Piersicute de iulie august (11)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Dau cafea buna buna si va doresc o zi frumoasa.
La mine ca de obicei se prefigureaza grea. Stam cu sufletul la gura pt bunica. Porumbita, te asteptam cu vesti bune.
Mi-e cam frica si de ce zice pediatra cand ii spun de papa si de cum se manifesta Aurora. Intuitia ma face sa cred ca e doar o perioada a ei si nu e nimic grav, dar tot mi-e groaza ca poate e ceva mai mult de atat si ma apuc acum de umblat pe la dr si analize.
Iuli, ma bucur ca Mihaita e mai bine si imi pare rau ca ai suferit asa mult la luat de sange. Eu sunt putin mai insensibila la fazele astea si cred ca e mai bine.
Laura, se pare ca si eu sunt mai denaturata ca si eu ma gandeam ca laptele ar trebui schimbat asa din prima, fara preaviz.
Cu globul de cristal.....am si eu grija de tot felul de chestii, sterilizez pt ca nu imi e greu (am strelizator electric) dar mai mult pt potentiale bacterii care pot exista din laptele ramas pe biberon....si cam atat. In casa e curat, dar nu mai curat ca inainte (din contra...), de calcat calc selectiv....credeam ca voi fi mai stresata, dar vad ca e ok. Si pana acum bebe e bine. Uit mereu sa sterilizez suzetele si imi aduc aminte raaaaaaar.
va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna dimineata si de la noi,
Muraturica, multumim de cafea si ma rog sa aveti putere sa le duceti pe toate.
Fleur, nu stiu ce sa zic, poate regimul spartan e ok; ma uitam cat am stat in anglia cum la aprox 10 grade mamele aveau geci si blugi, iar copilasii pantaloni trei sferturi sau sandale sau fustita fara dres. Sunt scumpe cresele in Canada? Poti sa duci laptic de al tau sau mancarea de acasa?
Ana, a fst mai acum o luna o discutie aici din care a reiesit ca eu imi tin copilul intr-un bol de cristal (acum ca e mai mare poate incep si eu sa il ciobesc pe alocuri). La mine in casa totul e curat si dezinfectat ( curatenie generala la 3 zile), nu vine nimeni in vizita (de cand s-a nascut asta mic nu am avut nciun musafr), nu intra nimeni in casa cu hainele de afara (aici ma refer la noi doi, menajera, bona sau bunica at cand mai sta cu el - prma oprire la dus pt toata lumea, exceptie facnd dr; oricum, ea vine de obicei de acasa, sta aproape, si e un singur loc in living unde poate sa stea ). In fine, de plimbat doar in parc, nu am fost inca la mall, supermarket etc cu el, deci in niciun loc aglomerat. Nu stiu ce o sa facem acum ca vine frigul, cred ca o sa treb sa mergem la plimbare si in spatii inchise. Din nou, nu stiu dc e cel mai bne cum fac, dar asa simt eu si gata . Dupa cum se vede, bolul nu functioneaza 100%, dat fiind ca prblma lui pare a fi o enteroviroza, luata prob de undeva - de unde, nu imi pot inchipui.

Speram ca azi sa fi o zi mai linistita, dar bb iar nu a mancat si a adrmit cu mainile pe burta.

Va pupam, zi frumoasa la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Neata si de la noi. Nectarel, suparat pev tetina ca-i curge prea repede. Fiind prematur, am facut si noi toate controalele, mai ales ca pana la 2 ani noi suntem monitorizati de neonatolog din Polizu, obligatoriu. Deocamdata, la neurolog nu ne-au mai spus sa mergem. Acum am inteles ca au controale mai dese doar cei care au fost intubati mai mult timp.In afara de profa, mai merg si la Cirstoveanu la Budimex si cam atat.Despre luatul sangelui, ce sa mai zic, nici nu plange saracu, la cat sange i-au luat si cate branule a avut. Si in cap, si in picioare. La un moment dat avea branula in cap si doua in manute.Bietul de el nu plange deloc.Despre bolul de sticla nu stiu ce sa spun. La Tudor am fost super stricta si am ajuns cu el in spital cu diaree si de toate. Il feream de raceli si am tinut-o numai in raceli. Poate a fost el mai sensibil. La Nectarel nu am mai putut sa fiu stricta. Adica din cauza ca sta soacra-mea cu el, la noi ba vine socru- meu , ba vin cumnatul cu cucumnatele si n-am cum sa le spun sa se schimbe de haine. Tudor, se schimba ca este la el acasa. Acum, cu Dumnezeu inainte, dar cam astia sunt musafirii nostri frecventi. L-am dus la tara, acolo iar a venit toata lumea. In rest, in Mall nu am iesit cu el, dar am fost in Outletul din Militari mai demult, unde am luat o aglomeratie super, apoi in Dedeman si cam atat. MURATURICA, multumim de cafea. DANA, pe unde umbli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna dimineata!
Eu reusesc sa imi beau cafeaua in liniste ca bebelina tocmai a adormit.

Referitor la bol, eu cred ca sunt la polul opus: am avut casa plina de nenumarate ori, scos copilul prin supermarketuri malluri de la inceput, pe sterilizator s-a pus prafu (la figurat he he). Cred ca o sa-i atrag si eu atentia sotului de acum cand vine de la servici intai sa se schimbe si apoi sa se joace cu fata.
Ce sa spun, pana acum nu a avut nici o problema, dar a si fost alaptata 100%. Cred ca a luat din anticorpii mei, iar eu stau destul de bine la capitolul rezistenta la microbii/virusii altora.

