Piersicute de iulie august (11)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Incep sa ma ingrijorez in privinta vaccinului BCG. Nu are ganglioni umflati si are i-a aparut deja reactia la vaccin. O sa o rog pe pediatra sa o palpeze temeinic la 4 luni cand mergem la vaccin.

Incepem sa vocalizam din ce in ce mai tare ( sa ne auzim si sa fim bagati in seama ). Nu se intoarce si nici nu se indinte dupa jucarii dar deh avem abia 3 luni. In schimb daca e pe un plan inclinat se sprijina in coate si incearca sa se ridice, reusese pe jumatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Io sunt in urma cu somnul, asa vreo 4 luni , profit ca e buni la noi si m-am bagat cu bb la somn
O sa fol si eu sita , tre ' sa o scot de la naftalina.
Eu gatesc cu oale minune fissler si am luat-o special.
Azi vazut azi un babycooker de la beaba care mi s-a parut super super
Azi am facut racitura de pui si mama mazare, am in plan si un desert.
Plus ca am mai facut o tura de cioco yammi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80


Roxy habar nu am ce vaccin au folosit, insa Patrick nu a avut nicio reactie gen ganglioni umflati si pres ca daca au trecut atatea luni, nici nu mai e cazul. Storcator de fructe eu am unul moulinex xxl, foarte misto. Ti-as fi dat link dar sunt inchise toate site-urile momentan din cauza de black friday.

Eu as vrea un steamer si un mixer. Recomandati ceva?

Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)


nici Antonik nu a avut nici o reactie...inteleg k dureaza intre 4-5 luni pana sa apara...o sa pun pediatra sa o verifice cd vine k mi-a cam intrat morcovu'
ca steamer iti recomand tefal (ala cu mai multe etaje ) il au nashii nostri si am gatit de multe ori la el cd stateam impreuna. e super! si poti face mai multe feluri (fiecare pe un etaj). cred k o sa-mi iau si io unul (e cam scump insa ). o sa o intreb pe nasha dk il mai foloseste k ei nu prea mai au timp de gateli. dk sta degeaba sa i-l dea finutzei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Carmen eu am fost f mutumita de mixerul de la Braun http://www.shopmania.ro/mixere-si-blendere/p-braun-mr-320-9053243, mixeaza foarte fin si ocupa spatiu putin, asa ca l-am luat in concediu cu noi cand era Ana mica. Am si robotul muti functional tot de la Braun insa pentru mixat legume/fructe dat fiind cantitatile mici am preferat mixerul.

Alisi noi am folosit borcanasele cu mancare, Ana a avut o perioada de vreo luna, cam pe la 10 luni cand nu a mancat decat din ele, in rest refuza orice mancare. In plus sunt foarte utile inconcedii/excursii.Noi le-am folosit un pic mai tarziu, nu la inceputul diversificarii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Pentru fiert la aburi eu am o oala peste care se pune un vas de sticla cu gaurele.E foarte bun.
Scaun de masina am de la Timi,e Chicco de la 0-18 kg.Pana la 1 an,obligatoriu cu spatele la directia de mers.Deocamdata il foloseste Timi,ca are 16 kg,si Emma mai incape in scoica vreo cateva luni.
Azi am facut supa de salata si mamaliguta cu branza,iar pentru cina face sotul tocanita de ceapa cu pui de casa
Aruba,bafta cu afacerea! denumirea
Eu iar am mancat o ciocolata
Ana,sper sa nu trebuiasca sa ma trezesc intr-una,ca si asa simt ca clachez uneori.Azi m-am certat cu sotul,ca mai nou nu o pregateste el pe Timi pentru gradinita,ci ma trezeste pe mine,deci eu adorm cam pe la 12,ma trezesc de minim 2 ori sa alaptez,si la 7 trebuie sa fiu in picioare sa o pregatesc si uneori chiar sa o duc la gradinita pe Timi.As putea sa mai dorm minim o ora pana se trezeste Emma,ca ea doarme cam pana la 8.30.El nu intelege ca somnul asta fragmentat,de atatea luni pe mine deja m-a capiat.Si inca acuma e bine,ca in primele luni se trezea si din ora-n ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Aruba, delicioasa afacere! Cand organizezi Black Friday al Degustarilor?

