Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Nu aveti lectii de vacanta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

daca ma mai suportati putin...

cred ca, din dorinta de a contrabalansa mizeriile incasate la scoala, exagerati acasa si bulversati copilul. copilul trebuie sa stie ca la anumite chestii e mai bun decat altii, in altele e mai slab, ca toti oamenii au chestii la care se pricep si chestii la care nu se pricep. daca acasa ii zici ca-i cel mai destept si la scoala o tanti ii spune ca-i vai de capul lui, copilul nu va face o medie.

Ma gandesc ca daca discutati sincer cu copilul ca e absolut ca toti ceilalti copiii, adica cu o lista de puncte in care e grozav si cu o lista la care e mai slab, ca si ceilalti copii au calitati si defecte,ii explicati ca doamna (care e un om ca toti oamenii si are calitati si defecte), ii subestimeaza pentru ca nu chiar pregatita sa faca fata situatiei si se simte neputincioasa, si ca nu ar trebui sa bage de seama chestiile pe acre le spune doamna despre ei, daca ei stiu ca nu sunt adevarate. iar etichetarea persoanelor este echivalentul neputintei invatatoarei.

eu inteleg stresul legat de invatatoare si dificultatile legate de integrarea in colectiv. si sfatul meu (tardiv) ar fi sa dati copiii la clasa cu cei mai putini copii si, in niciun caz, la o "invatatoare cu rezultate". in clasa baietelului meu este un copil cu oaresce dificultati de atentie, iar din ce imi povesteste copilul a reusit sa treaca peste dificultatile de acomodare, si cu ajutorul invatatoarei, dar si pentru ca ei sunt putini in clasa - doar 16.

eu va recomand o carte pe care sa o cititi copiilor. care ajuta mult la cresterea increderii in sine. si mai este si draguta, in general, desi contine o multime de "calificari" - MAtilda - Roald DAhl

si va rog eu, nu-i mai pedepsiti pentru lucruri care sunt in afara putintei lor de control




>>>Continuare

Mergi la inceput