Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Ca veni vorba de sampoane, eu o spal cu Organic Mandarin (gel de dus si sampon) de la organicbaby.com
http://www.organicbaby.ro/sampon-si-gel-de-dus-mandarine-0-3ani-p185-cat29
E foarte fin, delicat si are un miros suav, pe langa faptul ca e organic si ca nu contine parabeni. Cu ulei o dadeam cu cel de migdale, de care foloseam eu in sarcina.
Mamita, mai bei otet? te-a ajutat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

N-am reusit sa recuperez tot ce ati scris zilele astea, caci vad ca s-a animat atmosfera pe aici . Asa ca scriu ce imi amintesc.

In primul rand La multi ani Virgi, la multe lunite lui Mihaita si pentru toti luniversatii, ca sa o citez pe Alma

Alma mi-a placut tare mult cum ai povestit de experienta ta cu alaptarea, felicitari. Iti doresc sa scapi de LP o data cu mancarica.

Elena nu stiu ce sa zic cu mucusul cu pricina, cred ca niste analize ar fi necesare. In legatura cu sutele de grame, in principiu nu ai de ce sa te ingrijorezi. Puiul meu a luat 480 grame luna asta dar el e mai mititel, are 6.940 kg (da da 6 nu 7) la 6 luni si o saptamana, dar isi urmeaza linia lui de crestere de la nastere (a doua de jos ). Totusi daca crezi ca ceva nu e in ordine cred ca tot niste analize de sange te-ar linisti.

Vad ca tot vorbiti de diversificare, asa ca ma laud si eu ca de azi oficial am inceput diversificarea , cu toata viroza capatata la munte in wend. Eu am hotarat sa fac o chestie mixta, adica sa ii dau cu lingurita ca la carte ce si cat trebuie (tocmai in ideea de care zicea aever cu alimentele alergene, si in plus mi s-a parut logica o ordine a introducerii alimentelor pentru a se obisnui stomacelul cu fiecare in parte), iar pe langa, in tavita, sa ii pun bucatele din alimentele deja introduse, in caz ca moare de pofta sa mai guste cate ceva si sa se obisnuiasca cu molfolitul lor. Asa ca de azi a inceput distractia, si chiar distractie. Dupa cele doua jumatati de lingurita de morcov s-a infipt in cele 4 bucatele de morcov din tavita si le molfaia cu o pofta de se bateau turcii la gura lui...sa zic ca cu totul a mai intrat in stomacelul lui inca vre-o jumatate de morcov Sper sa nu se faca beton la stomac.

In rest, astept sa-i treaca viroza, care slava domnului s-a manifestat destul de usor (muci si gat rosuuuuu) si cu febra care a trecut repede, doar ca ne-a chinuit cateva nopti. Am amanat si vaccinul din cauza asta, sa vedem cand il putem face.
Apropos de muci, copiii vostri stau linistiti la scosul mucilor din nas? Recunosc ca pana acuma nu prea am umblat la nasul lui, ca nu a fost nevoie, i-am mai pus raaaaarrr ser fiziologic si i-am mai scos cate un muc razlet, si a fost relativ ok, dar acuma cu viroza nu ma lasa sa ma ating de nasul lui. Chiar daca reusesc sa ii mai fac vre-o operatiune, se pune pe un plans de face la loc stocul . Am incercat sa ii cant, sa ma joc, totul bine si frumos pana la nas Dati-mi si mie idei de cum sa il fac sa stea linistit

Ma duc sa trag un pui de somn ca am multe ore nedormite de recuperat. Va puuuup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Nu prea inteleg,cum e treaba cu legumele,fructe puse in fatza.Nu se ineaca? Al meu chiar ar inghiti bucati din cite am vazut,nu se joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Gyan, conditia obligatorie in autodiv este ca bebelusul sa stea drept in scaunel sau in poala parintilor si absolut nimeni sa nu ii bage in gurita alimente si in acest fel copilul nu are cum sa se inece. El stie singur cat de adanc si ce cantitate sa isi puna in gurita si chiar daca nu are dinti inca, el chiar mesteca cu gingiile sau suge suculetul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Nu stiu cum procedati voi ,dar mie mi-ar fi frica sa il las sa bage singur mancarea in gurita.Darius este in stare sa bage si castronul ,nu numai ce este in el,ca sa nu mai vorbim ca atunci cand ii dau sa manance ,prinde si el cu manuta lingurita si o indeasa pe gat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Mda,si eu i am lasat lingurita goala in mina si a indesat-o de era sa vomite.Am si eu o dilema:fructele(mere,pere) le dati crude ori coapte/fierte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Gyan,eu i-am dat mar si para rase pe razatoarea de sticla si amestecate cu biscuite.Maine vreau sa ii dau mar copt sa vad daca ii place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Citat:
citat din mesajul lui addya_21

Gyan,eu i-am dat mar si para rase pe razatoarea de sticla si amestecate cu biscuite.Maine vreau sa ii dau mar copt sa vad daca ii place.

andreea mami fericita de DARIUS GABRIEL


Ce fel de biscuiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

buna seara dragele mele,

am intrat sa va salut si sa repet urarile de La multi ani! pt virgi si multe lunite pt mihaita.

maine nu stiu daca voi mai intra pentru ca am o zi plina si nu stiu cand voi mai ajunge sa citesc pe aici.

va imbratisez si va doresc o saptamana buna in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Gyan, pai daca ii dadeai un bastonas de morcov fiert sau un buchetel de brocolli in locul linguritei, cu siguranta nu i-ar mai fi venit sa vomite si le-ar fi savurat cu placere
Fructele , eu i le-am dat crude de a lins, supt,razuit cu gingiile la ele cu mare pofta. De departe, preferatele lui sunt prunele( scos samburele),strugurii(dat in 2 boaba si scoase semintele), bastonase de pere si anumite sortimente de mere.. banana so-so !

Mergi la inceput