biblia

biblia | Autor: a_alinta

Link direct la acest mesaj

de ce acest tiltlu? pentru ca am incercat de multe ori sa o citesc si tot de atatea ori am lasat-o deoparte. am citit din noul testament, am citit din vechiul, mereu am avut aceeasi tendinta.
de ce deschid acest subiect la paranormale? pentru ca vreau sa vorbesc cu oameni care nu cred in biserica. vreau sa vorbesc cu oameni care cred in dumnezeu, asa cum il vede fiecare. ( adica daca nu scriu un nume cu majuscule sau cu cate litere ar trebui sa aiba numele respctiv nu ma trimit sa invat ).
eu nu vreau sa invat , vreau sa aflu.

si cum pot sa aflu daca nu incep sa citesc biblia?, nu-i asa?

si daca incepem cu inceputul inceputului, pentru ca sunt foarte logica dar si proasta in acelasi timp , as vrea sa stiu cum vedeti voi, cei care veti participa la acest subiect , biblia? respectiv cuvintele ei.


in primul capitol la articolul 27, suna ca o lege nu-i asa?, spune asa :

si a facut dumnezeu pe om dupa chipul sau; dupa chipul lui dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie.



si dupa aia s-a odihnit, dar capitolul 2 art. 7 spune asa:

atunci luand domnul dumnezeu tarana din pamnant , a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a nascut omul fiinta vie.


cand l-a facut pe om? in ziua a sasea sau dupa ce s-a odihnit? iar eva a aparut in cap. 21 , dar ea era creata deja, odata cu adam.

in speranta ca s-a inteles intentia mea ma astept la o discutie din care imi doresc ca fiecare va avea ceva de invatat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu sunt acasa acum si nu am biblia la mine . Din cate imi amintesc eu, cand am incercat sa o citesc (incercare nedusa la sfarsit) este ca sunt mai multe variante in care se spune aceeasi poveste...adica aceeasi poveste preluata din mai multe surse. Nu mai tin minte cum e impartita, dar intelegi cand citesti.

Asa ca depinde de varianta, cum l-a facut Dumnezeu pe om si cand a a aparut Eva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

mihaela, raspunsul tau este o alta intrebare pentru mine pentru ca tu nu ai citit-o pana la sfarsit dar afirmi ca daca o citesti intelegi ce si cum, depinde de varianta. despre ce varianta vorbesti? eu nu intreb cine a fost mai intai, oul sau gaina, eu intreb ce nu inteleg din biblie fara a fi trimisa la studii de religie.

am deschis acest subiect la paranormale pentru ca am cautat in arhiva la "subiectul credintei" rapunsuri la intrebarile mele si nu le-am gasit. ba mai mult de atat, am inceput sa imi pun si mai multe intrebari .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

mihaela, raspunsul tau este o alta intrebare pentru mine pentru ca tu nu ai citit-o pana la sfarsit dar afirmi ca daca o citesti intelegi ce si cum, depinde de varianta. despre ce varianta vorbesti? eu nu intreb cine a fost mai intai, oul sau gaina, eu intreb ce nu inteleg din biblie fara a fi trimisa la studii de religie.

am deschis acest subiect la paranormale pentru ca am cautat in arhiva la "subiectul credintei" rapunsuri la intrebarile mele si nu le-am gasit. ba mai mult de atat, am inceput sa imi pun si mai multe intrebari .



alina


Biblia (cartea in sine asa cum o avem noi) este o culegere de scrieri din diverse surse. Aceste scrieri au fost puse cap la cap astfel incat sa se poata urmarii firul povestii, dar bucatile de puzzle nu se potrivesc perfect, asa cum ai observat si tu, cap 1 se incheie cu "si apoi s-a odihnit" iar in capitolul 2 scrie "atunci luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant , a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a nascut omul fiinta vie."...

capitolul 1 nu provine de la aceeasi sursa ca si capitolul 2... (ma refer la sursa primara, la cel care a scris bucata aia de text)...

o sa spui,"da, dar cineva la sufletul credintei a spus ca biblia a fost scrisa de Dumnezeu, deci ce ma aburesti acum cu sursele"...

Dumnezeu a fost sursa "emitatoare", pe hartie/papirus/placute de lut a fost scrisa de "receptori" prin intermediul carora Dumnezeu ne-a transmis scrierea

acestia insa au trait in timpuri diferite si bucati din scrierile lor s-au pierdut (numai cate au disparut cand a ars biblioteca din alexandria...)

cei care au studiat bucatile de scrieri le-au pus intr-o ordine astfel incat sa avem o poveste cat de cat completa

ce spune mihaela e ca, daca reusesti sa identifici bucatile in care se repeta povestirile iti poti face o idee completa (unele aduc detalii care lipsesc in altele etc.)

din pacate, doar din lectura, fara studiu biblic, nu o poti intelege/descifra complet......sau poti, cu conditia sa fi... Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu te felicit pt incercarile tale ...chiar daca nu au fost duse pana la capat.

dar daca nu mai vrei sa citesti si nu intelegi poate este mai simplu sa vizionezi aceste video-uri

HOW WE GOT OUR BIBLE
PART 1.
https://www.youtube.com/watch?v=e1u6Hybswfg

PART2.
https://www.youtube.com/watch?v=f7Wt_rVqXUQ

LEARN DE BIBLE IN 24 HRS
Part1.
http://forum.desprecopii.com/forum/post.asp?method=Reply&TOPIC_ID=175655&FORUM_ID=86

part2.
https://www.youtube.com/watch?v=OERfbneTUEc

Part 3.
https://www.youtube.com/watch?v=_3a13brRV9Y

...urmeaza si partile 4...5...


