Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

ma duc sa fax niste snitele de curcan si apoi fug la treaba
o zi buna ,gaggici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Neataaa!

Minune, mare minune! Aseara a adormit M de la 10.30.
Imi era frica sa si respir, cand l-am asezat in patut :))))
Pe la 1 s-a foit un pic, dar l-am mangaiat, i-am dat zuzi si s-a linistit. La 3 i-am dat sa pape si s-a trezit, dar l-am adormit rpd la loc, si ne-am trezit la...9!
Din pacate, eu nu m-am putut odihni bine pt ca m-a durut burtica de la invazie.
Dar tot a fost mai bine decat leganatul incontinuu.

Virgi ma bucur ca te-ai relaxat de ziua ta in sanul familiei, unde, evident ca te simti ca intr-un colt de Rai.
Ai si de ce. Ai o familie minunata.

Si noi am ramas la baita de 2 ori pe saptamana, marti si sambata.
E foarte ok asa.

Anitta poate nu reusesti chiar de fiecare data, dar cand esti pe faza eu zic sa profiti de simpatia Iuliei pt wc. Se va dezobisnui ff usor de scutec.
Mihnea inca nu face noaptea pipi, dar dimineata la 6 incepe si-i da drumul pana umple pampersul.
Inca nu sta perfect in fundulet, se lasa pe-o parte ca Lucaselul, dar cand va sta, ne imprietenim si noi cu olita.

Andra de unde pot sa iau Osanit? Vad ca nu se gaseste in Ro.
Ati luat vreuna?

Aseara i-am dat si eu lui M bucatele de morcov fiert, patrunjel si mar crud. Mai mult s-a jucat cu ele si le-a imprastiat pe jos, dar e un inceput.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

'Neata! (la 12)

Virgi,la ce virsta ati inceput diversificarea?
Anitta,ar fi ceva sa tina minunea,n am mai auzit pina acum de bebelusi asa mici sa faca la wc

Despre baie ...eu ii fac in fiecare seara pt ca ii place,adoarme mai repede si cred ca are nevoie ca la cit ii curge din gura se duce in jos pe git.Pe cap il spal de obicei o zi da una nu,a fost o perioada ,pe la 3 luni,cind nu aveam ajutor si de aceea a ramas o data sau 2 pe saptamina.Am obs ca dupa perioada asta i-au aparut cruste pe cap,pina atunci nu a avut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

hellou!
Anittule, daca mai ai cafea, torna si la mine vreo 2 cani..Sunt zombie..azi-noapte al meu pitic s-a trezit de vreo 5 ori, fara motiv..ci doar sa vada ce facem noi Se ridica peste bara de la patut si ne studiaza de acolo Il adormeam si dupa o ora era fresh, cu chef de ras si de joaca. Abia am reusit sa ma trezesc la 7.30, haine calcate ..ioc..Am venit in blugi la servici, am calcat pe telefon in masina... si ziua nu s-a terminat.

Ce frumos ai povestit Alma despre alaptat! Chiar esti de admirat!

Wow, Anitta! Cat de draguta e Iulia...sa faca ea, mititica, la wc! Chiar ca e ceva de povestit!

Eu cred ca la capitolul asta o sa stau cel mai prost..ca nu prea mi-am propus sa-l pun pe olita..Am citit eu niste chestiuni si mi-a ramas in minte ( acum nu stiu daca neuronul blond si obosit isi aminteste exact) cum ca refexul sfincterian se dezvolta..mai incolo..Si ce mi-am zis:mai e timp..o gramada! Acum , cand citesc la voi ca intentionati sa-i puneti la olita..ma gandesc ca trebuie sa incep sa ma documentez serios pe tema asta.. Uiii!! Stiu ca si Anxy povestea pe Fb ca deja o pune pe piciulina la olita..Avem copii mari dom'le!

Enona,Eva, Tigruta sa mai scrieti detalii despre cum merge cu BLW! Eu, desi am ales sa incep cu piureuri, ca si Anitta si Virgi il iau cu noi la masa si ii pun diverse pe tavita lui, pt ca altfel nu putem manca. E atat de pofticios si da si el din buzite cand ne vede pe noi ca mancam!

Eva, ti-am dat PM!

Pup gashca! Ma intorc la treaba!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Virgi, ce ma bucur ca ai avut o zi linistita si frumoasa! Zi drept, cadoul de la bebe LC a fost cel mai pretios, nu? Cred ca si Elly poate confirma

Anitta, ma tot minunez de I a ta! E o scumpete. Am mai auzit de copii care fac la WC/olita, dar dupa ce parintii se antrenasera bine in EC. Iti doresc sa va tina minunea. Despre scaunul de masa: nu ai putea sa-i scoti tavita si sa-l apropii suficient de masa voastra?

Tigruta, citisem si eu de biscuitii Plasmon la fetele de pe FB. Am cautat pe net despre firma asta si am gasit numai de bine. Se pare ca in Italia "bebelus Plasmon" e sinonim cu bebelus sanatos. Deja imi pusesem bookmark la un magazin online care ii aduce. Dupa care am mai investigat un pic si am aflat ca si astia contin zahar. Marketingul mamii lui peste prajit! Ce m-am enervat! Cred ca o sa fac si eu cum zice Anitta: biscuiti de casa. Ma gandeam sa le pun ceva gen scortisoara sau vanilie (nu zahar vanilat, ci baton de vanilie), ca sa nu fie chia fara gust. Inca nu am studiat cartea de retete pentru autodiversificare, s-ar putea sa gasesc si acolo ceva.

Si m-am suit pe-o sa si v-am spus povestea mea (de fapt, a cireselor : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175738&nm=Povestea-cireselor)

Alma, mama floricelelor de cires

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Elly aici se gaseste Osanit pe internet, daca doresti pot sa-ti trimit, dar sa stii ca e produs homeopat pe baza de musetel produs de o firma nemteasca, deci efectul e cam acelasi cu Chamomilla si Camilia.
Addya dar biscuitii Petit Beurre pe langa porcariile pe care le au prin ei contin faina CU GLUTEN, ori din ce stiu eu nu se da la aceasta varsta pt ca poate dezvolta intoleranta.
Si eu o sa merg pe diversificare mixta, intai cu lingurita si pe parcurs o sa incep sa-i dau si bucati de alimente. E e mare innecacios, poate si pentru ca mereu mananca stand pe spate, f rar sta pe o parte, de cand e mic e asa si nu reusesc sa-l dezvat de aceasta pozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Apropo de gluten: voua la ce varsta vi s-a zis ca-l puteti introduce? Noi nu avem probleme de intoleranta la gluten in familie. Oare cat de mult riscam daca le dam ceva cu grau? Oricum nu avem de gand sa le dam paine sau biscuiti de la inceput, dar incerc sa-mi fac un plan cat de cat.

Alma, mama floricelelor de cires

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Elly aici se gaseste Osanit pe internet, daca doresti pot sa-ti trimit, dar sa stii ca e produs homeopat pe baza de musetel produs de o firma nemteasca, deci efectul e cam acelasi cu Chamomilla si Camilia.
Addya dar biscuitii Petit Beurre pe langa porcariile pe care le au prin ei contin faina CU GLUTEN, ori din ce stiu eu nu se da la aceasta varsta pt ca poate dezvolta intoleranta.
Si eu o sa merg pe diversificare mixta, intai cu lingurita si pe parcurs o sa incep sa-i dau si bucati de alimente. E e mare innecacios, poate si pentru ca mereu mananca stand pe spate, f rar sta pe o parte, de cand e mic e asa si nu reusesc sa-l dezvat de aceasta pozitie.

Elena, mamica fericita si implinita de BebstERIC 8 Iunie 2012


A, pai Camillia am. E zero-efect la noi. Parca-i apa.
Nu ma tenteaza dc e la fel, mersi mult, oicum!

Mai face Eric cacutza cu pete maronii?

Eu gluten nu-i dau pana aproape de 1 an.
Apropo, eu i-am schimbat si textura la piureuri, i le fac mai grunjoase, nu le mai pasez fin.
Si ii plac asa.

De luni incepem si cu piureurile de fructe: mar, para, banana, prune(dc mai gasesc), gutui, avocado si ananas.
Pe rand, cate un fruct nou la 4 zile.
Sper sa nu-l doara burtica.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Toti copiii care au luat Osanit pentru eruptia dentara s-au linistit, dar daca voi ziceti ca sunt la fel, inseamna ca depinde si de copilas. Astea sunt granule homeopate, celalalt medicament e la fel?
Elishoru, oricum, de pe okazii am luat

Am uitat ce mai vroiam sa zic. Revin!

A, Tigrule, vezi ca trebuie sa fie satul inainte de blw, da? Sa nu ii fie foame niciodata. Cam de 2 ori pe zila varsta asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Osanit nu e camomila sau camilia, e un amestec de remedii homeopate. Eu i-am spus sotului sa imi cumpere acum din Germania.
Eu nu ma feresc de gluten, am citit zilele trecute despre el. Cine e sa faca intoleranta, o face indiferent cand e introdus glutenul, ideea pe care se merge in intarzierea oferirii copilului e ca in caz ca are intoleranta, sa se manifeste cat mai tarziu.

Mergi la inceput