Piersicute de iulie august (11)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Mersi la fel, Carmen! Il astept sa manance (doarme de la 8) si ma culc.

Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Roxy multumim pt urari ! Si felicitari pt progresele Antonicii.

Aruba, sa fie intr-un ceas bun afacerea! Imi ploua in gura cu gandul la business-ul tau...

Aici sunt cateva zile neobisnuit de frumoase si calde (10-11 grade), am iesit si noi afara zilnic si incep sa fiu mai putin stresata de fobia mea cu imbracatul lui bebe. Am mers in parcul nostru preferat de la lac si am facut un tur al lacului cu caruciorul, in pas rapid. Bb a fost imbracat cu body cu maneca lunga, raiati, sosete 3/4 care i s-au rulat inapoi pe glezna , bluza de trening cu gluga si caciulita de bumbac nu f groasa, ghetute din material textil, cu arici. Destul de lejer, l-am invelit si cu o paturica pufoasa ca s-a iscat un vanticel la lac ( e o padurice de fapt acolo).

Azi a fost mai bine, nu a mai plans de durere si nu a mai vomat. A mancat normal si nu i-am mai dat nici o medicatie. Solidele de azi nu i-au placut, cereale de orez brun bio si piure de dovleac. Asta e, maine ii dau altceva, ramanem la cerealele de pana acum (ne-bio, dar cu gust mai bun, se pare...)si incercam cartof dulce sau fasole pastai, nu m-am hotarat inca.

A, era sa uit, azi am inregistrat si prima muscatura de sfarc cu coltisorii din dotare. Nu a fost o senzatie de catifelare, si a facut-o din acelasi impuls de a roade tot ce prinde, nu la supt. Se uita mirat la mine si radea...

Noapte linistita, cu cat mai putine treziri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna dimineata! O cafeluta? Cu miere sau zahar brun?
Iar am ramas in urma cu cititul! Am citit 3 pag din 13 si alea pe sarite.

Muraturica, condoleante pentru bunica! Dumnezeu sa o aiba in paza!

Mersi Ioana! Nu mai stiu de ce am retinut ca aveati si voi la un moment dat probleme cu regurgitatul, dar ma rog, memoria mea e inselatoare!
Am comandat i noi biberoane dr. Brown, azi le ridicm de la farmacia dona. Sper s fie mai bine!
Oricum, la noi nici o zi nu seamana cu cealalta: īn una vomitam, īn una regurgitam, īn alta nu mancam, dar ieri īn sfarsit nu am mai facut nici una din astea si am mancat!
In rest, daca nu ne doare burtica, suntem vesele si cumintele. O in destul de mult īn brate, dar mai mult de frica regurgitatului.
Ieri a fost sotul la baby expo i Ne-a luat scaun de masina de la Iglesina redus de la 900 la 600. Īn rest, nu era prea īncāntat de targ, dar soul meu nu e un etalon, Nu-i place la cumparaturi i e prima oara la baby expo. Vroiam s merg i eu, dar nu am cu cine lasa fata, iar cu mine nu o iau, se anunta un val de rotavirus i īmi este frica.

V pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Neata buna fetelor.

Lorena, multumim de cafea. Personal, o prefer cu zahar brun :).

Ada, si eu tot Borsec folosesc pt LP, inca de la nastere, si nu am avut absolut nicio problema.

Si eu trebuie sa ma orientez pt. un scaun de masina, acum avem instalata scoica, insa in curand nu mai incape ( e categoria 0-9 kg) Aveti ceva recomandari pt. un scaun bun?

Aseara am tuns-o pe Sara la zero. Mi-a venit sa plang in timp ce sotul o frezuia. E tare haioasa, o sa pun niste poze pe picasa.

Fetelor care dati suculet de morcov bebeilor, opariti inainte leguma, sau doar o curatati de coaja?

Mami de Sara Ioana (21.07.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!

