Piersicute de iulie august (11)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna dimineata,

Iuli, imi pare sincer rau si in continuare ma simt vinovata. Iti inteleg nevoia de a lua o pauza, dar sper sa fie scurta, si sa privesti lucrurile un pic altfel: chiar daca ai primit niste sfaturi directe si necerute, ele vin de la mame cu un copil de varsta lui Mihai, si chiar sunt bine intentionate. Nu au venit ca de la niste straini, in parc, care doar voiau "sa se afle in treaba", si nici de la persoane din stereotipul "soacre", care n-au mai crescut copii de 20-30 de ani.
La multi ani, multa sanatate lui Mihai, eu as vrea sa ne tii la curent cu rezultatul analizelor si cum mai este el.

Vera, uite sunt si eu cu cafeaua in fata acum. Eu beau "adevarata", dar mai slaba decat inainte de sarcina. Am baut si in sarcina, era mai degraba "lapte cu cafea" decat invers, deci slaba, dar am baut din luna a 4-a pana intr-a 8-a.

Carmen, daca doar vorbeste, e bine. Al meu de doua zile tipa ziua. Cum mai zicea cineva, nu plange, nu il deranjeaza nimic, dar ii place sa se auda si tipa din simplul motiv ca poate. Ei, azi noapte de la 12 pana pe la 2 a tinut-o asa, in "tipetele" astea, nu stiam ce sa mai fac. Am cantat vreo ora, l-am tinut in brate, l-am plimbat, pana intr-un final cand a inceput sa maraie de foame/somn si s-a linistit si a adormit la san. Cu intoarcerile a lasat-o mai moale. Nu a stat treaz noaptea doua ore niciodata, nici cand era nou-nascut. Ma gandesc ca asa s-o manifesta la el faimoasa regresie de somn de la 4 luni. Somnul l-a recuperat in dimineata asta, abia s-a trezit, dupa ce-a dormit 2 ore si ceva.

Michelle, si restul fetelor, despre jucarii fara BPA - de la ce firma luati? Eu nu i-am cumparat nicio jucarie, toate pe care le are sunt cadou, si in hypermarket cel putin nu prea vad "bpa free" pe ele.

O zi buna va doresc. Noi cred ca vom merge la baby expo chiar daca e aglomerat, ne mai trebuie hainute si n-avem ce face. Sau poate intra doar unul din noi, vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

La Mul#539;i Ani, Iiuli! Iuli, nu fi suparata , te rog sa mai intri. Fiecare isi creste copilul cum vrea. Nimeni nu are solu#539;ia magica si nimeni nu poate sa spun#259; ca cel mai bine este ASA. Hai, Iiuli treci peste asta si posteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata si multumesc de gandurile bune.
Am incheiat si noi toata nebunia si acum avem de recuperat somn. Sper ca s-a incheiat sirul necazurilor in familie. Cam de cand am ramas eu gravida am avut tot felul de probleme. Sper ca e gata si de acum pot sa ma bucur 100% de bebe, fara alte probleme.
Eu nu am cum sa imi dau cu parerea despre intoarceri si rostogolori ca a mea doar e mezina odiseei. Citesc la voi si cand face si ea imi aduc aminte ce ati povestit si vad daca se aplica si la noi sau nu.
iuli, imi pare rau ca te-au deranjat parerile noastre si ca vrei sa te retragi. Cred ca ideea de baza a forumului asta e sa scrie fiecare ce si cum face in ideea in care poate altcineva se inspira. Cu alte cuvinte fiecare preia ce crede ca este bun la altii si ignora sau incearca sa explice de ce nu este de acord cu alte aspecte. Normal ca ne dam cu parerea cand ceva ni se pare in regula sau in neregula pentru ca de asta suntem pe forum pana la urma. Daca nu am simtii nevoia sa ne impartasim parerile nu am mai scrie nimic. Nu cred ca da cineva sfaturi rau intentionate si nu se asteapta nimeni sa iti schimbi stilul doar pentru ca asa s-a scris pe forum. Doar oferim o parere care poate te ajuta sa iei unele decizii. Nici eu nu sunt de acord cu toate parerile exprimate, dar am gasit multe idei bune aici. Daca as face ceva care ar starni o dezaprobare relativ generala mi-as pune unele intrebari si as face tot cum as crede eu ca este mai bine daca argumentele altora nu par destul de solide. In fine, ma exprim dezlanat ca sunt cam obosita. Ideea e sa nu te superi ca ne dam cu parerea, ca asta e scopul forumului. Filtrezi, inveti de altele daca ai ce si faci cum crezi tu. Eu recunosc ca am invatat multe lucruri de aici si chiar mi-am schimbat unele convingeri in momentul in care m-am lovit de argumente mai solide ca ale mele.
In rest, eu cred ca v-a trebui sa rezist eroic vocilor din familie care vor diversificare la 4 luni si lapte de vaca la 6. Cum spuneam, daca nu vin cu argumente mai bune ca ale mele (si in cazul asta nu prea au cum), facem cum zic eu. Incep diversificarea mai repede doar la sfatul doctorului, daca nu ia copila in greutate.
Va pup, sper ca nu v-am plictisit si nici suparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ana ce sa zic... sper sa nu inceapa si al meu sa tipe, imi ajung rasucirile si vb pt noapte... Oricum nu dorm.

