Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata! Sarumana de cafea, Tigruta, e nevoie mare!
Daca va zic ce-am patit asta-noapte... Clar, Dumnezeu exista si e acolo unde ai nevoie, chiar in lucrurile marunte. In ultima vreme Iulia doarme numai cu noi in pat si cum ma invart sa-i dau sa suga, o data pe stanga, o data pe dreapta (cine alapteaza culcat, stie cum e), ajunge si in partea dinspre marginea patului. Noi avem pat rabatabil pe perete, e destul de inalt cand e jos. Mai, si m-am trezit exact, dar exact in momentul in care ea mai avea poate un cm sau un mm pana la parchet, sa faca poc. Era in picioare, langa pat, fara sa se tina de nimic, in aer, cand am intins mainile si-am prins-o. Ce mi-a venit sa ma trezesc fix atunci, cum de am deschis ochii (nu deschid ochii sa vad cum arata noaptea, ca sa nu-mi sara somnul), cum mi-am dat seama ca Iulia nu e langa mine, cum am vazut-o plonjand si cum am intins mainile si-am prins-o, toate astea intr-o secunda?... Clar ca ea prin somn a facut tot plonjeul asta, pentru ca imediat ce am luat-o si am asezat-o pe pat, mi-am dat seama ca doarme. Iubita lu' mama! Cred ca s-a impins cu picioarele, ele au luat-o in jos si corpul a luat-o dupa ele. Am facut o cruce mare, i-am multumit lui Dumnezeu si m-am culcat la loc. Dimineata ma intrebam daca a fost real sau am visat.
Eu de data asta m-am apucat din vreme de cumparaturi pt sarbatori, pt ca de fiecare data ne prindea si pe noi ajunul cu japca. Nu le-am terminat, dar sunt pe drumul cel bun.
Va pup, sa aveti un we deosebit de fain!
Intru acu' pe picasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Mai Anitta bine ca ai prins fata la timp, sa inteleg ca tu intr-o parte o pui la margine? eu intr-o parte am patutul si intr-o parte e Luca..oricum dorm destul de rau si asa, ca pozitie ma refer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Anitta eu il alaptez pe E si apoi il pun la el in patut, cand dormea cu mine aveam patul lipit de al lui, de frica sa nu cada. Dar de cand doarme pe planul inclinat nu se mai misca.
Dragele mele cu ce va mai ungeti ca mi-a rupt E salili, ma doare spatele de abia ma pot intoarce .
Am vazut si eu bblusii pe picassa, mai dar sunt harnici tare, Augustin deja pleaca la plimbare .
S-a trezit, va puuup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Da, Tigruta, cand e in dreapta mea e in marginea patului, in marginea libera. Asta pentru ca e ingusta camera si nu incape patutul intre patul meu si perete.
Bai, da' ce frig a fost azi pe la noi! Am iesit vreo 3 ore, mi s-a strecurat frigul in oase, si Iulia a inghetat la picioare, desi a fost invelita cu paturica. Acum a inmuiat-o caldura din casa si doarme ca un puisor.
Enona, am admirat jambierele lui Augustin, exact de cele de care vreau si eu. Ai vazut ca acum sunt si jambiere flausate, dungate, de albinuta? Abia astept sa dau si eu comanda, probabil luni, ca acum cred ca Diana e ocupata pana peste cap cu babyexpo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Neatza,
Poftiti la cafeluta calda si ceai de tzatze
La multe lunite Robin de Andra si Rares de Gabiko !
Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi
Anitta, s-a reparat fata la burtica si iritatia de la gura i-a trecut? Eu cred ca de la ananas a patit asta
Dorian a incercat ieri doua fire de tagliatele cu sos de rosii( data viitoare voi incerca cu spirale sau scoici pt ca a fost cam greu sa le bage in gura) si piept de curcan la aburi ( a tras de el intr-o veselie .. carnivor ca tacs-u ) si am observat ca a inceput sa priceapa pentru ce este toata mancarica pe care i-o pun in fata si nu se mai joaca si mozoleste cum o facea acum 2 saptamani cand am inceput auto ci chiar mananca constiincios, mesteca, se chinuie iar cand a terminat ma anunta printr-un tipat si loveste in masa
Azi o sa incercam avocado. Anitta, tu l-ai pregatit in vreun fel sau i l-ai dat ca atare?
In schimb, am observat ca nu mai vrea sub nici o forma sa ii dau san in brate ci numai culcat pe pat dar sa speram ca nu este decat o faza
Oare ce o mai face Deea si Octav?
Elena, sa stapaniti cu placere noul carucior
Tigrutzo, azi ce faci bun de papa ? Ylari ce o face ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza!
Eva avocado nu se prepara termic, dar de obicei se combina cu ceva ca nu e gustos asa :(.
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata!
Eva, Iulia e mai bine cu burtica, nu o doare, alaltaieri a avut 3 scaune, ieri si azi doar cate unul, dar diareice si verzi-verzi. Cred totusi ca de la avocado e culoarea (broccoli nu i-am mai dat), mananca in fiecare zi. I l-am dat asa, simplu, bucati. am o prietena care l-a pasat cu putina sare si inca ceva, rosii cred si usturoi (isi facuse ei, dar copilul i-a smuls castronul din mana si i-a mancat toata minunatia).
Elena, ma intrebasei de refluxul Iuliei. S-a mai diminuat, dar varsa mult cand se agita. In rest, a invatat si ea sa ragaie fara lapte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Buna dimineata si de la noi,

Dam si noi o cafeluta cu lapte pentru aceasta duminica mohorata. Elly puiul tau e tare haios, are asa o fatuca de strengar, e dulce foc.

Multumim de aprecieri. Tigruta, Augustin nu cred ca e etalon, el a fost mai precoce la unele chestii, adica si-a ridicat capul foarte repede, s-a tarat mai repede. Noi ziceam ca sigur o sa inceapa sa mearga pe la 9 luni, dar acuma ne intrebam daca nu o sa fie mai repede. In schimb, de intors de pe spate pe burta de abia dupa 5 luni i-a iesit. Nu cred ca trebuie sa il pui tu in picioare, cel mult il poti stimula sa il ademenesti cu jucarii aflate mai sus, atunci sigur se va forta sa ajunga la ele. Oricum fiecare copil are ritmul lui. Ce am observat este ca de cand l-am pus pe jos, a evoluat si mai repede. In prima zi se dadea cu capul de toate cele (desi nu sunt chestii periculoase in camera lui), si se punea pe plans, acuma e mult mai atent la echilibru, la obietele din jurul lui, dar tot temerar.

Anita si eu ma gandeam sa ii mai comand niste jambiere (cu dungute ). Peste vara nu le-am folosit, dar de cand s-a lasat frigul sunt tare bune. I le mai pun pe sub pantaloni, sau il las asa in casa cu ele, sunt tare faine. Sa ne-o arati si noua pe Iulica albinuta .

Si pentru ca tot vorbeati de mancarica, voi cum ii dati ardeiul / gogosarul? crud sau preparat? Pediatra mi-a zis sa i-l prepar dar ma tenteaza sa i-l dau crud.

O duminica placuta va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Am reusit si eu sa pun poze noi pe picassa cu E la 4-5 luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Multumim, Eva!!! LML, Rares!!!

Mergi la inceput