Piersicute de iulie august (11)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Muraturica, condoleante!

si ca sa va umplu si eu pagina acum ca tot am apucat sa mai citesc, :-), noi suntem la faza de pedalat din picioare cu viteza luminii, gangurim si ne descoperim vocea, ieri a prins si zdranganit pentru prima data jucaria verde cu cap de broasca si si-a tinut suingura biberonul cu amandoua mainile in timp ce manca de zor. ii mai dau din cand iun cand lapte muls in biberon ca dupa cateva zile de pauza nu mai vroia sa il ia si urla dupa tzizi, asa ca am zis ca o masa pe zi papa cu biberonul
Lore, tu ma intrebai de dr Brown. Eu ii dau exclusiv cu dr Brown chiar daca trebuie sa pun de mai multe ori in el. E singurul din care suge bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ana, am incurcat eu borcanele cu tehnica de intors. Tot asa face Eric ca si Vlad. Se impinge in piciorul stang din pozitia pe burta, cand ar vrea sa se taraie sau sa-si scoata o manutza de sub el. Ideea era ca un timp s-a intors numai pe dreapta si nu am vazut nimic anormal in asta. Dupa aia s-a intors si pe stanga.

Ioana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Am reusit sa scriu retetele:

Briose cu mere: 2 oua, 150 g zahar, 40g unt, 210g faina, 1 praf de copt, 1 mar mare, 125 ml smantana lichida, 50 g migdale fulgi.Se amesteca cu mixerul ouale, zaharul, smantana 2-3 minute, se adauga untul topit si faina cu praful de copt.Se omogenizeaza, se adauga marul ras mare, se adauga zahar vanilat sau vanilie.Se pun in forme si se presara fulgii de migdale.Se coc in forma speciala cu hartie, 30-40 min depinde de cuptor.Fulgii se pot inlocui sau poti sa nu ii pui deloc.

Cioco de casa:
500g zahar, 150 ml apa, 500g LP, 100g unt, 15ml zeama de lamiae, un pachetel zahar vanilat, 20 ml rom.
Laptele si cacaua se cern.Intr-un lighenas ( sau oala) se pun apa, zaharul, untul si zeama de lamiae.Lighenasul se aseaza pe un vas ( oala) cu aa fierbinte si se amesteca la foc mic pana se topeste zaharul..Se ia apoi de pe aburi, se adauga laptele amestecat cu cacaua si se amesteca bine ( si cu mixerul ).Lighenasul se pune din nou pe oala cu apa fierbinte si se amesteca 2 min ca sa se infierbinte.Dupa ce se ia de aburi se adauga zaharul vanilat si romul.Compozitia se desarta intr-o tava smaltuita unsa cu unt si se lasa la rece.Dupa 1-2 zile se intareste si se poate taia.

Acum, ref la analize eu nu le-am luat sange decat pe la 3 ani,In total pana acum nu le-am luat sange pt analize decat de cateva ori.

Curat, murdar, depinde de standarde.La primul copil frecam cu periuta de dinti WC-ul.Apoi le-am coborat din ce in ce mai mult.Curatenie generala o data pe luna, in rest saptamanal de ochii soacrei.Am sterilizat tot timpul tot pana nu le-au mai folosit.Sters pe maini si spalat – aici sunt f stricta cu ei.
Mancat de pe jos exclus la noi in tara, este f murdar, din casa depinde, in general nu pentru ca nu mai fac diferenta cand e bine si cand nu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello hop si io pe aici citesc de cateva ori pe zi dar nu prea mai apuc sa scriu k pitik vrea din ce in ce mai multa atentie, mai am si treburi prin casa...
muraturik - condoleante si Dumnezeu sa o aibe in paza pe bunica ta
porumbita - va am in continuare in rugaciunile mele
LML sarbatoritilor de ieri si de azi, in special lui Patrick, Eric si gemenilor Andreas si Bianca

