Piersicute de iulie august (11)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza

Michelle cu placere , vrei reteta de chec sau briose

Ambele daca se poate

Fleur - pupam Ericitul sa nu il mai doara nimic

Dana - pe unde umbli? Hai la apel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Muraturica multumim de cafea,daca tu simti ca nu este nimic grav,probabil asa va fi
Porumbita,viburcol am si eu cateva supozitoare,se gasesc si in Italia.te asteptam cu vesti bune
Balanta,greu cu doi,te cred ca esti obosita.respect!
Ana,mai impartaseste-ne din cunostintele tale,te rugam,nici eu nu m-as fi gandit ca morcovul se poate inmuia daca e morfolit pt ceva timp..
Iuli,m-au trecut fiori,si eu as fi plans,clar.
Eu sunt repetitiva,fac pasiune pt cate un fel de mancare(imi vine apa-n gura tot timpul)si il gatesc/mananc pana mi se ia.deci am facut tot tort de mere
Legat de bol fiecare ar trebui sa faca cum simte.mie mi-a spus cineva la cateva zile dupa ce am nascut ca "tot ceea ce faci,faci bine".eu personal nu-l cocolosesc de loc pe Mattia.Referitor la curatenie nu fac nimic altfel ca inainte.Noi suntem obligati sa iesim si in supermaketuri si locuri aglomerate,incerc sa nu ies in weekend cand este exagerat dar in rest..Am si dormit in deplasare.nu dezbrac pe nimeni ci doar ii trimit sa se spele pe maini inainte de a se juca cu el
Fleur,of greu si cu dintisorii.La multe luni si ani lui Eric!
Ieri am avut baiat cuminte d-aia am reusit sa fac atatea..
Ada,Nectarel deja a trecut prin atatea,va fi sigur un luptator
Carmen,La multe luni si ani lui Patrick!
La multe luni si anisori si Sarei Ioana si lui DEnis Gabriel
Pup toate fetele si piersicutele din dotare!Zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

danett, la bebelusi se ia sange din cap (sau se pune perfuzie acolo) deoarece, cum spunea si ada, e langa tampla o vena mare si mai groasa si e mai usor de bagat acul. chiar dc e mai traumatizant pt parinti, pe bbei nu ii doare ca in manuta (oricum al meu e grasut si nu i se vede nicio vena pe nicaieri). nu am luat sange de acolo pt o analiza anume, ci pt analize normale: hemoleucograma, glicemie, teste de alergii etc. .

valy, nu o tratam inca pt ca nu ni s-a confirmat, asteptam rez analizelor. pana atunci, am grija sa il tin cat de cat hidratat, ii urmaresc scaune, temperatura etc. doamne ajuta sa nu fie nimic.

Mihaita a inceput de dimineata sa se arcuiasca de spate cumva. pana acum, se arcuia cand il tineam n brate sa ii scot aerul (isi da capul si picioarele pe spate si plange). azi l-am surprins de mai multe ori cand statea intins ca isi umfla burtica. m-am uitat mai atent si de fapt el se indoaie de spate atat de tare ca isi impinge burta in fata de zici ca-i un balon. fac si ai vostri asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Da IIuli si a mea face asa. Mai ales cand vrea sa se uite in camera in jur. Cred ca asa le e cel mai usor in incercarea de a se intoarce.
Merci de info legate de vena de la tampla. Pana acum am intepat-o de 2 ori pt analize si i-a luat din manuta. E drept ca are si vene bune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

vera, , cine ti-a spus asa la maternitate era o persoana f normala si e cel mai bun sfat pe care il puteai primi. si eu le transmit asta tuturor 'binevoitorilor' care imi dau 'sfaturi'. nimeni nu simte ca o mama ce e mai bine pt copilul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui IIuli

danett, la bebelusi se ia sange din cap (sau se pune perfuzie acolo) deoarece, cum spunea si ada, e langa tampla o vena mare si mai groasa si e mai usor de bagat acul. chiar dc e mai traumatizant pt parinti, pe bbei nu ii doare ca in manuta (oricum al meu e grasut si nu i se vede nicio vena pe nicaieri). nu am luat sange de acolo pt o analiza anume, ci pt analize normale: hemoleucograma, glicemie, teste de alergii etc. .

valy, nu o tratam inca pt ca nu ni s-a confirmat, asteptam rez analizelor. pana atunci, am grija sa il tin cat de cat hidratat, ii urmaresc scaune, temperatura etc. doamne ajuta sa nu fie nimic.

