Piersicute de iulie august (11)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

feteleor care fac kineto bb-ilor si celor care au copii "intorcaciosi": ati obs ca bb sa foloseasca mai mult o parte a corpului? de ex, eric a avut azi kineto si a zis dr ca isi foloseste mai mult partea dreapta. eu cred ca nu prea e ok ca de la varsta asta sa prefere o anume parte, dar deh, a fost sotul cu el si nu a intrebat daca e ok . barbatii astia parca uneori nu inteleg ce e dincolo de o fraza...


De intors mi se pare ca se intoarce spre ambele parti la fel. Dar ce am observat este ca daca ii pun o jucarie in partea lui stanga (deci practic langa mana stanga), tot mana dreapta o intinde spre ea. Nici mie nu mi se pare neaparat OK, dar am zis sa-l mai lasam.

Porumbita, kineto stiu ca nu strica, dar la noi e mai complicat cu "logistica", sotul lucreaza pana f tarziu, eu nu am permis, si locuim un pic in afara Bucurestiului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Of , pana sa ma apuc de scris mi-au mai intrat doi clienti si am uitat.MURATURICA, condoleante.ARUBA< pe unde esti?Eu nici nu stiu ce sa mai spun. Acum sunt stresata cu apa copilului, ca i-am facut lp cu Borsec si are continut mare de sodiu. I-am schimbat apa, dar cred ca maaa duc si-i cumpar Humana si termin povestea. Soacra-mea zicea ca daca nu-i place apa copilului, ca parca bea laptele mai greu. Suntem in urlete cu tetinele .Ba nu curge, ba merg prea repede. Humana 1 este mai gros. A venit si maica-mea aseara si mi-a bagat morcovulm, ca trebuie sa se intinda dupa jucarii. El le prinde si le duce la gura , dar, parca nu sta numai cu mainile pe sus dupa ele.O sa ma duc si eu la neurolog cu el. Tot incerc sa-i fac programare si nu raspunde. O sa vorbesc si de kineto. Nici nu mai stiu ce sa spun. Sunt stresata si cu Tudor cu tezele. Il intreb ce-ai facut. Bineinteles ca spune toooot. Pana seara se razgandeste si matrezesc, ca a mai gresit un exercitiu. Am intrebat de diversificare, si i-a spus sa stau in banca mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Hello!Azi nu am reusit sa beau cafea cu voi,abia adineaori mi-au plecat musafirii.
Ieri am fost cu Emma la vaccin,nu a plans tare.I-au facut pentaxim,desi la 2 luni facuse infarix .Am vazut cutia dupa ce era deja gata facut vaccinul.Are 7400 si 64 cm.A pus 1500 gr si 7 cm in 2 luni.Totul pare ok.I-am spus ca i se invineteste in jurul gurii si imi fac griji ca am auzit ca ar putea insemna ceva probleme la inima.Insa ea m-a linistit ca nu se aude nimic in neregula nici la inima si nici la plamani,ca a luat bine si in greutate,etc.
Eu nu o tin deloc in bol de sticla.Deloc.As duce-o si afara pe orice vreme cred,doar ca sunt eu mai comoda ,ies mai mult cand sunt nevoita.In rest am fost cu ea peste tot.Si la altii in casa,si in malluri de pe la o luna.O tine multa lume in brate.Adica familie si prieteni apropiati in care am incredere ca sunt curati si sanatosi.Ma rog pe mana se spala toata lumea.Cu sterilizat nu am treaba ca nu vrea nici biberon nici suzeta.Curatenie in casa fac cam la fel ca inainte.

Porumbita,Muraturica,sunt cu gandul alaturi de voi!

Nu mai stiu ce vroiam sa zic,mai am si de citit din urma,si parca vad ca nu mai apuc sa scriu.Fac putina curatenie pana vine fata de la gradi.
Sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Muraturica, condoleante. D-zeu sa o odihnesca in pace.

Ana mea sta singura, dar tipa cat o tine gura de tare, nu plange, pur si simplu tipa.

Kimmy si Ana se mai invineteste, mai ales dupa baita, am fost la cardiolog si este totul ok, a zis ca de la circulatie, si pielea fina si sensibila, si ca va trece, mai poate fi si de la apa de la fantani contaminata cu nitriti, dar nu este cazul ca papa doar san.

Balanta noi am fost la dr Gamaniuc Elena, are cab langa medlife. voi unde ati fost?

Ana ms

Acum imi fac griji ca fata mea nu se intoarce de pe burta si nici invers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Condoleante MURATURICA!

