Piersicute de iulie august (11)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Fetelor, nu stiu cum sa zic sa nu se supere nimeni, dar mie asta cu fiecare stie ce e mai bine pentru copilul ei mi se pare un mare mit. Ca exemplu,mcand Andrrreea a zis ca ii da copilului 100 de legume din prima si pufuleti, toate ati sarit sa ii spuneti ca nu e ok. Asta ce inseamna, ca ea nu ii vrea bine,e cooilului ei? Nu, fireste. Insa ca mame, tot oameni suntem si putem face greseli, asa ca daca vezi pe cineva ca face ceva ce stii ca are consecinte neplacute, cred ca nu e nici o problema sa avertizam sau sa sfatuim.

Si consecintele nu sunt mereu asupra mamei. Daca tii copill in brate, nu ii faci nici un rau, doar ca il inveti, deci TU va trebui sa il porti mereu in brate (eu sunt cea mai mare mama cangur, deci sa nu credeti ca o spun ca pe un reprosh). Insa daca iti hranesti copilul necorespunzator, nu tu, ci EL va trage de pe urma greselilor mamei.

Iuli -- din experienta mea de lucru cu copii atat de gradinita cat si de scoala primara, cei care erau mereu protejati, infofoliti, aceia Se imbolnaveau cel mai des. In general copiii indienilor, est europenilor, chinezilor si altor tari asiatice, acestia sunt cei mai "protejati" si cei mai bolnaviciosi. Sistemul imunitar se dezvolta prin expunerea la microbi, bacterii, frig, etc. ldaca timp de un an-doi-trei copilul Sta intr-un glob de sticla, camd va merge in comunitate, expunerea va fi prea mare dintr-omdata si sistemul lui imunitar nu va face fatza, va fi atacat si slabit. Eu cred ca problema e la tine, ca nu suporti ideea de microbi in jurul copilului. Stiu ca nu m-ai intrebat si daca nu vrei un sfat, poti sa sari peste randurile urmatoare. Eu as zice sa il expui cate putin, ca sa vezi ca nu e sfarsitul lumii -- poate sa mergi o data cu el la cumparaturi, sa inviti o prietena acasa si sa o lasi sa il ia in brate cu hainele de afara (sa se spele, evident, pa maini), apoi incet incet sa il duci printre oameni... Sper sa nu te superi pe mine...

Va pup tre sa fug...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:


Iuli sper sa nu te superi dar Freedelia are dreptate. Trebuie sa il scoti din bol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Sunt happy..i-am gasit leac cu mancarea. II dau sa pape pe o perna inclinata usor si nu mai face scandal. Pana acum se arcuia in brate si scuipa biberonul pt ca mai apoi sa planga tot de foame. Acum pe perna se uita in jur, papa, iar se uita...
Voi acum ziceti ca se arcuiesc ca sa vada altceva, de plictiseala? Eu imi faceam o mie de ganduri si micuta vroia o schimbare de pozitie, nu ii mai convenea in brate sa ma vada doar pe mine. Va tin la curent.
Porumbita, ne rugam in continuare sa reziste socrul tau. Dumnezeu sa va dea putere si voua.
In ceea ce priveste chestia cu mama care stie ce e mai bine, subscriu la parerea freedeliei. E asa, mama chiar stie, dar pana la un punct. Si intr-adevar unele decizii ale mamei pot afecta negativ copilul fara ca ea sa isi doreasca acest lucru. Consider ca ex cu Andreea e nimerit. Toate facem uneori greseli cu intentia de a face bine.
Iuli, bolul tau e intr-adevar ermetic. Eu nu as putea face asa ca tine, dar intelg ca e singura situatie in care esti impacata. Poate ar fi bine sa mai deschizi putin bolul. Nu sa dai fuga cu copilul in spatii aglomerate, dar cat de cat...Imi cer scuze ca m-am bagat ca musca in lapte, stiu ca de fapt tu nu ne-ai intrebat ce parere avem, doar ne-ai spus cum faci tu. In ceea ce priveste iesitul afara imi place cum procedezi. Incerc si eu sa ies pe orice vreme si sa nu infofolesc copilul inutil. Asta nu imi iese mereu si cateodata am impresia ca exagerez.
Va pup ca vrea papa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

LMA sarbatoritilor de azi Ce repede trece timpul...