noi suntem ok azi...k ieri a fost o zi mai agitt nu stiu ce a avut asta mica dar a fost f nelinistita, nu-i convenea nimik, a plans mult cu crize din alea pana la sufocare, suspine...tot tacamul nu se oprea nici daca stateam langa ea, doar dk o luam in brate...in continuare rontzait degetele, supt maneci, sac de dormit, ceraceaf etc, partaiala la greu, kk a facut abia azi dp 3 zile, dar a facut singurik (i-am dat de ieri ceai de musetel si cred k si-a facut efectul). din nou o tona si pana la ceafa dar bine k a facut! a papat mai des ieri deci cred k e vb despre puseul de crestere de la 4 luni...
am fost si pe afara chiar dk am o tona de chestii de facut prin casa, am rama si in urma rau la cap curatenie...sincer n-am chef sa ma apuc timp ioc! abia apuc sa intind/strang rufe, sa calc si sa mai fac cate ceva de papa. sotzulache e f okupat, vine tarziu aks, are si o perioada mai nashpa la serv asa k sunt on my own...asta e, le fac mai pe deasupra...
la cap achizitii - am uitat sa va zic ca de vreo 2 sapt isi tine singurik biberonul e super dulce se intinde dupa maimutzoiul ei preferat si il trage peste ea, il smotoceste, persevereaza cu intoarcerile de pe burtik pe spate (invers inca nu), a inceput sa se tarasca de pe spate in jos - se impinge in calcaie si in omoplati/cap, isi ridica burtik si o ia la sanatoasa nu mai sta culcata deloc, vrea numai in fund sau in picioare o apuca istericalele dk nu ii facem pe plac sa o tinem sus gangureste in continuare de mama focului, ieri a zis cai-cai si-a descoperit genunchii - isi flexeaza picioarele, se apuca cu mainile de genunchi si ii trage la piept.
inca nu am facut vaccinul, o sa o sun maine pe pediatra si o sa-l facem luni k vad k e ok. apropos de vaccin - ati vazut la TV acum dp masa stirea cu sistarea vaccinarii anti TBC??? abia astept stirile de la ora 19 sa vad mai pe larg subiectul k m-am cam ingrijorat...cica o sa se faca o ancheta de catre OMS k exista posib sa nu fi fost imunizati bebeii in urma acestui vaccin din danemarca
aruba, carmen - voi aveti idee dk la medlife s-a folosit vaccinul din danemarca? sau or avea alt furnizor?

legat de "bol" - nu exagerez cu nimik pt k e lucru demonstrat ca la cea mai mica fisura a bolului apar imbolnaviri asa k...spal lucrushoarele separat, le calc pt k nu suport sa le vad botzite, o sterg pe manutze de cateva ori pe zi cu servetele umede, sterilizez bibe/pompa dp fiecare utilizare, suzetele doar o data la cateva zile, am iesit cu ea la mall/hipermarket/targuri/terasa/cafenea inca de la o luna, nu pun oamenii sa se schimbe cand o iau in brate, spalat pe maini obligatoriu, fara pupat pe manutze, o scot afara si pe frig (numai sa nu fie ploaie, ceata, vant puternic), las motanul sa stea langa ea, sa o miroasa

aruba - bafta cu noul business! poti sa ne chemi pe noi la degustari dk ti s-a aplecat
mergeti la baby expo? eu as vrea sa ajung sambata dupa pranz, sper sa aibe timp sotzulache...

va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hai k m-am intins k o placinta si tot am uitat ceva
voi ce storcator folositi pt suculetz? multi robotul meu are tot mai putin storcator (adik are doar din ala de citrice) asa k va trebui sa-mi achizitionez un device special pt suc de legume/fructe...m-am tot uitat pe net si vad k exista unele care sunt pt fructe si unele pt legume si fructe am o oferta de la metro si pot sa achiz unul de la tefal cu 40% reducere insa scrie doar storcator fructe...oare o fi ok si pt morcov?
voi ce marci/modele aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Aruba, bafta cu proiectul tau. In tineretile mele faceam foarte multe prajituri si torturi, prima data pt. familie, apoi aveam comenzi de la colege, prietene. Speram ca intr-o zi sa transform aceasta placere intr-un business...pana azi nu s-a concretizat. Ma bucur ca ai ales sa faci asta. sa ne tii la curent.

Roxypui, la orice storcator de fructe poti pune si morcov/legume. Eu folosesc unul, nu e o marca, l-am luat in urma cu vreo 4 ani din Cora...isi face fff.bine treaba, si chiar il utilizez des, pt. ca toamna obisnuiesc sa tin o cura de sucuri de legume si fructe.

