biblia

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

profetziile in general sunt de la Dumenzeu, dar orice incercare de a spune viitorul unui om, nu este. Dumnezeu nu a lasat ca oamenii sa-si cunoasca viitorul.
asa ca nu pot intelege cum anumiti preoti "deschid cartea", interpreteaza visele oamenilor,ii sfatuiesc cu privire la viitorul lor...astea din punctul meu de vedere tzin de ocult, nu de credintza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

din punctul meu de vedere dumnezeu i-a lasat pe oameni sa isi creeze singuri viitorul.
din acest motiv am deschis acest subiect la acest topic, pentru a incerca sa ma protejez de "ravna" celor care te considera "satanic" sau folosesc cuvantul "blasfemie" pentru ca eu cred ca dumnezeu este in fiecare dintre noi. si cred asta pentru ca in biblie scrie ca suntem creati dupa chipul lui. el este creatorul nostru, nu-i asa? oare de ce noi toti, adica toti oamenii pe care ne-a creat , indiferent de religia in care ne-am nascut , nu putem sa fim creatori?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Eu cred ca atunci cand omul evolueaza pe calea sa spirituala are acces la informatie mai inalta, care include pana la un punct si un anumit grad de previziune. Exista un caz legat de parintele Arsenie Boca care explica cel mai bine lucrul asta. Era o tanara care a mers sa-l vada pe parintele Arsenie. Cand a ajuns a realizat ca parintele o astepta. Desi nu-l anuntase stia ca vine. Nu-mi mai amintesc exact ce a sfatuit-o, dar dupa multi ani, in care a fost arestata politic si a zacut prin inchisori, a realizat ca sfaturile pe care le primise aveau sens dintr-o data, pentru se refereau in mod concret la ce avea sa se intample. Parintele a stiut ce experiente groaznice o asteptau si a incercat sa-o sfatuiasca in directia repectiva.

Si mai cred si ce zice Alina, omul e creator al propriului destin. Omul prin alegerile sale poate sa-si schimbe viata si viitorul. Insa numai Dumnezeu stie cu adevarat viitorul, intr-adevar.

Visele sunt o parte frumoasa din viata noastra.. 3X3 poate sa ne spuna multe lucruri legate de vise. Eu nu ma pricep. Da, cred ca visele pot fi interpretate de unii preoti. De laarintele Argatu am inteles cum vine treaba asta, pentru ca el vedea de unde vine visul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

iris, 3x3 are subiectul ei in care vorbeste despre vise. aici vorbim doar despre biblie, asa cum o intelege fiecare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
Eu in mintea mea naiva sau redusa sau cum oi fi, nu pot sa accept ca cineva s-a jertfit pt mine; eu nu am cerut-o si nu vreau sa ma simt vinovata zi de zi si minut de minut ca cineva s-a jertift pt mine; cind imi mai spune mama citeodata ca a facut nu stiu ce pt mine nu pot sa dorm nopti de cit de vinovata ma simt, nu vreau sa ajung bolnava mental gindindu-ma ca cineva a fost omorit pt mine, in mintea mea redusa nu pot accepta asa ceva, imi pare rau....un dumnezeu bun mare si milos nu cere jertfa si nici nu jertfeste pe nimeni pt nimeni...e parerea mea personala.


fara sa-ti dai seama si tu te jertfesti, daca vrei s-o numesti asa, pentru copilul tau de ex. Cred ca e suficient sa amintesc aici doar de noptile nedormite si de faptul ca in majoritatea timpului esti la dispozitia lui. Sau ne "jetfim" chiar si pentru animalele de companie - le suntem alaturi cand sunt bonave, cheltuim bani pe veterinar etc. Ne obliga cineva? cerem ceva in schimb? Eu as zice ca nu

Isus spune "Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai". Mai spune "Nimeni nu Mi-o ia cu sila (viata), ci o dau Eu de la Mine. Am putere s-o dau si am putere s-o iau iarasi.”

