Piersicute de iulie august (11)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Iuli La. Multi Ani! Sa fii sanatoasa si fericita! Tortul pare delicios, poate postezi reteta.

Laura bine ca ai adus vorba de carti Ieri am scos cartile cartonate cu animalute si le-a privit fascinat cel mic in timp ce ii povesteam si eu si Ana ce animal este. A sta o ora nemiscat pe pat privind la ele.

Balanta nu mi-am pus problema jucariilor BPA free poate si pentru ca fetita nu a bagat jucariile deloc in gura, ceea ce nu mai e cazul la Silviu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve pueri!

Iiuli, La multi ani, sa fii sanatoasa si fericita alaturi de puiul tau frumos si de sot! (Sper sa-ti treaca repede supararea si sa vii cu reteta de tort, ca eu le notez pt sarbatori).

Muraturica, sper ca asta sa fie ultimul necaz la voi, sa va linistiti si sa va bucurati fara nici o umbra de Aurora voastra.

Aruba, nici eu nu as iesi cu bebe cu 37.7, daca am retinut bine. Dar eu in privinta temperaturii sunt mai panicoasa. In locul tau, i-as da un antitermic si as astepta pana maine.

Azi a venit iarna pe ulita pe la noi, acum danseaza primii fulgi, se anunta prima ninsoare serioasa.

Bebe marait a papat de vreo 4 ori de dimineata de la 6:30, dar putin la fiecare masa. Acum doarme, mare minune ca mai doarme si el ziua, in ultimul timp mai deloc.

Am citit mai in diagonala, ca pana a adormit nu am avut timp nici sa ma spal...acum am facut dus, la amiaza.

Azi vreau sa gatesc curcan, nu prea stiu ce in afara de piftie si friptura. Am in program si o placinta cu dovleac, daca mi-l razuieste domnul, ca eu nu mai pot din cauza de tendinita.

Pupici, ma duc sa dau niste telefoane si mai revin, poate mai apare cineva pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Fleur, eu sunt pe aici. Si eu am facut acum o saptamana placinta cu dovleac, dar m-am oprit cu dovleacul pana unde am putut taia din el, deci n-am facut mult. Am facut dupa www.adihadean.ro/2010/10/placinta-cu-dovleac-2/" target="_blank">reteta asta. Eu nu sunt pasionata de gatit, dar cand mi-e pofta de cate ceva ma uit intai la Adi Hadean, si daca gasesc reteta, sunt mari sanse sa-mi iasa si mie bine.

Azi Vlad a recuperat bine somnul pierdut noaptea trecuta, a dormit cam 6 ore adunat. Si acum doarme, de la 6. Poate la noapte va fi ok.

De la targ n-am iesit cu multe. Un body cu mesaj de Craciun, o salopeta rosie si o caciulita. Cred ca nici banii de bilet nu i-am scos. Eu voiam sa-mi iau vitamine pt vreo 2-3 luni dar n-am mai gasit. Erau multi bebelusi, si mai mici decat Vlad. El a ramas afara cu tati, s-au plimbat si a dormit.

In seara asta am observat ca daca-i pun o bavetica peste fata, si-o da la o parte cu manuta. Acum o saptamana, incepea sa dea din maini si din picioare si atat.