Mami de Sara Ioana (21.07.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxypuy

hai k m-am intins k o placinta si tot am uitat ceva
voi ce storcator folositi pt suculetz? multi robotul meu are tot mai putin storcator (adik are doar din ala de citrice) asa k va trebui sa-mi achizitionez un device special pt suc de legume/fructe...m-am tot uitat pe net si vad k exista unele care sunt pt fructe si unele pt legume si fructe am o oferta de la metro si pot sa achiz unul de la tefal cu 40% reducere insa scrie doar storcator fructe...oare o fi ok si pt morcov?
voi ce marci/modele aveti?

Roxy
mami fericita de Antonia


Eu am un storcator de la philips, sunt multumita de el. Cand l-am ales, a contat sa incapa morcovul intreg, sa nu trebuiasca sa tai fructele in bucati (prea mici).

Poti cauta modelul din oferta pe net si sigur gasesti daca e ok si pt morcov.

La firma la care lucrez aveam unul fara centrifugare (cu ax melcat) si era f bun, dar alea sunt f scumpe si nu stiu daca e dovedit ca sucul obtinut e mai bun, ca sa renteze investitia.

Aruba, f misto ideea, succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aruba, mult succes cu afacerea! mi se pare grozav sa lucrezi pt tine.
ioana, ana are nefroza unilaterala? eric are bilaterala.
spune-mi, te rog, rivanolul ce il torni inainte de a pune punguta nu contamineaza proba? cum torni, mai exact? dupa ce pui punga, pui pampersul peste? de unde stii cand face pipi? (banuiesc ca nu e ok ca urina aia sa stea mult in punguta). dupa ce face in punguta, torni in recipientul ala tubular? scuze ca am pus atatea intrebari, dar eu nu am recoltat niciodata. vreau sa o fac insa, ca nu mai vreau sa ma milogesc pe la cabinete/spitale pt o recoltare de urina.
ca_mila, noi mergem la dr oftalmo florina stoica. lucreaza la odobescu/medicover si vine si la athena la cerere.
fleur, pt degetele incovoiate spre talpa, ne-a spus dr kineto ca acasa sa il gadilam la radacinile degetelor, atat pe interior cat si pe exterior. eu in afara de asta ii si masez degetele de la picioare si i le indrept asa, discret, sa nu il deranjez
ada, am o prietena care a preparat 2 ani lapte cu apa borsec si bb este f ok.
eu am trecut de vreo saptamana de pe dorna pe bucovina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Ada - Aqua Carpatica are cel mai mic continut de sare, din care stiu. Oricum toate au nitrati..

Aruba - succes cu afacerea!

balanta - referitor la recoltat urina, se spala f bine zona, se sterge cu tifon steril, se lipeste punguta si poti sa ii pui si pampers, dar de preferinta nu. Ideal e dimineata la trezire, in general copilasii atunci fac rapid si nu trebuie sa stea prea mult cu punga. Daca trec mai mult de 30' se considera contaminata si se pune alta. Continutul nu se toarna in alt recipient, este risc de contaminare.

Maria - ce ati cumparat frumos?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Salutare,

Muraturica condoleante.

Aruba multa bafta cu noua afacere. Sa ne inviti la degustat daca tu nu mai poti...decat sa ti se faca rau...

Balanta cu servetele umede Pampers sau Seba med, depinde pe unde sunt. Si oricum nu fac asta prea des, cam o data pe zi sau dc il ia cineva de manuta.

Roxy habar nu am ce vaccin au folosit, insa Patrick nu a avut nicio reactie gen ganglioni umflati si pres ca daca au trecut atatea luni, nici nu mai e cazul. Storcator de fructe eu am unul moulinex xxl, foarte misto. Ti-as fi dat link dar sunt inchise toate site-urile momentan din cauza de black friday.

Eu as vrea un steamer si un mixer. Recomandati ceva?

Ca tot vorbeati de intors, si Patrick are o parte preferata pe care doarme, adica stanga. Tot pe stanga se si rasuceste. Pe dreapta mai rar, insa nu mi-am facut probleme. Ar trebui?

Ana la cat mai putine rasuciri la noapte.

O noapte usoara sa aveti

Mergi la inceput