Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

La multe lunite, dragutului Mihaita de Aever !!
Mey fetelor, m-ati innebunit aseara cu cerealele pentru bebelusi incat am visat azi noapte ca pusesem cereale in tzatze si se facuse laptele prea gros si nu mai curgea nimic cand bebe sugea cu toate ca saracutzul tragea si tragea si se chinuia..
Oricum, m-am trezit cu sanii cimpoi ceea ce nu s-a mai intamplat de mult timp, ba chiar eram pregatita sa ma plang ca ii am cam flescaiti de la un timp si imi e frica sa nu pierd laptele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

La multi ani Virgi!!!!Sa fi sanatoasa,sa ai numai impliniri si bucurii,sa fi fericita alaturi de familia ta!!!!
La multe lunite bebe Mihaita!!!!Sa cresti mare si sanatos,ca frumos esti!Sa iti faci parintii fericiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Multumesc fetele pentru corectare! Da, asa-i, are 7300g. Ma incurcasem ca ma uitam pe lista cu bilanturile lui anterioare. La 3 luni avea 6300g. Ce atente sunteti!

Multumesc, Miha, Andra, Elena, Addya pentru urari! Asa e, azi dam tort si suc si cafea pentru ca Mihaita implineste 5 luni.

La multi ani, Virgi! Mie sa-mi trimiti ceva tort, cat de mare se poate. Am o pofta de dulce!!!Si o foameee!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BelissimaEva

Mey fetelor, m-ati innebunit aseara cu cerealele pentru bebelusi incat am visat azi noapte ca pusesem cereale in tzatze si se facuse laptele prea gros si nu mai curgea nimic cand bebe sugea cu toate ca saracutzul tragea si tragea si se chinuia..
Oricum, m-am trezit cu sanii cimpoi ceea ce nu s-a mai intamplat de mult timp, ba chiar eram pregatita sa ma plang ca ii am cam flescaiti de la un timp si imi e frica sa nu pierd laptele

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mamica fericita si norocoasa de Dorian Andrei ~ 19.05.2012 ~




Pai si?de dimineata era sau nu lapticul cu cereale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Lol, nu erau cereale in tzatze dar cu siguranta bebe nu a mancat mare lucru azi noapte de ajunsesem in halul ala
Si apropo de ce zicea Andreea aseara, patutul lui bebe este alaturi de patul nostru in dormitor si cu toate ca sunt permanent alaturi de el, nu doarme niciodata asa de bine ca atunci cand il iau langa mine in pat .
Acum de exemplu, doarme in patul nostru cu mainile si nasul pe perna de alaptat care la nevoie am observat ca imi tine locul cu succes
Una peste alta, ei chiar simt nevoia de foarte multa atentie din partea noastra si ma gandesc ca este un pas destul de mic pana a se atasa de noi ca marca de scrisoare, sa o dam in dependente dar acusi fie ce-o fi .. om rezolva-o noi cumva


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Neata!

LA MULTI ANI, ia sa vedem ce sarbatoriti avem? Mihaita cel frumos si Virgi, multi pupici voua

Despre "de ce se dau cerealele" habar n-am noua pur si simplu ne-a zis ca le putem introduce nici n-am intrebat de ce dar eram nelamurita ca nu stiam cu ce as putea incepe, ca n-am intrebat

Aever ma bucur mult ca ai descoperit ce vrea Mihaita seara, bravo, si cum / cat a dormit? Lucasel a dormit de la 22.00 aseara pana la 7.30 Coincidenta sau nu, aseara i-am pus o masura de cereale in lapte. Bun, tot despre cereale, eu si la Eva tot asa am pus, cate o masura in biberonul de seara, practic nu le preparam "terci" eu cred ca atunci pot fi ele considerate "masa". Referitor la somn, nu e o regula la noi, asa a fost azinoapte dar poate foarte bine noaptea viitoare sa se frichine sa ma zapaceasca, ultimele trei nopti m-a trezit din ora in ora, asa ca... ei sunt mici acum, eu nu imi fac sperante mari, ma asteapta inca cel putin un an de nopti nedormite cap-coada, dar ne facem noi mari si atunci sa vedeti ce bine e. Doarme Eva de rupe patul

Despre bilanturi, Lucasel avea acum o saptamana 7560 si 68 cm. Duminica asta am uitat sa il cantaresc asa ca asteptam pana duminica. Ah ce vroiam sa va spun, am zis ca am cochetat acum doua saptamani cu diversificarea timp de o saptamana ei bine in saptamana aceea nu a luat deloc in greutate (?)

De spalat, eu il spal cu un gel de piele de la Aderma e foarte bun. crema v-am zis ptr corp Trixera Avene si ptr fundulet ce am vazut in maternitate crema de galbenele, vreau sa spun ca nici pe caldurile alea infioratoare de astavara nu s-a iritat deloc. mai am de backup bepanthene in casa dar nici nu l-am desfacut pana acum.

Aever te rog daca te interesezi mai mult ref la faina de orez spune-mi si mie daca trebuie fiarta la preparare, sau cum se face? Mersi mult de tot.

Fug ca s-a plictisit.

O zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Ylari,faina de orez se fierbe,ca sa ii dai lui bebe pui o lingurita de faina la 100 ml de apa.
Acum poti sa cumperi faina asta de la plafar sau poti sa o gfaci tu in casa din orez.
uite aici :"http://www.magazin-naturist.ro/faina-ecologica/faina-integrala-de-orez-500gr-solaris--3957" au si cateva retete de prepararare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata!

La multi ani, Agripino!! Sa fii sanatoasa si sa te bucuri de minunile tale!

LML Mihaitza de Aever!
LML Dorian de Eva..cu scuzele de rigoare pt intarziere!

Ylari..cat ma bucur sa citesc despre voi!

Eva, eu am facut acupunctura pt lombosciatica si intr-adevar am avut rezultate bine! iti dau pe PM ce si cum si dr e acreditata, preturile sunt ok.
Am citit ca vorbiti despre cereale. Pe lista de la pediatru sunt trecute: Humana cu mar ( in caz ca e constipat) si Milupa cu orez ( in cazul opus). Noi am cumparat si cu alte fructe si puneam seara 2 masuri in bibe...si sa te tii nene agitatie si buna-dispozitie toata noaptea. Le-am scos pt 2 saptamani si si-a revenit la normal, dupa care am zis sa le pun in fructe de dimineata- 1 masura..Aceeasi pveste- agitatie maxima. Le-am scos de tot. Cred ca la fiecare copil e diferit, pt ca vorbeam cu o mamica si imi povestea ca la 2 masuri in bibe doarme toata noaptea.

Virgi, galbenus dupa ce 6 luni :la inceput un sfert, apoi jumatate..si parca de 2-3 ori pe saptamana si nu la masa la care ii dai carne. Mai intreb luni la control.

Miha felicitari pt Bia! Cat de talentata este!!

Andrule, pupici pt Robin! Maine-poimaine o sa plangem ca nu ne putem tine dupa ei...

Elly, ce faceti? Cum sunteti? Da un semn sa stim ca sunteti ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

La multi ani,Virgi!
LML Mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Albinuta x 1000
Tu mai iei cumva aspenter pt trombofilie sau nu mai iei nimic? Ca eu as lua. Cat am luat nu m-a durut niciodata capul acum cam am una pe sapt
Pup

Mergi la inceput