Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna dimineata mamici de pui mici!

La multe lunite minunate Mihaita!
La multi si fericiti ani draga Virgi!

Fetelor eu sunt suparata ca puiul a facut iar kk cu acel mucus maroniu prin el si e si suparat ca il doare burtica si il chinuie si refluxul.
ma tot gandesc ce-o fi acel mucus ca el papa doar laptic, ii curge sange de pe undeva de prin el? La kk urmator cu mucus recoltez si duc la analiza ca se ingroasa gluma.
Singurul lucru care l-am schimbat e modul de alaptat, acum ii dau doar culcat ca se ineca.
L-am cantarit si in primele 12 zile din luna a 6-a a luat doar 100g, ceea ce mi se pare cam putin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Neata!

Virgiiiiiiiiiiiii
Sanatate, fericire, implinireee! Si multa iubire!
La multi ani!

La cat mai multe lunite puiului Mihaita! Sa fii sanatos si norocos!


Vad ca s-a animat bine casuta noastra!
Nu am mai scris, si de citit printre picaturi.
Nu am ajuns inca sa facem analizele, dar le vom face sigur.
Puiul e ok, a facut vreo 2 zile o diaree de fermentatie, dar acum si-a revenit.
Asteptaaaaaaaaaaaam dintii!!!
Abia il culc seara, e ff agitat si a inceput sa adoarma ff tarziu. Azi-noapte la 2 leganam la el.
Asa ca sunt cu psihicul sub nivelul marii. Super obosita. Mi-a mai venit si menstra...sunt in delir!

O sa incerc sa citesc din urma si sper sa mai si retin ceva...si revin.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Elena, nu mai tin minte daca i-ai facut vaccinul pt Rotavirus?
Poate are colonul un pic iritat..Cel mai bine e sa duci la analize o proba. Unei prietene pt bebe i s-au recomandat probiotice pt un caz asemanator, dar examenul copro iesise initial cu E coli si apoi l-au repetat si a fost curat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Neata, iubitelor!

Mi-am amintit de Virgi di am intrat s-o felicit s si s-o pupacesc, La muuuuuulti ani minunati, frumusenie!!!!!

Fug sa citesc din urma, pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui albinuta83

Elena, nu mai tin minte daca i-ai facut vaccinul pt Rotavirus?
Poate are colonul un pic iritat..Cel mai bine e sa duci la analize o proba. Unei prietene pt bebe i s-au recomandat probiotice pt un caz asemanator, dar examenul copro iesise initial cu E coli si apoi l-au repetat si a fost curat.



mami implinita de Samburel



Good point! Eu am patit-o din cauza rotarixului, in prospect scrie ca la un mom dat se elimina virusul prin fecale si sa avem grija cu igiena. sapt trecuta a avut Lucas niste scaune ciudate eu nu stiu ce naiba am facut ca mereu ma spal pe maini dupa ce il schimb, cert e ca m-am pomenit si eu cu diaree.
dar cel mai bine e sa duci o proba la analiza incearca sa nu te ingrijorezi. el e ok? e jucaus? te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

buuuun..sunt si eu la curent cu noutatile! Vad ca vorbiti de zor de baite, creme, masaje si bineinteles PAPICA!

Eu am inceput sa-i dau Mayutei si piureuri, initial i-am dat bucati intregi de morcovei, cartofi, banane, etc..si nu stiu de ce se zice ca bebeii inghit numai dupa cateva luni bune de Blw, ca a mea devoreaza tot. Am gasit muuuulte bucatele in scutecel, deci M chiar mananca, nu se face; din cauza asta si pt ca se enerveaza fff tare cand ii aluneca alimentele din mana, am decis sa ii dau piureuri. Pe langa asta o mai las sa se joace si cu bucati mari, nu am exclus Blw de tot. Oricum, pare ca va fi o maaare manca ioasa, nu poti manca nimic in fata ei pt ca se enerveaza de numa' si mormaie - o sa-i fac un filmulet s-o vedeti cat e de figura!

