eram sigura ca nu o sa-l alint prea tare ca nu o sa-l legan pe picioare si multe altele...ehee...bv celor care si reusesc eu nu am putut ,dar vreau sa va spun ca tot ce am facut pentru el si cu el a fost si este o placere , nu am luat nimic in tragic chiar daca am gresit uneori asa am invatat si noi odata cu el. In magazin cand merg cu el mai vrea una alta dar daca iy spun ca nu are voie intelege nu se da cu fundul de podea , este si alintat , cateodata si neintelegator si neastamparat si un scump si un iubitor ...si cand te mangaie pe fata si iti spune ca te iubeste nu iti mai trebuie nimic. Sincera sa fiu cateodata este si exasperant dar eu personal nici nu imi doresc un copil sfant sa faca doar ce spun eu ,cand spun eu sau sa stea acolo unde il pun.Il si alint dar in limita bunului simt si altfel nu imi inchipui ca as face.
Si hai sa fim seriosi asa suntem si noi cei mari cateodata si nu avem 1 an 2 sau mai multisori.
Ce am vrut sa spun este ca e bine sa ne facem planuri si sa le urmam dar sa fim si constiente ca undeva pe parcurs trebuie sa ne pliem si noi dupa persionalitatea copilului macar putin.

Sper ca nu am deranjat

de Robert Andrei(18.05.2009) si 22+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput