Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata, doamnelor! Ceva cafeluta, ceai pt lactatie, apa minerala, capucino?
Virginescule, ma bucur enorm pt ca ai petrecut o zi frumoasa!!! Am vrut sa te sun ieri dimineata, pe la 9, dar ma gandeam ca poate esti deja pe la munca, bagata cu mainile in 'treaba'. Apoi toata ziua m-am gandit la tine, cu drag! Ce-ai primit 'cado'? Sigur ti-au facut ai tai o surpriza frumoasa!
Andra, nu ma gandesc sa scapam de scutece, ar trebui sa fiu foarte treaza pentru asta, sa pandesc fiecare semnal pe care il da. Cand era foarte micuta facea kk doar dupa ce desfaceam scutecul. Daca am fi continuat atunci, poate ca as fi priceput mai repede cand vrea sa faca. Eu o admir tare pe Shosho, ca l-a tinut pe Edi in scutece de panza si pe Alma, care foloseste scutece refolosibile. M-am inscris si intr-un grup pe FB de EC.
Alma, Iula a inceput sa stea in fund singura de la 4 luni si jumatate. Initial o luam in brate la masa cu noi (inca de la nastere a stat cu noi la masa, o alaptam de multe ori in timp ce mancam), iar acum, de cateva zile are scaun de masa. Mi-ar fi placut un scaun care sa se prinda de masa noastra, pt ca imi dau seama ca e un pic separata de noi cu masuta aia care e in fata scaunului ei, dar e primit si ma bucur ca n-am mai cheltuit noi pt scaun.
Onutza, nu se ineaca propriu-zis. Daca tuseste si scuipa e ca sa-si elibereze gura de bucatile de mancare , eu vad absolut normal lucrul asta. Nu ii bag degetul in gura sa ii scot mancarea de teama sa nu ii imping mancarea pe gat, reflexul ei de a rejecta ce nu trebuie sa se duca in stomac mi s-a parut excelent. Bucatile mari oricum nu are cum sa le inghita, faringele e ingust.
Addya, ai citit eticheta biscuitilor astora? Sa vezi ce porcarii contin... mai bine faci niste paine si-i dai sau niste orez amestecat cu fructe decat biscuitii astia... Scuze ca ma bag, poate nu ti-ai dat seama, poate n-ai fost atenta la eticheta. A, sau alta idee, n-ar fi mai fain daca ai face tu biscuiti? Daca ti-a iesit cozonacul, sigur o sa iasa si niste biscuiti trasnet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Cryssa, am intrat acum pe linkul dat de tine. O sa ma uit printre ghetele noastre sa vad ce pot face, sigur gasesc macar 2-3 perechi potrivite pentru acei copii.
Eva, parca tu intrebai de cantatul copiilor inainte de somn. Iulia nu face asta, ea da semnalul pintr-un plans cu ceva decibeli. Plus ca atunci cand ii e somn nu vrea sa suga in brate, vrea pe pat. Iar daca nu-i convine tzatza respectiva si-o vrea pe cealalta, se intoarce cu spatele la mine si cu gura deschisa si ochii inchisi isi tipa somnul si foamea. Trebuie sa trec atunci in partea cealalta si sa-i dau tzatza potrivita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Ms Anita. Daca nu esti din Buc (aici colectam noi) le poti trimite cu posta romana (costa mai putin), direct la preot: Preot Tudor Marian, Sat Cārligu Mare, Comuna Glodeanu Sili#351;tea, Jude#355;ul Buz#259;u, Cod 127260

Este un om e incredere, va sti sa le dea cui ii trebuie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Neatza mamici dragi!

Anitta eu vreau cafea

Ieri i-am dat puiului dovleac copt pe langa patrunjel si morcov..a mozolit el dovleacul iar la un moment dat avea vreo 3 pete rosii pe fata, una chiar in coltul gurii? sa fie asta o reactie alergica? a aavut gag reflex dar a si vomat putin din cauza asta..nu stiu ce sa zic, ieri a fost a 3 a zi si a fost mai mult interesat parca decat prim,ele 2 zile doar ca se enerveaza teribil ca ii aluneca bucatile din mana..azi am gasit in scutec bucatele de morcov.

A voiam sa intreb, in autodiv ii dam de mai multe ori pe zi? adica de cate ori mancam noi il punem si pe el la masa..eu deocamdata i-am dat la pranz.
Azi nopate a plans toata nopatea, nu voia nici tata nici nimic..nu stiu ce o fi avut dar acum sunt cam zombie.o fi de la ciorba mea de fasole de ieri

Addya si eu voiam sa iti spun de biscuiti..pe langa multe porcarii contin si zahar..sunt mai multe variante de biscuiti speciali pt bebelusi, chiar spuneau unele fete pe aici de plasmon, nu stiu n-am incercat dar ma gandesc ca sunt o varianta mai buna decat petit beure.eu am sa ii fac biscuiti cand o fi vremea, am cateva retete in cartea Elenei Pridie.

Tocmai pregatisem masina de spalat dar mi-a zis sotul ca e sarbatoare

Cryysa foarte frumos ce vrei sa faci, bravo

In legatura cu inecatul au explicat foarte bine fetele, M a scos bucatile mari afara, incet incet isi da seama ce trebuie sa faca, s-a intamplat sa nu poata sa inghita dar prin gag reflex le-a scos singur, n-am intrat in panica.

Va pup fetele dar deja urla


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Au raspuns deja fetele cu autodiversificarea, dar zic si eu. M-am exprimat cu bucatele, dar de fapt sunt bucati pe care sa le poata tine in mana, nu sunt dumicate. In principiu, molfaie ce iese din pumn, restul ajunge pe jos. De aceea am si zis ca aproximativ jumatate de morcov a ajuns in stomacel, restul le-am cules eu de pe jos si le-am aruncat (stiu risipa domnle risipa).
Inainte sa nasc mi se pareau bebelusii tare incapabili, dar de cand cu al meu, am invatat ca instictul lor de supravietuire e foarte bine dezvoltat, asa ca nu mi se pare ca am de ce sa ma tem ca s-ar ineca atunci cand isi baga singur in gura (si cu laptele se mai ineaca tuseste de doua ori si gata). Bineinteles il supraveghez, nu-l las singur. Oricum ne-a studiat atata de vre-o luna si jumatate cum mancam de cand il tinem in scaunul de masa, ca a stiut imediat ce sa faca cu mancarea. E adevarat ca si eu mananc o data cu el (cred ca o sa mi se aplece saptamana asta de morcovi :)) ).
Initial voiam sa merg total pe autodiversificare, dar am hotarat mixt din cateva motive: in primul rand ma stiu pe mine cu alergii la activ (destul de multe din pacate), deci o oarecare ordine si testare a alimentelor trebuia. Pe de alta parte, m-am gandit ca nu toate mesele vor fi acasa, poate mai plecam, sau suntem intr-o vizita si trebuie sa ii dau de mancare, nu imi pot permite sa arunce cu mancarea pe jos intr-un restaurant sau in casa altora. Noua ni s-ar parea haios, dar gazdelor cu siguranta nu. Asa ca inarmata cu o lingurita micuta (mai mica decat una obisnuita), ii dau si portia standard.

Anita mi-a placut experienta ta cu toaleta. Si eu voiam sa-l invat cu olita acuma de cand cu statul in fund, dar dupa ce l-am pus de vre-o doua ori, am hotarat ca inca e ceva prea strain pentru el. L-am mai luat si eu cu mine la toaleta ca sa nu il las in patul nostru sa il gasesc pe jos, si s-a distrat maxim, a tras de hartia igienica de numa. Acuma i-am organizat pe jos un "spatiu de joaca" (e mult spus, i-am pus niste paturi), asa ca nu prea mai am frica asta, dar poate la toaleta am sa-l iau cu mine, chiar daca e mai ciudat, el fiind baietel.

Va las ca sunt chemata la joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

NEATZA TRUPA!
ANITTO,saru mana pt cafea!Am dormit as noapte cum n-am dormit de aproape 7 luni.Lucas s-a trezit o singura data pt mancare pe la 3 si apoi am dormit iar pan la 8.Asa ca de azi incercam iar sa vedem daca si reusim sa=l transferam in patutul lui
Ieri am primit un munte de flori,e plina casa...numai in papuci nu am pus buchete...De la sot m-am pricopsit cu un model mai nou de telefon,de la Ioana cu o felicitare handmade si un blue-ray cu Titanicul,da la Lucas,somnul de as noapte.

Despre papa
Si LC se ineca mai la inceput cand ii dadeam bucati de alimente sa pape,acum nu prea o mai face.uneori isi face greata daca ia o bucata mai mare.dar imediat o molfaie...Tatsu e cam stresat pe tema inecatului,dar i-am zis sa aiba incredere in bebe...si in mine.Cel mai scump a fost bebe cand a mancat o macaroana.Biscuiti ,cereale,nu prestam,el si asa ia f bine in greutate,asa ca bagam la greu legume si carnitza,mai rar fructele,a mancat de vreo doua ori peste(file de salau la aburi) ,o data ficat de curcan si o data i-am facut orez fiert in casa cu fructe.Baza e in continuare laptele.In rest linge(gusta) din tot ce mancam si noi la masa.Noi avem scaun din acela atasat la masa,dar puiul nu sta f bine in fund,sta intr-o parte,asa ca tot la unul din noi in brate e cel mai bine

Despre culcare
tot in brate sau leganat pe picioare adoarme.Ii place sa-i cant si da,Eva ,uneori isi canta si singur.ziua doarme de 3 ori,o data dimineata,o data la pranz si o tura de sera pe la 6-7.De obicei cam 40 de min,doar la pranz doarme uneori si 2 ore.

De pus la oala sau la Wc ,n-am nici o sansa,ca degeaba il pun de 1-2 ori pe zi,caci restul nu se omoara.Din punctul asta de vedere copilul trebuie pandit si actionat rapid la cerere

ELLY,cum sunteti azi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Fetelor, cu riscul de a parea dusa cu pluta, va spun ca azi, pana acum, la ora 12, I a facut un kk, doua pisuri si-un part la wc. Mai, ma minunez ca STIE ce tre sa faca acolo, imediat cum o tin in pozitie, face. Asa ca stam maxim-maxim un minut pe buda. A facut rapid si am luat-o la spalat. Eu nu am luat-o niciodata cu mine la baie, e absolut premiera pentru ea wc-ul, de aia ma minunez asa.
Elly, stiu ca intr-un timp ne spuneai de M ca nu face in timpul noptii pipi. Cum mai e, a fost o perioada trecatoare sau se mentine lucrul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Sincroana!
Tigruta, a zis Eva zilele trecute ca bubitele care pot aparea la gura nu indica neaparat o alergie. Sa vina ea sa zica cu alte cuvinte ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Despre baita,
am ramas la de 2-3 ori pe saptamana,iar pe cap doar o singura data,ca n-are paduchi.Ma bucur (impropriu spus)ca mai sunt si altii care din div motive au mai rarit-o cu unsul si masatul.Si eu care ziceam ca-s o mama denaturata,dar a avut o perioada cand daca ul scoteam din caditza urla ca din gura de sarpe si evident ca nu mai statea nici la masaj,gimnastica sau alte giumbusluscuri.Abia il mai imbracam,ca dupa ce ca-i greu si foicios mai era si unsuros.Asa ca am renuntat.Nu se irita,nu are pielea aspra,e numai bun de pupat.noi il spalam in continuare cu un mousse de la Avene,Pediatril,e fff bun si mi-a ajuns juma de an un flacon de 45 ron(ca idee).cand l-am terminat am luat un sampon de la Klorane,dar nu mi-a placut ca spumeaza prea tare si trebuie clatit si rasclatit...Asa ca am revenit la Pediatril.De uns fff bun de la Aderma este Exomega ,noi am folosit in perioada de inceput cand era ff bubos.Doamne ce bubos mai era.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

si eu sincroana
Bai da e tare Iulik asta a ta.vezi poate-i ghicesti orarul si te-ai scos la capitolul asta.Curatik lu mami!

Mergi la inceput