Mergem si noi la baby expo sa ne uitam dupa scaun de masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Iluli, stiu ca sunt nou venit pe la voi, dar cred c nu e cazul sa ne lasi balta asa! Fiecare are dreptul la opinie, poate nu īntotdeauna se foloseste tonul cel mai potrivit, dar cred ca nimeni nu e rau intentionat. Pe mine ma motiveaza foarte tare sa va urmaresc ca sa vad cu ce probleme se confrunta alte mamici. Dac mi se potriveste ceva preiau si eu, mi se ridic si unele semne de intrebare, dar pana la coada sunt eu i copilul meu si īl cresc cum consider, dar sper sa iau cele mai bune decizii in acest sens.
Te pup si La muli ani pt. Mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Hello!

Iuli: sper din suflet ca nu te-a deranjat parerea pe care mi-am exprimat-o. De-a lungul timpului au fost multe momente cand fetele povesteau lucruri cu care eu nu eram deloc de acord dar mi-am muscat limba si nu am comentat nimic. M-as intrista rau sa stiu ca am dat-o in bara tocmai cu tine, mai ales ca o parte din temeri le impartasesc si eu. Te pup si La multi ani!

In alta ordine de idei, mi-am facut curaj si m-am tuns un bob mai lungut. New look adaptat la cat par imi cade.Ma simt mai tanara cu parul scurt.
Pitica a facut 37.7 in urma vaccinului de ieri. Oare e ok sa ies la o plimbare cu ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor

Iuli La multi ani ! Sanatate si fericire alaturi de puiul tau , imi cer scuze daca te-am deranjat , nu a fost cu intentie

Eu de fel sunt mai insensibila , nu ma afecteaza cam nimic de regula , citesc , aplic ce cred de cuviinta eu si multumesc fetelor ca am avut ft mult de invatat de la ele . S-a facut un an de cand sunt activa pe forum si sincer nu m-a deranjat nimeni cu nimic . Suntem un mare de fete si fiecare cu ideea ei , pe care o respect .

Aruba sa-ti fie de bine tunsoarea , asteptam poze
Muraturica , Doamne Ajuta sa fie liniste la tine in familie .

va


Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Aoleu, ce proasta sunt. Mi-am exprimat parerea doar referitor la discutia curenta si nu mi-am dat seama: Iuli, la multi ani fericiti impreuna cu cei dragi. Scuze de intarziere, dau vina pe oboseala.
Si inca ceva, eu nu i-am citit inca povesti, dar ii citesc forumul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ioana, michelle, multumesc pt detaliile referitoare la recoltarea de urina .
iuli, la multi ani. sa ai parte de sanatate, dragoste si bani .
te rog, nu te retrage de aici! eu m-am regasit in multe din postarile tale si mi-ar parea rau sa nu mai scrii.
asa se intampla pe forumuri, tot timpul apar mici divergente. totusi eu apreciez ca odiseea noastra ramane pe prima pagina, chiar daca grupul s-a diminuat (din pacate).
ana, bine ca ai adus in discutie jucariile bpa free. eu nici macar nu mi-am pus problema asta dar uite ca m-ai pus pe ganduri. sa vedem ce zic fetele mai experimentate.
laura, am citit si eu despre torticolis si cred ca se va rezolva prin kineto, dar cred ca e nevoie de un timp mai indelungat de sedinte. a propos, la voi cat costa o sedinta? la noi 35-40 lei si dureaza cam 40 min.
fleur, esti ok? n-ai mai scris, de aia intreb.

fetelor, eu nu mai inteleg nimic! eric se rostogoleste doar stimulat, dar de azi dimineata tot da semne ca vrea sa se ridice in fundulet .

de tipat, ai mei tipa amandoi de cateva zile.
eric a inceput sa ma pipaie des pe fata si ma trage de par zilnic, desi este strans. a propos de par, ma gandesc si eu sa ma tund, ca de cand am nascut, tot cu el strans stau (din motive de igiena pt bb-i) si nu prea vad smecheria de a-l mai avea lung. aruba, sa-ti fie de bine tunsoarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aruba, 37.7 mi se pare cam la limita. nu stiu daca m-as incumeta sa scot bb-ii daca ar avea starea asta subfebrila.

Mergi la inceput