Noi suntem un pic mai bine azi, azi noapte s-a trezit la 12 (culcat de la 6) si a supt 1.5h...ca sa recupereze probabil ce nu a mancat ieri.
Parca nu-l mai dor asa tare gingiile, desi inca freaca la ele cu spor. Stau cu Tylenolul pregatit dar nu i-am dat inca, a papat iar bine acum dimineata si acum se uita la desene. I-am dat niste jucarii de dentitie tinute peste noapte la frigider, par sa-i placa.

Ca sa mai destindem atmosfera: Fetelor, bebeii vostri se gadila? Al meu foarte tare, mai ales cand il dezbrac/imbrac si il ating pe la subsuori si la picioare. Sa te tii chicoteli si hohote. Eu ma gadil la genunchi si se pare ca m-a mostenit.

Apropo de intoarceri, si al meu se intorcea initial pe o singura parte, dreapta, impingandu-se cu piciorul stang. Am citit ca e absolut normal, ei exerseaza "la infinit" o singura miscare, si abia dupa ce o stapanesc trec la alta. recent s-a apucat sa se intoarca si pe stanga. Desi face intoarceri mult mai rar, le face mult mai rapid si mai bine iar de pe burta isi ridica tot trunchiul pe manutze (nu pe coate).

Balanta, aporpo de kineto, eu sunt un pic ingrijorata de talpitele lui Eric, tot mi se pare ca le tine cam incovoiate spre interior (si degetele). Cand il tin de manutze la verticala, pe genunchii mei, tot asa le tine. Nu stiu dac-o fi normal? Pediatra nu observa nimic, il consulta f superficial si eu am uitat sa intreb. Trebuie sa merg la alta clinica sa intreb, probabil.

A reinceput sa maraie, ma duc sa-l intreb ce vrea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

waw Iuli!!! Esti cam drastica :-)
Eu fac fix pe dos. Poate sunt nebuna dar am iesit cu pitica la Mall de nenumarate ori, incerc sa nu o tin prea mult cu caciuli pe cap. Doar afara ca e frig... am primit zeci de musafiri si i-am lasat sa o pupe si sa o mangaie exceptand manutzele ca pe alea si le baga in gura. Si deocamdata pare bine fata, fara probleme. Acum o sa-i fac analizele ca tot suntem la Cluj si i le face vara-mea personal, cu mare atentie. Sper sa fie ok.
Eu cred ca cu cat intra acum in contact cu mai multe medii cu atat isi dezvolta mai bine imunitatea.
In rest, eu am zis ca ma relaxez dar mama a fost foarte ocupata asa ca nu prea mi-a iesit. Sper ca de maine sa fie mai usor ca termina azi cu cheful de pensionare la spital si o preia in primire pe Ana mea ca sa pot iesi si eu in oras cu fetele.
Pupici tuturor!

Citat:
citat din mesajul lui IIuli

Buna dimineata si de la noi,
Muraturica, multumim de cafea si ma rog sa aveti putere sa le duceti pe toate.
Fleur, nu stiu ce sa zic, poate regimul spartan e ok; ma uitam cat am stat in anglia cum la aprox 10 grade mamele aveau geci si blugi, iar copilasii pantaloni trei sferturi sau sandale sau fustita fara dres. Sunt scumpe cresele in Canada? Poti sa duci laptic de al tau sau mancarea de acasa?
Ana, a fst mai acum o luna o discutie aici din care a reiesit ca eu imi tin copilul intr-un bol de cristal (acum ca e mai mare poate incep si eu sa il ciobesc pe alocuri). La mine in casa totul e curat si dezinfectat ( curatenie generala la 3 zile), nu vine nimeni in vizita (de cand s-a nascut asta mic nu am avut nciun musafr), nu intra nimeni in casa cu hainele de afara (aici ma refer la noi doi, menajera, bona sau bunica at cand mai sta cu el - prma oprire la dus pt toata lumea, exceptie facnd dr; oricum, ea vine de obicei de acasa, sta aproape, si e un singur loc in living unde poate sa stea ). In fine, de plimbat doar in parc, nu am fost inca la mall, supermarket etc cu el, deci in niciun loc aglomerat. Nu stiu ce o sa facem acum ca vine frigul, cred ca o sa treb sa mergem la plimbare si in spatii inchise. Din nou, nu stiu dc e cel mai bne cum fac, dar asa simt eu si gata . Dupa cum se vede, bolul nu functioneaza 100%, dat fiind ca prblma lui pare a fi o enteroviroza, luata prob de undeva - de unde, nu imi pot inchipui.

Speram ca azi sa fi o zi mai linistita, dar bb iar nu a mancat si a adrmit cu mainile pe burta.

