Piersicute de iulie august (11)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Wow s-au schimbat iconurile de la DC!!

Fetelor daca vreti o degustare, haideti sa organizam una la plaza, fiecare vine cu ceva si facem un potluck autentic, v-as invita eu la mine dar astept sa am casa mai mare

Kimmi incearca sa il scoli pe sot in locul tau de doua ori pe noapte ca sa realizeze ce greu este, asa de kiki, stii ca daca face altcineva un lucru ti se pare simplu, daca il faci tu singur e mai greu.
Si mie mi se intampla sa fiu castigata la loz in plic ...
Am dormit 3 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vera_l
[
Fetelor,ma gandeam,voi cand veti incepe sa le cititi bebeilor?oare cam cand este momentul potrivit si cum veti proceda?Mi-as dori sa-l obisnuiesc sa-i citesc macar seara la culcare si as vrea sa iubeasca cartile..nu sa se simta obligat doar pt ca vreau eu..

mami de Mattia(27.07.2012)


Vera , ii citesc deja de vre-o 2 sapt , am crezut ca eu sunt nebuna si nu am deschis subiectul dar se uita la mine fix si vrea sa-i vb in continuu , ei crede-ma ca la un moment dat nu am stiut ce sa mai zic . Asa ca am trecut la operatiunea citit povesti , imi inchipui ca nu intelege nimic , dar prin intonatie , este ft atent si rade . Distractie maxima , ce mai

Aseara , il aveam in brate in fata laptop-ului si ii cantam ( nu stiu multe cantece pe derost si l-am obisnuit sa adoarma cand ii cant , cam mare prostie ) , la un moment dat ii cadea capul , era cu spatele la mine si nu-i vedeam fata , zic: Ce D-zeu , acum nu-si mai tine capul ! ei bine el dormea de ceva timp

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, salutare si de la noi. Eu sunt inca la birou. Am promis ca astept pe cineva si vine tocmai din Pipera, iar eu sunt in cealalta parte a orasului. Asta e.... In fine,,
ARUBA, abia astept sa ne dai amnunte , ce afacere frumoasa. Vorba lui CARMEN, te ajutam noi la degustat. ILENUTA, tu prepari o gramada de bunatati,eu nu am mai vazut bucataria si asa cum zicea si LAURA, e cam rau. Fetelor multumesc de raspunsurile cu apa, ma cam ingrijorasem. Acum i-am schimbat-o. As vrea sa-i cumpar si lui Nectarel un centru de activitati, dar vreau ceva cu multe melodii, daca aveti vreo ideee....Saptamana viitoare mergem si noi la control neurologic. Eu nu-i spun povesti, in schimb cand stau cu el in putinul timp, recunosc, ii cant cantece.Acum cand adoarme si ii cant ceva cu AAAAA, face si el la fel dupa mine. E tare haios. In schimb, soacra-mea vorbeste in permanenta cu el. Am auzit-o cum ii povesteste tot ce face ea prin casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

La Multi Ani !!! Pentru urmatorii pui Ana Ecaterina , Ana Grace si gemenasii Andrei si Maria
Sa cresteti mari , sanatosi si frumosi !!!!

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Buna fetelor!
Multumesc de incurajari cu afacerea si de urarile de La multi ani pt Ana Grace. Ada, o sa va dau detalii imediat ce lansam si site-ul

Am fost azi la doctor, am facut si Infarixul de 4 luni, a fost groaznic pt mine ca a urlat mai tare ca niciodata si mi s-au inmuiat picioarele de era sa pic. Am uitat sa o mai intreb ce vroiam dupa, eram prea ocupata sa calmez fata. Noroc ca a fost si sotul cu mine ca altfel nu stiu cum ajungeam acasa, eu nu mai eram in stare sa conduc cu ea plangand in spate.
Din discutia cu dr inainte de vaccin am retinut asa.
1. sunt nebuna ca eu credeam ca ia putin in greutate, a luat aproape 700 gr in luna a patra, avem 6,460 kg si 63 cm.
2. daca in lunile urmatoare ia cate 500 gr , incepem diversificarea la 6 luni
3. daca ia bine in continuare nu imi recomanda sa incep cu cereale ci cu legume fructe
4. mi-a zis sa ii iau colac de baie ca e un exercitiu bun, dar sa am grija sa o acomodez treptat

In alta ordine de idei, am facut azi o salata excelenta de avocado si cascaval pane, asta ca suntem la capitolul retete v-o las aici
http://www.petitchef.ro/retete/altele/salata-de-avocado-varianta-fid-1356117 Eu nu am pus telina ca nu aveam, iar avocado am preferat sa il maruntesc la chopper decat sa il tai cubulete, dupa ce am pus si maioneza s-a legat ca o pasta. Diseara fac salata caprese cu rosii si mozarella si sos busuioc, si alaturi cred ca ton cu lamaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