Muraturica, sper ca de-acum sa nu-ti mai umbreasca nimic bucuria de a o avea pe Aurora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Iuli la multi ani !!!!!sa fi s#259;n#259;toas#259; si fericita...hai nu fi suparata in prag de s#259;rb#259;tori.fiecare si a spus p#259;rerea .sunt sigura ca nu are. Nimeni ceva pers cu tine.fiecare face cum crede ca e mai bine ptr copilul ei.eu sincer iti spun nu ascult de nici un binevoitor care imi da sfaturi cum sa imi cresc copilul.dar aici de voi ascult si va cer sfaturi si p#259;reri si pe care chiar le pun in aplicare.
Eu de ex nici nu am īntrebat Dr despre diversificarea cum sau cu ce sa īncep dar m am inspirat de la. Voi.din 10 p#259;reri si idei am ales ce am considerat eu ca ar fi mai ok.
Cred ca ai īn#539;eles ideea
Muraturica doamne ajuta sa se fi terminat cu necazurile din via#539;a voastra si sa va pute#539;i bucura asa cum trebuie de piersicuta voastra
Fleur chiar azi ma gāndeam si eu la placinta cu dovleac.dar sunt cam puturoasa de cand am venit aici si nu prea am avut chef de gateli.si mai ales ca stiu ca daca fac pana nu e gata toata mananc intruna.ceea ce nu e bine ptr ca simt ca m am ingrasat putin de cand sunt aici si mi am si inceput vechiul obicei de a spune gata de maine nu mai mananc si tot degeaba.ca zilele trec,kg se pun in loc sa scad#259; si vin sarbatorile si e jalede luni chiar sper sa ma controlez putin .nu pot sa zic de maine ca mai am ceva bun in frigi)))))))aaa si mi ai facut o pofta de racituri.din astea sigur fac numai sa gasesc picioare de porc ca asa imi place cel mai mult.
Aruba delicioasa afacere.succes iti doresc
Cam Cata mancarica le da#539;i la bebei la o masa ?al meu m#259;nānc#259; cam 60 gr.e mult?daca vreau sa nu ii mai dau plange.si cand Bagati un alim nou care trebuie dat 1 2 3 lingurite cum faceti?ii mai da#539;i pe langa din alim trecute?ca va da#539;i seama ca daca ii dau la denis 2lingurite de māncare ma batela ce haplea e.
Aaa si se poate da si de mai multe ori pe zi?eu i am dat de 2ori si mi se pare ca e mult mai linistit si doarme mai mult.sotul zice ca poate laptele nu ii mai era suficient????s ar putea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Na'siara

Am dat si noi o tura pe la targ. Ne-am imbogatit casa cu un scaun de masa chicco polly 2 in 1, la 560 ron. Pe site e 620, redus de la 770. Am luat si un gel de dus si un lapte praf, nu ca ar fi fost gratis, dar oricum se terminau si nu stiu cand ajung la farm tei. Am uitat de detergent de biberoane...

Ali, nici eu nu stiu exact cat trebuie dat, dar daca urmaresti sa inlocuiesti o masa, presupun ca pana se satura. Eu la alimentele noi ii dau intai 3-4 lingurite, apoi 6-7, apoi fara numar.

Azi la pranz am trecut la piure de legume, cateva lingurite, la care am adaugat vreo 60 ml de supa, insa tot nu mi s-a parut ca n-ar mai vrea lapticul din tzitzi. Si dimineata mananca aproape o para si apoi tzitzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Ali , nici eu nu stiu sa-ti spun ft sigur cum se procedeaza , tot ce stiu este ca se da mancare inainte de supt , ca usor , usor sa inlocuiesti masa . Eu ii dau cat vrea , pana acum am dat suc de morcov , mucilagiu de orez cu lm si mar cu biscuite ( fara gluten ) , eeee cu ce crezi ca am avut succes ? , bineinteles ... mar cu biscuite . Am incercat ieri sa-i dau 2/3 lingurite de supa , nici nu a avrut , a scuipat tot , iar am repetat operatiunea si nu a vrut . Acum tind sa cred ca am gresit , am inceput cu ce este dulce , supa e fara sare , etc si normal ca nu este incantat . O sa mai revin , sper sa se de-a pe brazda

Acum cap 2 al greselilor( in cazul meu ) , desteapta de mine , cam de cand am venit de la spital , am tot culcat copilul in liniste toti cei apropiati m-au sfatuit sa las televizorul mergand , sa nu merg in varful picioarelor, in fine ... sa faca copilul diferenta dintre zi si noapte , usor , usor . Bun , am incercat acest procedeu vre-o sapt , copilul meu nu dormea mai deloc , fractiuni de 15/20 min , la trezire nervos si marait . Am trecut la liniste , bun asa dormea vre-o ora jumate . Problema este ca nu prea pot face nimic in ritmul asta , cand alte mamici fac treaba si puiul lor doarme , eu cam stau nemiscata . Incerc de cateva zile sa schimb foaie dar nu prea imi iese . Afara nu avem treaba .
Eu le fac , eu le trag , asa imi trebuie ,cred ca intru-n final s-ar fi obisnuit , dar am cedat eu prea repede . Am deja 2 greseli ( mai aveam una dar acum de la oboseala , nu imi vine in minte , pana dimineata sper sa-mi amintesc ), sa vedem ce mai urmeaza

Balanta , eu te sfatuiesc sa nu te tunzi . Asa am avut si eu parul de lung , si nu-mi iert nici in ziua de azi hotararea pe care am luat-o de a ma tunde . In curand o sa vina si vremea parului tau , acum il ti prins .