Carmen cand incepi sa=i dai supa lui Patrick? o dai intai simpla si apoi pasezi cate o leguma? Dupa ce cantitate pasezi? Mie data trecuta imi recomandase sa cresc progresiv cantitatea de lichid simplu pana la 60/80 ml si dupa aceea sa pasez. Acum mi se pare cam mult,la Ana a durat operatiunea cam 10 zile, parca as introduce mai curand legumele pasate.

La noi cu un copil mai mare care aduce diverse de la gradi e demult spart bolul.. vad ca Silviu rezista cu bine??!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Porumbita ma bucur ca ai venit cu vesti bune, tinem pumnii in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

sunt cu nervii la pamant:
- azi dimi am avut programare la oftalmolog sa vad de ce ii curge lui eric un ochi, daca este canalul lacrimal infundat sau ce are. dupa trei sferturi de ora de asteptat (am mers la privat, deci nu pricep de ce sa astept pe banii mei), iese dr si imi zice ca mai dureaza jumate de ora pana ma poate primi. i-am zis ca nu pot astepta atata, fiindca la 11:30 am o alta programare.
- am venit acasa, i-am dat lui bb sa manance si impreuna cu bb-ii si cu sotul am plecat la spitalul unde s-au nascut sa ii evalueze neonatoloaga si sa li se recolteze sange si urina (urina doar lui eric, din cauza hidronefrozei).
mai fetelor, am crezut ca turbez: cand sa ii recolteze urina lui eric m-au invitat afara din cabinet si s-a pus eric al meu pe un urlat de a suspinat. nu au putut sa ii recolteze, cica avea vezica goala. au vrut sa ii ia sange, desi el tot urla si urla. am intrat in cabinet si l-am luat fain frumos de pe masa si le-am spus ca nu ii mai recolteaza nimic azi, din moment ce el plange cu suspine.
inutil sa spun ca era o debandada totala acolo: telefonul dr-ei suna in continuu; venise nu stiu ce dr in cabinet sa o caute pe dr asta; asistentele intrau si ieseau. si da, eram la un spital privat.... sange i-au recoltat doar lui marc, cu eric o sa merg in alta parte, vad eu unde. mai complicat este cu recoltarea urinei, dar vad eu cum fac.
oricum, nu sunt de acord sa imi supun copilu unui stres imens doar pt niste analize banale. daca nu e ceva urgent de recoltat (si nu era, ca ma interesa daca s-au reglat cu anemia sau le mai dau fier) iar bb este nervos, prefer sa plec acasa cu el si sa revin in alta zi, poate la o ora mai ok (se cam facuse ora lui de somn).
neonatoloaga s-a cam socat ca am luat copilul de pe masa ca urla. sincer, ma intereseaza mai mult stresul copilului decat parerea ei.
cica nu ii ies dintii lui marc (inca). atunci nu imi explic de ce e asa plngacios.
- acum jumate de ora ar fi avut marc prima sedinta de kineto. si ce credeti? mearsa sotul la clinica cu marc si afla ca tocmai sunase kinetoterapeuta sa anunte ca intarzie...40 de minute . poftim??? pai aia nu e o intarziere acceptabila...
ca sa nu mai zic ca si ieri la sedintele de evaluare a intarziat 10 minute...
inutil sa spun ca e vorba de o clinica privata...
revin, s-a trezit eric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Intervin din nou, ca ma simt un pic vinovata ca am insistat si eu cu subiectul asta, si imi cer si scuze pt asta.

Freedelia, mi se pare ca diferenta este ca Iuli isi da seama de toate lucrurile pe care le spui tu, si tocmai de aceea eu intuiesc ca treptat isi va deschide bolul singura. Iuli, asa e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Am fost azi la kineto , a fost ok , a inceput sa-i fie si manutele mai flexibile suntem pe drumul cel bun .

