biblia

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy

Referitor la alte intrebari fara raspunsuri clare

Cum de exista in lume atatea religii si atat de diferite? In Biblie se spune ca toti oamenii au fost creati de acelasi Dumnezeu nu ca ar fi fost mai multi Dumnezei fiecare creandu-si propria omenire. Cum au ajuns oamenii sa creada in religii atat de diferite, in Dumnezei atat de diferiti? Si culmea este ca fiecare om considera ca religia lui este cea corecta, multi si omoara in numele religiei lor. Fiecare om considera ca nu greseste crezand in religia lui desi stie ca exista si alte religii. Cum se poate ca toti sa avem dreptate? Daca nu avem cu totii dreptate, atunci care e religia adevarata? Eu am propriile mele opinii legate de asta dar va las pe voi sa raspundeti mai intai

Voi credeti in reincarnare?
Cum se face ca majoritatea crestinilor nu cred in reincarnare dar multe alte religii cred? Vor fi acei oameni condamnati pentru ca ei cred si crestinii salvati pentru ca ei nu cred?
Reincarnarea a fost si este un subiect extrem de interesant pentru mine.

O alta intrebare: cum de in antichitate oamenii credeau in zei si acum toti spun ca nu mai cred decat intr-un singur Dumnezeu? Dar intr-un fel ne contrazicem cand spuneam ca acum credem intr-un singur Dumnezeu. Si acum credem in mai multe...fiinte divine/superioare sa le spun asa. Credem in Dumnezeu Tatal, in Isus fiul, in Duhul Sfant, ei sunt Sfanta Treime, deci sunt 3. Credem in Fecioara Maria. Credem in ingeri, credem in sfinti, credem in Apostoli. Credem chiar si ca Diavolul exista si demonii lui, nu ne inchinam lui dar credem in existenta lui. Deci ne cam contrazicem noi insine.

Tot despre reincarnare: daca Dumnezeu este atat de bun si milos si iertator, atunci cum de El ne da o singura sansa sa fim buni? o singura viata? Daca gresim oribil in aceasta viata si nu regretam la timp atunci suntem condamnati la Iad fara drept de apel. Poate cumva vom scapa din Iad la Judecata, dar acela este un mare poate. Reincarnarea Budhistilor pare sa aiba mai mult sens in sensul ca daca gresim, ne reincarnam din nou ca sa ne reparam greselile, nu suntem aruncati direct in Iad fara nici o a doua sansa. Reincarnarea este oricum dureroasa pentru toate suferintele prin care trebuie sa trecem, nu este un motiv de mandrie, dar este totusi o sansa in plus, sansa de a evolua spiritual, de a invata din greseli.
Tot despre reincarnare: Iisus se pare ca s-a reincarnat el insusi, El a fost unul/sau impreuna cu Tatal si apoi s-a incarnat din Fecioara Maria, a luat trup si a venit pe Pamant si apoi va veni din nou la Judecata, deci se va reincarna din nou. Cu toate astea, crestinii nu cred in reincarnare. De ce?

Ah, am atat de multe intrebari...



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)


incerc sa auduc cateva explicatii personale la intrebarile tale.
1. de ce atitea religii? Religiile sunt inventile oamenilor de a schimba pe Dumenzeu conform oamenilor.
care este credintza adevarata? pt mine e simplu...cea care ma schimba ca persoana, care imi ofera o sperantza dupa moartea, cea care imi da raspunsuri si explicatii la intrebarile mele de zi cu zi.
nu este posibil ca toate religiile sa fie adevarate pt ca sunt f. diferite...deci automat doar una este adevarata si celelalte false.

2. nu cred in reincarnare, revenire la o noua viatza pe acest pamant. o singura viatza, o singura sansa de a trai ca om. cred in viatza de dupa moarte asa cum este descrisa in Biblie. cred in Rai si iad.cred ca ne vom cunoaste "dupa" moarte. moartea este doar o separare intre aceasta viatza si eternitate.se spune ca vom acea corpuri "noi", ne vom cunoaste intre noi...dar nu cred in posbilitatea de a mai comunica cu cei de pe pamant. nu cred in fantome.