Va pupam, zi frumoasa la toata lumea

Mami din 10.08.2012


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Carmen, sa-ti traiasca piticul si sa fie sanatos!
Balanta, eu cred ca a innebunit lumea! Doamne iti multumesc ca am pile aici in Cluj ca as innebuni!
Legat de Hidronefroza, si Ana mea are inca dinainte de natere a vazut-o Herghelegiu si mi s-a spus ca sa-i fac analiza de urina lunar ca e predispusa la infectii urinare si ca daca face febra, primul lucru analiza de urina si de-abia daca aia iese bine sa investigam altele...Acum sper sa se rezolve ca pana una alta e bine..
Eu ii recoltez urina acasa. Mama m-a invatat sa sa o spal bine cu sapun inainte, sa torn acolo Rivanol si dupa aia sa lipesc pungulitza. Apropos si pentru Iuli ca informatie.

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

sunt cu nervii la pamant:
- azi dimi am avut programare la oftalmolog sa vad de ce ii curge lui eric un ochi, daca este canalul lacrimal infundat sau ce are. dupa trei sferturi de ora de asteptat (am mers la privat, deci nu pricep de ce sa astept pe banii mei), iese dr si imi zice ca mai dureaza jumate de ora pana ma poate primi. i-am zis ca nu pot astepta atata, fiindca la 11:30 am o alta programare.
- am venit acasa, i-am dat lui bb sa manance si impreuna cu bb-ii si cu sotul am plecat la spitalul unde s-au nascut sa ii evalueze neonatoloaga si sa li se recolteze sange si urina (urina doar lui eric, din cauza hidronefrozei).
mai fetelor, am crezut ca turbez: cand sa ii recolteze urina lui eric m-au invitat afara din cabinet si s-a pus eric al meu pe un urlat de a suspinat. nu au putut sa ii recolteze, cica avea vezica goala. au vrut sa ii ia sange, desi el tot urla si urla. am intrat in cabinet si l-am luat fain frumos de pe masa si le-am spus ca nu ii mai recolteaza nimic azi, din moment ce el plange cu suspine.
inutil sa spun ca era o debandada totala acolo: telefonul dr-ei suna in continuu; venise nu stiu ce dr in cabinet sa o caute pe dr asta; asistentele intrau si ieseau. si da, eram la un spital privat.... sange i-au recoltat doar lui marc, cu eric o sa merg in alta parte, vad eu unde. mai complicat este cu recoltarea urinei, dar vad eu cum fac.
oricum, nu sunt de acord sa imi supun copilu unui stres imens doar pt niste analize banale. daca nu e ceva urgent de recoltat (si nu era, ca ma interesa daca s-au reglat cu anemia sau le mai dau fier) iar bb este nervos, prefer sa plec acasa cu el si sa revin in alta zi, poate la o ora mai ok (se cam facuse ora lui de somn).
neonatoloaga s-a cam socat ca am luat copilul de pe masa ca urla. sincer, ma intereseaza mai mult stresul copilului decat parerea ei.
cica nu ii ies dintii lui marc (inca). atunci nu imi explic de ce e asa plngacios.
- acum jumate de ora ar fi avut marc prima sedinta de kineto. si ce credeti? mearsa sotul la clinica cu marc si afla ca tocmai sunase kinetoterapeuta sa anunte ca intarzie...40 de minute . poftim??? pai aia nu e o intarziere acceptabila...
ca sa nu mai zic ca si ieri la sedintele de evaluare a intarziat 10 minute...
inutil sa spun ca e vorba de o clinica privata...
revin, s-a trezit eric.


de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ca_Mila

Acum imi fac griji ca fata mea nu se intoarce de pe burta si nici invers.

Mami de Ana (29.07.2012)


Eu cred ca-ti faci griji pentru ca noi tot povestim despre asta :P.
Vlad e cu 3 saptamani mai mare decat Ana, si a inceput abia acum o saptamana sa se intoarca (la 4 luni si o saptamana).

La controlul de la 4 luni, doctorita n-a fost ingrijorata de asta (ca atunci nu se intorcea), ci doar a precizat ca daca nu o va face pana la 5 luni, poate ar fi util sa mergem la cateva sedinte de kinetoterapie, adaugand ca "e vorba si de coordonare, nu doar de dezvoltarea musculara" (prin asta nu stiu ce-a vrut sa zica exact).

