Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Ylari, iubita, eu nu iau aspenter pt ca nu il tolerez deloc. Nici in sarcina nu am luat, de asta am si facut clexane de la inceput. Nu cred ca iti face niciun rau, pt ca doza e mica. Oare ar trebui sa mai repetam coagulograma? Eu nici la endocrinolog nu am ajuns, desi trebuia sa repet in septembrie analizele.

Macar am scapat de caderea parului. Doamne..eram disperata! De o saptamana vad ca imi cad doar cateva fire si asta pt ca ma trage fi-miu chiar daca e prins.

Fetelor, a mai facut careva analize dupa ce a nascut? Mi-as face si eu papanicolau ..pt ca nu l-am facut in sarcina..Stiam ca trebuie sa treaca macar 6 luni de la nastere..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Albinuta,in legatura cu caderea parului,ai luat ceva sau a trecut asa de la mama natura,ca eu nu mai suport,mai am putin si raman cheala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

La multi ani Dorian(scuze de intarziere)

La multi ani Mihaita!

La multi ani Virgi! sa fii sanatoasa si sa ai o zi frumoasa! asteptam tortul si un pahar de rose pt mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Albinuto Eu am facut Papa Nicolau la 5 luni de la nastere, stii ca nu am ajuns la controlul de 6 saptamani din cauza operatiei, am asteptat sa se inchida si m-am dus. Deci poti merge linistita sa il faci. Alte analize nu am facut, dar de cand cu cura nutritionistului ma simt excelent, imi da sa mananc de toate si se vede la tot: tonus, culoare in obraji (eu sunt cam palida de obicei), piele etc etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui addya_21

Albinuta,in legatura cu caderea parului,ai luat ceva sau a trecut asa de la mama natura,ca eu nu mai suport,mai am putin si raman cheala.

andreea mami fericita de DARIUS GABRIEL


Nu ramai cheala, scumpo, e normala caderea parului cam la 3-4 luni de la nastere. Se opreste de la sine. Si mie mi-a cazut intr-o veselie, imi iesise capul prin par, vorba lu' tata :)))))))))) sincer va spun, credeam ca o sa raman cheala de tot, suvite intregi scoteam, ca bolnavii care fac chimio, bleh, a durat vreo trei saptamani caderea asta, evident ca deja sunt crescute firele de par cazute aract cam ciudat dar asta e. ah, si oricum vreau sa spun ca eu stau cu parul impletit si inca am coada mai groasa decat am avut-o vreodata. Mi-am facut o "masca" din ulei de masline, vit a si ulei de ricin, ma dau cu aia stau cam toata ziua sau ma spal a doua zi si e grozava.

Dupa nasterea Evei am patit fix acelasi lucru, am luat Revalid dar pana nu si-a facut damblaua nu s-a oprit cadere, pana la urma e hormonala faza si dureaza pana se echilibreaza.

Albinuta si eu vreau sa ajung la endocrinolog ptr niste teste ceva, imi e teama sa nu fiu razna cu tiroida, ca mama si-a scos-o acum vreo 2 ani imi e teama pt ca ma apuca niste draci cateodata de imi vine sa ... sa... nu stiu ce imi vine, adica am vrut sa spun ca sunt ffff nervoasa uneori. hm probabil si din cauza faptului ca ... love life e cam down ca sa zic asa, deh eu co-sleeping cu Lucas, ma mai intalnesc din cand in cand cu sotul dar destul de rar :)))))))))) ei, dar ne revenim noi. Mai ales ca am comandat cartea recomandata de Deea, aceea cu dl Gray ;) sper sa mai aduca niste sare si piper in viata noastra hahaha ca pana acum doar naftalina hahaha

Ma enerveaza teribil vremea asta, voi cum mai socializati fetelor? Mai iesiti cu piticii pe afara zi de zi? Eu recunosc sunt de o lene iesit din comun rar si greu ma mobilizez sa ies afara, in fine e si foarte complicat de iesit, poate va povestesc intr-o zi ca noi avem de la pb legate de "logistica" (coborat carut, imbracat eu + copil) pana la faptul ca printzesu asta mic nu prea prefera caruciorul vrea ca miezu in brate si eu chiar nu sunt Arnold asa ca... pas, iesim in weekendurile in care e frumos afara, altfel ii pun salopeta si il scot un pic pe balcon [emoticon mama rea] :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

:))) si eu eram la fel cu parul..Nu cred ca mi-au folosit la nimic tratamentele incercate, inclusiv Forcapil..si diverse sampoane -Nioxin, Foltene. Cred ca s-a reglat treaba de la sine. Deci, Addya..nu cred ca merita sa investesti in produse pana nu-si fac hormonii damblaua.