Balanta , te inteleg perfect , la o clinica particulara , nici eu nu accept . A doua zi dupa ce m-am externat de la maternitate , am fost la camera de garda sa-i recolteze pt analize ca avea icter , nu vreau sa-ti spun cat l-au chinuit , era sange pe toata masa , iti imaginezi ca cine recolta era rezident , Am crezut ca-i da sotul una peste cap , de se invarte in loc , eu am iesit afar nu am suportat sa ma uit . In fine eu eram la spital de stat

LA MULTI ANI !!! Tuturor sarbatoritilor de zi , sa creasca mari si sanatosi

Referitor la "globul de cristal" eu nici nu mai deschid gura , ca sunt la polul opus , dar sustin fetele care sunt mai "lejere" in procedura . Eu am avut o vecina care a ferit copilasul de tot ce era posibil si toate bolile le-a cules , inclusiv giardia , spala toata ziua la niste jucarii , asa ca pt mine a fost un exemplu negativ . Normal ca fiecare mamica vrea binele copilului , eu sustin medota anilor '80 , ca am fost mult mai bine crescuti iar mamicile la 3 luni incepeau serviciul , iar majoritatea din noi am stat pe unde se putea . Vb lui Fleur cu metoda spartana , eu o aplic

Al meu copil care este ft "cuminte " , se ridica in fund singur , deci nu stiu ce sa-i mai fac ca sa stea pe spate , da, da , se prinde de ce apuca si se ridica .

Porumbita , Muraturica , multa sanatate si sa auzim numai de bine




Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

buna seara la toata lumea,
scriu repde ca trebuie sa mancam, bebe iar da semne ca nu vrea papa .

stati linistite ca nu ma supar - tocmai pentru ca nu am cerut parerea nimanui, ci doar am raspuns la o intrebare despre "bolul" nostru. eu cred ca procedez bine si o sa deschid bolul cand o sa consider eu de cuviinta - treptat, cum cred eu ca e bine pt bebe al meu. eu aplic cu el niste reguli personale, urasc invadarea spatiului personal, mizeria etc. cat despre polul opus, nu stiu ce sa zic - cum sa ii dau suzeta care ii cade pe jos? pai mie daca imi cade mancarea o mananc de pe jos? zic si eu, nu va suparati.

si inca ceva: mamele chiar stiu ce e cel mai bine pentru copilul lor, nu e niciun dubiu pe tema asta. a, ca sunt si mame care nu merita sa fie mame, e altceva.

si inca una si ma duc : as vrea sa nu o mai dati pe Andrreea ca exemplu negativ - a facut ce i-au recomandat mai multi medici, poate nu a avut timp sa citeasca pe net, poate nu e pasionata de alimentatie etc etc etc; nu e treaba noastra sa judecam pe nimeni.

gata, sper sa avem o masa copioasa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Multumim de urari...nu stiu fetelor cand au trecut 5 luni... parca ieri era cat palma si acu are 70 cm. o sa-l cantaresc si diseara sa vdm exact cat are la 5 luni.

Maria teoretic de azi trebuia, insa de 2 zile ii dau si piure de mere si vroiam sa se obisnuiasca intai cu el, sa fie 3 zile. De maine fac supita cu morcov si pastarnac, apoi bag si telina. Pediatra a zis ca dupa 3-4 zile sa i le fac pasate. Si eventual da adaptez la ce vrea el, ce mananca mai bine. Dc prefera legumele pasate/piure in loc de supa, sa-i dau asa. Dupa alte cateva zile bag si cartof sau dovlecel, facem variatiuni pe text. Nu mi-e clar cu cantitatile. Dimineata deja mananca vreo 40-50 ml de para, nu stiu daca sa maresc portia. Nici la supa nu stiu cat de mult sa-i dau. Oricum ideea e sa inlocuim masa de lapte treptat, dar nu stiu cat de treptat.

Laura ce tare e Andreiutul, se ridica singur?!? Oaaau!! Am facut si noi bilirubina, insa nu i-a recoltat sange. La RM au un aparat special pe care il puneau pe frunte si pe burta si masura. Procedura a durat 3 min...

Noi mergem avem pediatrul la ei si niciodata nu am asteptat mai mult de 5 min. Eu sunt ff multumita de ei. Cand am facut coprocitograma m-a sunat dr cand au fost gata rezultatele... am ramas masca.

In alta ordine de idei, am vazut azi un reportaj la rtv in care spuneau ca s-au inmultit cazure de copii infectati cu rotavirus, foarte periculos pentru sugari. Eu am preferat sa-i fac rotarixul, mai avem o doza acum, la 5 luni.

Mergi la inceput