Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

La multi ani Dorian si Edward!!! Ati facut si voi jumatate de an, pui mici!!! Sa fiti sanatosi si norocosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Fii-mea acum mananca branza de capra cu ou

Ylari, de Craciun astept chiftelele! Pana atunci am interzis La toate alea poftesc!

Mai, sa va povestesc ceva: vineri seara a plecat A. la bunici. Sa va zic ca de atunci si pana ieri dimineata cand s-a intors acasa, R. nu a mancat mai nimic??? Mai, si ieri cand a vazut-o, Doamne ce chiote, ce bucurie, nu am vazut niciodata asa ceva, si a ras imediat un biberon, iar de atunci zici ca-i nemancat. Dar cum putea sa se bucure, asa rau imi pare ca nu am fost pe faza sa ii filmez!!!
A, i-am luat ei un tub de joaca de la ikea, si cand a intrat in ala si nu a mai vazut-o a inceput sa urle! Deci daca imi povestea cineva asa ceva eu nu as fi crezut!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andra_C

Fii-mea acum mananca branza de capra cu ou

Ylari, de Craciun astept chiftelele! Pana atunci am interzis La toate alea poftesc!

Mai, sa va povestesc ceva: vineri seara a plecat A. la bunici. Sa va zic ca de atunci si pana ieri dimineata cand s-a intors acasa, R. nu a mancat mai nimic??? Mai, si ieri cand a vazut-o, Doamne ce chiote, ce bucurie, nu am vazut niciodata asa ceva, si a ras imediat un biberon, iar de atunci zici ca-i nemancat. Dar cum putea sa se bucure, asa rau imi pare ca nu am fost pe faza sa ii filmez!!!

--------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de A.C. (31.03.2010) si de R.G. (25.05.2012)




Hahahaha si Lucas e ca girofarul dupa Eva si aia tzopaie ca o capra in sac pe langa el si asta face ca toate alea cred ca ar tzopai si el!

La noi e invers, cand sunt astia acasa (sotul si Eva) e nebunie, nici n-ar dormi, nici n-ar manca, doar sa stea cu ei.

Recuperam cand suntem singuri acasa, doarme cate 2-3 ore, acum a dormit patru (!!!) l-am lasat in pace, nu mai mancase de la 7, asta e, i-am dat ceva piure de legume, exact cum zice aever macar sa le simta gustul, de saturat mai incolo!

Aever pai si care ar fi diferenta intre faina de orez din magazine si cerealele de la cutie? astea sunt fierte? ca banuiesc ca si faina aia de orez ar trebui fiarta inainte da ii facem terci copilului (?) Nu stiu sunt varza cu diversificarea nu m-a interesat nimic, nici nu stiu cand au trecut atatea luni de acum trebuie sa-i dau sa manance.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

LA MULTE LUNITE,EDY si DORIAN!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Ylari cerealele astea pt bebici au tot felul de lucruri in plus in ele. In general vitamine, uneori praf de fructe si ceva chestii care nu stiu la ce folosesc. Eu as fi vrut sa fie cat mai sanatoasa mancarea si daca se poate asta fara efort cu atat mai bine. Era asa o idee nastrusnica daca n-ar fi ok sa facem astea cu faina simpla ca aia n-are aditivi. Dar asa dintre cerealele astea la cutie ce le-am vazut eu, alea de la Organix mi s-au parut cele mai ok. 100% fulgi de orez. Desi nu stiu cum se obtin fulgii de orez dar banuiesc ca e ceva mai natural, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui aever

Ylari cerealele astea pt bebici au tot felul de lucruri in plus in ele. In general vitamine, uneori praf de fructe si ceva chestii care nu stiu la ce folosesc. Eu as fi vrut sa fie cat mai sanatoasa mancarea si daca se poate asta fara efort cu atat mai bine. Era asa o idee nastrusnica daca n-ar fi ok sa facem astea cu faina simpla ca aia n-are aditivi. Dar asa dintre cerealele astea la cutie ce le-am vazut eu, alea de la Organix mi s-au parut cele mai ok. 100% fulgi de orez. Desi nu stiu cum se obtin fulgii de orez dar banuiesc ca e ceva mai natural, nu?

Andreea, mamica de Mihai (20.06.2012)



Tocmai am trimis sorul sa cumpere niste cereale Organix. Mi-a facut capul calendar ca mai am trei cutii in casa dar s-a conformat :))))
Cica prin macinare fffff fina se obtin fulgii astia.
Eu zic ca e normal sa vrem sa le dam mancare de buna calitate si bio si fara porcarii dar e bine si sa nu cadem in extreme pt ca la un mom dat copilul o sa vrea sa pape si tampenii si na, sa nu ii "crestem" prea sensibili. Eva mi-a cerut pate. De unde ca eu nu cumpar asa ceva. Si da-i si fierbe ficatzel, fa-l cu ceapa si unt, bla bla, raspuns: nu imi place asta, da-mi de la cutie, ca la gradi! E, poftim! :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Buna ziua dragele mele,
Multumesc mult mult de tot pentru urari! Dragul meu, Dorian implineste astazi 6 luni ( eu sunt fericita maxim) iar el dormiteaza de azi dimineata de nici nu am apucat sa facem pozele aniversare .. dar mai este destul timp pana diseara
Miha, multe multe felicitari pentru draga ta, Bianca!!!! Imi inchipui cat de mandri puteti fi cu o asemenea comoara de copila
Addya, foarte bine ca ai schimbat nenorocirea aia de ulei Johnson's cu cremuta de galbenele. Sanosan-ul este foarte bun, crema de galbenele, ulei de masline le poti folosi fara nici o problema
Despre cereale , nici eu nu stiu absolut nimic dar nu am deloc incredere in cele din comert. Interesanta este ideea Tigrutei cu fulgii de ovaz fierti si dati cu fructe din casa
Inainte sa ies de pe FB , se deschisese subiectul despre biscuiti.. biscuitii din comert Plasmon care fusesera introdusi la cativa bebelusi inca de la vreo 4 luni jumate in conditiile in care pe ambalaj scrie clar ca au zahar . In fine..
Mey Edward dar ce cavaler cu paion rosu esti tu.. ptiu ptiu sa nu te deochi! La multe lunite, dragule!Sa cresti mare si sanatos
Ahh, Shoshonico cum va mai descurcati voi cu pelincile? Scapa baiatul repede de ele ?
Felicitari si lui R de Andra pentru flik flak! De-acusi sa te tii nenicule
Bebeii vostri isi canta cand vor sa doarma? Al meu isi canta de fiecare data ,chiar si nopatea de trebuie sa il sasai sa se opreasca..
Onutzule, cat a dormit flacaul pe burtica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Aever, legat de autodiversificare si alergiile, in carte sunt expuse urmatoarele argumente:
1: asteptand pana la 6 luni sa fie introduse alimentele solide, ajuti copilul sa reduca riscul de a declansa anumite alergii.
2: alaptatul la san cat mai mult timp posibil ajuta foarte mult in special in momentele in care sunt introduse alimente noi.
3: in cazul alunelor, fructelor de mare, grau(gluten), capsuni,citrice,kiwi,nuci, seminte,rosii,peste,oua trebuie sa fim precauti ( 95% din aceste alimente eu le voi introduce dupa 1 an si cu o saptamana avans pentru observatii). Multi copii incep sa tolereze aceste alimente de pe la vreo 3 anisori deci nu va trebui sa fugim de anumite alimente o viata intreaga.
4: multi bebelusi se rosesc in jurul guritei din cauza aciditatii ridicate la citrice sau capsuni, de exemplu.. dar asta nu inseamna ca neaparat este si alergic la acel aliment.
5: multi bebelusi au refuzat de la bun inceput alimente care pe parcurs s-au dovedit a fi alergice pt ei.. instinctul de bebelus
Eu cred ca te-ar ajuta mult de tot daca ai citi cartea .. este foarte bine explicat fiecare lucrusor, fiecare aliment este bibilit pe toate partile.
Eu mai am putin de citit la ea, nu prea reusesc pt ca Dorian imi ocupa tot timpul dar in maxim 2 saptamani ti-o pot imprumuta , daca vrei!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Sau daca mai aveti vreo nelamurire in legatura cu ceva anume, am sa va dau exact ce spune cartea ( Virgi nu am ajuns inca la oua. Stiu doar ca se dau doar o data pe saptamana.. galbenus doar.. dar inca nu stiu in ce cantitate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

La multi ani Dorian, Edward, Matei, Filip, Natalia!
Miha, felicitari Biancai!!!!!! Doamne, cred ca iti creste inima ca o paine!
Tigruta, cum a mers prima zi de diversificare?
Felicity, si eu ursoaica la borcanul cu miere, 163 cm cu 63 kg...
Ylari, ma bucur tare mult ca te vad si te simt bine! Mama, dar ati dat gata o tava cu prajitura intr-o zi? Fain ca tu nici nu te ingrasi, parca asa am retinut de prin sarcina. Ce multa mancare faci si bunaaaaa!!! Succes la dans Evei! Sper sa ii placa, M al meu a mers mai mult impins de la spate vreo jumate de an... Eu nu pot sa o las mult pe Iulia sa se oboseasca, apai cand vrea sa doarma nu o poti impaca cu nimic, decat cu tzatza si leganatul, nu merge dusa cu zaharelul.
Virgi, n-am hoinarit pe nicaieri de data asta, pe-afara am stat cu orele si pe la bucatarie (am facut si eu o salata orientala si niste fasole si zici ca mi-am dat duhul pentru ele, asa de mult a durat ). Cand citesc despre LC ca mananca cu mare pofta, imi creste mie sufletul, daramite tie.
Clara, sunt absolut indragostita de Kaeden pofticiosul! Cu cata seriozitate manca el broccoli, ca si cum asta ar face in fiecare zi. Tare mult mi-a placut! Multumim pentru impartasirea momentelor atat de frumoase!
Andra, asa face si Iulia cand vine frate-sau de la scoala, e asa de fericita cand il vede! I se lumineaza toata fata!
Ylari, intrebai de cereale. Mie nu imi vine sa ii dau inca. Are atatea legume de mancat, incat cerealele is chiar pe ultimul loc, cu atat mai mult cu cat nu sunt chiar convinsa (ca si Aever) ca totul e natural in ele. Putem face budinca de orez pe care s-o blenduim, dar cred ca se gaseste si faina de orez, mi se pare ca am vazut undeva...
Shosho, chiar ma intrebam ce mai faci, uitasem ca ai zis ca pleci la Roman pt cateva zile. La multi ani lui Edi!
Onutza, cand ziceai de mancare chinezeasca, am citit asa in viteza, ca am inteles ca l-ai bagat pe T la mancaruri chinezesti! :)):)):))





Mergi la inceput