biblia

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

sa spui ca: "nicaieri in Biblie nu scrie...cutare si cutare..." cand nu ai citit Biblia...mi se pare absurd


michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"


inainte de a ti se pare absurb ar fi bine sa spui din ce biblie citesti.

alina


ce te intereseaza sa aflii? editura, limba in care e scrisa...anul publicatiei? are asta vreo importantza? am cel putzin vreo 4 Biblii in casa2 sunt romanesti si restul in engleza diferite editii



michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"

cred ca a vrut sa te intrebe ce fel in sensul ce fel de religie crestina e biblia ta.(ca sint mai multe tipuri, ortodoxa, catolica, adventista, iehovista etc, fiecare e scrisa cu ceva diferenta pt religia respectiva)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1
Se poate calcula acest Dx? chiar sint curioasa...

Se poate, dar este relativ, Universul neavand vreun sistem de referinta absolut. Ne invartim fata de axa Pamantului, ne rotim cu tot cu Pamant in jurul Soarelui, ne invartim cu Soare cu tot in jurul centrului galactic, ne miscam cu galaxie cu tot spre galaxia Andromedei (care ne va si inghiti), zburam impreuna cu tot grupul local de galaxii spre Marele Atractor, o superaglomerare de galaxii s.a.m.d.
In functie de punctul de referinta, Dx poate fi cateva milioane de kilometri, sau sute de milioane, sau miliarde sau mai stiu eu cat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui msl1
Se poate calcula acest Dx? chiar sint curioasa...

Se poate, dar este relativ, Universul neavand vreun sistem de referinta absolut. Ne invartim fata de axa Pamantului, ne rotim cu tot cu Pamant in jurul Soarelui, ne invartim cu Soare cu tot in jurul centrului galactic, ne miscam cu galaxie cu tot spre galaxia Andromedei (care ne va si inghiti), zburam impreuna cu tot grupul local de galaxii spre Marele Atractor, o superaglomerare de galaxii s.a.m.d.
In functie de punctul de referinta, Dx poate fi cateva milioane de kilometri, sau sute de milioane, sau miliarde sau mai stiu eu cat.


ce complex si frumos e totul! pacat ca unii ametesc de atata invarteala in timp ce altii isi gasesc un sistem de referinta absolut, ca o ancora a sufletului care trece dincolo de toate miscarea si relativismul. "nadejdea care ne era pusa ξnainte, pe care o avem ca o ancora a sufletului; o nadejde tare si neclintita, care patrunde dincolo de perdeaua dinauntrul Templului" (evrei 6:19)


ps. sa nu credeti ca stiu biblia pe dinafara daca stiti ce anume vreti sa cautati exista aici un motoras care gaseste versetele de care aveti nevoie

edit: iar am uitat ca versetele au diacritice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou
altii isi gasesc un sistem de referinta absolut

Cu precizarea ca fiecare din acei altii are o alta referinta.
Ceea ce inseamna ca referinta nu este absoluta.
QED.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

msl 1, multumesc pt lamurire.
am King James, New Translation, Cornilescu...am citit si din cea ortodoxa...diferentzele sunt f. mici si nu asta e important.

ce importantza are intrebarea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui patou
altii isi gasesc un sistem de referinta absolut

Cu precizarea ca fiecare din acei altii are o alta referinta.
Ceea ce inseamna ca referinta nu este absoluta.
QED.


daca acea referinta e Dumnezeu cel viu si adevarat, cel care a creat cerurile, pamantul, si galaxiile, toate impreuna cu legile care le guverneaza eu as zice ca referinta poate fi absoluta. dar recunosc ca e greu de gasit si ca de cele mai multe ori suntem pe langa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou
cel care a creat cerurile, pamantul, si galaxiile, toate impreuna cu legile care le guverneaza

Despre galaxii Biblia nu sufla o vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

nu ma incurca galaxiile cat faptul ca geneza spune ca intai a fost creat pamantul si abia pe urma soarele. sa aiba geneza mai degraba un limbaj simbolic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui patou
cel care a creat cerurile, pamantul, si galaxiile, toate impreuna cu legile care le guverneaza

Despre galaxii Biblia nu sufla o vorba.
• Soarele, luna si stelele.
• 14 Dumnezeu a zis: „Sa fie niste luminatori in intinderea cerului, ca sa desparta ziua de noapte; ei sa fie niste semne care sa arate vremurile, zilele si anii;
• Deut 4.19; Ps 74.16; Ps 136.7; Ps 74.17; Ps 104.19;
• 15 si sa slujeasca de luminatori in intinderea cerului, ca sa lumineze pamantul.” Si asa a fost.
• • 16 Dumnezeu a facut cei doi mari luminatori, si anume: luminatorul cel mai mare ca sa stapaneasca ziua, si luminatorul cel mai mic ca sa stapaneasca noaptea; a facut si stelele.
• Ps 136.7-9; Ps 148.3-5; Ps 8.3; Iov 38.7;
• 17 Dumnezeu i-a asezat in intinderea cerului ca sa lumineze pamantul,
• • 18 sa stapaneasca ziua si noaptea si sa desparta lumina de intuneric. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
• Ier 31.35;
• 19 Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a patra.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citatele nu au nicio relevanta. Nici macar simbolic nu apar galaxiile.
Biblia nu pomeneste de ele.
Au fost arsi oameni pe rug pentru ca au indraznit sa afirme existenta lor.

Mergi la inceput