Am fost ieri la pediatra. Din cauza ritmului de crestere a greutatii incepem diversificarea cu cereale. Mi-a dat si restul schemei. Vor urma legumele (supa si apoi pasate), fructe, carne si branza calcica in ordinea asta.
Pentru ca nu ma pot stoarce ii combin cerealele cu apa plata pana ajung la 8 lingurite si apoi cu lapte praf, urmand apoi sa le introduc in supa.
I-am dat aseara prima lingurita si, uimitor, chiar i-au placut. Isi mai baga si degetelele in gurita odata cu lingurita cu cereale. Data viitoare cred ca ii pun direct pe degetele ei .

PS: Nu stiam ca se ia sange la bebelusi din cap. Trebuie sa recunosc ca m-a strans un pic in spate cand am citit. In ce scop? Pentru o analiza anume? Din ce regiune a capului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui IIuli

Buna dimineata si de la noi,
Muraturica, multumim de cafea si ma rog sa aveti putere sa le duceti pe toate.
Fleur, nu stiu ce sa zic, poate regimul spartan e ok; ma uitam cat am stat in anglia cum la aprox 10 grade mamele aveau geci si blugi, iar copilasii pantaloni trei sferturi sau sandale sau fustita fara dres. Sunt scumpe cresele in Canada? Poti sa duci laptic de al tau sau mancarea de acasa?
Ana, a fst mai acum o luna o discutie aici din care a reiesit ca eu imi tin copilul intr-un bol de cristal (acum ca e mai mare poate incep si eu sa il ciobesc pe alocuri). La mine in casa totul e curat si dezinfectat ( curatenie generala la 3 zile), nu vine nimeni in vizita (de cand s-a nascut asta mic nu am avut nciun musafr), nu intra nimeni in casa cu hainele de afara (aici ma refer la noi doi, menajera, bona sau bunica at cand mai sta cu el - prma oprire la dus pt toata lumea, exceptie facnd dr; oricum, ea vine de obicei de acasa, sta aproape, si e un singur loc in living unde poate sa stea ). In fine, de plimbat doar in parc, nu am fost inca la mall, supermarket etc cu el, deci in niciun loc aglomerat. Nu stiu ce o sa facem acum ca vine frigul, cred ca o sa treb sa mergem la plimbare si in spatii inchise. Din nou, nu stiu dc e cel mai bne cum fac, dar asa simt eu si gata . Dupa cum se vede, bolul nu functioneaza 100%, dat fiind ca prblma lui pare a fi o enteroviroza, luata prob de undeva - de unde, nu imi pot inchipui.

Speram ca azi sa fi o zi mai linistita, dar bb iar nu a mancat si a adrmit cu mainile pe burta.

Va pupam, zi frumoasa la toata lumea

Mami din 10.08.2012


Neata,

Imi amintesc discutia de atunci. Trebuia sa precizez, "stiu ca mentineti f curat in casa, etc, dar cu iesirile cum procedati?", dar era tarziu. Am inteles acum mai bine.

Revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Buna dimineatza,

Sunt bucuroasa ca a venit mama, mai sta cu noi 2-3 zile.

Muraturica, Porumbita, ne rugam pentru voi.

Fleur mi-e asa mila de Ericutu. Si apropos La multe lunite sanatoase si lui si sarbatoritilor de azi, dar si de ieri! Dam si noi o felie de tort ca azi facem 5 lunite.

Ref la glob, bol sau ce-o fi ala, mie mi s-a spus ca cu cat ii feresti mai mult, cu atat devin mai sensibili. Trebuie lasati usor sa ia contact cu toate, ca la un moment dat tot vor iesi din casa. Gen: nu se fierbe apa de la baitza, nu se foloseste detergent de rufe extra mega hipo alergic, nu se mai calca hainele dupa 2-3 luni, nu se infofolesc afara, respectiv nu se tin in casa cand e mai frig...etc. Eu am incercat sa-l las treptat sa faca de toate. Nu exagerez cu curatenia, fac cum faceam si pana acum, insa am grija la praf, l-am scos afara zilnic ( mai putin cand ploua sau batea vantul ff tare), l-am dus inclusiv in locuri aglomerate, jucariile pe care le baga in gura le sterg din cand in cand cu servetele umede, suzetele le sterilizez la cateva zile sau dc pica pe jos...samd. Am insa niste reguli stricte in ceea ce priveste spalatul pe maini si schimbatul hainelor cand venim de afara, iar atunci cand nu se poate, pus un scutec pe umar.

In fine, s-a inteles ideea, pastram curatenia, dar nu exageram. Mai ales ca dc o sa ajunga la cresa...n-o sa stea nimeni sa-l spele pe maini la fiecare bagat in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Dannette, nu iubita mea. Ma refeream ca a avut branula de perfuzie in cap. Este acolo o vena foarte puternica si nu se sparge foarte usor. La un momentdat de la branula din manuta si de la fataiala lui, i s-a umflat mana, de parcca era manusa de box.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

La multe lunite, carmen ptr. bebel.Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

'neata si o zi buna si de la noi.azi la 6 dim avea chef de joaca...eu cu ochii lipiti....am pus-o pe picioare si am adormit amndoua. ce ma bateam cu pumnii in piept ca n-o so legan...si acum...deci 'never say never"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

iuli-sanatate multa. cum tratatti enteroviroza???

nici la noi n-a mers"bolul". la 5 sapt eram internati.a luat un virus de la vreu vizitator, ca la inceput n-am protejat-o deloc si poate trebuiau limitate vizitele ....iar acum mi-e frica si de cel mai mic muc....

Mergi la inceput