Carmen , Ana sa va fie de bine achizitiile .
Ali , l-am vazut pe Denis in leagan ,pe FB . Il tii in fund ? Si aici imi este teama sa nu gresesc . Pediatra mi-a zis ca de la 6 luni , in fund intre perne , dr. la Kineto , ca pot sa-l pund deja cate 10 min pe zi , el a facut azi 4 luni si 3 sapt . Pana la 6 luni cum zice pediatra ,e cale lunga . Dupa el , ar sta numai in fund , cum il pun pe spate , ne stie blocul .Acum se ridica singur si toata ziua il pazesc si il imping la loc culcat , ei si de aici sa tii , ca incepe circul

Fleur , l-ai scos pe Eric la zapada ? Cand am fost in concediu , am prins si noi zapada pe Rarau .A facut cunostinta pe la nas cu noul fenomen .
Va si o noapte usoara !!!



Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Grrr, IAR am pierdut un ditamai mesajul.

Cat nu uit, Balanta, multumesc intarziat pt raspunsul in leg cu degetele de la picioare incovoiate spre talpa. Am inceput sa pun in practica "gadilitul".

Am facut strudel cu dovleac, mar si nuca si am mancat de mi s-a aplecat. M-am Dres cu ceai de menta si de fenicul. Ali, ai concurenta la mancat.

S-a pus o intrebare f pertinenta cu cantit de papa la diversif. Aici se procedeaza asa, bineinteles invers ca in Ro:
-1-2-3 lingurite aliment nou, progresiv 3-4 zile
- se dau numai DUPA masa de lapte, drept completare. copilul tb sa fie odihnit si satul
- nu se dau fructe si apoi imediat lapte, din motive de digestie

Eu adaptez, adica ii dau pe langa alimentul nou si din cele deja introduse. Azi de ex a papat 2 lingurite pure fasole verde (nou), cereale de orez cu lm si o rondela de vreun cm de banana zdrobita amestecata cu cerealele. A papat tot, dar vb de cantitati f mici aici.

Laura, pe masura ce cresc bb-ii sunt tot mai usor distrasi de zgomote, deci e ceva normal. Eric papa si adoarme in liniste, desi cand era bb mic mic, vorbeam cu voce tare cu barbatul aflat in alta camera si el dormea tun. Acum Daca vorbim in timp ce alaptez lasa tzatza si se uita la noi. Am noroc ca l-am mutat in dormitorul cel mai indepartat de living ca putem sta si noi cu tv-ul deschis dupa ce il culcam. In camera lui, unde dorm si eu, intru in varful picioarelor si ma culc imediat.

...Ceea ce ma si pregatesc sa fac.

Sa aveti o zi frumoasa!

ps am asteptat zapada degeaba azi, vb vine ca nu pot sa o sufar decat de Craciun... Sunt curioasa insa cum va reactiona Eric cand i se vor topi fulgii pe nasuc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

@Bun dimineata! Avem cafeluta pt toate gusturile! Eu eram mare cafegeoaica, insa de cand am ramas gravida nu mai beau nici cafea, nici nu mai fumez. Dar nu īmi este pofta! Īn schimb īmi place cafeaua cu voi!
noi am avut o seara horror i nici dimineaa nu este promitoare. Dupa cateva zile īn care prea c-i revine cu burtica, asear mi-a regurgitat i vomitat la greu. Nu am mai pit aa ceva. De azi īncepem i nexium, sper s-i fac bine! Cred c o renun i la laptele de mama i o s-i dau formula AR; biberoanele Brown nu mi-au venit da īmi vine s bat pe toat lumea.
V pup si v urez duminic plcut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Lorena eu vreau cafea la orice ora, am baut in ambele sarcine cate una mica si a fost ok. Imi pare rau ca Oana are probleme in continuare, daca tot ii dai medicamente si schimbi bibe poate ar trebui sa astepti rezultatele si apoi sa schimbi LM cu LP , ar fi pacat sa nu ii dai daca tot ai macar pana la 6 luni.

Noi am stat ieri vreo 2 ore in parc, era aproape pustiu, oare cand o sa fie frig cu adevarat cum va fi?


Vroiam sa va īntreb demult dar tot uit.. Voi cum spalati/curatati perna de alaptat?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Maria - 2 ore? Brrr Noi am iesit juma de ora dar imi inghetasera picioarele si aveam toate nasul rosu
O sa incerc sa ne infofolim mai bine, cu manusi, fular si ghete de iarna
Pt perna de alaptat eu am facut o husa din finet si o scot cand e cazul si o spal la masina

Mergi la inceput