Fleur, m-ai facut sa ma gandesc la "tehnica" de intoarcere. Vlad (spate->burta) se intoarce intai pe o parte ducand picioarele in sus si apoi in lateral (miscare pe care o facea de saptamani bune), si apoi intoarce capul si de maini se ajuta, si ajunge pe burta. Nu cred ca impinge cu vreun picior. Tu despre care sens de intoarcere vorbeai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Fleur, La multe luni lui Eric!
legat de dinti, am inteles ca este un gel homeopat foarte bun si la fel si pastilute. Se numeste Chamodent si se ia din Spania.
Au avut prietenele mele la copii si ziceau ca nu au facut nici febra si nici nu au fost asa maraiti.

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise

Salve gagici,

Va multumim pentru urari la cele 5 luni ale lui Eric si dam si noi o savarina!
La multe lunite spunem si noi lui Patrick, "colegul" nostru de zi de nastere, si tuturor sarbatoritilor zilei! Sa creasca la fel de frumos ca pana acum.

Happy Thanksgiving americancelor pt maine (sper eu ca macar mai cititi pe aici: Delia21, Biribu, CamiM)!

Noi raportam iar o zi de kko, cu bebe marait de dimineata, nedormit toata ziua, mancat putin,chinuit de dintisori. Asta pana mi-a dat D-zeu mintea cea de pe urma si am dat copilului Tylenol, ca gelul si Camilia au avut efect fix zero. S-a linistit mititelul si a putut sa pape ca lumea, dupa care a adormit la 6 seara.

Ali, Eric a avut simptome de dentitie de pe la 3 luni...salivare puternica si ducerea obiectelor la gura si frecarea lor de gingii. Dureri mai puternice doar dupa eruperea dintilor, ma rog o fi avut si inainte dar cred ca le-am confundat noi cu dureri de burtica. Si cat Infacol am pompat in el!...

Voiam sa zic ceva de alergii, apropo de afirmatia Andreei ca am speriat-o cu asa ceva. Cu alergiile nu-i de gluma. Cel putin aici in Ca, ca profa am vazut NENUMARATE cazuri de copii alergici la tot felul de alimente, in top sunt alunele (arahidele). Fiecare prof primeste o lista cu copii alergici si la ce. in cantinele din scoli si in pachetzele sunt interzise alimentele ce contin alune, chiar daca al tau copil nu e alergic.
Cum spunea Laura, noi am fost crescuti mai spartan si parca in Ro sunt mai putine alergii DAR, de ex in familia mea imediata nu sunt alergii, dar verii mei frate-sora in copilarie au fost ani de zile alergici la capsuni, se umpleau de bube cand mancau. De aici logica simpla a introducerii cate unui singur aliment la bebelusi, evita, in cazul unei reactii, teste, luari de sange etc, chinuitoare pt ei. Poate morcovul pastarnacul etc sunt mai putin alergene dar alte alimente, n-ai de unde sa stii - de ce sa te chinui sa afli dupa aia? Noi ti-am spus ce ti-am spus, Andreea, cu toata simpatia si fara nici o intentie de a te speria.

De cresterea sub glob de sticla nu comentez altceva decat ca fiecare mama simte ce e bine pt puiul ei dar se si adapteaza pe parcurs, nu? Eu de ex. nu prea suport sa fie luat in brate, "simt" oamenii "curati" nu stiu cum sa spun. Dintre "straini" am permis sa-l ia in brate doar unei colege, la doua prietene si unei bunici f cumsecade din vecini.

Balanta, ce zi plina de ghinioane ati avut, iti inteleg perfect enervarea, nu se pot juca asa cu timpul tau, pe banii tai, la clinici particulare. Problema cred ca e ca unii medici isi transfera mentalitatea de spital de stat la particular.

Iiuli, ma intrebai de cresa, costa 7 dolari pe zi (subventionata de guvern) sau $35 ne-. Unele asigura mancare, altele nu, aici nu m-am lamurit de ce (in aceeasi bani). La ultima vizitata trebuia sa aduc de acasa toata mancarea pt bebe, laptele etc.

Va pup!

**************************
Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Ca-Mila, Ana mea mai avea asa ceva si ni s-a spus ca e de la prematuritate...

Citat:
citat din mesajul lui Ca_Mila

Noua ne mai tremura putin manutele cand ne intindem dupa somn, oricum este mult mai bine decat primele sapt. de viata, mai are cineva asa ceva??? eu am fost cu ea pt aceasta problema la dr am facut EEG si eco transfontanelar, totul a fost ok si zau ca nu mai am nici un chef s-o plimb pe la doctori.

Dca sapt trecuta eram stresata ca nu voia sa pape , acum de 4 zile incoace mananca bine, na bine ca nu m-am dus repede la dr. si pt asta, oricum dr. este de treaba si ma linisteste ff rapid.



Mami de Ana (29.07.2012)


Mergi la inceput