Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Ziceati de creme si uleiuri: eu n-o mai ung cu nimic pe Iulia, ii fac baie, o sterg si-o imbrac. Dar nu i se descuameaza pielea, n-are nika. Si nici masaj nu-i fac, initial pentru ca voma tot, apoi pt ca plangea mult dupa baie si-acum pt ca m-am dezobisnuit. :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anitta_O

Ziceati de creme si uleiuri: eu n-o mai ung cu nimic pe Iulia, ii fac baie, o sterg si-o imbrac. Dar nu i se descuameaza pielea, n-are nika. Si nici masaj nu-i fac, initial pentru ca voma tot, apoi pt ca plangea mult dupa baie si-acum pt ca m-am dezobisnuit. :))

Anitta, mama lui M - 8 ani si I - mica-mica


Anitta un mare tie.
Nasol ca nu o poti amagi un pic daca e obosita. Nici Lucas nu e prea incantat dar il pun in wrap orientat in fatza si ma duc cu el la oglinda si se pune pe hlizeala.
Acum cu ingrasatul nu mai e chiar asa, sunt cam sedentara si nu am reusit sa dau jos tot. In sarcina nu m-am ingrasat mult, e adevarat dar acum cu atata haleala cam greu sa ma fac topmodela...
Eh la prinavara ne urcam pe bicla (acum o folosesc drept cuier) si ne apucam si de pilates + electrostimulare, na fac piesa :))))
Pe Lucas il ung cu trixera de la avene este grozava iar pt dund folosim crema de galbenele. Nu a avut pana acum nicio pb
Cerealele. Nu tin musai, dar mi-a zis pediatra ca le putem introduce. Si dupa ce am cumparat trei cutii aiurea am zis sa si intreb :)))
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Stefulici, vezi ca ma mut la socrii de maine, cateva zile, cu copiii, asa ca ne vedem!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gagici apropo pe spalat si cremuit copchilu, al meu e nespalatul odiseei , dupa ce ca ii facem baitza de 2 ori pe saptamana, de miercuri nu a mai pupat baitza ca singura nu ii pot face si doar il sterg pe corp.
Eu il dau pe piele cu Stelatopia de la Mustela, dar vad ca din cauza elasticului de la ciorapei in cutele din zona e pielea cam uscata, semn ca tre sa-l dau mai des. Dar in rest, cum spune si Anitta nu e nevoie de creme.
Am si eu o intrebare, voi ii dati cu crema/ulei pe cap dupa baitza? Ca lui E i s-a cam uscat si iritat pielea in zona unde au cazut cojitele, sau mai bine spus, unde i le-a desprins mamica lui .
Fetelor s-a intos si E de 2 ori de pe spate pe burtica in seara asta, dar a profitat ca e un pic inclinata canapeaua, dar tot e o realizare ca a avut el atata vointa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Elena si eu tot de 2 ori/ sapt il spal :)
In cap nu il dau cu nimic. Are ditamai claia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Fetelor,mi-am luat inima in dinti si l-am dus Darius azi la vaccin.Pana acum vad ca nu sunt efecte adverse,sper sa nu apara.

ca tot veni vorba de spalat,il spal pe cap cu sampon de la johnson's si pe corp cu sapun de la Dalin.Pana acum nu a facut coji pe cap.Cum v-am mai zis acum il ung cu crema de galbenele facuta de mama.
Despre cereale ,....eu ii dau de la Nestle mic dejun fara gluten.Contin faina de orez si faina de porumb degerminat.Ii plac dar se cam constipa.Azi am vorbit cu o asistenta de la spitalul de copii de la noi si mi-a zis ca ii pot da foarte bine in loc de cereale"de cumparat"faina de orez de la plafar sau facuta in casa amestecata cu pulpa de mar sau de piersica(pentru a nu se constipa).Cred ca o sa incerc sa vad daca bebe accepta varianta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Anitta, iti multumesc de oferta, chiar am sa tin cont. dar problema e ca nici motanul meu nu m-a ascultat, s-a luat dupa mihai, care si-a distrus propria masina din neglijenta sa. Nici mie nu mi s-a parut normal sa fortez motorul, odata ce acul de la apa se ducea in rosu si de sub capota iesea abur, dar ma rog, altadata poate o sa ma asculte si pe mine. Atunci il sunasem si pe noi pe un tovaras din bucuresti, cel care ne-a dus si la service-ul asta de am reparat-o, dar ca un facut, nu am dat deloc de el la telefon. Nu mai stiu cum a fost, cert e ca ne-a sunat el dupa ce faptul era consumat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Ha! Deci mi-ati confirmat mai multe ca se poate cu faina de orez. Pai foarte bine atunci. Nu mi se pare nici mai greu decat cu cerealele speciale pentru copii si cred ca e mai sanatos si probabil mai ieftin(nu ca m-ar interesa neaparat mai ieftin)

Belissima uite fix la capitolul alimente alergene nu prea imi placea mie ce stiam. Nu stiu daca aici sau pe vreun blog de autodiversificare spunea cineva ca n-a tinut cont de varsta la care se recomanda introducerea alimentelor si i-a dat copilului si capsuni si rosii si orice chiar la varste mici. Adica de la inceputul diversificarii. Eu nu-s atat de curajoasa si la alimentele astea as astepta pana se considera "safe" sa le dam. Mi-ar face placere sa studiez cartea. Nici nu mai stiu cum se cheama(scuze). Nu ati pus-o pe undeva si in format electronic? Ca poate n-ai vrea sa te lipsesti de ea fix in timpul diversificarii.

Venim de la bilant cu 7300g(desi eu as zice ca 7350g) si 68cm(desi s-ar putea sa fie doar 67). E clar, nu? Adica a luat 600g si 2cm in ultima luna.

Am descoperit o chestie ieri si azi. Mihai cred ca ar cam vrea sa doarma cu mine. Aseara la culcare am fost ceva mai atenta la nevoia lui si l-am lasat cumva sa conduca el procesul de culcare sa ma prind ce-i trebuie. Mai clar de atat nu ma pot exprima. Si am descoperit ca in patut isi doreste apropiere mai mult timp. Adica nu ii mai e suficient tinutul in brate dinainte ci vrea sa ma stie acolo si dupa ce e in patut. Pentru mai mult timp, pana adoarme. Si cel mai de efect era sa ma apropii cu fata de fata lui. Ma prinde cu mainile de cap si simt ca il linisteste asta. In seara asta parea ca a adormit, dupa ceva timp a inceput sa planga dar cumva in somn, am venit cu fata langa obrazul lui si in momentul in care mi-a atins parul s-a linistit. Nu deschisese ochii, dar pipaindu-mi fata si mai ales parul s-a relaxat usurat. Hm, interesant. Inca nu-l iau sa doarma cu noi, dar va trebui sa am mare grija sa simta ca sunt mereu aproape cand are nevoie de mine. N-as vrea sa traumatizez baiatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

De spalat si cremuit, eu il spal cu Bepanthol si il ung cu ulei de migdale. Am avut si ulei de la Johnson pe care era cat pe ce sa-l arunc initial(il primisem cadou) si mie nu-mi plac produsele lor, dar asta mi-a placut. Am mai folosit lapte de corp de la Bubchen si crema pentru fundulet si mi-au placut. Pentru fundulet asta de la Bubchen o folosesc cand nu sunt probleme, daca mi se pare cat de putin iritat dau cu Bepanthen si seara dau cu Sudocrem. Da, e nebunie cu cremele la mine. I-as lua un ulei fain nou, nu prea stiu ce. Poate ma inspir de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

aever,baiatul tau are 6,350kg si 68 cm?sau nu am inteles eu bine?

Mergi la inceput