Mihaita a inceput de dimineata sa se arcuiasca de spate cumva. pana acum, se arcuia cand il tineam n brate sa ii scot aerul (isi da capul si picioarele pe spate si plange). azi l-am surprins de mai multe ori cand statea intins ca isi umfla burtica. m-am uitat mai atent si de fapt el se indoaie de spate atat de tare ca isi impinge burta in fata de zici ca-i un balon. fac si ai vostri asa?

Mami din 10.08.2012


Iti multumesc si eu pt explicatia cu sangele, nu stiam.

Si Vlad se arcuieste asa, dar, ca si la Dannett, vrea o schimbare de peisaj, mai exact vrea in brate.
Cand face asta in scaunul de masina (daca stam prea mult pe loc), e clar ca este pentru ca vrea scos de acolo.

Ai dreptate in ce i-ai spus Verei, nu doar ca mama isi cunoaste cel mai bine copilul, pana la urma ea e responsabila de deciziile luate relativ la el. In sensul ca, daca am avut "binevoitori" ce mi-au zis ca il "invat" tinut in brate, le-am amintit ca eu il tin in brate, nu ii chem pe ei sa-l tina.
Sper sa nu-mi fi inteles gresit intrebarea despre bol, chiar eram curioasa cat si cum e expus cand e afara. Daca aud despre cum procedeaza alte mame, pe mine ma ajuta sa ma corectez acolo unde merg "spre extreme".

Dannett, sunt curioasa daca va lua mai bine in greutate Ecaterina dupa ce ii vei da cereale.

Azi noapte nici n-am trimis bine mesajul in care ziceam ca "la ora asta manca de obicei", ca s-a si trezit de foame. Apoi, intre 1 si 5 n-a mai mancat deloc (ceea ce e o noutate), dar de 3 ori m-a trezit sa il intorc inapoi pe spate . Asta si ca raspuns pt Zizou (parca), se intoarce si noaptea si nu mai adoarme la loc.

La multi ani sarbatoritilor. 5 luni, wow, cand au trecut?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Ana, in completarea problemei "bol" si "expunere afara" , pe langa ca nu l-am dus pana acum in locuri aglomerate, il scot afara in fiecare zi (in afara de zilele cu ceata - am iesit si pe ploaie, si pe vant), il imbrac cu cate straturi ma imbrac si eu si nu las pe nimeni sa il ia in brate - aici sigur sigur exagerez, dar asa simt eu. la botezul lui de exemplu, in afara de nasa si de noi doi, nu l-a luat nimeni in brate; stiam ca daca voi lasa pe cineva, o sa treaca de la unul la altul si nu am suportat ideea.

Cred ca se vede ca bb e un pic mai bine azi, din cat trancanesc pe forum.

Ma chinui deja de doua zile sa iau proba de urina corect pt o urocultura a lui bb - am dus una luni la spital, dar era contaminata, deci am facut ceva gresit. sunt deja la a 8-a punguta pe care i-o lipesc pe putica, cred ca nu ma mai suporta nici el mititelul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:



socrul a rezistat la a treia interventie ieri;
acum ne rugam sa reziste in continuare pt a 4a, sapt viitoare (sunt semne mici de tot ca ar fi pe final pancreatita; dc nu cedeaza nici un organ, dc rezista dc dc are sanse sa isi revina)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

balanta sunt multe geluri de dinti in farmacie, le mai alternezi;
dc e ff rau cu durerea merge si nurofen (dupa 3 luni)

clay kineto nu are cum sa ii strige; e ca o gimanstica (uneori + masaj ) pt bb; plus ca dureaza 30-40 min odata sau de 2 ori pe saptamana, in rest dc vrei progrese trebuie sa faci tu cu el acasa;
si dupa ce se obisnuiesc le place f tare
victor acum numai intr un zambet o tine si cand ii fac eu si cand il duc la centrul de kineto

adaam vazut pozele pe FB; arati super bine!

IIiuli prima data e mai greu; eu personal nu as iesi nici remorcata din cabinet la vaccin sau recoltari ca-s paranoica, sa fie steril acul, sa nu il chinuie; ce am obs e ca dc tu ca mama esti calma se calmeaza si ei imediat
eu merg cu victor odata pe luna la control; dupa un an o sa merg odata la 2-4 luni
dupa 2 ani merg doar cand am nevoie
la ambii copii am facut abonament la sanador si merg cu ambii la aceeasi pediatra;


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

IIuli, dar nu ai intrebat ce sa faci ca sa nu mai contaminezi punga? L-ai spalat bine inainte la putulica?

Pup

Mergi la inceput