Vai Pusi,la zero? Eu nu as avea curajul.Pe Timi nu am tuns-o niciodata scurt,doar ii taiam cate putin din varfuri.Emma deocamdata nu are par aproape deloc.
Ma tot gandesc ca nu am mai pus de mult poze.Sa vad,poate ma mobilizez azi,sa pun vreo 2 si de la botez,ca au trecut 2 luni jumate de atunci.
Camila,vroiam sa zic ca si Emma face 4 luni peste 2 zile,si inca nu se intoarce deloc,nici nu da semne.
Ma enerveaza si dr ca nu a intrebat deloc de felul in care se dezvolta sau nu a zis nimic nici de diversificare.Va tot aud ca dr va recomanda una-alta.Ea doar ne-a laudat ca a crescut frumos,bravo mami ca o alaptezi,ca nu s-a imbolnavit desi are surioara in colectivitate,si ca ne vedem la 6 luni.Daca nu intreb ceva,raman doar cu vaccinul si masuratorile facute de asistenta.Dr doar a ascultat-o la plamani,asta in timp ce Emma plangea,nici nu cred ca a auzit ceva .In fine...bine ca nu e primul copil si sunt mai relaxata
Cred ca in curand ii apar si dintisorii.La 3,5 luni a avut un punctulet alb,acuma are o liniuta din aceea transparenta.Sta cu manutele in gura toata ziua,baleste la maxim.La Timi primul a aparut la 4,5 luni,al doilea la 5,apoi a urmat o pauza de vreo 2 luni.La Timi am folosit Calgel de vreo 2 ori,dar la ea au aparut cam pe nesimtite dintii,fara plansete,fara febra,fara fite la mancat.Pentru Emma am Dentinox,cumparat de sora mea din germania.Sa vedem daca o sa avem nevoie.
Si Emma vrea tare mult sa stea in fundic.Am observat ca daca o tin in brate se ridica.Sau daca ii pun perna la spate sa stea in unghi.In schimb daca o pun pe plan drept,sta cuminte si povesteste.Da din picioare de zici ca e pedepsita.
Intre timp ma pregatesc emotional pentru perioada de intoarceri,imi fac griji cu somnul ,dupa cum stiti,ea doarme numai pe burta.
Pup,ma duc sa fac ceva de mancare ca ieri am cam lenevit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

neata,
Lorena,multumim de cafea,eu beau fara cofeina si cu frisca
Muraturica,condoleante,Dumnezeu s-o odihneasca!
Aruba,mult succes in noua afacere.LML Anei Grace!
LML si Anei Ecaterina si lui Andrei!
Se vede ca nu m-am trezit calumea,inca,intreba cineva de morcov.eu doar il curatam si il dadeam pe razatoare,stors in tifon si gata.de cateva zile nu-i mai dau ca vad ca a reusit sa faca caca singurel..
Noi ieri am avut prima calatorie cu metroul.am mers de la gorjului la piata sudului.ma bucur ca exista lifturi si la gorjului si la piata sudului..dar la unirii intre magistrale nu am gasit asa ca a trebuit sa ma muncesc cu carutul in brate pe scari.bebe a dormit aproape tot drumul in metrou,i-a placut caldura si zgomotul,probabil.
azi vom iesi din nou
revenim si noi mai tarziu..
Zi frumoasa sa aveti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80

Eu as vrea un steamer si un mixer. Recomandati ceva?
Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)
In loc de steamer (care contine BPA) iti recomand sita pt gatit in aburi www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/30152346/" target="_blank">asa sau www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/90112531/" target="_blank">asa
Mixer - recomand mixer vertical de la Philips sau orice marca mai buna. Daca te referi la robot de bucatarie, tot de la philips sau moulinex,
in functie de buget, dar cele mai bune sunt cele de 1000W

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Michel si cum fol sitele?eu am sub forma de floare dar nu am fol niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna si de la noi.

Michelle am cumparat hainute si jucarii pentru cei doi finuti, mai ales ca finuta face un an chiar de mos Nicolae si ii rupem si turta.Am gasit jucarii foarte frumoase si ok ca pret in Auchan.

Azi am gatit - supa cu galusti, spanac, piure cu ficatei la gratar.As face si o placinta cu mere dar mi-a pierit cheful deja...

Muraturica condoleante.

Aruba bafta, te asteptam cu noutati despre site sa gustam si noi din produse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Kimmy, dupa vreo 2 zile de intors, am observat ca poate adormi la loc si pe burta desi inainte nu a dormit niciodata asa. Cand e in prima repriza de somn si noi suntem treji deci il supraveghem, il las asa - la mine problema e ca nu vreau sa il las pe burta, de aici trezirile (mele) mai dese in restul noptii.
Deci, cred ca sunt sanse sa adoarma si pe spate desi inainte nu o facea, asta voiam sa spun.

Ile, eu o am pe prima si o fol asa: pun apa la fiert in oala, si cand fierbe pun sita peste, cu chestii in ea, si o las asa pana se fac. Fac peste si legume si cam atat. Cu floarea diferenta cred ca e ca merge peste oala si de alt diametru :). Michelle, scuze ca m-am bagat :).

Vera, si eu ma gandeam cam cand as putea sa il duc cu metroul. Eu l-as duce in manduca oricum, ar fi mai simplu. Dar cred ca n-am curaj inca, e cam curent prin statii si aglomerat. Dar daca as avea nevoie (cum probabil ai avut tu) as merge oricum.

Despre scaunul de masina, eu in martie (adica la targul din martie) planuiam sa il schimb. Si tot cu unul in care sa stea invers, merg pe mana americanilor care recomanda sa stea invers cat mai mult. Nu stiu daca sa mai aleg inglesina, de multe ori l-am scos greu de pe baza.

Cafea pt cine n-a prins si are nevoie!

Mergi la inceput