Clara, cartea lui Karp am citit-o si mi-a placut abordarea dar n-a mers, chit ca am urmat sfatul lui de a nu renunta usor.

De vineri am dus-o pe I mea la gradi, totul bine si frumos, ieri insa a plans destul de mult si mi-e asa de mila de ea..dupa ce am adus-o acasa a fost ffff dragastoasa ( de obicei nu e deloc asa) si noaptea m-a strigat din 20 in 20 de min sa se asigure ca-s langa ea. Vad azi cum merge treaba si daca e tot asa, maine o duce Papi la gradi poate ajuta cu ceva.

M-ati innebunit cu cartea recomandata de Deea..da' cred ca zic pas, ca al meu de cand a inceput scoala sta numai cu nasul in carti si nu ma mai vede..Sper sa-si revina in curand, ca o iau razna de tot! Hm..ieri am fost la o terapie de shopping - ma "satisfac" si eu cum pot!

Fug sa-i pregatesc micul dejun la bulina si s-o duc la gradi, ne mai auzim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Albinuta o sa-i duc o proba la analiza. E-coli stiu ca traieste in mod normal in colon, dar daca se inmultest excesiv apar probleme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Grr.... scrisesem ditamai mesajul si a disparut pur si simplu :((

Sa repetam:

Va multumesc pentru urari! Cred ca niciodata nu si-a adus aminte mai multa lume de "luniversarea" noastra.

Mihaita, idolul meu in ale modei, sa cresti mare si sanatos tun!

Virgi, sa ramai zana inca o suta de ani de acum incolo!

Deea , asa o usurare am simtit cand am vazut mesajul tau! Mi-a fost tare teama sa nu ma consideri deplasata. Chiar am vrut de cateva ori sa editez sau sa sterg mesajul. Nu-ti face griji pentru copilele mele. Cand am facut oferta, m-am gandit foarte bine daca-mi pot permite sa o fac. Ca nu-mi rupeam mie de la gura, ci lor. De-aia nici nu ti-am oferit decat o parte din rezerva mea strategica. Nu o sa insist, dar sa stii ca oferta ramane valabila. E bine sa stii ca sterilizez pompa si recipientele la fiecare utilizare si ca stochez laptele in congelatorul setat pe -22 grade (congelatorul frigiderului, cu usa separata). Pentru stocare folosesc pungi Lasinoh, presterilizate. Singura mea ezitare majora ar fi ca Octavian e alergic, iar eu nu am tinut niciun fel de regim (bine, nu am luat medicamente, nu am baut alcool etc., dar am mancat cam orice, inclusiv lactate).