dar eu tot nu inteleg ce cauta subiectul asta la paranormale zic asta tinand cont de ceea ce zice biblia referitor la paranormal, zodiacuri si prezicatori mistice. Ca mie mi se pare ciudat sa selectezi din biblie doar ce-ti place (adica s-o consideri o sursa demna de incredere in aceasta ipostaza) iar cand afirma ca toate activitatile astea paranormale sunt o explorare a spiritualului avand o calauza gresita (satan) sa spui ca biblia greseste.

edit: 2 diacritice



www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu



jerfa nu inseamna sa nu dormi , indiferent de motiv.
asa cum am rugat-o si pe michelle sa scrie versetul din biblie ( chiar daca nu a facut-o ) asa te rog si pe tine.
cine sunt animalele de companie? scrie in biblie ca exista astfel de animale? adica unele sunt comestibile iar altele ne tin companie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

din punctul meu de vedere dumnezeu i-a lasat pe oameni sa isi creeze singuri viitorul.
din acest motiv am deschis acest subiect la acest topic, pentru a incerca sa ma protejez de "ravna" celor care te considera "satanic" sau folosesc cuvantul "blasfemie" pentru ca eu cred ca dumnezeu este in fiecare dintre noi. si cred asta pentru ca in biblie scrie ca suntem creati dupa chipul lui. el este creatorul nostru, nu-i asa? oare de ce noi toti, adica toti oamenii pe care ne-a creat , indiferent de religia in care ne-am nascut , nu putem sa fim creatori?



alina

Intodeauna avem optiuni de a alege; sintem consecinta alegerilor facute; eu vad viata asa ca un fel de program de calculator: daca e x,y atunci go to...daca nu atunci go to...si asa mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
jerfa nu inseamna sa nu dormi , indiferent de motiv.


ai dreptate Daca noptile nedormite nu-s o jerfa lucrurile s-ar putea schimba in cazul unei cure de slabire.

Citat:
Nu vreau sa ma contrazic cu tine dar, sint tot felul de "jertfe" care trebuie sa la faci cel putin in religia ortodoxa, de exemplul postul eu o vad ca o jertfa si multe altele;


Citat:
cine sunt animalele de companie? scrie in biblie ca exista astfel de animale? adica unele sunt comestibile iar altele ne tin companie?


eu cred ca animalele de companie suntem noi si ca suntem net superioare celor comestibile


Citat:
asa cum am rugat-o si pe michelle sa scrie versetul din biblie ( chiar daca nu a facut-o ) asa te rog si pe tine.


"Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai." Ioan 15:13

"Nimeni nu Mi-o ia cu sila, ci o dau Eu de la Mine. Am putere s-o dau si am putere s-o iau iarasi.” Ioan 10:18


"cine crede in Mine va face si el lucrarile pe care le fac Eu; ba inca va face altele si mai mari decat acestea" Ioan 14:12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

din punctul meu de vedere dumnezeu i-a lasat pe oameni sa isi creeze singuri viitorul.
din acest motiv am deschis acest subiect la acest topic, pentru a incerca sa ma protejez de "ravna" celor care te considera "satanic" sau folosesc cuvantul "blasfemie" pentru ca eu cred ca dumnezeu este in fiecare dintre noi. si cred asta pentru ca in biblie scrie ca suntem creati dupa chipul lui. el este creatorul nostru, nu-i asa? oare de ce noi toti, adica toti oamenii pe care ne-a creat , indiferent de religia in care ne-am nascut , nu putem sa fim creatori?

alina


eu cred ca Duhul Sfint este in fiecare dintre noi(doar cei credinciosi).
ce vrei sa spui prin ?
Citat:
el este creatorul nostru, nu-i asa? oare de ce noi toti, adica toti oamenii pe care ne-a creat , indiferent de religia in care ne-am nascut , nu putem sa fim creatori?


