Piersicute de iulie august (11)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

Buna seara! Tare mi-ar placea un buton"like" aici pe forum, pt cva uit ingrozitor cine ce a scris, dar pe moment ar fi super sa dau un like pe ici, pe colo:)).
Si eu credeam ca o sa fiu mai stresata, dar am primit vizite in prima zi pt ca m-am pomenit cu i la usa, m-am dus in hypermarket pt ca nu aveam cui sa il las sia astfel m-am obisnuit sa nu mi se mai para atat de ciudat. Vecinele de la bloc au fost oripilate ca l-am scos afara 1 doua zi dupa ce l-am adus acasa si fara caciula (era iulie, ce Dumnezeu!). Am facut fix ce am simtit, astfel ca la o luna am mers cu el si la un botez. Ce-i dreopt pe timp de zi, la o terasa langa padure, dar tot un fel de aglomeratie se cheama. Si acum iesim pe afara zilnic, ma duc cu el pe unde am treaba, si sper sa nu avem problme.

Despre rotavirus, am auzit si e ucazuri si m-am bucurat ca l-am facut. La fel m-am felicitat si pt synflorix, dupa ce am auzit de o fetita din vecini suspecta de pneumonie (apropo, fetita respectiva a fost nascuta in august,a purtat tot timpul caciulita, fie in casa, fie afara si in perioada in care inca m,ai eravreme de tricou pt adulti, ea mititica era invelita cu o superpaturoaie. mamica presupune ca in vreun moment din asta de overprotection a transpirat sau a luat vreun virus de pe undeva, Oricum, trist...

Asa...pt ca nu a avut nici o reactie, Slava Domnului ca ma bagaserati in sperietoi grav, David inca mananca piure de zarzavat+zeama la m,asa de pranz. I-am adaugat si dovlecel de vreo 3 zile, maine as pune spanac. De intors nu se intoarce dar se chinuie, se cearta cu jucariile toata ziua si cand se plictiseste miorlaie sa-l bag in seama. Avea la 4 luni jumatate 6,3 kg si 63 cm. In greutate a luat mai putin dar a crescut f mulkt in ungime, el s-a nasut cu 46 cm.

Gsata, v-am plictisit destul, noapte usoara sa aveti!



mami de Andrei-David
cezariana 35 saptamani, 2235 gr, nota 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

Si LA MULTI ANI SANATOSI tuturor sarbatoritilor de zilele astea, ca uitasem. Va pup pe toti

mami de Andrei-David
cezariana 35 saptamani, 2235 gr, nota 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Nici ai mei nu au somn inca.asteptam sa se culce sa imi termin mesajul dar cred ca adorm înaintea lor
Laura #539;i a r#259;spuns bine Maria .e vorba de gris de la nestle (cereale)si eu il prepar cu apa.felicitari ptr ridicatul singurel.
Bea te mai Asteptam cu vesti.
I am dat nurofen dupa ce am trimis mesajul cel#259;lalt ca iar a inceput cu maraitul.nici distrat nu ii mai pl#259;cea .nimic nu ii era bine.acum vad ca sa mai linistit si se distreaza cu rafi.
Si eu intru in categoria mamelor denaturate cum zicea Laura.nu mai sterilizez nimic.la noi vin oameni din prima zi de cand am venit din spital si il ia multa lume in brate(prieteni,neamuri)si chiar ma bucur cand il ia ca mai scap eu.si nici m#259;car nu i am trimis sa se spele pe mâini.poate am fost eu mai inconstienta dar doamne multam nu am avut probleme.singuru lucru la care nu stiu cum sa fac e imbracatul si cateodata am impresia ca il infofolesc prea tare.
Si noi mai luam de pe jos daca pica ceva
Delia sunt de acord cu ce ai scris tu.
As mai vrea sa va intreb ce p#259;rere aveti despre borcanele?nu da#539;i cu rosii
Am vazut de la nestle bio Cic#259; cu 35centi la reducere si parca m ar incanta .la rafi ii mai d#259;deam cand eram in deplasare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

La multi ani sarbatoritilor.doamne ce trece timpulintr un fel ma bucur ca trece perioada colici,dinti ....dar pe de alta parte nu vreau sa treac#259;.ca sigur imi va fi dor de perioadele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve gagici,

Va multumim pentru urari la cele 5 luni ale lui Eric si dam si noi o savarina!
La multe lunite spunem si noi lui Patrick, "colegul" nostru de zi de nastere, si tuturor sarbatoritilor zilei! Sa creasca la fel de frumos ca pana acum.

Happy Thanksgiving americancelor pt maine (sper eu ca macar mai cititi pe aici: Delia21, Biribu, CamiM)!

Noi raportam iar o zi de kko, cu bebe marait de dimineata, nedormit toata ziua, mancat putin,chinuit de dintisori. Asta pana mi-a dat D-zeu mintea cea de pe urma si am dat copilului Tylenol, ca gelul si Camilia au avut efect fix zero. S-a linistit mititelul si a putut sa pape ca lumea, dupa care a adormit la 6 seara.

Ali, Eric a avut simptome de dentitie de pe la 3 luni...salivare puternica si ducerea obiectelor la gura si frecarea lor de gingii. Dureri mai puternice doar dupa eruperea dintilor, ma rog o fi avut si inainte dar cred ca le-am confundat noi cu dureri de burtica. Si cat Infacol am pompat in el!...

