Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Biscuiti petite beurre,din aia obisnuiti,fara crema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

buna seara..si eu aveam aceeasi intrebare ca si alte fete de pe aici:) nu va e frica de inec?:)) eu i-am dat lui T o bucata de mar ca sa o roada si nu a durat un minut ca gurita ii era plina de bucatele de m-am socat i-am bagat degetul si i le-am scos .eu ii dau clasic cu lingurita si mananca ffff bine.cand am inceput diversificare a fost putin mai greu ca la un moment dat nu mai vroia sa manance si manca numai 2 lingurite dar apoi si-a revenit si acu mananca 180 200 gr de piure de legume cu carnita.fructele eu i le dau cu cereale sau simple..fructele adik para ca in rest marul in constipa banana nu mai spun..dar de fapt nu il constipa ca face in fiecare zi dar pietroi..ptr o grauntza de caca se screme de ii curg borboane pe frunte de transpiratie:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Moaaa...10 pagini. Nu mai mai joc, iar sunt in urma rau de tot.

Asa, Eva m-am prapadit de ras cu strampii :))
Tigrutza, nu am incercat crema decat o data si parca nu a mai tusit a doua zi. Dar multe fete zic ca e buna. Acum, cand o avea mucisori si o folosesc va zic impresii.

Bun de stiut remediul ala Br...Ursului :)

Apel umanitar: http://copiiidinglodeanu.blogspot.ro
Eu si cateva mamici ne-am mobilizat sa cumparam cateva, pe zona Buc.
Daca vreti sa dati 1 pereche de ghetute sau cizme de orice nr (de copii, dar si de adulti) sau ceva banuti va dau detalii.
Daca cititi povestile, o sa fiti placut impresionate de faptul ca un preot e cu adevarat preot.
Si, incearca sa construiasca (e aproape gata) o cantina sociala pt copii saraci(astfel incat alimentele primite sa fie gatite acolo, si nu sa ajunga la anumiti parinti care nu le dau copiilor), unde sa fie si ceva educativ.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Alma, ce frumos povestesti tu, m-ai topit!

Anita, e ft tare I! Parca vezica peste 2-3 luni scapi de pampers

Mmamita Nici in cazul fetei nu se aplica cartea lui Karp

Albinuto, sper sa nu mai fie nevoie, mi-e greu si mi-e dor de casuta mea (am avut o problema la apa, joi sau vineri se rezolva), dar ne vedem noi

Elena, neaparat mergi cu proba la control! Sanatate multa puiului!

Elishor, iti doresc o noapte linistita! Ai putea incearca si Osanit, cica face minuni!

Enona, diversificare placuta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Inca o data va multumesc pentru minunatele urari!Si va doresc si eu numai bucurii sa aveti in familiile voastre dragi.Azi am ales sa-mi petrec ziua acasa(mi-am luat liber)alaturi de dragii mei copii si sot.Nicicand nu m-am simtit mai implinita si mai impacata cu mine si cu toti.Nu mi-am dorit nimic,dar nimic....caci simt ca am totul atunci cand suntem cu totii impreuna veseli si sanatosi!Cred ca nu m-am mai simtit atat de bine de la majorat...asa sa nu-mi incap in piele(dar din motive diferite)
Tre sa recitesc din urma,ca am fost ZEN azi
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Pai, Addya, biscuitii aia nu contin zahar?

Onutza, eu nu pot sa-ti raspund decat din teorie, ca inca nu am inceput autodiversificarea. Cartea de autodiversificare zice ca incepi abia cand copilul sta bine in fund. In felul asta te asiguri ca nu va sta pe spate cand mananca. E chiar recomandat sa stea eventual un pic aplecat in fata. Autorii fac diferenta intre gag-reflex (nu stiu cum s-ar traduce) si inec. La copiii mici, reflexul e bine dezvoltat si situat destul de in fata, pe limba. Daca ajunge ceva acolo si nu reusesc sa gestioneze situatia, intra in actiune reflexul si mancarea e data afara. Ei zic ca de fapt pericolul de inec e mai mare la copii alimentati cu piureuri, fiindca acolo poate ajunge lingura mai in spate decat atunci cand copilul detine controlul. Nu stiu daca e asa. Am cautat si articole stiintifice despre autodiversificare. Din pacate, tipul de cont pe care il am eu nu mi-a dat acces la unele reviste din UK, dar am putut sa citesc rezumatele si nu am gasit nimic alarmant, dimpotriva. Nu am inteles exact: i-ai scos bucatelele din gura fiindca se ineca sau fiindca te-ai speriat tu?

Anitta, super tare I a ta!!! Sa ne povestesti daca se mai repeta experienta. Eu am foarte multe dileme legate de educarea "la olita". Nu vreau nici sa le fortez, nici sa ratez vreo ocazie. EI, pana la urma n-or ramane ele in scutece pana la majorat. Sper
Voiam sa te mai intreb, nu stiu daca ai mai scris. I sta deja bine in fund? In ce fel de scaun o tii la masa?


Asa, ziceam ca sigur am uitat ceva. Multumesc pentru intrebari, piciorul e cam la fel, dar trag speranta sa se imbunatateasca situatia odata cu cresterea unghiei. Macar nu mai e atat de rau infectat. Cred ca am identificat coltul buclcucas. Sper sa treaca repede ca mi-e asa un dor de mers la inot

Copiii sunt bine. Au ajuns abia pe la 6 kg, dar au luat cam 500 grame in luna a cincea, ceea ce cred eu ca e foarte ok. Nu ne-am dus la bilantul de 5 luni la pediatru, dar parca parca incep sa se mai inchida si fontanelele. In rest, sunt parca din ce in ce mai simpatice, mai razatoare si mai iscoditoare, iar noi din ce in ce mai topiti dupa ele (in caz ca se poate mai mult de atat).

Tot ziceati pe-aici de cartea Deei, de am crezut ca am ratat vreun manual de puericultura


Alma, mama floricelelor de cires

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Intrebarea asta am primit-o eu de foarte multe ori cand am zis ca voi incerca BLW la A. "dar nu-ti este frica ca se ineaca?" Eh, nu s-a inecat niciodata pentru ca este un proces natural. Insa se pot ineca cand se face trecerea de la pasat la bucatele pentru ca s-au obisnuit sa suga nu sa mestece. Oricum, fiecare mama stie cum e mai bine pentru copilul ei, asta e regula de baza Fetita unei prietene are 4 ani jumate si inca mananca pasat, nu a mestecat nimic pana acum, in schimb la al doilea unde a facut combinat div. cu blw nu are treaba :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Interesanta treaba cu autodiversificarea asta.
Vezi,mai Andra,ca ajunseram si aici?? Ca mai ieri te intrebam ce si cum daca iti mai amintesti si mi ai zis sa am rabdare Asa..si cam cit timp incearca una-alta (fructe,legume)? Iar apoi cum se face trecerea la mincare gatita?Ii pui lingurita in mina sau ii dai tu? Avind experienta deja,ce parere ai de ce zicea Mammita,combinat bucatele si pireuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Fiecare are ritmul lui, se vede pe parcurs, a mea a inghitit prima oara dupa 9 luni, deci nu se poate lua ca etalon. La autodiversificare niciodata nu dai tu mancare copilului, el face toata treaba singur, tu doar supraveghezi. Nu mai tin minte exact etapele, de la 1 decembrie ma apuc, o sa recitesc si cartea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Poti merge combinat, sigurrrrrrrr

Mergi la inceput