Ilenutza, pana la degustarile organizate de Aruba, cred ca o sa incerc din retetele tale, ca tare gospodina esti!

roxypuy, am achizitionat si noi un mixer vertical de la Braun de la black Friday – emag. Si am in casa si un storcator de fructe Philips

Legat de bol, incerc sa nu fiu exagerata nici intr-un sens nici in celalalt. Insa trebuie sa fiu precauta, mi se pare important sa nu i-a contact cu oameni bolnavi sau cu persoane care nu se spala pe maini.
In supermarket nu prea am dus-o, iar cand am dus-o a fost in timpul saptamanii, cand e mai putin aglomerat. Oricum ajungem mai rar la supermarket, facem mai mult cumaraturile de pe langa casa (magazine cartier, Profi).
De spalat ii spal separat rufele si i le dau soacrei mele la calcat (singurul ei ajutor constant), cu toate ca as putea si eu, dar de ce sa nu profit. Curatenie generala – aspirat, mop – saptamanal. Biberoanele sterilizate dupa fiecare utilizare, iar suzetele o data pe zi. Jucariile le-am spalat la masina, pe cele de plus fara sistem electronic, iar pe cele cu sistem electronic le-am sters cu o carpa inmuiata in apa cu solutie dezinfectanta de la chico.

Mai citesc si mai revin, sper ...
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Ana,noi avem marsupiu,de la chicco dar sta in sifonier..Mattia are peste 8 kg si eu am si ceva probleme cu mijlocul..pana pe la 6 kg a fost ok dupa..imi rupea si umerii si spatele
Fetelor,ma gandeam,voi cand veti incepe sa le cititi bebeilor?oare cam cand este momentul potrivit si cum veti proceda?Mi-as dori sa-l obisnuiesc sa-i citesc macar seara la culcare si as vrea sa iubeasca cartile..nu sa se simta obligat doar pt ca vreau eu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Balanta, rivanolul nu contamineaza ca torni pe zona respectiva si dupa aceea stregi cu o fasa sterila (de-aia de tifon sterilizat)
Dupa aia lipesti pungutza si eu nu inchid pampersul ci stau cu el prinss doar la capete ca sa nu faca caca pe mine in caz de ceva. Apoi o tin la san (ca in general ii pun pungutza dimineata inainte de papa, dupa ce o schimb)si de obicei dureaza maxim 30 min pana face pipi. Pungutza trebuie sa stea cu partea lunga in jos ca sa poti colecta urina. Dupa ce face pipi, versi urina in recipientul de urina cu capac rosu si il inchizi bine si il duci la laborator.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Muraturica , condoleante !

Fetelor , ma ingrozeste ce dau la Tv cu veccinurile , habar n-am ce natie de vaccin i-a facut , am zis ca o sun acum la 6 sa o-ntreb , daca e de Danemarca , ei spun ca dupa o luna se vede vre-o consecinta si noi ieri am facut o saptamana . Offf , sper sa fie bine

Ile , eu sunt in urma cu vre-o 6 luni , 4 luni ale baiatului si cu ultimele 2 de sarcina ....

Kimmy , am si eu o pediatra , de-mi vine sa-mi smulg parul din cap , daca o intrebi raspunde , daca nu nu afli nimic .

Si noi am fost cu metroul , avea baiatul o luna , am avut masina in service si am zis sa ne plimbam un pic si cu metroul. La metrou a dormit , dar in tranvai a urlat , ca sotul ma batea la cap , la prima sa coboram

Maria , sa va fie de bine cumparaturile La Noriel au reduceri de pana la 70% .

Pusi , sa ne pui poze cu Sara chelioasa . Noi am hotarat sa-l tundem zero dupa ce-i luam motul . Acum in afara de creasta , la spate si in parti a inceput sa-i cada .

Am facut azi o supa cu galuste si orez cu lapte . Petrec din ce in ce mai putin timp in bucatarie si asta nu este bine deloc .

Va

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Aruba, sa ne traiasca piticoatele ! Sa stii ca si eu ma gandeam exact la aceeasi afacere...incredibil cum un copil te duce cu gandul la dulciuri :-).

Vera, merci mult! Sa ne traiasca toti sa fie sanatosi!

Lore, chiar am avut problems cu regurgitarea dar acum suntem oki!

Mergi la inceput