Eu il scot zilnic in parc la 3 cand ajung acasa, insa in sling. Caruciorul il tin in porbagaj acum ca sa nu-l mai plimb pe scari, insa mi se pare mai comod cu slingul, mai ales ca si adoarme dupa ce dam o tura-doua de parc. In rest, in w/e suntem plecati mereu din Buc, deci stam binisor la capitolul asta.

Chiar sunt curioasa cu cartea de la Deea Am luat momentan o carte de la Almasi ma chinui s-o citesc ca sa pot sa o trimit catre Elly.

Andra, abia astept sa va vad. In ce zona sta socrella?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui albinuta83

:))) si eu eram la fel cu parul..Nu cred ca mi-au folosit la nimic tratamentele incercate, inclusiv Forcapil..si diverse sampoane -Nioxin, Foltene. Cred ca s-a reglat treaba de la sine. Deci, Addya..nu cred ca merita sa investesti in produse pana nu-si fac hormonii damblaua.

Eu il scot zilnic in parc la 3 cand ajung acasa, insa in sling. Caruciorul il tin in porbagaj acum ca sa nu-l mai plimb pe scari, insa mi se pare mai comod cu slingul, mai ales ca si adoarme dupa ce dam o tura-doua de parc. In rest, in w/e suntem plecati mereu din Buc, deci stam binisor la capitolul asta.

Chiar sunt curioasa cu cartea de la Deea Am luat momentan o carte de la Almasi ma chinui s-o citesc ca sa pot sa o trimit catre Elly.

Andra, abia astept sa va vad. In ce zona sta socrella?

mami implinita de Samburel



Eu nu am sling, ma gandesc sa comand + manduca (cred ca ma omoara al meu ca ieri m-a intrebat daca mai facem inca un copil curand? hahahaha) dar am mai iesit cu el in marsupiu (o pushcarie de la esprit dar na, ma gandesc ca putin, acolo nu ii face rau. Altfel imi e tare greu, sa cobor carutul, nu avem rampa la bloc, iesirile sunt foarte inguste si nu ma pot strecura (la Eva eram mai tanara maica hahaha, cu ea am iesit in fiecare zi afara, cu asta sunt lenea in persoana)
Intrebare: slingul il pui peste geaca? sau il pui pe dedesubt si te plimbi cu geaca desfacuta? Dooohhh... scuze de intrebare daca e stupida :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Ylari, si eu am pus intrebarea cand m-am intalnit cu Alma, cum pun Ergo Baby, fiind prima oara cand il folosesc L-am purtat peste pulover, geaca peste, desfacuta.

Albinutza, daca veneam la ai mei ma vedeam cu tine , acum merg in sectorul 5

Ma apuc de bagaje, pfiu, ce chef am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Ylari, peste geaca il pun. Eu am luat de la Bebe Tei -Babasling si e destul de grosut. Merge si pe sub geaca-zic eu- insa n-am trecut la geci groase, deci merge pus pe deasupra. A meritat investitia si vad ca nu ma doare nici spatele.

Andra, poate vii si la ai tai sa stai Asa ne-am vedea si noi.

Deea , ce face Octav?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andra_C

Ylari, si eu am pus intrebarea cand m-am intalnit cu Alma, cum pun Ergo Baby, fiind prima oara cand il folosesc L-am purtat peste pulover, geaca peste, desfacuta.



--------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de A.C. (31.03.2010) si de R.G. (25.05.2012)




Mersi de raspuns! Si eu tot la fel am pus marsupiul.
Albinuta de cand tot zic ca ma mai duc pe la Fundeni... sau macar sa imi fac o programare la dr U imi e aiurea sa ma duc sa o fugaresc pe holuri pe acolo, ptr ca as vrea sv vb cu ea mai in amanunt despre ce inseamna mutatiile aste pt mine, pe termen lung.

Mergi la inceput