3. crestinismul este singura credintza, religie in care ai o sansa ai o sperantza in viatza de dupa moarte; si totodata ai libertatea de a alege unde sa o petreci: alaturi sau departe de Dumenzeu.

4.despre Trinitate, ingeri, Fecioara Maria...seunt multe de spus...dar iti pot spune un singur lucru cu confidentza ca nu exista contradictii...dar pt asta trebuie sa citesti, studiezi Biblia.

5.nu ajungi in Iad pt ca ai gresit o data...saumai multe ori...ajungi acolo pentru ca ai ales sa nu crezi, ai ales o viatza sa o traiesti fara Dumenzeu, ai ales ca nu ai nevoie de El...ai ales ca daca pt citiva ani multi sau putini nu vrei pe Dumezeu in viata ta, cu sigurantza nu-l vei dori pt o eternitate.
Domnul Isus a venit pe pamant ca sa spele pacatele noastre si sa ne schimbe inimile. Dar pt a crede in asta TREBUIE sa ajungi la necesitatea de a crede in Dumenzeu, de a-ti recunoaste natura pacatoasa si nevoia de a avea un Salvator, de a fi ingrijorat cu ce se intimpla cu tine dupa moarte...de a avea sigurantza ca dupa moarte vei fi bine.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

acum imi dau seama ca intrebarea cu care am deschis subiectul este aiurea, luand si din cap.1 si din cap.2

deci dupa facerea universului , respectiv si a planetei pamant si a faunei , in cap. 1 urmeaza facerea omului.

"Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie".


adica i-a facut pe amandoi in acelasi timp?



alina


parca eu ti-am mai raspus la aceasta intrebare.
in cap 1 e un fel de sumar(pe scurt) la cum a facut Dumenzeu pe om, iar in cap 2 ne da mai multe detalii.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Kitty,
spui ca tu crezi in Dumenzeu, dar nu in Dumenzeul descris in Biblie.
Sunt curioasa sa aflu, care,cum este Dumenzeul in care tu crezi? de unde ai aflat info despre El?


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy

Referitor la alte intrebari fara raspunsuri clare

................
Tot despre reincarnare: Iisus se pare ca s-a reincarnat el insusi, El a fost unul/sau impreuna cu Tatal si apoi s-a incarnat din Fecioara Maria, a luat trup si a venit pe Pamant si apoi va veni din nou la Judecata, deci se va reincarna din nou. Cu toate astea, crestinii nu cred in reincarnare. De ce?

Ah, am atat de multe intrebari...



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)


Iisus nu s-a reincarnat si nici o va face in veci, inainte de a se naste din Fecioara Maria el nu a avut niciodata trup de carne, intruparea lui din Fecioara prin pogorarea Duhului Sfant a avut un scop, cest scop a fost atins, istoria nu se va repeta, dupa cele 3 zile cand a inviat el a avut trup de lumina nu de carne, nu se poate spune ca s-a reincarnat pentru ca nu a revenit ca nou nascut ...
revenirea lui pentru judecata de apoi nu se va face printr-un nou nascut...

eu nu cred in reincarnare, nu are rost si nici sens si nici nu m-ar coafa sa stiu ca voi reveni sub forma de balarie pe care o va manca vaca nu stiu cui...sau sub forma de caine sa ma ia in suturi toti tampitii...din punctul meu de vedere teoria reincarnarii este o teorie a lipsei de speranta

se revolta carnea pe mine la gandul ca trebuie sa sufar pentru ca nu stiu ce scarnavie de om a facut nu stiu ce rele si eu trebuie sa trag relele facute de ala

prefer sa cred ca voi fi pedepsita de o forta supranaturala pentru propriile mele fapte, eu le-am facut eu le trag

ps. daca suntem reincarnati cu totii de ce suntem din ce in ce mai multi?!....ne-am multiplicat sufletele, spiritele?!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

acum imi dau seama ca intrebarea cu care am deschis subiectul este aiurea, luand si din cap.1 si din cap.2

deci dupa facerea universului , respectiv si a planetei pamant si a faunei , in cap. 1 urmeaza facerea omului.

"Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie".


adica i-a facut pe amandoi in acelasi timp?






parca eu ti-am mai raspus la aceasta intrebare.
in cap 1 e un fel de sumar(pe scurt) la cum a facut Dumenzeu pe om, iar in cap 2 ne da mai multe detalii.

michelle


michelle, imi aduc aminte de acest rapuns, numai ca intrebarea mea e alta acum, pentru ca de fapt acum mi-am dat seama de nelamurirea mea.
eu nu cred ca in primul capitol e relatat ceva pe scurt, cum zici tu pentru ca in al doilea capitol sa se dezvolte ideea, eu cred ca fiecare verset are un sens de sine statator.

asa cum a vazut ca tot ce a creat a fost bine, la fel l-a creat si pe om , barbat si femeie, adica amandoi oameni, si amandoi dupa chipul si asemanarea lui, si i-a binecuvantat.

uite asta ma face pe mine sa ma indoiesc de explicatia nadei florilor, cum ca fii lui dumnezeu erau cei cu credinta in el , iar oamenii erau cei fara credinta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta


da te intreb pe tine, ca tu l-ai adus in discutie, ce iti e greu sa spui cum a ajuns la teoria aia cand il admiri? sau i capacitatea sa iei de bun ce spune xy ca deh are patalama de fizician la mana, dar respingi tot ce spun cei care au patalama de teologi la mana?




a plecat de la cele 4 litere ( yod, he, waw and he ) numite si tetragrammaton, cuvantul ce apare in prefata unor biblii si pe care el l-a interpretat asa: tetra inseamna 4 iar grammaton -gramatica dar si grav cuvant care vine de la gravitatie. si-a facut cunoscuta cercetarea de ani de zile intr-o prezentare de 8 ore postata pe you tube si recunosc ca nu sunt in stare sa va o prezint in cateva fraze .

nu am capacitatea sa iau de bun ce spune unul sau altul, cu patalama sau fara, eu iau de bun ceea ce mie mi se pare logic si ce este si demonstrabil, pentru ca ne place sau nu, traim dupa niste legi foarte clare si nu dupa interpretarile unor sfinti parinti.

daca nu ai avea tendinta de a da peste nas cui ti se pare tie ca bate campii ar fi o placere discutiile cu tine.


alina
[/quote]

nu esti corecta, tu ai cerut sa ti se dea rapsunsuri fara sa fi trimisa sa citesti, era de asteptat sa oferi acelasi tip de tratament si nu sa ne trimiti sa studiem ce a conferentiat nenea ala 8 ani de zile sau 8 ore..

in fine, nu mai conteaza, interesant este ca teoria nu ii apartine deloc stimabilului amic, pentru ca e o teorie veche si care tine de ocultism, poate de asta nu a fost luat in seama, a incercat sa combata Biblia cu o teorie care nu avea la baza surse mai credibile decat Biblia, in plus sensul tetragramei este elucidat de limba evreilor vechi


www.scritube.com/istorie/Tahuti21411182415.php" target="_blank">http://www.scritube.com/istorie/Tahuti21411182415.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

acum imi dau seama ca intrebarea cu care am deschis subiectul este aiurea, luand si din cap.1 si din cap.2

deci dupa facerea universului , respectiv si a planetei pamant si a faunei , in cap. 1 urmeaza facerea omului.

"Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie".


adica i-a facut pe amandoi in acelasi timp?



alina


parca eu ti-am mai raspus la aceasta intrebare.
in cap 1 e un fel de sumar(pe scurt) la cum a facut Dumenzeu pe om, iar in cap 2 ne da mai multe detalii.

michelle


michelle, imi aduc aminte de acest rapuns, numai ca intrebarea mea e alta acum, pentru ca de fapt acum mi-am dat seama de nelamurirea mea.
eu nu cred ca in primul capitol e relatat ceva pe scurt, cum zici tu pentru ca in al doilea capitol sa se dezvolte ideea, eu cred ca fiecare verset are un sens de sine statator.

asa cum a vazut ca tot ce a creat a fost bine, la fel l-a creat si pe om , barbat si femeie, adica amandoi oameni, si amandoi dupa chipul si asemanarea lui, si i-a binecuvantat.

uite asta ma face pe mine sa ma indoiesc de explicatia nadei florilor, cum ca fii lui dumnezeu erau cei cu credinta in el , iar oamenii erau cei fara credinta.



alina


nu am spus asa ceva, interpretezi incorect...ce am spus eu facea referire la diferenta intre expresiile "Fii lui Dumnezeu" si "fii/fiicele oamenilor" si nu avea legatura cu momentul facerii, ci e vorba de un moment mult mai recent...