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

de ce acest tiltlu? pentru ca am incercat de multe ori sa o citesc si tot de atatea ori am lasat-o deoparte. am citit din noul testament, am citit din vechiul, mereu am avut aceeasi tendinta.
de ce deschid acest subiect la paranormale? pentru ca vreau sa vorbesc cu oameni care nu cred in biserica. vreau sa vorbesc cu oameni care cred in dumnezeu, asa cum il vede fiecare. ( adica daca nu scriu un nume cu majuscule sau cu cate litere ar trebui sa aiba numele respctiv nu ma trimit sa invat ).
eu nu vreau sa invat , vreau sa aflu.

si cum pot sa aflu daca nu incep sa citesc biblia?, nu-i asa?

si daca incepem cu inceputul inceputului, pentru ca sunt foarte logica dar si proasta in acelasi timp , as vrea sa stiu cum vedeti voi, cei care veti participa la acest subiect , biblia? respectiv cuvintele ei.


in primul capitol la articolul 27, suna ca o lege nu-i asa?, spune asa :

si a facut dumnezeu pe om dupa chipul sau; dupa chipul lui dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie.



si dupa aia s-a odihnit, dar capitolul 2 art. 7 spune asa:

atunci luand domnul dumnezeu tarana din pamnant , a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a nascut omul fiinta vie.


cand l-a facut pe om? in ziua a sasea sau dupa ce s-a odihnit? iar eva a aparut in cap. 21 , dar ea era creata deja, odata cu adam.

in speranta ca s-a inteles intentia mea ma astept la o discutie din care imi doresc ca fiecare va avea ceva de invatat

alina


e amuzant cum spui capitol...si articol.
dar ca sa-ti raspund la intrebare omul a fost creat in ziua a 6-a, a 7-a s-a odihnit.

cap 1 e doar ca o prefatza la cap 2 care e mai in detaliu ref la om...de aceea vezi ca o repetitie.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

permite-mi te rog sa-ti dau cateva sfaturi in felul in care se citeste Biblia, daca vei dori candva sa mai incerci sa o citesti:

-inainte de a incepe treb sa te rogi la Dumenzeu sa te ajute, sa te lumineze sa o poti intelege si sa poti aplica in viata ta ceea ce citesti
-nu incepe sa citesti cu idei preconcepute: nu e adevarata, e prea grea sa o inteleg...sunt multe contradictii
-farmecul Bibliei consta in faptul ca de fiecare data cand o citesti mai afli ceva nou.
-nu conteaza ce nu ai inteles, conteaza ce ai inteles.
-nu citii mult, doar cateva versete si apoi reflecteaza asupra lor
-incepi sa citesti Biblia cu Noul Testament(eventual cu Ioan)sau cu Psalmi...nu se poate sa nu intelegi.

vezi tu, alina, nu ai cum sa primesti raspunsuri despre Biblie de la cei care nu au citit Biblia...de aceea poate ar fi trebuit sa pui intrebarea la RC...unde sunt cei care au citit-o ...de fapt acolo in arhiva este deja un subiect cu multe pagini despre Biblie.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

primele 5 carti din Biblie(VT) au fost atribuite ca fiind scrise de Moise

mai in detaliu:
http://www.answersingenesis.org/articles/2011/06/28/did-moses-write-genesis

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Alina, o discutie despre Bibile fara "bariere" imi doresc si eu. Din pacate timpul pentru mine e o mare probleme in ultima vreme..Tot ce pot sa-ti spun in doua cuvinte este ca daca vrei sa incepi sa intelegi lucruri din Biblie trebuie sa lasi logica deoparte. E unul din lucrurile pe care nu le pricepi cu mintea..

Am insa o nedumerire..de unde a dedus Michelle ca pe aici oamenii nu au citi Biblia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui irisM


Alina, o discutie despre Bibile fara "bariere" imi doresc si eu. Din pacate timpul pentru mine e o mare probleme in ultima vreme..Tot ce pot sa-ti spun in doua cuvinte este ca daca vrei sa incepi sa intelegi lucruri din Biblie trebuie sa lasi logica deoparte. E unul din lucrurile pe care nu le pricepi cu mintea..

Am insa o nedumerire..de unde a dedus Michelle ca pe aici oamenii nu au citi Biblia?




nu am vrut sa spun ca "pe aici " oamenii nu au citit Biblia, dar in sensul ca, poate la SC sunt credinciosi care nu numai ca au citit B de mai multe ori dar au si studiat,inteles mai mult.

oricum sper ca discutia sa continuie indiferent ca este la SC sau paranormale...


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui irisM


Alina, o discutie despre Bibile fara "bariere" imi doresc si eu. Din pacate timpul pentru mine e o mare probleme in ultima vreme..Tot ce pot sa-ti spun in doua cuvinte este ca daca vrei sa incepi sa intelegi lucruri din Biblie trebuie sa lasi logica deoparte. E unul din lucrurile pe care nu le pricepi cu mintea..

Am insa o nedumerire..de unde a dedus Michelle ca pe aici oamenii nu au citi Biblia?




.....ea stie tot...

Mergi la inceput