Voiam sa zic ceva de alergii, apropo de afirmatia Andreei ca am speriat-o cu asa ceva. Cu alergiile nu-i de gluma. Cel putin aici in Ca, ca profa am vazut NENUMARATE cazuri de copii alergici la tot felul de alimente, in top sunt alunele (arahidele). Fiecare prof primeste o lista cu copii alergici si la ce. in cantinele din scoli si in pachetzele sunt interzise alimentele ce contin alune, chiar daca al tau copil nu e alergic.
Cum spunea Laura, noi am fost crescuti mai spartan si parca in Ro sunt mai putine alergii DAR, de ex in familia mea imediata nu sunt alergii, dar verii mei frate-sora in copilarie au fost ani de zile alergici la capsuni, se umpleau de bube cand mancau. De aici logica simpla a introducerii cate unui singur aliment la bebelusi, evita, in cazul unei reactii, teste, luari de sange etc, chinuitoare pt ei. Poate morcovul pastarnacul etc sunt mai putin alergene dar alte alimente, n-ai de unde sa stii - de ce sa te chinui sa afli dupa aia? Noi ti-am spus ce ti-am spus, Andreea, cu toata simpatia si fara nici o intentie de a te speria.

De cresterea sub glob de sticla nu comentez altceva decat ca fiecare mama simte ce e bine pt puiul ei dar se si adapteaza pe parcurs, nu? Eu de ex. nu prea suport sa fie luat in brate, "simt" oamenii "curati" nu stiu cum sa spun. Dintre "straini" am permis sa-l ia in brate doar unei colege, la doua prietene si unei bunici f cumsecade din vecini.

Balanta, ce zi plina de ghinioane ati avut, iti inteleg perfect enervarea, nu se pot juca asa cu timpul tau, pe banii tai, la clinici particulare. Problema cred ca e ca unii medici isi transfera mentalitatea de spital de stat la particular.

Iiuli, ma intrebai de cresa, costa 7 dolari pe zi (subventionata de guvern) sau $35 ne-. Unele asigura mancare, altele nu, aici nu m-am lamurit de ce (in aceeasi bani). La ultima vizitata trebuia sa aduc de acasa toata mancarea pt bebe, laptele etc.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ali, eu am o parere buna despre borcanele deocamdata . Noi cu ele am inceput diversificarea, am considerat ca n-are rost sa incep sa fierb si sa pasez si apoi sa arunc, ca nu-i place. Doar banana am dat ca atare, zdrobita cu furculita.
Ma uit atent la etichete si contin doar: fruct/leguma, apa. sunt sterilizate termic cam cum faceau mamele noastre conservele pe vremuri. Le si gust pe fiecare inainte si pana acum au avut fiecare gust f bun (mar, para, morcov). Bineinteles ca alimentele preparate in casa au gust mai bun si proprietati mai bune probabil. Dupa ce termin de introdus legumele incep sa ii prepar eu, deja am cumparat cate ceva, organice: pere, avocado, dovlecei, dovleac.
Cat despre borcanele, le pun dupa deschidere in congelator si ii mai scot de acolo la nevoie.
Am luat pana acum de la: Heinz, Nativa. Si aici sunt reduceri si am profitat.
Ce nu i-as da de la borcanel este, insa, carnea, am o retinere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Cafea? Ceai? Fresh? Sa aveti o zi buna. Noi azi avem zi de cumparaturi , ador sarbatorile de Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

buna dimineata si de la noi

imi vreau programul cu 1 trezire pe noapte inapoi !!!!!

de 2 nopti Anuta mea se trezeste de 3-4 ori pe noapte. M-am pus sa ii schimb si scutecul ca se mai uda noaptea, daca mananca mai mult si atunci ii sare somnul si o apuca pofta de joaca

Clay am vrut sa te intreb ce mai zice cartea ta destre sapt 19,sper ca nu ai postat si nu am vazut eu

In rest suntem bine, nici Ana nu se intoarce, doar pe o parte si se roteste mult in patut.

Cu ochisorul parca este mai bine, am inceput cu masaj intens cand doarme, si ieri voiam s-o duc la synevo sa-i recolteze secretie, si cand colo ea nu mai avea, acum sa vad cand se trezeste daca are mergem, daca nu poate am rezolvat eu treaba cu masajul.

de sterilizat nu prea sterilizez ca nu am ce. suzete nu folosim, nici biberoane, am mai sterilizat poampa de muls, dar acum ma mulg mai rar, iar despre umblat cu bebele am umblat peste tot, inclusiv la primarie cand am depus actele pt indemnizatie, la bunici la sat, de fapt peste tot, ca daca eu plec nu am cu cine s-o las.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Noua ne mai tremura putin manutele cand ne intindem dupa somn, oricum este mult mai bine decat primele sapt. de viata, mai are cineva asa ceva??? eu am fost cu ea pt aceasta problema la dr am facut EEG si eco transfontanelar, totul a fost ok si zau ca nu mai am nici un chef s-o plimb pe la doctori.

Dca sapt trecuta eram stresata ca nu voia sa pape , acum de 4 zile incoace mananca bine, na bine ca nu m-am dus repede la dr. si pt asta, oricum dr. este de treaba si ma linisteste ff rapid.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza,

Maria o cafea nu dai si tu? Eu as bea una. Fi-meu a avut prog de rasuciri si azi noapte si eu program de intors la loc din ora in ora.

Ca_mila nu te speria, o sa-si revina. Si eu si Aruba am avut cateva zile cu mai multe treziri. A postat Ana si sapt 19, ai ratat-o :).

Mergi la inceput