cum adica sa fim creatori? creatori de ce?noi suntem creatia si tot ce putem sa creem la rindul nostru o facem cu resursele (inteligentza, cunostiintele, indemanarea...)date de Dumnezeu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
Eu in mintea mea naiva sau redusa sau cum oi fi, nu pot sa accept ca cineva s-a jertfit pt mine; eu nu am cerut-o si nu vreau sa ma simt vinovata zi de zi si minut de minut ca cineva s-a jertift pt mine; cind imi mai spune mama citeodata ca a facut nu stiu ce pt mine nu pot sa dorm nopti de cit de vinovata ma simt, nu vreau sa ajung bolnava mental gindindu-ma ca cineva a fost omorit pt mine, in mintea mea redusa nu pot accepta asa ceva, imi pare rau....un dumnezeu bun mare si milos nu cere jertfa si nici nu jertfeste pe nimeni pt nimeni...e parerea mea personala.


fara sa-ti dai seama si tu te jertfesti, daca vrei s-o numesti asa, pentru copilul tau de ex. Cred ca e suficient sa amintesc aici doar de noptile nedormite si de faptul ca in majoritatea timpului esti la dispozitia lui. Sau ne "jetfim" chiar si pentru animalele de companie - le suntem alaturi cand sunt bonave, cheltuim bani pe veterinar etc. Ne obliga cineva? cerem ceva in schimb? Eu as zice ca nu

Isus spune "Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai". Mai spune "Nimeni nu Mi-o ia cu sila (viata), ci o dau Eu de la Mine. Am putere s-o dau si am putere s-o iau iarasi.”

dar eu tot nu inteleg ce cauta subiectul asta la paranormale zic asta tinand cont de ceea ce zice biblia referitor la paranormal, zodiacuri si prezicatori mistice. Ca mie mi se pare ciudat sa selectezi din biblie doar ce-ti place (adica s-o consideri o sursa demna de incredere in aceasta ipostaza) iar cand afirma ca toate activitatile astea paranormale sunt o explorare a spiritualului avand o calauza gresita (satan) sa spui ca biblia greseste.

edit: 2 diacritice



www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu



jerfa nu inseamna sa nu dormi , indiferent de motiv.
asa cum am rugat-o si pe michelle sa scrie versetul din biblie ( chiar daca nu a facut-o ) asa te rog si pe tine.
cine sunt animalele de companie? scrie in biblie ca exista astfel de animale? adica unele sunt comestibile iar altele ne tin companie?

alina


alina, ce mesaje m-ai rugat sa-ti scriu si nu am facut-o?

cat despre animale , ma faci sa rid.
eu nu stiu sa scrie in Biblie de animale de companie...ca unele sunt comestibile si altele ne tzin companie...nu stiu unde e trasa linia, sincer.
pt poporul evreu erau anumite reguli de dieta fara carne de porc, seafood...dar mai mult nu stiu.
dar eu cred ca deviem de la subiecte mai imp care consta in salvarea sufletului, iertare, pacate, mantuitor...Biblie=cuvintul lui Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

din punctul meu de vedere dumnezeu i-a lasat pe oameni sa isi creeze singuri viitorul.
din acest motiv am deschis acest subiect la acest topic, pentru a incerca sa ma protejez de "ravna" celor care te considera "satanic" sau folosesc cuvantul "blasfemie" pentru ca eu cred ca dumnezeu este in fiecare dintre noi. si cred asta pentru ca in biblie scrie ca suntem creati dupa chipul lui. el este creatorul nostru, nu-i asa? oare de ce noi toti, adica toti oamenii pe care ne-a creat , indiferent de religia in care ne-am nascut , nu putem sa fim creatori?



alina

Intodeauna avem optiuni de a alege; sintem consecinta alegerilor facute; eu vad viata asa ca un fel de program de calculator: daca e x,y atunci go to...daca nu atunci go to...si asa mai departe...


asta asa e, avem libertatea de a alege si suportam consecintele alegerilor noastre. de aceea treb sa ne informam bine ca sa nu regretam de alegerile gresite.

hmmm...viata nu este asa de simpla ...si nici un program de calculator nu o poate echivala. noi suntem personaje destul de complexe asa ca nu putem sa ne relatam la un program de calculator.

Mergi la inceput