Piersicute de iulie august (11)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ba dai si cafea, dr eu vad in ceata :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Cafeeea, multa cafea.....
Din pacate bunica mea s-a stins ieri seara. O sa lipsesc motivat cateva zile. Va multumesc pentru gandurile bune de pana acum.
Astept sa ajunga socrii sa stea cu Aurora, sa plec si eu cu restul familiei care deja umbla sa rezolve una alta....
Aurora parca a stiut ca ceva nu e bine si si-a reluat obiceiul de a manca bine si frumos. E o dulce pentru ca macar nu stau ingrijorata din punctul ei de vedere. Oricum am incredere deosebita sa o las cu soacra si stiu ca va face totul sa ii fie bine micutei.
Va pup cu drag si ne citim cand ne linistim si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Muraturica, Dumnezeu sa o odihneasca! Imi pare foarte rau, condoleante!

La categoria mame denaturate intru si eu. Nu sterilizez, nu spal hainele ei separat, nu le calc, nu o imbrac prea gros, in schimb pe patul mare o pun pe un scutecel curat ca sta mai mult pe burta si linge cearceaful, dar cireasa de pe tort este ca de cand s-a nascut Emma are vecin de camera un motan grasan care din cand in cand o mai ia in brate si dorm amandoi.
Si cu toate astea e sanatoasa, vioaie, vorbareata si foarte alintata.
Sunt verde de invidie cand citesc ca ai vostri stau singurei si se joaca. A mea mai mult de 5 minute la carusel nu sta. Asta imi da timp sa scutur asternuturile si atat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Muraturica, condoleante.

Carmen, ai nostri s-au vorbit! Si eu m-am bucurat de a doua noapte in care n-a mancat intre 1 si 5, dar l-am intors de vreo 2 ori si verificat cel putin inca o data. Deci m-am trezit mai mult decat cand doar manca. Deci, cafeaaa!

Ca_Mila, saptamana 19 e mai jos in document.

Zizou, n-a stat niciodata singura mai mult? Daca a stat in trecut si acum nu mai sta, e doar o faza.

ali24, ai dreptate cu dorul de perioadele astea, eu nu-mi imaginam ca voi deveni prea curand nostalgica dupa primele lui saptamani, de exemplu, dar sunt (am ales zilele astea niste poze pt printat, ocazie perfecta pt a-mi aminti multe, si mai ales ce mic era).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fleur, scrisesei intr-un mesaj anterior ca poate are nevoie si eric al tau de kineto si nu stii. eu sunt sigura ca nu are, este f mobil si activ, cred ca e primul de la odisee care a facut intoarcerile.
muraturica, condoleante!
porumbita, sanatate socrului. esti de apreciat cat de mult tii la el.
carmen, ce servetele umede folosest ca sa il stergi pe bebe pe maini?
ca_mila, la ce oftlmolog ai mers?
despre "bol", eu sterilizez biberoanele si suzetele, hainele le spal separat si le dezinfectez cu napisan la fiecare spalare, dar nu le mai calc. curatenie face femeia de doua ori pe sapt. e o curatenie temeinica cu aspirat, scuturat, sters praf, spalat pe jos, bai, bucatarie, usi; spalat geamuri de doua ori pe luna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Back to forum :)

Va citesc zilnic, insa mai greu cu scrisul.
Ieri am avut vaccinul de 4 luni si printesuca mea s-a comportat exemplar: nu a plans absolut deloc, adevarul e ca i-am distras si eu atentia. In timp ce i se administra vaccinul, eu ma motaiam in fata ei, iar ea zambea. Asa ca a uitat de necaz si a trecut cu bine. Febra nu a facut, a dormit bine.

Bilantul la 4 luni implinite ieri: 7.200gr, 65 cm. De cateva zile ne doare rau gingia de jos, am vazut 2 linute albe, sticloase, semn ca cei 2 incisivi centrali se pregatesc sa erupa. O dau cu Calgel si se mai linisteste.
La fel ca alte piesicute, si Sara are o stagnare in ceea ce priveste "vorbitul". Daca in urma cu 2 sapt. chicotea de numa numa cat era ziua de lunga, acum, de cateva zile, abia daca mai scoate cateva silabe. de intors inca nu se intoarce, decat ajutata de noi. Are in schimb tendinte de ridicare in fundulet.

De 2 sapt am inceput sa-i dau suculet de morcov stors la storcatorul de fructe. Treptat, am inceput cu 1/2 lingurita, acum am ajuns la 3-4. Pediatra mi-a zis sa incepem diversificarea doar la 6 luni, insa eu nu am sa astept atat. De pe la 4,5-5- luni o sa incepem si cu supica/piure de legume.

Ref. la "bolul de sticla", eu urmez o cale de mijloc. Spal haniutele ei separat, insa nu le calc. Sterilizez biberoanele dupa fiecare utilizare, suzetele la cateva zile. Jucariile le curat rar. Nu o infofolesc cu hainele, in casa avem o temp. constanta de 22.5 grade. Pana acum nu am avut absolut nicio problema cu ea.


Muraturica, condoleante. D-zeu sa o odihnesca in pace pe bunica ta.



Mami de Sara Ioana (21.07.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

cu jucariile, la mine este o problema: cand se joaca impreuna, baga jucariile in gura amandoi si nu le pot "separa". si, de ce sa nu recunosc, seara mai uit sa le spal.
cu luatul in brate, si eu permit f rar sa fie luati.

ali, desi nu am inceput diversificarea, si eu am incredere in borcanase.

feteleor care fac kineto bb-ilor si celor care au copii "intorcaciosi": ati obs ca bb sa foloseasca mai mult o parte a corpului? de ex, eric a avut azi kineto si a zis dr ca isi foloseste mai mult partea dreapta. eu cred ca nu prea e ok ca de la varsta asta sa prefere o anume parte, dar deh, a fost sotul cu el si nu a intrebat daca e ok . barbatii astia parca uneori nu inteleg ce e dincolo de o fraza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Ana, nu a stat nicodata singura.
Mai nou vrea numai in vrate, in fund.Mi-a rupt mainile de cat o sustin sa nu ii las greutatea pe fund. E foarte curioasa de tot ce se intampla in jur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Condoleante, muraturica

Eu nu sterilizez, doar spal cu apa plata, dar au fost si exceptii cand am spalat cu apa de la chiuveta suzeta. Jucariile nu le spal, hainele nu le spal separat si nu le calc, nu i le-am calcat niciodata.
Noi am avut casa plina imediat dupa ce am ajuns de la maternitate ca a fost ziua Biancai si a fost petrecere :)
Bineinteles toata lumea o ia in brate si o dragaleleste si nu am observat sa se spele toti pe maini. Oricum nu baga mainile in gura, dar o spal eu pe maini dupa aia daca mi se pare ceva dubios, cu un pad demachiant si apa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Buna dimi!!!
Muraturica condoleante.dumnezeu sa o odihneasca !!!
Balanta si denis se īntoarce numai dintro parte
Fleur o sa ii dau si eu borcanele ca sincer mi se pare mult prea mult de lucru ptr 3 4 lingurite de papica.

Mergi la inceput