Anitta, e intr-adevar vorba de ceva determinare si multa... lene . Povestea e lunga, incerc sa o rezum, dar puteti sa si sariti peste ea. La noi, inceputurila alaptarii au fost grele. Imi aduc aminte de perioada aia ca de un cosmar. Desi stiam teoria, desi ma laudau toate asistentele prin maternitate ca ce mameloane, ca uite ca am colostru, ca uite ce fomiste sunt ele etc... Cred ca problema principala a fost tocmai ca aveam mameloanele prea mari pentru guritele lor. Si am si o masura obiectiva pentru asta: mi-am luat protectii de silicon de la Medela, numarul cel mai mare si abia reuseam sa le pun. Iar fetele nu reuseau sa le apuce. Ii ziceam si Elenei: ale mele au supt sangele cu laptele, ca in cantecul despre Andrii Popa. Strangeam din dinti la fiecare alaptat, imi venea sa renunt de 10 ori pe zi, mai ales ca ele nu se saturau. Stateau cate o ora la san si tot le era foame. Si erau doua. Una era la san, cealalta plimbata de ta-su si tot asa. Mi-era mila de ele. Am inceput cu completare din seringa. A mers 3 zile. Nu am mai suportat sa le vad urland de foame si am luat biberoane. Nu stiu ce a functionat: faptul ca nu le dadeam biberon decat dupa cel putin 30 minute la san, faptul ca biberonul era strict hrana (nu le tineam in brate cand le dadeam biberon), poate biberoanele in sine au fost o alegere buna (dupa ce a rascolit tatalor tot netul sa gaseasca ceva cat mai apropiat de natura), poate a contat si laptele praf (am inteles ca unele formule de lapte sunt mai dulci si bebelusii ajung sa le prefere). Incet incet am luat tot ce ne propuseseram sa nu luam: lapte praf, biberoane, sterilizator (dupa ce era sa dam foc la casa "sterilizand" un biberon timp de 6 ore pe aragaz), suzete. Cu toate astea, alaptatul a ramas sursa lor principala de hrana (si alint ). Imi propusesem sa le alaptez macar pana la o luna, macar pana la 3 luni, macar pana la 5, acum macar pana la 6. Mai vedem, nu am un plan foarte clar legat de intarcare, dar nici nu vreau sa ajung la mai mult de 2 ani.
Destul de rapid au inceput sa nu se trezeasca noaptea decat rar, de obicei aveau 5-6, chiar 8 ore de somn legat. Sanii incepusera sa produca si mi-a fost frica sa nu scada iar productia daca le dadeam pauza. Asa ca acum, pe la ora 11 le schimbam in scutece de noapte (ele se culca pe la 7-8). Daca se trezesc, le pun la san. Daca nu, ma mulg. Nu vreau sa pierd laptele ala fiindca mi-e ca se pierde si restul.
Si acum intervine lenea: in timpul zilei ar avea nevoie de mai mult lapte. Pot sa le decongelez sau sa le incalzesc lapte (uneori nu-l congelez ci-l las in frigider pentru a doua zi). Dar asta dureaza mult mai mult decat sa le fac un biberon de lapte praf, iar eu nu sunt intotdeauna pe faza. S-a intamplat de cateva ori sa trebuiasca sa arunc lapte matern fiindca il lasesem prea mult timp in incalzitor. Asa ca acum am ajuns ca batranii aia care pastreaza tot, ca poate poate le-o trebui candva. E stupid, stiu: le dau lapte praf si, pe de alta parte, adun ca harciogul în congelator. Dar consumul de lapte praf a scazut mult de tot, de la vreo 4-500 ml/zi de caciula, la vreo 120 maximum. Mi-as dori ca odata cu diversificarea sa renuntam la laptele praf. Dar sa vedem care-o mai fi situatia.

Apropo de diversificare, si eu am niste dileme la fel ca Aever. Oare ce-o insemna sa inlcouiesti o masa de lapte cand nu exista "mese" propriu-zise? Si eu am dubii cu privire la introducerea anumitor alimente si voi incerca sa fiu precauta. Nu prea avem alergii in familie, dar nu poti sti niciodata.Noi mai avem o luna pana sa incepem, pana atunci mai invat si din experientele voastre cu autodiversificarea. Asa cum v-am spus, pentru mine nu e asa de important ce mananca acum, important e cum mananca. As vrea sa construim o relatie cat mai normala cu mancarea, sa nu fie nici recomepensa, nici pedeapsa, nici ceva ce trebuie facut neaparat, nici prilej de lupte pentru putere. Asta e motivul pentru care am ales autodiversificarea. Acum sa vedem cum stau la capitolul curaj de a introduce alimente noi.

Ylari, bine ai revenit! Eu pun wrap-ul sau Manduca peste tricou si apoi incep cu diverse jachete. Mi mi se pare ca e mai bine asa, fiindca daca mi se face prea cald/frig pot sa mai scot/pun o haina fara sa deranjez copilul. E util si pentru alaptat, dar si sotul meu tot asa prefera sa-si puna Manduca, pe sub hainele mai groase. Daca faci asa, trebuie sa ai grija sa nu-ti ramana gatul prea descoperit, ca acolo ti se va face frig.

Elena, nu stiu ce e cu mucusul ala, dar cred ca ar fi intr-adevar o idee buna sa investighezi problema. Multa sanatate BebstEricului!

