biblia

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

michelle, de ce ceea ce spune iris nu e biblic? adica daca nu scrie asta negru pe alb in biblie inseamna ca nu e biblic?

vreau sa te rog sa imi arati versetul sau versetele din biblie in care se spune ca numai credinciosi crestinii au spiritul duh, iar restul lumii nu si ce se face cu acest duh.

am inteles ce este cu pamantul corpului nostru, asa ca sa trecem mai departe si incerc o intrebare care de mult zace in mine:

credeti ca intamplator a stat pomul ala in mijlocul raiului ? si asa cum unui copil ii spui sa nu care cumva sa faca asta ca i se intampla ceva rau , acelasi copil va face exact ce i s-a spus sa nu faca pentru ca este curios iar curiozitatea face parte din evolutie ? adica copacul ala poate nici nu ar fi fost bagat in seama vreo eternitate daca nu ar fi fost atrasa atentia asupra lui.



alina


Nu cred ca a fost de fapt un "pom cu un mar"...cred ca sub aceasta metafora este descris altceva.


ai idee despre acest altceva, sau doar crezi?

alina


Vezi unul din episoadele "ancient aliens" unde vorbeste/explica despre "eden" si spune si cite ceva despre acel pom....nu pot explica aici din acel episod (nu mai stiu exact care) pt ca nici nu am timp si nici chef sa ma contrazic/cert/prost dispun cu nimeni de aici; urmareste episoadele si vezi daca iti gasesti raspunsuri pe acolo la intrebarile tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

dupa ce am pus intrebarea cu marul am realizat ca de fapt nu se specifica ce roade da pomul care i-a dus in "pacat" pe primii oameni.

dar mi-am adus aminte de mar pentru ca de fapt legea gravitatiei a fost descoperita de newton care a observat cum pica un mar din copac.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Eu vreau sa intreb ceva ce nu are legatura cu pomul.
Nu am inteles niciodata de ce Dumnezeu a avut nevoie de jertfe ca sa ne spele pacatele, el fiind atotputernic si iubitor (chiar cred ca este atotputernic si iubitor). Atunci de a trebuit ca cineva sa se jertfeasca pentru noi toti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

pt ca El este perfect,drept si pur si alaturi de El, in prezentza Lui nu poate sta omul pacatos si impur sau omul care nu-si doreste sa fie cu Dumenzeu.

jertfele asa cum am mai spus si planul lui Dumenzeu de a ne rascumpara din pacat a aparut in urma pacatului.
a instaurat aceste jertfe si apoi a trimis pe Domnul Isus din dragoste, iar noi doar sa acceptam o singura jerfa, a Lui putem sa fim mantuiti, sa fim curatiti de pacate.

Dumenzeu a dat libertate omului de a decide cum sa-si petreaca viata si unde sa-si petreaca eternitatea si doar acceptand jertfa ii arati lui Dumenzeu si tie insuti decizia ta.
EL este iubitor si atotputernic dar nu poate trece peste libertatea care a dat-o omului cand l-a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

dupa ce am pus intrebarea cu marul am realizat ca de fapt nu se specifica ce roade da pomul care i-a dus in "pacat" pe primii oameni.

dar mi-am adus aminte de mar pentru ca de fapt legea gravitatiei a fost descoperita de newton care a observat cum pica un mar din copac.




alina



si asa, e vina pomului ca au pacatuit bietii oameni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

dupa ce am pus intrebarea cu marul am realizat ca de fapt nu se specifica ce roade da pomul care i-a dus in "pacat" pe primii oameni.

dar mi-am adus aminte de mar pentru ca de fapt legea gravitatiei a fost descoperita de newton care a observat cum pica un mar din copac.




alina



si asa, e vina pomului ca au pacatuit bietii oameni

michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"


nu, dar legea lui newton se prea poate si cum istoria se repeta, cine stie ce sarpe l-a muscat pe newton cand a avut revelatia legata de caderea marului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

Eu vreau sa intreb ceva ce nu are legatura cu pomul.
Nu am inteles niciodata de ce Dumnezeu a avut nevoie de jertfe ca sa ne spele pacatele, el fiind atotputernic si iubitor (chiar cred ca este atotputernic si iubitor). Atunci de a trebuit ca cineva sa se jertfeasca pentru noi toti?


Tot pe H2 am vazut un documentar despre civilizatia maya si cit de animalici sau primitivi sau prosti sau nici nu stiu cum sa ii descriu erau in gindirea lor; am fost ingrozita de ceea ce am vazut; ma bucur ca am ajuns sa traiesc in timpurile de acum si nu m-am nascut atunci;
in credinta lor ca dumnezeu lor le cere jertfa umana ca sa nu vina inundati sau seceta, au construit un fel de lacuri subterane care avea o deschidere la suprafata ca o gura de fintina; in acele locuri aruncau un copil ales asa de viu il aruncau sa se inece ca jertfa la dumnezeu lor; cei care erau in emisiune au coborit in acele lacuri si au filmat, sute si sute de oase de copii....nici nu pot sa descriu ce am simtit cind am vazut, groaza e putin spus;
in ziua de azi jertfa umana nu mai este aceptata asa ca au trecut la un altfel de jertfe mai ...psihologice asa...
nu cred ca un dumnezeu a tot puternic si iubitor cere jertfa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Michelle usa si capcaunul, de ce m-ati dezaprobat la raspunsul meu catre alinta? nu inteleg, nici macar nu va era adresat voua raspunsul ca sa ma dezaprobati; i-am sugerat sa se uite la emisiune pt ca va gasi raspunsuri la intrebarile ei, iar eu nu am timp sa povestesc aici pe forum din acele episoade si daca as povesti nu am chef sa ma contrazic cu nimeni pe tema emisiunii nu am timp de asa ceva in viata mea
de fapt nu ca mi-ar pasa dar chiar m-a surprins ca primesc dezaprob la un mesaj adresat altcuiva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eee, hai nu fii suparata...eu te-am dezaprobat pt ca nu o consider o sursa credibila, iar titlul acestui subiect este "Biblia", nu "ancient aliens".




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1
in ziua de azi jertfa umana nu mai este aceptata asa ca au trecut la un altfel de jertfe mai ...psihologice asa...
nu cred ca un dumnezeu a tot puternic si iubitor cere jertfa!


Dumenzeu cerea jertfe in trecut, dar niciodata nu a cerut jertfe umane(asta a fost scorneala oamenilor), cerea doar jertfa de un singur animal(o data pe an).a lasat instructiuni clare ref. la jertfe, tot ce se facea in plus era scornit de oameni nu impus/cerut de Dumnezeu.

in prezent nu se mai cere nici un fel de jertfa nici macar psihologice(cum le numesti tu). se cere doar sa accepti jerfa oferita chiar de Dumenzeu.


Mergi la inceput