Dumnezeu a dat fiintei umane libertatea de a alege, dintotdeauna oamenii au putut sa aleaga daca sa creada sau nu, cei care au ales sa nu creada erau numiti "fii/fiicele oamenilor", ca i-a numit asa scribul sau ca asa se exprimau oamenii pe vremea aia nu avem de unde stii, nu stim nici cine a fost scribul si nici cand a trait, nici de unde a preluat el textul, nici cate traduceri a suportat etc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
3. crestinismul este singura credintza, religie in care ai o sansa, ai o sperantza in viatza de dupa moarte; si totodata ai libertatea de a alege unde sa o petreci: alaturi sau departe de Dumnezeu.

Fals.
Si in alte religii ai o sansa, ai o sperantza in viatza de dupa moarte; si totodata ai libertatea de a alege unde sa o petreci: alaturi sau departe de Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
3. crestinismul este singura credintza, religie in care ai o sansa, ai o sperantza in viatza de dupa moarte; si totodata ai libertatea de a alege unde sa o petreci: alaturi sau departe de Dumnezeu.

Fals.
Si in alte religii ai o sansa, ai o sperantza in viatza de dupa moarte; si totodata ai libertatea de a alege unde sa o petreci: alaturi sau departe de Dumnezeu.

te rog sa fii mai specific, care alta religie se aseamana cu crestinismul?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy

Referitor la alte intrebari fara raspunsuri clare

................
Tot despre reincarnare: Iisus se pare ca s-a reincarnat el insusi, El a fost unul/sau impreuna cu Tatal si apoi s-a incarnat din Fecioara Maria, a luat trup si a venit pe Pamant si apoi va veni din nou la Judecata, deci se va reincarna din nou. Cu toate astea, crestinii nu cred in reincarnare. De ce?

Ah, am atat de multe intrebari...



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)


Iisus nu s-a reincarnat si nici o va face in veci, inainte de a se naste din Fecioara Maria el nu a avut niciodata trup de carne, intruparea lui din Fecioara prin pogorarea Duhului Sfant a avut un scop, cest scop a fost atins, istoria nu se va repeta, dupa cele 3 zile cand a inviat el a avut trup de lumina nu de carne, nu se poate spune ca s-a reincarnat pentru ca nu a revenit ca nou nascut ...
revenirea lui pentru judecata de apoi nu se va face printr-un nou nascut...

eu nu cred in reincarnare, nu are rost si nici sens si nici nu m-ar coafa sa stiu ca voi reveni sub forma de balarie pe care o va manca vaca nu stiu cui...sau sub forma de caine sa ma ia in suturi toti tampitii...din punctul meu de vedere teoria reincarnarii este o teorie a lipsei de speranta

se revolta carnea pe mine la gandul ca trebuie sa sufar pentru ca nu stiu ce scarnavie de om a facut nu stiu ce rele si eu trebuie sa trag relele facute de ala

prefer sa cred ca voi fi pedepsita de o forta supranaturala pentru propriile mele fapte, eu le-am facut eu le trag

ps. daca suntem reincarnati cu totii de ce suntem din ce in ce mai multi?!....ne-am multiplicat sufletele, spiritele?!!

Nina,mami de,





Nada, nici nu-ti dai seama cata dreptate iti dau! 1000000000000000% e putin spus. Si, totusi, asta a fost una dintre explicatiile ABSOLUT STUPIDE pe care le-am primit din partea unui preot cand am pierdut cea mai draga fiinta din viata mea (cand inca mai cautam raspunsuri, caci acum caut doar o solutie), fiinta care nu a adus decat bucurii celor din jurul sau - familie, prieteni si necunoscuti, deopotriva! Si asa mi-am pierdut eu credinta... Iarta-ma ca m-am bagat peste raspunsul tau, dar m-a frapat asemanarea celor auzite de mine cu cele spuse de tine. Si absurditatea lor, exprimata si de tine, deopotriva...

Mergi la inceput