Revin, ca sigur iar am uitat ceva


Alma, mama floricelelor de cires

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

BUNA ZIUA ,DRAGELE MELE!
Va servesc cu creme brullee,o cafea strong si un pahar de sampanieMultumesc din suflet pentru urari!
La multe lunite,dragului Mihaita!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Virgi, la multi ani!!! Sa fii sanatoasa si sa iti dea Dumnezeu un pic mai mult timp liber, sa te poti bucura de fiecare moment si sa reusesti sa savurezi cele mai faine etape din viata copiilor tai! Sa fii rasfatata macar azi si inca o suta de ani de=acum incolo!
La multi ani, Mihaita de Aever!

Elena, iti raspunsese si Alma ca scaunul cu sange e de doua culori: ori negru-negru, ca pacura daca e sange digerat ori rosu, daca problema e aproape de anus. Daca vrei sa faci analiza scaunului sa vezi daca e cu sange, trebuie sa specifici ca vrei analiza pt hemoragii oculte.

Sa vedeti ce treaba faina am realizat azi.
Am vazut-o pe Iulia ca face kk, am asteptat putin si m-am apucat sa o despachetez pe pat, fara sa-i pun paturica dedesubt. Numai ca s-a apucat, cu scutecul desfacut, si de pipi, direct pe lenjerie, asa ca am luat-o repede si in loc sa iau repede paturica sa i-o asez, am luat-o pe ea si am dus-o la baie. M-am asezat pe wc cu ea in fata mea, de sub coapse si ce sa vedeti, a facut inca un kk direct in wc! Am spalat-o, apoi ne-am intors in camera sa o imbrac. Cand sa ii strang scaiul de la scutec, s-a apucat de plans. Ma, si nu stiu ce mi-a venit ca m-am dus din nou la baie cu ea si a mai facut o data! Iar spalat, iar schimbat, de data asta n-a mai plans, deci nu mai voia sa mai faca nika. Acum, cand sa o culc, am vazut ca se foieste tare, nu poate adormi, asa ca m-am dus din nou la wc cu ea. A facut din nou acolo.
Aever, Alma, inlocuitul unei mese de lapte e in cazul copiilor care mananca la ore fixe, cand se da copilului mancare inainte de lapte, iar cantitatea de lapte se scade treptat. Nu e cazul la copiii alaptati la cerere, pentru ca in acest caz copilul isi regleaza singur cererea de lapte, logic.
Si eu am inceput sa ii dau Iuliei mancare (am mai scris eu si acum vreo saptamana), desi implineste 6 luni peste 10 zile, dar tot cerea cand mancam noi si asa mi s-a parut logic, sa incep cand isi manifeta dorinta de mancare. Eu o sa-i dau aproape de toate. Consistenta scaunului deja s-a modificat, nu mai e kk de bebelus exclusiv alaptat, mancarea se digera, nu gasesc bucatele in scaun, ci e pastos. Alaptatul e la cererea ei, foarte des, ca de obicei. N-am observat inca sa se reduca. De mancat ii face mare placere, a mancat pana acum paine, pere, mere, morcov fiert, cartof fiert si copt (asta nu prea i-a priit, i-a dat gaze), mamaliga, struguri, dovleac copt, banana. Nu mananca cumva organizat, la o anumita ora anumite alimente, ci atunci cand mancam noi ii punem si ei pe tavita, ca si Clara lui Kaeden, cam de doua ori pe zi. Niciodata pana acum n-a mancat separat de noi ca si orar. Am cumparat acum broccoli, conopida si avocado si o sa-i dau zilele astea. Nu i-am dat cateva zile cate un aliment, crescand cantitatea, ci azi cateva bucatele de struguri si de paine, maine paine si cartof si tot asa, fara sa fiu riguroasa. Pe masura ce prinde drag de a manca, cred ca va creste si cantitatea de mancare care ii ajunge in stomac. Parca imi pare rau ca alaptatul exclusiv se cam duce, si nu prea agreez ideea ca nu va cere tot asa de des sa suga...


Mergi la inceput