LML piersicutzelor aniversate azi - Ana, Grace, Maria si Andrei sa cresteti mari, sanatosi si sa fiti cuminti

eu tocmai am terminat de gatit - am facut niste spanac si piept de pui marinat si tras la wok o bunatate! astept sa vina sotzulache sa vad ce bunatati imi aduce de papa k am avut o conferinta la cafenea si a promis k imi aduce si mie ceva sofisticaciuni de mancare plus desert evident!
pitik s-a cam agitat iar un pik agitatie la san dimineata, am pus-o la celalalt si a supt bine mersi vad k a inceput sa faca istericale cd se plictiseste de stat in pat si incepe sa se plicti din ce in ce mai repede se tot forteaza sa se ridice pana se inroseste k un rac ce este apoi incepe sa crauie si trebuie sa o iau in brate sa ne plimbam prin casa...admiram toate jucariile, tablourile, plantele, pisicile si catelushii lipite pe pereti, pe antonia in oglinda...distractie ce sa mai! dimineata a facut kk singura
si eu ma gandeam sa incep sa-i citesc seara la culcare, o sa-i spun lu' buni sa ne aduca o parte din colectia de carti de povesti pastrata de la mine
aseara am primit cadou de la sotzulache 2 perechi de cizme stia k imi doresc de ceva vreme da' nu mi-am facut curaj sa mi le cumpar. unul dintre modele este exact cel probat anul trecut pe vremea asta in vacanta la madrid abia astept sa le innoiesc cred k maine cd mergem la baby expo sunt curioasa dk ii gasesc piticei rochitza de craciunitza...am vazut ceva modele pe net, dar inca n-am dat comanda.

uof, mai fetelor, s-a dus si serban ionescu mare pacat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Buna fetelor.
La multe lunite la pici. Sa creasca mari si sa fie sanatosi in continuare.
Noi ieri am facut vaccinul si din fericire nu a facut febra doar putin maraita.
Felicitari Aruba pt afacere, e "delicioasa".
Condoleanta Muraturica.
Apa noi folosim Dorna izvorul alb dar sa fiu sincere cand era mica tare nu stiam de treaba asta cu apa si faceam ceai cu apa de chiuveta si am facut oleak pan sa ma lumineze cineva din fericire nu am avut probleme.
Eu nu ii citesc ca stiu povesti pe de rost (am o nepotica de 4 ani si am exersat) insa am cumparat o carte foarte colorata si cartonata cu 6 basme (si am nimerit exact ce nu imi mai aminteam gen Motanul incaltat, Hansel si Gretel) de la Lidl cu 20 de lei. Cantecele le-am invatat acum de cand o am pe ea (le ascult eu cand doarme ea si apoi i le cant ca mi se pare mie ca ii place mai mult sa ma auda pe mine cra cra). Si am invatat si poiezii sunt numa buna de pus pe un post de educatoare ca stiu vreo cateva. De pe laptop i-am citit Apolodor - un pinguin calator ca asta chiar nu as putea sa o invat (sunt eu inteligenta da am o limita) e lunga si am citit-o in 2 transe si cred ca i-a placut. De acum o bag pe Arghezi ca mi-am amintit ieri de Zdreanta si i-am citit-o. Trebuie sa caut sa cumpar ceva carti de copii ca nu mai am de cand eram eu mica ca le-am pictat pe toate. Eu cred ca e bine sa le vorbim mereu, a mea de exemplu stie tot despre jocurile olimpice ca au fost exact dupa ce am nascut-o si am pus-o la curent.
Si bunicul ei se ocupa de educatia ei si ii povestete mereu despre tenis si ii povesteste ce face la servici, ii inventeaza si povesti (el a compus poiezii in tinerete dar s-a lasat).
Ilenutza tot respectul ca gatesti pentru mine gatitul e inginerie dar imi notez retele voastre.
Spre marea mea rusine nu ma uit la stiri ca ii cam place fetei mele Tv si sta numai atenta la el daca il deschid asa ca va rog sa ma luminati cu ce se vorbeste despre vaccin (mie lene sa googalesc).
Fug ca am de terminat curatenia in dulapuri ca daca scot o haina daram tot parca is de-o seama cu fii-mea.
Intru acus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Laura,si mie mi s-au cam terminat vorbele si d-aia as vrea sa-i citesc+ ca se zice sa-l obisnuiesti din timp cu cititul..de cantat eu l-am obisnuit sa-i cant melodia celor de la hi-q dimineata sa ne trezim pozitiv si vad ca functioneaza.in timpul zilei se trezeste,se uita la mine si incepe sa rada,apoi o tin toata ziua intr-un cantat si-i place tare.
Ilenuta,Aruba,sa ne dati adresele voastre,ca acush vine perioada colindelor si sa stim unde sa venim
Roxy cum ai marinat puiul?
Beatrice,esti tare!!zdreanta trebuie sa o caut si eu ca nu o mai stiu,sa-i recit si eu

sa va mai intreb cevaaveti idee cand se stabilizeaza culoarea ochilor?Mattia se pare ca a trecut de la albastru la verde.taica-su ii are verzi iar eu caprui.speram sa ramana albastrii(tatal meu ii avea asa)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Mi-am amintit ca vreiam sa mai intreb de torticolis. Si fata mea isi tine capul cam stramb de mica il tinea si mai stramb da a mai crescut si si-a mai revenit. Safie oare torticolis? Cum arata? Stiu ca Andrei a Laurei parca facea kineto pentru asa ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vera_l

sa va mai intreb cevaaveti idee cand se stabilizeaza culoarea ochilor?Mattia se pare ca a trecut de la albastru la verde.taica-su ii are verzi iar eu caprui.speram sa ramana albastrii(tatal meu ii avea asa)..

mami de Mattia(27.07.2012)


"Cand se stabilizeaza culoarea ochilor copilului?Pana la trei ani, culoarea ochilor copilului se stabilizeaza, la culoarea pe care o vor avea cand va fi adult  albastri, verzi, caprui, aurii, gri sau negri "

Asta am gasit , deci mai avem de asteptat


Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput