Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2) | Autor: oanaib

Link direct la acest mesaj

<<<topic precedent



Nu avem nici teme de vacanta! Uraaaaaaaa!!!!
Party!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Corap cu un copil de 7, 8 sau 9 ani nu poti sa discuti cum discutam noi aici adultii. La asta esti bun, la asta esti8 slab, pentru ca nu pricepe, el asa functioneaza si punct.

Ceea ce trebuie, este sa ne asumam noi si sa intelegem ca asa sunt ei si ca societatea ii taxeaza. Dar cand esti in cauza si primesti de la invatatoare liste cu reprosuri, note slabe, sfidarea celorlalti parinti, te apuca un fel de incrancenare si spui ,,ba e bun, astia nu vad'' si intr adevar tragi dupa pe copil, hai ca poti, hai ca esti bun, daca nu pedeapsa. in sensul asta da, ai dreptate.

Eu uneori ma gandesc ca este o diferenta de faptul cum vorbesc aici cu voi si cum ma port efectiv cu ea.
Cu toata dorinta mea de a aborda strategia ,,nu conteaza'' totii cer mai mult decat poate ea sa dea.
Asa ca................pentru mine functioneaza cand doi iti zic ca esti beat, mai bine te duci sa te culci.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Corap cu un copil de 7, 8 sau 9 ani nu poti sa discuti cum discutam noi aici adultii. La asta esti bun, la asta esti8 slab, pentru ca nu pricepe, el asa functioneaza si punct.



totusi, incearca. s-ar putea sa ai surprize. mari.
e evident ca nu are experienta si intelegerea unui adult. si nu va intelege "ca un adult"; dar nu-l subestima, nu te lua si tu dupa val.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Anuscha, am inteles ca voi sunteti in clasa a II-a. Daca nu te superi, ce medii a avut copila anul trecut?

Mie imi dati senzatia ca sunteti foarte pretentioase vis-a-vis de copiii vostri.
Asa cum am spus si eu am avut (am inca) probleme cu copilul si oarecum va inteleg frustrarea, dar asa cum spune corap, am marsat pe ce este el bun si l-am ajutat (inca il ajut) acolo unde nu poate.
Faptul ca invatatoarea va vede copiii altfel este si pentru ca voi permiteti asta. Invatatoarea vede teama voastra de esec, faptul ca voi insiva va desconsiderati copiii, ii puneti de la inceput pe o treapta mai jos (drept dovada ce ti-a spus fetita ta anuscha).
Sfatul meu este sa nu va mai incredeti in sistem, sa faceti voi sistemul vostru, daca eu n-as fi procedat asa, copilul meu azi nu ar fi stiut sa citeasca. Este greu si trebuie sa faci sacrificii (oana a facut deja, si-a dat demisia) ...
Eu n-am renuntat la serviciu, dar am renuntat de trei ori la avansare... sunt insa cu ochii pe sistemul de invatamant... sunt tot timpul la scoala si acum cautand solutii, aparand copilul...
Primul pas ar fi sa nu mai ganditi asa:

Citat:
Corap cu un copil de 7, 8 sau 9 ani nu poti sa discuti cum discutam noi aici adultii. La asta esti bun, la asta esti8 slab, pentru ca nu pricepe, el asa functioneaza si punct.

aveti niste copii minunati, poate ca nu vor fi premianti, dar nu asta este rostul scolii... scoala trebuie sa-i integreze in societate. Voi trebuie sa va ajutati copiii sa-si gaseasca locul si rostul... fiecare are menirea lui pe pamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009
Corap cu un copil de 7, 8 sau 9 ani nu poti sa discuti cum discutam noi aici adultii. La asta esti bun, la asta esti8 slab, pentru ca nu pricepe, el asa functioneaza si punct.

Eu exact asa am discutat cu fiica-mea. I-am spus ca la unele subiecte (mate) e talentata, la restul mai slabut. I-am spus ca si eu eram buna la matematica dar romana mi-a scos peri albi. E firesc ca fiecare din noi este mai bun la ceva si mai putin bun la altceva. Nu a avut nici o problema sa inteleaga conceptul si nu isi bate capul cu asta. Se straduieste acolo unde nu e foarte buna dar faptul ca rezultatele nu sunt foarte bune nu o deranjeaza.

Citat:
Dar cand esti in cauza si primesti de la invatatoare liste cu reprosuri, note slabe, sfidarea celorlalti parinti, te apuca un fel de incrancenare si spui ,,ba e bun, astia nu vad'' si intr adevar tragi dupa pe copil, hai ca poti, hai ca esti bun, daca nu pedeapsa. in sensul asta da, ai dreptate.

Deci, tu tragi de copil ca sa demonstrezi invatatoarei si celorlalti parinti? Cred ca trebuie sa te concentrezi pe binele copilului si mai putin pe parerea celor din jur.

Cand am ajuns in Australia si mi-am dus fata cea mare la scoala, invatatoarea mi-a spus ca asa frumos se vor distra si vor avea 'fun'. Eu am ramas foarte incurcata pentru ca pentru mine scoala insemna munca, munca si responsabilitate. Dar am inteles in timp ca trebuie sa fie fun, de fapt ca asta este cel mai important lucru in primii 4-6 ani de scoala. Pitica mea nu e buna la engleza dar munceste cu entuziasm, scrie speechuri (foarte aiuristice si dezlanate), scrie eseuri, face exercitii, etc. Acum vad cat de important este sa fie fun. Pentru ea nu e importanta nota ci faptul ca a incercat. E adevarat ca profesoara apreciaza efortul mai mult decat calitatea . Primeste nota mica pentru calitate dar primeste felicitari si entuziasm de la profesoara pentru efort. Noi nu pedepsim notele mici, o incurajam sa incerce mai mult dar notele nu conteaza pentru mine in momentul asta.

Citat:
Eu uneori ma gandesc ca este o diferenta de faptul cum vorbesc aici cu voi si cum ma port efectiv cu ea.
Cu toata dorinta mea de a aborda strategia ,,nu conteaza'' totii cer mai mult decat poate ea sa dea.

Trebuie sa te intrebi pe tine de ce faci asta. Cred ca nu e bine pentru copil sa-i ceri ce nu poate sa-ti dea, il faci sa se simta neadecvat. Chiar daca iti spui acum ca rezultatele academice sunt importante in viata, nimic nu e mai important decat o imagine pozitiva asupra propriei persoane, incredere in fortele proprii si faptul ca esti acceptat de familia ta asa cum esti.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Anuscha, am inteles ca voi sunteti in clasa a II-a. Daca nu te superi, ce medii a avut copila anul trecut?




Copila a avut incheiate mediile la romana la mate si la muzica cu S
in rest cu FB.
Nu va zic cata frustrare am acumulat eu cand am vazut ca i-a incheiat media la muzica cu S.
Majoritaea copiilor au primit diplome pentru rezultate scolare, numai ea a fost singura din clasa care a luat in bataie de joc eu asa am considerat diploma pentru rezultate foarte bune la cunosterea mediului. Clar in bataie de joc. Ce mi-a spus doamna? Ca din mila i-a dat FB la cunoastere ca nu merita

Filofteia fata mea acum e clasa a treia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Nu va zic cata frustrare am acumulat eu cand am vazut ca i-a incheiat media la muzica cu S.

Si invatatoarea cum a motivat S-ul la muzica? Nu a invatat cantecele sau ce? Imi pare rau ca aveti o astfel de invatatoare.

Citat:
numai ea a fost singura din clasa care a luat in bataie de joc eu asa am considerat diploma pentru rezultate foarte bune la cunosterea mediului. Clar in bataie de joc.

Eu nu stiu de ce consideri ca nu este importanta cunoasterea mediului. Sa stii ca din clasa a VI-a au doua ore de biologie, deci este considerata una dintre materiile importante.
Din pacate noi inca suntem invatati sa consideram ca doar matematica si romana sunt importante.
Si totusi nu toti copiii sunt buni la matematica sau romana.

Citat:
Filofteia fata mea acum e clasa a treia.


Clasa a III-a mie mi s-a parut una dintre cele mai grele.

Avand in vedere si celalalt subiect deschis de tine, mie nu mi se pare in regula ce se intampla la voi in clasa.

Oricum din clasa a V-a se schimba multe.

Dar tu lucrezi in plus cu fata ta? Cine o ajuta la teme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Acum invatorii sunt obligati sa dea diplome tuturor copiilor. Si la baiatul meu mai mare, au existat diplome de merit cu exceptia ..si erau insirate aproape toate materiile. Cred ca aveau FB la sport si abilitati practice.
Anuscha, eu cred ca tu ai acumulat multe frustrari. Incepand cu situatia fetitei tale, cu contactul pe care il ai zilnic cu scoala si cerintele vietii de zi cu zi. Aceste frustrari, cat te-ai stradui sa le ascunzi, tot le transmiti copilului. Daca pana in clasa a 4-a invatatoarea o va trece clasa (chiar si cu S), ii va da "de mila" sau nu un FB, te intreb foarte sincer: ce faci dintr-a 5-a? (Eu sunt ingrozita in conditiile in care dpdv scolar al meu a avut doar FB.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Acum invatorii sunt obligati sa dea diplome tuturor copiilor. Si la baiatul meu mai mare, au existat diplome de merit cu exceptia ..si erau insirate aproape toate materiile. Cred ca aveau FB la sport si abilitati practice.
Anuscha, eu cred ca tu ai acumulat multe frustrari. Incepand cu situatia fetitei tale, cu contactul pe care il ai zilnic cu scoala si cerintele vietii de zi cu zi. Aceste frustrari, cat te-ai stradui sa le ascunzi, tot le transmiti copilului. Daca pana in clasa a 4-a invatatoarea o va trece clasa (chiar si cu S), ii va da "de mila" sau nu un FB, te intreb foarte sincer: ce faci dintr-a 5-a? (Eu sunt ingrozita in conditiile in care dpdv scolar al meu a avut doar FB.)

Anya


Ce faci si tu si copilul tau, ce fac generatii de generatii de parinti cu copii. Nu prea inteleg rostul intrebarii tale.
Am frustrari, dar mai mult preocupari.
Anya fara suparare, cred ca tu esti fericita pentru ca nu ai un copil cu dificultati, pentru ca daca ai avea nu mi ai pune astfel de intrebari.
Eu ma bucr pentru fiecare progres pe care il face fata mea si stiu ca are si calitati foarte multe pe care de exemplu (ca sa nu generalizez) nepoata mea care este olimpica si acum in clasa a 11 nu le are.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
ce faci dintr-a 5-a?

Mergi mai departe, asta faci. Esti mereu alaturi de copil si te bucuri cand creste de la 6 la 7.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Daca pana in clasa a 4-a invatatoarea o va trece clasa (chiar si cu S), ii va da "de mila" sau nu un FB, te intreb foarte sincer: ce faci dintr-a 5-a? (Eu sunt ingrozita in conditiile in care dpdv scolar al meu a avut doar FB.)

Anya


Anya, eu nu înteleg sensul întrebarii tale. Poate ar fi bine sa explici unde vrei sa ajungi ...

Mergi la inceput